Uçakları Tamir Ederken Hangi Yapıştırıcı ve Dolgu Malzemelerini Kullanıyorsunuz

Modelcilik Hayatim Boyunca Tamir Ettigim Ucak sayisi

• 0 - Sifir :)

Oy: 19 27.1%
  • 1-5 Tamir

Oy: 30 42.9%
  • 5-10 Tamir

Oy: 5 7.1%
  • 10- Uzeri Tamir

Oy: 16 22.9%

• Kullanılan toplam oy
    70

Çok incelik istemeyen parçalari yapıştırmak için fotoğraftaki gibi hızlı yapıştırıcı kullanılabilir. Soaraction u tamir ederken pattex hızlı yapıştırıcı kullanmıştım anında yapışıyordu parçalar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kadir Kurt' Alıntı:
Çok incelik istemeyen parçalari yapıştırmak için fotoğraftaki gibi hızlı yapıştırıcı kullanılabilir. Soaraction u tamir ederken pattex hızlı yapıştırıcı kullanmıştım anında yapışıyordu parçalar.

Kadir bey çok özür dileyerek mesajınıza karşı bir cevap vermek istiyorum,bu tür yapıştırıcıların viskozitesi( Kıvamı) yoğun olduğundan aralara girmekte yetersizler ve donduklarında kristalleştilerinden yük bindiğinde kırılıp parçayı bırakıyorlar.

Kalın Japon ve Epoksi haricinde birsey henuz kullanmadim.Bu ikili her isimi gordu acikcasi.

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Kadir bey çok özür dileyerek mesajınıza karşı bir cevap vermek istiyorum,bu tür yapıştırıcıların viskozitesi( Kıvamı) yoğun olduğundan aralara girmekte yetersizler ve donduklarında kristalleştilerinden yük bindiğinde kırılıp parçayı bırakıyorlar.
Estağfurullah İsmail abi yanlış bildiğim varsa düzeltirim bu sayede. Ama modeli yapıştirmadan önce balsa parçaları yapistirip biraz zorlamıştım bırakma olmamıştı. Bugun tekrar deneme yapıp sonucu yazayım

Kadir Kurt' Alıntı:
Estağfurullah İsmail abi yanlış bildiğim varsa düzeltirim bu sayede. Ama modeli yapıştirmadan önce balsa parçaları yapistirip biraz zorlamıştım bırakma olmamıştı. Bugun tekrar deneme yapıp sonucu yazayım

Titreşim olmayan modellerde sert darbe almadığı anlarda hızlı tutabilir. En temizi beyaz tutkal ve işkence benim için.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu arada epoksi ile çalışırken dolgu ve elastikiyet istenirse bu

Top Flite Microballoons Filler 8 oz

Daha fazla mukavemet istenirse bu kullanılabilir.

Great Planes Milled Fiberglass

Doğuş' Alıntı:
Titreşim olmayan modellerde sert darbe almadığı anlarda hızlı tutabilir. En temizi beyaz tutkal ve işkence benim için.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Biraz önce denemek için aşağı indim yapıştırıcı donmuş gibiydi. Aldığımda akışkandı baya. Yinede denedim ama hemen ayrıldı parçalar. Balsayla birdaha işim olursa önerdiginiz yapıştırıcıları kullanırım

Tamer Öztürk' Alıntı:
Emre merhaba.Satın almış olduğun epoxy gördüğüm kadarıyla 5 dakikalık.Bence uçağın montajına başlamadan önce küçük bir tahta veya köpük parçasını yapıştırıp deneme yap.Genelde 2'li oluyor ve eşit miktarda olacak şekilde karıştırıp kullanıyoruz.Yapıştırıcın 5 dakikalık olduğu için hızlı olman gerekecek bazen 4 dakika gibi sürede sertleşiyor.İmkan varsa 30 dakikalık olanını al onu kullan.Daha fazla çalışma süresi olur hem hata yaparsan düzeltme şansın olur.

Dediğim gibi montajı bilen birisine yaptırman en güzeli olacaktır.Kendim yapacağım diyorsan da, hiçbir detayı atlamadan yavaş yavaş dikkatli bir şekilde yapmanı öneririm.Motor olmadan da diğer yerlerin kurulumu yapılabilir.Sonuçta servoların ve ekipmanların bir kısmı elinde mevcut.Motor montajını da motorun geldiğinde halledersin.Kolay gelsin.

Burada sorun çalışma süresi değil. İlke olarak özellikle sağlamlık gerektiren yapıştırmalarda uzun kürlenme süresi olan yapıştırıcı tercih edilir. Çünkü uzun kürlenme süresi olan yapıştırıcı ahşabın daha derinine nüfuz edebilmek için zaman bulur.

Kanat birleştirmede 5 dakikalık epoksi kullanmayız. 30 dakikalık isteriz. Çünkü kanat birleşimi çok sağlam olmalıdır. Yük taşımayacak ıvır zıvır bölgelerde 5 dakikalık kullanabiliriz.
Haa kimi zaman zorunluluktan bu kuralın dışına çıktığımız olmaz mı? Olur tabii. Ama neyi neden yaptığımızı bilirsek çok daha sağlıklı ilerleriz.

Bu mesaj aşağıdaki konudan alınarak yönetim tarafından taşınmıştır.

Hatayında bir kaç defa epoxy kullanmış biri olarak bir soru sorayım.
Hızlı yapıştırıcıda activatörü az kullanıp kürleştirmeyi uzattığımızda kristalleşme az olup nispeten daha sağlam oluyor.
Epoxy de böyle bir durum varmı? Eşit karıştırmayıp kürleşme zamanını uzatarak daha iyi sonuç alırmıyız?

Biz Türklerin en büyük hatalarından biridir kullanma kılavuzunu okumamak! (Yoksa okumak mı yanlış? Karıştırıyorum bazen :eek:kuyun:)
Bütün epoksi yapıştırıcıların ambalajlarında nasıl kullanılması gerektiği yazar. Popüler markaların büyük çoğunluğu yarı yarıya kullanın dediği için ezberden eşit miktarlarda karıştırırız. Bazı markalarda bu oranlar çok değişkendir. Yüzde Bir'inden tutun yüzde bilmem kaça kadar değişik oranlar gördüm 'kıllanma' kılavuzlarında. Uzun lafın kısası: ne yazıyorsa odur doğrusu!

Epoksi hakkında küçük bir bilgi... epoksinin reçinesi ve sertleştiricisi karıştırıldıklarında moleküler düzeyde bir reaksiyon sonucunda birbirlerine bağlanırlar. Bu kimyasal bağlanmanın saglanması için de gerekli bileşenlerin kesin bir oranı vardır, örneğin tam 1-1 karışması gereken bir epoksi için diyelim ki her bir reçine molekülünün bir sertleştirici molekülüyle birleşmesi gerekli, böyle bir durumda, ortamda 100 reçine molekülü ve 80 sertleştirici molekülü varsa ne olur? 80 reçine 80 sertleştirici ile birleşir ve reaksiyonu tamamlar, 20 reçine açıkta kalır hiçbir şekilde sertleşmez... tersine sertleştirici fazla ise bu sefer fazlalık sertleştiriciler açıkta kalır. Kısacası sanıldığının aksine sertleştiricinin az konması yavaş reaksiyon uzun çalışma süresi (yada fazla sertleştirici ile tersi) anlamına gelmiyor. O yüzden epoksiyi her zaman doğru oranda ve çok iyi karıştırmalıyız. recine molekulu ile sertlestirici molekulu birbirlerine kavusamazlarsa onlar da acikta kalir, yani oranlar esit bile olsa karistirma yetersizse yine sorun demektir ;)
Son bir nokta, karisim oranlari agirlikca yada hacimce verilebilir ve ikisi birbirinden farklidir, dikkat edilmelidir.

Ne zaman epokisi muhabbeti olsa aklima çok sevdiğim bir arkadaşım gelir, burada olmadığı için ismini vermeyeyim :) Bu arkadaş ilk modelini (trainer) toplarken klavuza bakmış, kanat yarılarının birleşiminde A+B diye bir yapıştırıcı gösteriyor (epoksi). Sonra modelle birlikte aldiğı malzemelere bakmış, iki komponentli olan bir yapıştırıcı var, hah budur olsa olsa diyip bir tüpü bir kanat yarısına diğerini de öbür kanat yarısına sürüp kanatları biraraya getirip sabitlemiş. (Kanatların içine giren joineri da kullanmamış). Haliyle epoksi bir miktar yapışma sağlamış ama tahmin edersiniz ki ilk uçuşta hop kanatlar yukarıda birleşmiş :)
Başlangıcı böyle olsa da sonradan çok iyi bir modelci ve pilot oldu bu arkadaş merak etmeyin :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu detayı bilmiyordum. Ben de herkes gibi düşünüyordum ama anlaşılan gerçek farklıymış. Bilgilendirme için teşekkürler Evren Hocam %p

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Teşekkürlerimizle atalım bilgi dağarcığımıza.

Cevaplar için teşekkür ler abilerim.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar ben bu Polidol PU Express aldım ama tüpünde baktım kurumaya başliyor hepsini şırıngalara doldurdum şırıngaların uc kapaklarını kapatıp hava almasın diyede mutfak jiletinleriyle tek tek sardım.1 sene model yapımina ara vermiştim hepsi kurumuş ziyan oldu.
Polidol PU Express sipariş ettim bu gün nasıl muhafaza ederim yardımcı olun lütfen