Uçakları Tamir Ederken Hangi Yapıştırıcı ve Dolgu Malzemelerini Kullanıyorsunuz

Modelcilik Hayatim Boyunca Tamir Ettigim Ucak sayisi

• 0 - Sifir :)

Oy: 19 27.1%
  • 1-5 Tamir

Oy: 30 42.9%
  • 5-10 Tamir

Oy: 5 7.1%
  • 10- Uzeri Tamir

Oy: 16 22.9%

• Kullanılan toplam oy
    70

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Sağolsun özellikle Mesut üstad, hemen hemen tüm uçak tamirlerini resimli bir şekilde üşenmeyip konu açarak bizlerle paylaşıyor. :bravo:

Bu konuları paylaşırken de gerek kendisi, gerekse diğer üyelerimiz özellikle tamir sırasında kullandıkları "Yapıştırıcı ve Dolgu Malzemeleri" ile ilgili çok değerli bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Ben de bu değerli bilgileri daha kolay erişebilmek amacı ile böyle bir başlık altında toplayayım dedim.

Daha önceki konulardan bulabildiğim bilgileri buraya da taşıyorum.

Sizden ricamız, bu konudaki tecrübelerimizi (Neyi, Nerede) bir kere daha burada paylaşmanız.

Şimdiden teşekkürler :saygilar:

Hangi Yapıştırıcı ve Dolgu Malzemesi

Normal kaporta macunu- (Mesut Akın) :
Covling Tamiri- Deniz Tutkalı- (Mesut Akın) :
CA ve Polidol PU Express- (Sümer Yamaner) :
CA ve Polidol'ün ahşap tutkalı- (Ömer Erkan) : ,
Su bazlı Polidol beyaz tutkal- (Yücel Mehmet UNGAN) :
EPOXY Katkıları - Daha Elastikiyet ya da Daha Mukavemetli- (Sümer Yamaner) :
Montaj sırasında hangi tip EPOXY ? 5 dak mı yoksa 30 dak mı?- (Sümer Yamaner) :
EPOXY Nasıl karıştırmalı ?- (Özgür Evren Varol) :

Normal kaporta macunu

Normal kaporta macunu , benim macunu kullanmamdaki amaç yüzeydeki dalgalanmayı almak, başka bir amacı yok yani takviye yada dolgu yapmak için değil. Macunu çok ince attım , bu akşamda zımparasını yaptım , sanırın 10 20gr kadardın en fazla

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da kaplanmış hali

Covling Tamiri- Deniz Tutkalı

Sonunda covlinge de el atabildim :) evli ve çocuklu olunca , evdekiler yatınca anca 1 2 saat uğraşabiliyorum . Çatlak olan yerleri sabitleyim iç yüzeyden deniz tutkalı sürdüm, önden taşmasın diyede elektrik bandı attım, bunun amacı gem sağlamlık hemde macuna arkada bir destek olması.

Bu arada öndeki motor bloğu görüntüsündeki fiberler ufalanmış, onlar içinde aklımda çok güzel bi fikir var :D ama önce onlardan arta kalan parçaları covlingten temizledim.

Deniz tutkalını daha önce Helikopter Canopysinde denemiştim çok güzel bir dolgu maddesi oluyor ve sağlamlık veriyor

Polidol PU Express

Arkadaşlar deniz tutkalı çok iyi bir malzeme ama fazla şişiyor ve kürlenme süresi uzun.

Artık bizim birçok arkadaş ve ben acil CA uygulamaları dışındaki tüm yapıştırma işlemlerinde Polidol PU Express kullanıyoruz. Aynen deniz tutkalı gibi poliüretan bazlı bir malzeme ama çok az şişiyor ve çok hızlı kürleşiyor.

Silikon tüpü formundaki tüplerde ve mobilya imalatı ile uğraşan yerlerde satılıyor. Yapı marketlerde Pattex PU 450 adlı bir eşdeğeri var. Biz tüpteki yapıştırıcıyı 10 cc enjektörlere sıkıp o şekilde depoluyoruz. Enjektörün sadece ucundaki bir mm kesim donuyor ve kullanılacağı zaman kolayca açabiliyorsunuz ucunu. Zaten ince işlerde silikon tabancasıyla sıkmak mantıklı değil. Enjektörle çok rahat ve kontrollü kullanım mümkün. Tek sorun aynen deniz tutkalında olduğu gibi ele bulaştığında günlerce siyah leke bırakması. İmalat ve onarımlarınız için hararetle öneririm.

Geçenlerde bir gün Extra 330 ile uçarken ters bir rüzgarla piste burun üstü çakmıştım. Hemen cowlingi söküp gerekli parçaları toparladım. Toplam 6-7 cc PU Express ile onarımı yaptım ve yarım saat sonra havadaydım.

Konuya "Modelcilik Hayatim Boyunca Tamir Ettigim Ucak sayisi" ANKETI ilave edilmistir :)

CA ve Polidol'ün ahşap tutkalı

Mesut, bu deniz tutkalı poliüretan esaslımı diye soracaktım ki cevabını aldım. Aslında benim favorim bildiğin sıvı CA. Ama CA yapıştırıcıların her türlüsüne allerjim olduğundan, alternatif yapıştırıcı arayışlarım nedeniyle benim uçurduğum portakal rengi Sea Hawk'ın yapımında kısmen kullanmıştım. Ama fazla şişmesi nedeniyle vazgeçmiştim. Şimdi çoğunlukla Polidol'ün ahşap tutkalı diye su bazlı beyaz tutkalını kullanıyorum. Ancak Sümer bey'in sözünü ettiği Polidol PU Express'i de denemek isterim.

Sümer Bey, bunu küçük ambalajları varmı? Çünkü açıldıktan sonra kuruduğu için çok yapıştırıcı attım şimdiye kadar.

Bu arada, Mesut, Cowling'i ne ile boyamayı düşünüyorsun? Ben yakıttan etkilenmeyen bir boya bulamamıştım. Hatta, Decathlon'un yapımı sırasında ufacık cowling'i boyamak için çeşit çeşit boyalar denemiştim, ama bir türlü istediğim gibi olmamıştı...

Ömer Bey, bunun güzelliği burada. Sadece her ne kaba koyduysanız sadece ucu kuruyor. Küçük ambalajı yok ne yazık ki. Biz dediğim gibi enjektörlere pay ediyoruz. ENjektördekini kullanınca bir sonraki sefere kadar sadece ucu kuruyor ve kolaylıkla açılıp kullanıma devam edilebiliyor.

Ömer abi şöyle bir bilinmeyen var bu Deniz tutkalı ile ilgili , tutkalı kullandığın yüzeyde öylece bırakırsan çok şişiyor doğru ama ulaşılaman yerler için birebir damlat ve bırak o kendi hallediyor, birde asıl önemli olan , 15 20 dk da kürleşmeye başlayınca hafif bir köpük oluştuğu zaman , hurdaya çıkmış bir push road teli ile yüzeye yaydırırsan köpürme işlemi büyük ölçüde azalıyor hatta hiç köpürmüyor bile diyebilirim :)

boya olarak kullanacağım şey sprey boya ama boyamamı yapayım yoksa kaplamamı yapayım karar vermedim daha, boya yapacaksamda Cassati marka kırmızı boya kullanıcam sıcaktan ve dış etkenlerden hiç etkilenmiyor, daha öncede arabamın kaliperlerini boyamıştım ne balata tozundan ne sıcaktan ki diskler frenler çok ısınır, nede basınçlı sudan hiç etkilenmemişti :)

Teşekkür ederim arkadaşlar, anlattığınız teknikleri kullanarak ilk fırsatta bu yapıştırıcıyı tekrar deneyeceğim.

Mesut, boya konusunda sıkıntı, metanolün boyayı bir süre sonra çözmesi. Benim denediğim boyaların marka ve cinsleri aşağıda;

1-Akçalı : Solvent bazlı akrilik sprey
2-Best: Selülozik sprey oto boyası
3-Casati: Akrilik sprey
4-Raykon: Akrilik sprey
5-Sepra: Solvent bazlı sentetik
6-Polinol: Ne olduğunu bilmiyorum, sanayide boya malzemesi satanlardan az bir miktar deneme amaçlı

Eğer metanolden etkilenmeyen bir boya bulamazsam, boyanın üzerine vernik uygulamayı düşünüyorum. Çünkü yat verniği etkilenmiyor ve motor bölmesini yakıttan korumak için kullanıyorum.

Ömer abi ben covlingi daha önce siyah ile kaplamıştım , dün akşam Covlinge el atmadan önce üzerindeki kaplamayı sökeyim dedim çok zorlanıcam diye beklerken ilk çekmemede bütün kaplama çıktı bir anda, boya birden mat kaldı sadece bir bölümü 3 5cm kadar bi kısmı parlaktı, parlak olan kısmın ucunu flçata ile kaldırdım vernik gibi duruyordu, orjinal boyada anladığım kadarı ile standart boya ama üzerinde seninde düşündüğün gibi sanırım kaplama, koruma olarak vernik var.

Bu akşam sahadan dönerken baumaxa uğradım ve Sümer abinin tavsiye ettiği yapıştırıcıyı aldım yarın iş dönuşu eczaneden enjektör alıp içine dolduracağım yannız merak ettiğim bir iki soru var enjektörü nasıl doldurmak iyidir pistonunu çıkarıp arkasındanmı doldurmalı yoksa ilaç gibi içinemi çektirmeli? birde bir enjektör 1 defamı kullanılır yada çok sayıda enjektör alıp hepsinin içinimi doldurmalı ?

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 100_2356.JPG
    100_2356.JPG
    65.1 KB · Görülme: 338
Ynt: Uçakları Tamir Ederken Hangi Yapıştırıcı ve Dolgu Malzemelerini Kullanıyorsunuz

Kıvamı koyuysa önden çekerek olmaz arkadan doldur, enjektör birden fazla kullanılıyor yeterki uçu açık kalmasın. Yarın bende alıcam bundan kaça aldın Ragıp ?

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

İzmit baumaxta 15.90 tl

Tamirat işlerinde bu yapıştırıcıdan ziyade daha akışkan olan bildiğimiz beyaz tutkalı öneririm, hem daha ucuza gelir ( işkence vurma şansın varsa) şayet ulaşılması zor bir noktada ve işkence de vuramıyorsan kesinlikle epoxiden şaşma derim, hızlı yapıştırıcıları ise vibrasyon olan yüzeylerde asla tavsiye etmem. ( Nacizane tecrübelerimle) :saygilar:

Ragıp, bu yapıştırıcının hepsini kullanmıyacaksın herhalde. Paylaşmak istersen, denemek için, bedeli karşılığı bir enjektör alabilirim.