Uçağınız denize düşerse,...

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Uçağınız "denize düşerse, yılana sarılır" falan demeyin.

Su uçağı ile uçuşlar sırasında bir iki kez motor deniz suyuna dalıp çıkmıştı. Hemen tatlı su ile yıkayıp, kurutup, tekrar çalıştırmıştım ve bunun motoru korumaya yeterli olacağını düşünmüştüm. Bildiğiniz gibi, bu uçağın su kızaklarını çıkarıp tekerlek takmıştım ve bir iki haftadır da sahada motor ayarı ile uğraşıyordum. Ancak, buji, yakıt ve pervane değiştirmeme rağmen bir türlü sonuç alamadım. Bunun üzerine evde motorun parçalarını söküp ayrıntılı incelemeye aldım. Ve motorun çeşitli yerlerinde tuzlu suyun neden olduğu korozyon gördüm. Piston ve gömleğin temas eden yüzeylerinde bir hasar görünmüyor ama, alüminyum gövdenin bazı iç kısımlarında lekeler görmek mümkün. Krank rulmanları ise ölmüş. Bunun yanında, karbüratörün de tüm parçalarını söktüm. Özellikle rölanti (düşük devir) iğnesi girişi ile karbüratör silindirinin dış kısmında korozyon vardı. Aşağıdaki resimlerde bunu görebilirsiniz.

Bundan sonra motorun tüm parçalarını WD40 ile iyice temizledim. Bazı yerlerde kalıntı bırakmamak için kalınca bir iğne veya sivri uçlu bir tel kullandım. Rulmanları da sanayiden ikisini 10 TL'ye aldığım yenileri ile değiştirdim. Bu işlemler bittikten sonra motoru yeniden topladım. Şimdi, bu yenilemenin sonucu motorun çalışmasına nasıl etki edecek, sahada hep birlikte göreceğiz.
You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• DSCN5194.JPG
    DSCN5194.JPG
    159.3 KB · Görülme: 24
  • DSCN5198.JPG
    DSCN5198.JPG
    151.1 KB · Görülme: 14
  • DSCN5199.JPG
    DSCN5199.JPG
    156.5 KB · Görülme: 14
  • DSCN5200.JPG
    DSCN5200.JPG
    153.2 KB · Görülme: 13
  • DSCN5201.JPG
    DSCN5201.JPG
    154.4 KB · Görülme: 12
  • DSCN5203.JPG
    DSCN5203.JPG
    153 KB · Görülme: 10
  • DSCN5204.JPG
    DSCN5204.JPG
    160.8 KB · Görülme: 13
  • DSCN5206.JPG
    DSCN5206.JPG
    155.7 KB · Görülme: 10
  • DSCN5209.JPG
    DSCN5209.JPG
    201.4 KB · Görülme: 17
Ynt: Uçağınız denize düşerse,...

Bende merak ettim sonucu ama şüphem yok hemen kendine gelecektir. Hiç deniz uçağı kullanmadım ama tuzlu su tehlikeli birşey o belli oluyor fotoğraflardan :)

Abi yazı resimler ile beraber süper olmuş. Eline sağlık valla :D

Bu arada atalarımız boşuna söylememiş "3 Beyazdan (TUZ, şeker,un) uzak duracaksın" diye ;D

Net çekimli harika bir paylaşım olmuş, teşekkürler. Umarım bu paylaşımı birgün hatırlamak zorunda kalmayız :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi yazı resimler ile beraber süper olmuş. Eline sağlık valla :D

Bu arada atalarımız boşuna söylememiş "3 Beyazdan (TUZ, şeker,un) uzak duracaksın" diye ;D

Biliyorsun , öyle derler ama uzak duramıyoruz işte!...

Tolga Senyuva' Alıntı:
Net çekimli harika bir paylaşım olmuş, teşekkürler. Umarım bu paylaşımı birgün hatırlamak zorunda kalmayız :)

Benim de aklıma gelmezdi ama suya sabuna dokununca ihtiyaç oldu. Yine de aklımızın bir köşesinde bulunsun!...

Faydalı bilgilendirme Ömer abi. merak ettiğim ne kadar uçuştan sonra bu durum ortaya çıkıyor. Yoksa her uçuştan sonra iyi bir temizlik mi yapmak lazım.

YUCEL' Alıntı:
Faydalı bilgilendirme Ömer abi. merak ettiğim ne kadar uçuştan sonra bu durum ortaya çıkıyor. Yoksa her uçuştan sonra iyi bir temizlik mi yapmak lazım.

Hayır, her uçuştan sonra değil tabii. 2011 yazında denizin üstünde ters dönüp kalmıştı, o zaman motor deniz suyuna batmıştı. Birde geçtiğimiz bahar iniş sırasında bir suya dalıp çıkmıştı. Benim demek istediğim bu. Yoksa normal uçuşlar sırasında dışına sıçrayan sudan iç kısımlar etkilenmez.

Ynt: Ynt: Uçağınız denize düşerse,...

Omer Erkan' Alıntı:
YUCEL' Alıntı:

Hayır, her uçuştan sonra değil tabii. 2011 yazında denizin üstünde ters dönüp kalmıştı, o zaman motor deniz suyuna batmıştı. Birde geçtiğimiz bahar iniş sırasında bir suya dalıp çıkmıştı. Benim demek istediğim bu. Yoksa normal uçuşlar sırasında dışına sıçrayan sudan iç kısımlar etkilenmez.

Ok. bilgilendirme için teşekkürler.

Ömer abi bu rada çayırköyde benim mustangı derede yüzdürdükten sonra sonra tek seferde motor nasıl çalışmıştı .Bi taneside eline kamışı almış deredeki mustangı kamışla çıkarmaya çalışıyordu hatırladınmı?Neymiş ? demekkidere suyu motora yarıyomuş :) Denize düşerse pert, derede sorun yok :)