Turnigy 9X V2 Kumanda Problemi

2.4 GHz alıcı anten kablolarının her ikisinin de uçları frekansa göre açık oluyor. Dediğiniz gibi 3 cm kadar. Bahsettiğiniz alıcı 2.4 GHz olduğundan yarım mm olmamalı.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba.Merak ettiğim bir konu var.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.V8FRII HV alıcımda 2 adet anten kablosu bulunuyor.Tam hatırlamıyorum ama anten kablolarının bir yada ikisi de uçları yarım milimetre kadar açık.Bunun herhangi bir olumsuz etkisi olur mu acaba? İlk geldiğinde de böyleydi diye hatırlıyorum herhangi bir müdahalede bulunmadım.Eğer hatalı ise 2.4Ghz alıcı antenlerinde ucu ne kadar açık olmalı? Diğer mesajlarda 3cm olarak bahsediliyor sanırım, acaba tüm alıcılarda bu ölçü standart mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla. :)

Antenler kullanılan elektromanyetik dalganın dalga boyuna göre boyutlandırılırlar. Bu, vericide çok kritik alıcıda daha az kritiktir.
2.4 GHz dediğimiz zaman saniyede 2.4 milyar salınım yapan bir elektromanyetik dalga anlarız. Işık hızını yaklaşık 300.000 km/saniye olarak alırsak 2.4 GHz bandının dalga boyu yaklaşık 12.5 cm olur. Antenler genellikle 1/4 dalgaboyu olurlar ama 1/2 ya da tam dalga boyu da kullanımları mümkündür. 1/4 dalga boyu için antenimizin boyunun yaklaşık 3.1 cm civarında olması gerektiğini hesaplayabiliriz.
Kullandığımız alıcıların bazılarında çıplak (çıplak derken tabii üzerinde bir izolasyon tabakası var ama hasır örgülü blendaj tabakası yok anlamında) antenler vardır. Bunlar daha çok ucuz sistemlerde (örneğin Assan alıcıların bir kısmı böyledir) görülür. Daha güncel ve kaliteli alıcılarda alıcıdan özel bir anten tablosu çıkar. Bu kablo merkezinde bir iletken ve bunun çevresinde hasır gibi örgülü bir ikinci iletken içeren "blendajlı" da denilen kablolardandır. Dıştaki hasır gibi tabaka devam ettiği sürece o bölge anten görevi yap(a)maz. O nedenle kablonun son yaklaşık 3 cm kesimi çıplaktır. İşte aktif anten bölümü burasıdır. 2.4 GHz bandındaki bir alıcının anten ucu yarım mm falan ise bu ciddi bir sorundur ve bu hali ile kullanılmaması gerekir.

Tamer, alıcı antenlerinin uzunluğu 3 cm kadar mı? Antenin alıcı kutusu çıkışından anten ucuna kadar toplam boyu 3 cm ise çıplak uç olmayacak, herhangi bir hata yok.

Tarifin eksik, o alıcıda iki adet kablo çıkar anten olarak. Her biri yaklaşık 10-12 cm civarında eşit uzunluktadır. Siyah renklidir. Uçları 3,1 cm uzunluğunda soyulmuş gibi görünür. Normali budur. Siyah kısımlar birbirinden farklıysa o anten orjinal değildir. Ama önemli olan kısmı soyulmuş gibi görünen 31mm uzunluğundaki bölümleridir. Range test yaparak normal olup olmadığını kontrol etmek şart.
Erx9 yazılım yüklü hiçbir kumandada problem yaşamadım. Takip ettiğim yabancı forumlarda benzer sıkıntılar yaşayanların hepsinde temassızlık sorunu tespit edilmiş (tartışmaların sonu böyle bitiyor).

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682

Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.Şuan 2 adet alıcım var.Bir tanesi model üzerinde takılı olan diğeri ise yedekte duruyor şimdilik.İlk resimde görmüş olduğunuz alıcının uçları tarifinize göre normal görünüyor.Şuan yedekte duruyor o alıcı ve daha önce Wing Tiger ve Çaylak Trainer modelimde kullanmıştım.Kısa süreliğine kontrolden çıkma durumu Wing Tiger modelimde de 2-3 defa olmuştu ve ilk resimde görmüş olduğunuz alıcı takılıydı üzerinde.Uçak üzerinde takılı olan alıcı ise (2. 3. ve 4.resim) bir defa bu alıcıda da kontrol problemi oldu.İlk resimdeki alıcının anten uçları ve kabloları olması gerektiği gibi sanırım fakat uçak üzerindeki takılı olan alıcının anten kablolarının açık kısmında problem var sanırım.Diğer alıcıda sizin tarif ettiğiniz uzunlukta kablonun ucu açıkken bunda yeteri kadar açık değil.Aldığımdan bu yana hiçbir müdahalede bulunmadım.Eğer yanılmıyorsam, her iki alıcıda da aynı sorunun meydana gelmesi alıcılardan değil de başka birşeyin sebep olabileceği kanısına vardım.

Modülü söküp yuvaya tam oturmamış olan anten kablosunu zaten takmıştım.İstemem yan cebime at! modeli haftasonu uçur modundayım ancak kargonun gelmesini beklemekte fayda var zannediyorum :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet, alıcıların antenleri normal. Antenin aktif kısımlarının uzunluğu her alıcıda 3 cm olmuyor. Mikro koaksiyel kabloların empedansları üreticiden üreticiye fark ediyor. Empedans farklılığı nedeniyle aktif anten denen uçlar bazı markalarda daha kısa olabiliyor.

Tamer, bence alıcıları suçlamadan önce herhangi bir yerde geçici bir temassızlık olma durumunu da kontrol etmekte yarar var. Daha önce sözünü etmiştim sanıyorum. Model tamamen kontroldan çıkıp, bütün sahayı ters olarak turlayıp, sonunda ters olarak neredeyse iniş yaparak çakılmıştı. İlk bakışta kumandadan gibi görünüyordu. Ancak, yerde yaptığımız denemelerde BEC'in çıkışlarının titreşimden kısa devre yapıp kendini korumaya aldığını ve modelin kontroldan çıktığını anladık. Çünkü kısa devre kalktığında her şey normale dönüyordu.

Levent Suberk' Alıntı:
Evet, alıcıların antenleri normal. Antenin aktif kısımlarının uzunluğu her alıcıda 3 cm olmuyor. Mikro koaksiyel kabloların empedansları üreticiden üreticiye fark ediyor. Empedans farklılığı nedeniyle aktif anten denen uçlar bazı markalarda daha kısa olabiliyor.
Anlıyorum Levent abi.Sanıyorum anten kablosunun malzemesindeki farklılıktan dolayı uzunluk farklı olmuyor.En azından öyle tahmin ediyorum.Ama dikkat ettiyseniz model üstündeki alıcının anten kablosunun soyulmuş olan kısmının bir tanesi diğerine göre daha kısa.O nedenle şüphelenmiştim.

Omer Erkan' Alıntı:
Tamer, bence alıcıları suçlamadan önce herhangi bir yerde geçici bir temassızlık olma durumunu da kontrol etmekte yarar var. Daha önce sözünü etmiştim sanıyorum. Model tamamen kontroldan çıkıp, bütün sahayı ters olarak turlayıp, sonunda ters olarak neredeyse iniş yaparak çakılmıştı. İlk bakışta kumandadan gibi görünüyordu. Ancak, yerde yaptığımız denemelerde BEC'in çıkışlarının titreşimden kısa devre yapıp kendini korumaya aldığını ve modelin kontroldan çıktığını anladık. Çünkü kısa devre kalktığında her şey normale dönüyordu.
İki farklı alıcıda da ve iki farklı uçakta da aynı sorunun olması gerçekten de ilginç.Modüldeki anten kablosu tam takılı değildi soketini güzelce taktım.Son olarak hatırladığım uçağa enerji vermek istediğimde çalışmamıştı servolar.Alıcı pilinin kablosunu söküp alıcıya tekrar takınca sorun olmamıştı.Evde küçük çaplı testler gerçekleştiriyorum zaman zaman acaba yine aynı sorun olacak mı diye ama şimdilik bir sorun gözlemlemedim.Dediğiniz gibi temassızlık durumu da söz konusu olmuş olabilir Ömer abi.Kontrol probleminin herzaman olmaması ve %100 sorunsuz çalıştığına emin olamamam büyük endişe veriyor ne yazık ki. :( Yardımlarınız için teşekkür ederim. :)

Herkese merhabalar.Yeni modülüm yaklaşık 1 hafta önce elime ulaştı.Modelime takıp bind işlemini yaptım.Pazar günü de uçuş öncesi testleri yaptıktan sonra uçuşumuzu gerçekleştirdik.Herhangi bir sorunla karşılaşmadık.Kumandanın boşu boşuna günahını almışız meğer.:embarras: Umarım bundan sonra da herhangi bir sorun yaşamam.Aslında konu başlığını da değiştirmek lazım yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için.Bir de kısa bir uçuş videosu eklemek istiyorum.İyi seyirler.
Yardımları için tüm abilerime teşekkür ederim. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İnşallah dediğin gibi bundan sonra sorunsuz şekilde uçarsın. Şahsen beni en çok rahatsız eden sebebi tam olarak bulunmamış problemlerdir. Çünkü bu sorunlar hiç beklemediğimiz zaman tekrar ortaya çıkabiliyor. Umarım sen de benzer bir durum olmaz.

Video için de ayrıca teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
İnşallah dediğin gibi bundan sonra sorunsuz şekilde uçarsın. Şahsen beni en çok rahatsız eden sebebi tam olarak bulunmamış problemlerdir. Çünkü bu sorunlar hiç beklemediğimiz zaman tekrar ortaya çıkabiliyor. Umarım sen de benzer bir durum olmaz.

Video için de ayrıca teşekkür ederiz.
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Mehmet abi.:)Sorunun kaynağını tespit edememek beni de tedirgin etmişti.İnşallah bir sorun çıkmaz.Zaten yapabilecek başka birşey pek yok gibi.Öyle bir durum ki işin içinden çıkamıyorsunuz Mehmet abi.Fakat yeni aldığım modülün şöyle bir güzel yanı var sinyal azaldığında ve tamamen koptuğunda farklı ikaz özellikleri mevcut.İnşallah bir aksilik olmaz.Teşekkürler.:)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tüm abilerime,arkadaşlarıma merhaba.Bugün Kıbrıs RC Modelciler Derneği olarak her hafta olduğu gibi uçuş etkinliğimizi gerçekleştirdik.Bildiğiniz gibi daha önce sinyal problemimden bahsetmiştim.Bugün uçuşta hevesim kursağımda kaldı.:cry: Toplamda bugün 3 depo yakıt yaktım ve bol bol uçtum.Fakat 2 defa herbirinde yaklaşık 1-2 saniye süreyle modülüm sinyalin azaldığına dair sesli uyarı verdi.Fakat kontrolden çıkma meydana gelmedi.Hatta pistte modülü söküp anten kablosunun bağlantısını kontrol ettim konnektör yuvaya takılıydı.Modülü ve alıcıyı da değiştirdik neden böyle yaptı anlayamadım.Ne kadar üzüldüğümü anlatamam.En son kumandayı da modülü de yok edeceğim kökten kurtulacağım bu gidişle.Sevgiler.

Belki anten ucu modele doğruydu ondan sinyal azaldı, olabilir. Sonuçta kontrolden çıkmış değil. Herşey normal.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Belki anten ucu modele doğruydu ondan sinyal azaldı, olabilir. Sonuçta kontrolden çıkmış değil. Herşey normal.
Bilemiyorum Levent abi.Anteni sağa doğru yatay konumlandırdım yine olmuştu.Hafif yukarı bakacak şekilde konumlandırdığımda yine oldu.Diğer abilerim de hatırladığım kadarıyla kumanda anteninin modele doğru bakmaması gerektiğinden bahsediyorlardı.Kumanda ve alıcılardaki antenler omni anten diye biliyorum.Yani 360 derece dairesel sinyal gönderip alıyor.Eğer öyleyse modele baktığında neden sinyal azalır ki? Teknik bilgim çok fazla olmadığı için sebebini merak ettim.Keşke zamanında 2.el Futaba 7C alsaymışım.400-500tl gibi bir fiyata bulunabiliyor bazen.:)