TREX 470 Acemiye Tavsiyeler

Ali Emre' Alıntı:
Şöyle bir resim gördüm:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu bölgeye ünite yerleştirilecek ise mini olup olmaması farketmeyecek gibi gelmişti bana ama bilemedim yine de. Başka türlü bir yerleşim olur mu ki acaba?

Benim 450 de o bölge düz değil. 2 civata kanalı dışa taşmış şekilde geçiyor. Bu yüzden aşağı koydum. 470L de düz görünüyor. Bu kısım bence de gayet iyi olur.
%p

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ali Emre' Alıntı:
Şöyle bir resim gördüm:

Bu bölgeye ünite yerleştirilecek ise mini olup olmaması farketmeyecek gibi gelmişti bana ama bilemedim yine de. Başka türlü bir yerleşim olur mu ki acaba?

Benim ünitelerde bu fotoğraftaki gibi montajlidir gayet uygun bence, ayar yaparken konumu doğru secmeyi unutmayın ;)

Arkadaşlar Lipo olarak fikrinizi öğrenmek isterim. Şu an Fastlad'de Optipower'ın 1600mAh 30C bataryaları indirimde. Kapasite olarak 1800 mAh kapasite de koyabileceğimi biliyorum ancak bahsettiğim LiPo'lar epey uyguna geliyor indirimde oldukları için. Diğer türlü de Gens Ace'in 1800 mAh 45C LiPo'larından alabilirim ama 1600 Optinin yaklaşık 1,5 katı fiyattalar. 1600 mAh ve 1800 mAh arasınde uçuş süresinde çok fark olur mu? 1800mAh almaya değer mi?

Optipower 1600mAh linki:

Gens Ace 1800mAh linki:

Ali Emre' Alıntı:
Arkadaşlar Lipo olarak fikrinizi öğrenmek isterim. Şu an Fastlad'de Optipower'ın 1600mAh 30C bataryaları indirimde. Kapasite olarak 1800 mAh kapasite de koyabileceğimi biliyorum ancak bahsettiğim LiPo'lar epey uyguna geliyor indirimde oldukları için. Diğer türlü de Gens Ace'in 1800 mAh 45C LiPo'larından alabilirim ama 1600 Optinin yaklaşık 1,5 katı fiyattalar. 1600 mAh ve 1800 mAh arasınde uçuş süresinde çok fark olur mu? 1800mAh almaya değer mi?

Optipower 1600mAh linki:

Gens Ace 1800mAh linki:

İlk başlarda kullanım süremiz zaten düşük oluyor pilin dibini görmeden önce konsantrasyon kaybı başlamadan modeli indirmeyi tercih ediyoruz. 1600 o nedenle tercih edilebilir. Diye düşünüyorum.

30c ilerisi için düşük bir değer, ileri de 3D yapma niyetiniz yoksa alınır

Doğuş' Alıntı:
İlk başlarda kullanım süremiz zaten düşük oluyor pilin dibini görmeden önce konsantrasyon kaybı başlamadan modeli indirmeyi tercih ediyoruz. 1600 o nedenle tercih edilebilir. Diye düşünüyorum.

kadir kocaman' Alıntı:
30c ilerisi için düşük bir değer, ileri de 3D yapma niyetiniz yoksa alınır

2 yorum dan da anladığım 1600 mAh ve 30C ilk başta işimi görecek gibi, ama ilerledikçe az gelecek gibi. Ama ben şimdi 4-5 takım düzgün pil alıp kullanmak niyetindeyim. Almışken daha yüksek C ve mAh daha mantıklı olacak o zaman.

Ali Emre' Alıntı:
2 yorum dan da anladığım 1600 mAh ve 30C ilk başta işimi görecek gibi, ama ilerledikçe az gelecek gibi. Ama ben şimdi 4-5 takım düzgün pil alıp kullanmak niyetindeyim. Almışken daha yüksek C ve mAh daha mantıklı olacak o zaman.

Abi 3 takım hayda hayda yetiyor. Geri kalan pil parasına yakın zamanda kit parasına aktararak göze ve gönle hoş gelen bir kit alınabilir ya da ilerleyen zamanlar için saha da şarj ekipmanları için biriktirilebilir. Benim en uzun uçuşum 4 dakika oldu. Şu havalarda zaten uçmaya yer yok. Birde bir yandan sohbet bir yandan uçaklarda uçunca zaten 4 pil anca uçuluyor. Bir takım pilde arabadan şarj edilebilir.

En iyi durumda bile pilin ömrü 2 yıl. Bu yüzden pilleri demirbaş değil de, sarf malzemesi olarak görmek lazım. Özellikle 450 sınıfında yüksek C değerli pil almayı çok mantıklı bulmuyorum. 30C ile de istediğiniz kadar hard uçabilirsiniz 450'de. Zaten ömrü bitince değişecek.

Bencede 30 c değerli piller yeterli birde söyle birsey oluyor 1600 mah ile 1800 mah arasında öyle ahım sahim Bir uçuş zamanı olmuyor 1800.mah yüksek c ile 1600 düşük c ile ayni zaman ucar sin.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Batarya konusunda aklıma takılan bir konu var arkadaşlar. Helifreak'te bir 470LP kullanıcısı ile görüştüğümde Batarya kompartmanının aslında manuelde yazdığından çok daha büyük oluğunu öğrendim. Hatta boyut olarak 2700 mah 6s pil alacak boyutta görünüyor. Manuelde maximum mah olarak 1900 mah belirtmiş Align. Daha yüksek kapasiteli pil kullanmanın motor-esc ısınması ile ilgili ya da başka konularla ilgili bir zararı olur mu acaba? 1800 mah batarya ile 2700 mah batarya arasında ağırlık olarak yaklaşık 80 gram fark var onu da belirteyim.

Daha yüksek kapasiteli pil motoru esc yi ısıtmaz, ama bir noktadan sonra uçuş süresine olumlu etki de yaratmaz. Model ağırlaşır, o pili taşımak için çekilen akımlar artar... Bir de modelin ağırlık merkezini olumsuz etkiler, burun ağır basar, bir yere kadar ünite kompanse eder ama yine de ideal olan ağırlık merkezinin yaklaşık ana şaft ekseninde bir yerlerde olmasıdır.

Valla zamanında benim 450 yi uçururken İshak kardeşimden elime 4000 mah pil geçmişti. Küp şeklinde olduğu için de pil yatağına sığıyordu. Bu bahsettiğim 6 sene kadar önceydi. Zaten 3D yapamıyordum o zamanlar ama epey uzun süreli alıştırma yapıyordum o pille. Helinin gücünde de farkedebileceğim bir düşüş olmamıştı. Hatta o heli ve pille bir proje için yarısından fazlası su dolu küçük pet şişe su kaldırmışlığım da var.

Montaja başlıyoruz artık yavaş yavaş [emoji1]

İşler karışmaya başladı arkadaşlar [emoji1]

Şöyle bir sorunum var, Brainin kumanda ayar ekranında aileron ve elevator sticklerim - 100 ile +100 arasında olamıyor malesef. Stick ortada iken +44 değeri görüyordu, subtrim ile en alt noktaya indirdim ama ona rağmen Stick ortada iken +4 değerini görüyor. Endpoint ayarı ile de üst nokta +100 değerine geliyor ancak alt nokta da en düşük - 58 olabiliyor. Benzer durum elevator için de geçerli. Sol stickde problem yok, doğru değerleri görebiliyorum ancak sağ stickdeki komutlarda bu şekilde bir sıkıntı var, ne yapabilirim bu durumda? Kumandam Futaba 10j bu arada.