UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Kadir Kurt' Alıntı:
Bende böyle birşey yaptım. Gövdeyi desteklemek için kullandığım renkli lifli bant sağlam oldu ama renkli koli bandı ile kaplayınca çok kuvvetli yapışmamış köpüğe. İlk zagim oldu uçacak mı görecez. Profil olarak zagi 12 kullandım mh45 e göre biraz kalın profil. Kanat açıklığı 1m. Köpük olarak her zaman mavi köpüklen 1 tane isteyip alıyordum en son gittiğimde xps verdiler önceki mavi köpüğe göre biraz daha sert.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Kesimden sonra kanatlara zımpara yaptınız mı ? Yapmadiysaniz fazla dişli olmayan zımpara kullanarak zımpara atın sonra üzerinde toz kalmayacak şekilde nemli bezle kanadı silin bir süre sonra bantlayin ,yapışma daha iyi olacaktır.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Zagi de ilk kesim öncesi insanlarda ilk kanat profili sıkıntısı oluyor ölçü konusunda sıkıntı yaşıyorlar kimsede detaylı ölçü vermiyor benim yaptığım zaginin ölçüsü aşağıdaki yaptığım çizimlerde mevcut.
Kesim işini bu ölçüleri baz alarak yaptım, kanatları sıcak silikonla yapıştırıp yüksek bir yerden bıraktığımda süzüldüğünü gördüm demek ki olmuş dedim :thumbup: kullanmak ve fikir sahibi olmak isteyenler faydalansınlar.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

selami dnçer' Alıntı:
Abicigim senin iç kanat ölçüsü 35cm falan galiba bu kadar şeyi üzerine alması için geniş bir kanat şart , baktınız mı bilmiyorum zagi işini TBS (teamblacksheep) en iyi yapanlar , en azından ben onlarda karar kıldım [emoji4] adamlar gerçekten iyi , çok kişi uçuyorlar harika [emoji4]
Lazer kesim kanatları ve satışta yapıyorlar tabi biz o parayı onlara vermeyiz [emoji4] keyifli olan kısmı tecrübe zaten.

Evet iç kanat 43 cm dış 25 cm başka türlü yapamıyorum. Benimki sıtandart. Biz profili kendimiz yaptık ordan burdan indirmedik. Kesimi kendimiz yapıp açı olayına takılmadan kendi bildiğimiz gibi kesiyoruz. Hasbel kader tutturduk ve çok iyi uçuyor. Ama apm de bişeyi yanlış yaptım buaralar uçamıyorum. Düzeltir düzeltmez uçuşa devam[emoji2]

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

uzm-bora' Alıntı:
Evet iç kanat 43 cm dış 25 cm başka türlü yapamıyorum. Benimki sıtandart. Biz profili kendimiz yaptık ordan burdan indirmedik. Kesimi kendimiz yapıp açı olayına takılmadan kendi bildiğimiz gibi kesiyoruz. Hasbel kader tutturduk ve çok iyi uçuyor. Ama apm de bişeyi yanlış yaptım buaralar uçamıyorum. Düzeltir düzeltmez uçuşa devam[emoji2]

Anladım [emoji4] ben de yaptığım kanat ölçüsünü modifiye ederek bu ölçüye getirdim , elektronikleri düşünceme göre yüzeye monte etmek strafor'un sağlam kalması açısından daha iyi olsa da bu seferde hava ile sürtünme olacak hız ve stabilizasyon kaybı olacaktır.Bu konuda oneriniz nedir peki yüzeyde mı olmalı , strafor içine açılan kanallarda mı ? İç kısımda olursa yeni bir airfoil hazırlamak zorunda kalacağım.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

selami dnçer' Alıntı:
Anladım [emoji4] ben de yaptığım kanat ölçüsünü modifiye ederek bu ölçüye getirdim , elektronikleri düşünceme göre yüzeye monte etmek strafor'un sağlam kalması açısından daha iyi olsa da bu seferde hava ile sürtünme olacak hız ve stabilizasyon kaybı olacaktır.Bu konuda oneriniz nedir peki yüzeyde mı olmalı , strafor içine açılan kanallarda mı ? İç kısımda olursa yeni bir airfoil hazırlamak zorunda kalacağım.

Ben 5cm köpükten yapıyorum. Bu nedenle servolar ı yarıya kadar gömüyorum. Motor için alüminyum parça kestirdim alttan da aynı ebatta parça ile 4 civata ilee bağladım. Benim zaginin yüzeyi elyaf ile kaplı buda iyice ağırlaştırıyor ama 100 mt düştü bişey olmadı. Bantla yaptığında düşünce pert oluyor. Bu arada sıcak silikon işe yaramaz. Benim önerim gemi tutkalı 12 tl. Hani bu çatılarda köpüren ler varya onun sıvısı sonra köpürüp çok sağlam aluyor. Ama servoları kağıt bantla sar ki çıkarması kolay olsun.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Bu arada bisiklet teli ile servo ile kanadı bağlıyorum bu da işine yarıya bilir

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Numaram var soracağın olursa araya bilirsin

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Bunları dikkate alacağım, bende servoları şemsiye teli ile bağladım gayet sağlıklı oldu.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

uzm-bora' Alıntı:
Numaram var soracağın olursa araya bilirsin

Piller bunlar

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı
UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

airfoil konusunda sıkıntı yaşayanlar için bir sayfa, bu sayfada çok çeşitli airfoiller var kişiselleştirerek yazıcıdan cıktı alabilirsiniz airfoilleri.

Ben mh45 kullanıyorum şu sayfadan diğer airfoillere de bakabilirsiniz.

chord ve thickness kısmından uzunluk ve kalınlık ölçülerini ayarlayabilirsiniz altta kağıt ölçüsü a4 boyutu içindir(280*180mm) yazıcı bu boyutu aşan çıktılar için 2 adet kağıda baskı yapacaktır uygun yerlerinden bu kağıtları pritt vs. yapıştırıcı ile yapıştırıp airfoili şablon için kesime hazır hale getirebilirsiniz.

burdaki ölçüler chord:370 thickness:130 olarak ayarlanmıştır sonuç olarak bu değerler bize 35cm uzunlukta 4.5cm eninde bir şablon verecektir.

buda kesilmiş yapıştırılmış hali:

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

selami dnçer' Alıntı:
Kesimden sonra kanatlara zımpara yaptınız mı ? Yapmadiysaniz fazla dişli olmayan zımpara kullanarak zımpara atın sonra üzerinde toz kalmayacak şekilde nemli bezle kanadı silin bir süre sonra bantlayin ,yapışma daha iyi olacaktır.

Eldeki zımparalar ile denedim ama köpüğü parçaladı, gidip uygun zımpara almaya üşendim açıkçası. Elimden geldiğince temizleyip kaplamayi yaptım. Tutmayan yerler var ama çokta fena değil iş görür yine de.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Yüksek numaralı küçük dişli zımpara olması lazım ,zımpara da numara düştükçe zımpara dişlerinin büyüklüğü de artar ters orantılı yani , yüzey pürüzsüz ise sadece tozunu alma maksatlı 180-220lik zımpara iş görür , bende şimdi yeni kanat kesimi yapacağım xps'den sonra epp köpük deniyorum akşama keserim.

100cm lik eps strafordan kestiğim kanatları yapıştırdım , bu arada gözüme takılan birşey oldu 7 yıl önce aldığım helikopterin kuyruğunu gördüm karbon fiber olmasından dolayı işime yarayacağını düşündüm ve ikiye bölerek kanatların arasına delikler açıp sıcak silikonla kanatları birbirine sapladım iyi olduğunu düşünüyorum

Şimdi servo yuvalarını açıp bugün havalandırma atölyesinden aldığım kalveniz sacdan motor mount yapacağım sonra da kaplama kalıyor geriye.
Bu kanatlara ait ölçüler strafor üzerinde yazılı işine yarayan faydalansın , tüm tecrübelerimi herkes faydalansın diye bu konu altında paylaşmaya devam edeceğim , tavsiye onerisi olan herkesin vereceği bilgiye açığım.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Paylaşım ve detaylar icin teşekkürler Selamı bey :RCKolik:

Ucak ve Zagiden detay olarak pek anlamam ama gördüğüm kadarı ile bence gayet iyi gidiyorsunuz :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Paylaşım ve detaylar icin teşekkürler Selamı bey :RCKolik:

Ucak ve Zagiden detay olarak pek anlamam ama gördüğüm kadarı ile bence gayet iyi gidiyorsunuz :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk
Eyvallah abi , sağolasın