Tricopter Yapımı - KK 2.0 kart ayarlari

degefpv

Çalışkan Uye
Öncelikle herkese selamlar uzun bir zamandır foruma giremiyorum, tapatalktan takip edebildiğim kadar :) bu gün sizlere edindiğim bilgilerle ve elimden geldiğince tricopter yapımını göstermeye çalışacağım

Öncelikle Kullandığım Ekipmanlar

Motor: İpower İbm 2814Q 750 kv fiyat: 45 TL
Esc:Hk F30A SimonK Esc fiyat:40 TL
Kontrol Kartı: KK 2.0 fiyat:50 TL
Pil:Full Power 3s 5100 Mah
Kumanda:Fly sky 9x fiyat:200

Ana frame 2adet alüminyum 1,5 mm kalınlığında,üstteki frame plexiglass,kollar ise gürgen ağacıdır, çok sağlam ve hafiftir ölçüleri uzunluk 30 cm,genişlik 2cm, kalınlık 5mm,3 kolun toplam ağırlığı 90gram,framelerin toplam ağırlığı ise 75 gramdır.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Adım1:Kollarımızı motor mauntumuzun ölçülerine göre deliyoruz.Kullandığım matkap ucu 3mm.

Adım2:Çift taraflı bant ile motorlarımızın segman kısmının oturduğu yere gelmeyecek şekilde resimdeki gibi 2 adet yapıştırıyoruz.Azda olsa titreşimi absorbe etsin diye.

Adım3:Motorları kollara 3mm somunlu vida ile takıyoruz.

Adım4:Arka kola ruddur hareketi yapması için yaw mekanizmasını takıyoruz, bu mekanizmanın işlevi, multicopteri kendi ekseninde 360 derece sağa ve sola döndürmeye yarıyor.Ben 502 ile yapıştırdım ve tam merkezinden klipsle güçlendirdim en sağlam bu şekilde oturuyor,eğer kırım olursa clips kopup rudder mekanizması kırılmadan yerinden fırlıyor :)

Adım5:Arka kola servomuzu takıyoruz.Benim kullandığım analog servo plastik dişli, fakat dişli boşluğu hiç olmayan ve kaliteli bir servodur.

Adım6:Kollar,esc, ve motorlar montaja hazır.Şimdi kolları merkez gövdeye takıyoruz.Üst kısımda plexiglas kullandım ve kontrol kartı ile alıcıyı en üste taktım,arasındaki boşluğa ise lipo pil giricek.

Servoyu mekanizmaya pushrod ile bağlıyoruz, ben şemsiye teli kullandım gayette fonksiyonel oldu :D

Alt ayaklıkta çatlak olduğu için takmadım, eğer ayaklık bulmada zorlanıyorsanız trex450 ayaklığını kullanabilirsiniz esnek olduğu için kırılma olsılığı az ve dayanıklı üstelik görsellik açısından çok tatlı duruyor tricopter de :D

Biraz aceleye geldi, ama uçması için gereken ayarları anlattım sorularınız olursa cevaplamaya hazırım :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tricopter Yapımı

Muhammed nerelerdesin ya özlettin kendini :embarras: En son bir yarışmaya girmiştin, sonra senden haber alamadık :rolleyes:

Foruma ilk kayıt olup Tricopter yapımı ile ilgili soru sorduğun günler aklıma geldi. Sağolsun Mesut üstad sana epey bir yardımcı olmuştu.

Bakıyorum şimdi sıra sende :thumbup: Üşenmeden edindiğin tecrübeleri bizlerle paylaştığın için forumumuz adına sana teşekkür ederiz, emeğine sağlık :bravo: :RCKolik:

Konunun devamını ve ayar videoları da merakla bekliyoruz bu arada ;)

Tricopter Yapımı

Eline sağlık Muhammed. :bravo:

Geri dönmene sevindik. :RCKolik:

Tricopter Yapımı

Abi bende sizleri çok özledim [emoji5]️bugün bu kadar çalışma yapabildim başım ağrıdıda [emoji1] yarın hocalardan izin alabilirsem uçuş testi ve ayarlamaları videolu anlatıcam, normalde tricopter yapmıştım fakat manuel modda takla denemesi yaptım ve düşürdüm stick gainleri az geldiği için taklayı tamamlayamadı ve 30 metre civarından yere çalıkdı ve sadece kolu yamuldu [emoji2] videosunu hemen paylaşıyorum

Tricopter Yapımı

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tricopter Yapımı

selamlar,

trikopterin çok güzel olmuş,trikopter yapma azmini çok takdir ettim.ben yarı yolda vazgeçmişdim.

ayrıca frame konusunda çok profesyonel bir yol izlemişsin,en önemli etkenlerden frame ağırlığı optimal olmuş.ruder mekanizması forumda teknik bilgi olarak yerini edinebilir.trikopter yapmak isteyen ilk önce ruder mekanizmasını ve yaptığın frame'i örnek alabilirler.paylaşımın için teşekkürler.

Tricopter Yapımı

Teşekkürler :) mini 250 lik tricopterde yapacağım ilerki zamanda [emoji4]

Tricopter Yapımı

Muhammed Ali DEGE' Alıntı:
.......normalde tricopter yapmıştım fakat manuel modda takla denemesi yaptım ve düşürdüm stick gainleri az geldiği için taklayı tamamlayamadı ve 30 metre civarından yere çalıkdı ve sadece kolu yamuldu [emoji2] videosunu hemen paylaşıyorum
Gecmis olsun ama Allah'tan hic hasar olmamis %p

Bu arada unutmadan sorayim, pil dahil modelin toplam Agirligi ne oldu ? Bir de ucus suresi ne kadar ?

Tricopter Yapımı

Abi tam bakmadım ağırlığına ama toplam 1200 gram civarı,15 dakikada uçuş süresi, hızlı kullandığım için [emoji2]

Tricopter Yapımı

Abi tam bakmadım ağırlığına ama toplam 1200 gram civarı,15 dakikada uçuş süresi, hızlı kullandığım için [emoji2]
15 dak :eek: Vay :rolleyes: Daha ne olsun Muhammed, gercekten de cok iyi bir sure :thumbup:

Tricopter Yapımı

[emoji4] şimdi yaptığım daha hafif olcak ve uçuş süresinden kazanıcam [emoji106]

Ynt: Tricopter Yapımı

Ellerine saglik Muhammet. Benimde aklimda var bir mini tricopter toplamak. Bakalim ne zamana nasip olacak.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Tricopter Yapımı

Abi ben mini framesini, g10 ve gürgen ağacından yapıcam çizimlerine başlarım yakında, cizim için autocad kullanıyorum.

Ynt: Tricopter Yapımı

Abi ben mini framesini, g10 ve gürgen ağacından yapıcam çizimlerine başlarım yakında, cizim için autocad kullanıyorum.
Karbon fiberden sasmamak lazim. Elimdeki ZMR 250 parcalarini kullanabilecegim bir cizim var elimde. CF bulamazsam G10 kullanirim.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Tricopter Yapımı

Okulda cnc makinamız var arkadşlarım yaptı imalatı okulda yapıcaz [emoji4] belki karbon olur ful,full birleşik luminier gibi [emoji4]