Trex 500 Sağa Yatma( Rotu Bozulmuş)

bydmrblk

Kıdemli Uye
Arkadaşlar herkese merhaba.
Bendeki makine herkesin bildigi 3gx uniteli 500 modeli.
3 gündür felan uğraşıyorum Arda'yla telefonla gorusmelerimizde oldu fakat bir cozum uretemedik. Arda'nin bu konuyla ilgili konusuda vardi fakat o da cozum olmadi.
mekanik sıkıntı yok her sey kontrol edildi.
Paller sokulup yumuşak zeminde titreşim absorbe edilerek deneme yapildi swash saga dogru yatiyor ozellikle idle acinca bariz belli ediyo kendisini.
yani havada yasadigim yatma konusu yerde denedigimde de swash ayni sekilde yatiyor.
servolarda bi sıkıntı yoktu ama yine de pitch servosunu (gorunurde yatan servo)yedekle degistirerek denedim sonuc yine ayni.
Unitenin yerini degistirdim frame icine aldim daha once tail casenin uzerindeydi.
cift kat bant attim ama nafile.
uniteyi formatlayip son surume guncelledim ve sil bastan ayar yaptim yine ayni.

Evet arkadaşlar bu makine niye yatar hicbir sey yokken uçuşa gitmiş 1.pil ip gibi duran cihaz 2.pilde boyle oldu ve her türlü kombinasyon denenmesine ragmen duzelmedi.

Sorun unite demi? Durduk yere bozuldu mu bu simdi?
baska aklima bir sey gelmiyor sizin de tecrubelerinize dayanarak sorunu halletmek istiyorum.

İbrahim denememiz gereken her şeyi denedik emin olabilirsin. :) Ama benim aklımda hala piyasadan aldığın çift taraflı bant kaldı.3m'in biraz daha kalın bantını deneyebilseydin keşke :)

Ya kırımlardan dolayı ünitede bir sıkıntı meydana geldi.Çünkü en son düşüşün baya sertti hatırladığım kadarıyla veya helide mekanik bir sorun, bozuk rulman veya titreşim yaptıran birşeyler var. Ünitenin sapıtmasına yol açıyor.

Artik tek suphem unite kaldi Arda.
piyasadan aldigim cift tarafli bant 3m ile ayni kalinlikta.
cift kat uc kat denedim tik yok.
titresime sebep olan bir mekanik kusur olsa havadayken titresimi hissederdim ama ne kuyrukta ne de framede herhangi bir vibrasyon yok.
unite olsa elimde deniycem de o da yok iste.

İbrahim , rulmanları güzel kontrol ettin değil mi , dışardan güzel dönüyor gibi görünse de , bozulmuş rulmanlar dönerken kıtır kıtır bir ses ve hissiyat veriyor.Ben elimle değilde , genelde bir mile takarım ve aynı hamur açan oklava gibi düz bir zeminde yuvarlarım , o zaman bozuk mu değil mi hemen anlaşılıyor.Tabi son kırımda ünitenin bir hasar almış olması da , göz ardı edilemeyecek bir ihtimal. :-\

Buyuk ihtimal ünite bozulmuş Ibrahim. Benzer bir durum Türker basına geldi. Cok basit bir kırım sonrası kullandığı 3gx ünitesi yanlış hatırlamıyorsam Elevator yönünde arizalandi. Yanı olabiliyor bu tur sorunlar..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
İbrahim , rulmanları güzel kontrol ettin değil mi , dışardan güzel dönüyor gibi görünse de , bozulmuş rulmanlar dönerken kıtır kıtır bir ses ve hissiyat veriyor.Ben elimle değilde , genelde bir mile takarım ve aynı hamur açan oklava gibi düz bir zeminde yuvarlarım , o zaman bozuk mu değil mi hemen anlaşılıyor.Tabi son kırımda ünitenin bir hasar almış olması da , göz ardı edilemeyecek bir ihtimal. :-\

Hakan abi mekanik olarak tum parcalari yeniledim zaten rulmanlari da yeni taktim ama uniteden baska bir sey gelmiyor artik aklima

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Buyuk ihtimal ünite bozulmuş Ibrahim. Benzer bir durum Türker basına geldi. Cok basit bir kırım sonrası kullandığı 3gx ünitesi yanlış hatırlamıyorsam Elevator yönünde arizalandi. Yanı olabiliyor bu tur sorunlar..

Elektronik bir sorun oldugu belli artik abi.
cunku tum işaretler onu gosteriyo.
Turker abininki kirimdan hemen sonra mi arizalandi acaba ?ben kirimdan sonra da baya uçuş yaptım bir sıkıntı yoktu bir an da oldu saha da.
Elektronik aksam nolacagi belli olmuyormus bunu da gördük.
Unite degisecek artik

Kırım sırasında arizalandigi ıcın yeniden toplar toplamaz bu sorunu vermişti.

Geçmiş olsun İbrahim...

Bunlar hep spirit e işaret :)

Benim başıma gelen buna benzer bir olaydı. Tabi bundan 3 -4 yıl önce. Benimde 1 önceki uçuşta zımba gibiydi model,ama ikinci uçuşa başlarken swashin yan yattığını farkettim.unite 3gx idi.Ama sorunu sonradan fark ettim ki ,meğer servo hornlarının birinin dişleri sıyrılmış, bundan dolayı swash düzgün durmuyor du.tabi benim olay model havalanmadan başıma geldi.
Belki yardımcı olabilir diye düşündüm.

Aynı sorun bende vardı, isin icinden cikamadik birturlu,
Gectigimiz cumartesi Deniz ise el atti,
Neredeyse yerde 2 saat test yapti, surekli yatti,
Microbeast in once yerini degistirdi sonra altindaki banti degistirdi testler yapti ve yeniden kurup ayarlari yapti,
Simdi kumanda yerde heli ip gibi havada duruyor,
Beast titresimden dolayi kitleniyordu bizdeki sorunda ve modeli sola yatiriyordu,

Rasim Öztürk' Alıntı:
Geçmiş olsun İbrahim...

Bunlar hep spirit e işaret :)
Teşekkürler Rasim :)
inan artik ben de spirit diyorum ama bütçe diyemiyor :)

Mesut Sert' Alıntı:
Benim başıma gelen buna benzer bir olaydı. Tabi bundan 3 -4 yıl önce. Benimde 1 önceki uçuşta zımba gibiydi model,ama ikinci uçuşa başlarken swashin yan yattığını farkettim.unite 3gx idi.Ama sorunu sonradan fark ettim ki ,meğer servo hornlarının birinin dişleri sıyrılmış, bundan dolayı swash düzgün durmuyor du.tabi benim olay model havalanmadan başıma geldi.
Belki yardımcı olabilir diye düşündüm.
Mesut abi tesekkurler yorumlarin icin ama ben de mekanik sorun yok dedigim gibi uniteden kaynakli gibi gözüküyor

Evrim SUTEL' Alıntı:
Aynı sorun bende vardı, isin icinden cikamadik birturlu,
Gectigimiz cumartesi Deniz ise el atti,
Neredeyse yerde 2 saat test yapti, surekli yatti,
Microbeast in once yerini degistirdi sonra altindaki banti degistirdi testler yapti ve yeniden kurup ayarlari yapti,
Simdi kumanda yerde heli ip gibi havada duruyor,
Beast titresimden dolayi kitleniyordu bizdeki sorunda ve modeli sola yatiriyordu,
Evrim abi benim durumda tam senin anlattigin gibi.
Deniz'in yaptiklarini bende yaptim ama yine olmadi.
birkac degisiklik daha yapip deniycem unite yerinde oldu oldu olmadi unite değişecek büyük ihtimal

Ben gene aklıma gelen tüm detayları yazayım akıllarda soru işareti kalmasın.

İbrahim bu ünitede herhangi bir subtrim, endpoint ve normal tirim vs yok değil mi kesinlikle ?

Pc'deki tüm ayarların default sanıyorum. ? Değilse öyle olsun mutlaka.

İki neden var.

1- Ya sert kırımda ünitenin darbede gyrolarda bir sıkıntı meydana geldi, Uçuş sırasında yanlış komut veriyor.
2- Ya da helide bir nedenden dolayı fazla titreşim var, Ünitenin sapıtmasına yol açıyor.

** Ana ve kuyruk pallerinde balans , çatlak, darbe vs var mı ? Üniteyi direk etkiler.

** Anasaftın, feathering saftın yamuk değil, herhangi bir boşluk yok eminsin değil mi ?

** Tork tube rulmanları, anasaftın girdiği rulmanlarda ve dişlilerinde sorun yok ?

** Arka kuyruk stabilizörü uçuş sırasında çok oynuyor mu ? Oda etkiler.

** Ünite üzerindeki potlardan gaini kıstığında düzeltme hareketinin yavaşladığını ve hızlandığını görebiliyor musun.?

** Düşük bir ihtimal ama servo linklerinde fazla bir boşluk veya çubuğunda aşağı yukarı bir salınım yok ?. Zaten dişlilerde sıyırma filan yok onlara bakmıştık.

** Heli fbl ise kafadan swasha bağlanan kolları ve tüm linkleri bir kontrol et.

** Ayrıca dalgınlıktır olabililir, ben geçenlerde 600 nitroya alıcı bağladım. Reserve ayarlarım değişmişti uçuş öncesi farkettim.Sola yatırdığında swash sağa yatacak, sağa yatırdığında sola yatmalı.

Bunların hepsi tamamsa gainleri pc den ikisinide 80'e al üniteyi tekrar güncelle. Diğer tüm flight mode ayarların default olsun mutlaka.Bundan emin ol.

Üniteyi tekrar bind et , bu önemli. Daha sonra rate mod ayarların tekrar yap ve üniteyi kur. Tekrar bir dene.

Düzelme olmuyorsa farklı bir ünite denemekten veya üniteyi başka bir helide denemekten başka bir çare yok gibi gözüküyor.