Dji F550 Hexacopter Apm 2.6 Toplama Konusu

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
Uzun süredir multimotorlu sistemleri keyifle izliyordum ve kendi hexamı yapmayı istedim, Sistemi APM arducopter kartı ile kurmayı deniycem,şuan ilk aşamalardayım, Konuyu açma sebebim bakın ben napıyorum değilde bu APM denen kartın özelliklerini okuduğumda çok şey vaadediyor olmasıydı. Dünyada çok kullanıcısının olmasının aksine Türkiyede Türkçe bir döküman bulma zorluğu gerçekten can sıkıcı bir durum. Çünkü bu kart Naza gibi tak kullan değil, derdi tasası ilgisi bitmiyor. ama dilinden anlaşıldığı vakit gördümki nazaya o parayı vermeye değmezdi. APM hepsini vaaediyor. Bende henüz başlangıç aşamasında olan montaj ve özellikle APM kartı tecrübelerimi edindiğim bilgileri paylaşmak istedimki düşünenlere kaynak olsun.
işte bende en azından öğrendiklerimi bir nebzede olsa aktarmak istedim.

Ürün configrasyonum aşağıdaki gibidir.
Listedeki lipoyu ağırlığından dolayı değiştirdim ve aynı özelliklerde 5800mahlık aldım. 8000mahlığıda rahat kaldırır evet ama lipo sadece 850gr. lüzumsuz yük. gerekirse ikitane 5800 paralel bağlıycam. sonuca bağlı :)
Bana maliyeti ıvır zıvırı takım alet edavat 3000i buldu. bu rakam sizi yanıltmasın kumandası alıcısı liposu takımı ve gereksiz alışverişlerle şişti bu rakama. yoksa kumandası liposu malzemesi olan kişiler için 2000i bulmaz.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Önce framei ve motorları sökülebilir lock ile (mavi) ile her civatasını titreşime karşı gevşemesin diye montajını yaptım.

Motorların kablolarını uzun tuttum dolayıp frame e cırtlarım. Belki ileride başka bir frame üzerinde kullanmam gerekirse uzun kalmasını istedim.

APM kartı içeri koyacağım. Sarsıntıyı azaltmak için ayrıca içeri shock board yerleştirdim ki anladığım kadarıyla APM titreşimi hiç sevmiyor. Onu en aza indirgemek için bu çözüm kullanılıyor.

Gps+compass antenini yerleştirdim fakat gördüğünüz gibi kısa geldi kablosu, kablosunu ek yaparak uzatacağım. ayrıca bu frame üzerinde bu tarz şeyleri yerleştirmek için yeterli delik yuva yok. kızak şeklinde yerler var. bende alıcıyı yerleştirmedim fakat anten alıcıdan çok etkilendiği için alıcıyı koyacağım yerin board üzerinde olabildiğince uzağa koymayı denedim. Alttan metrik 3 bir pulla civataladım. oldukça sağlam oldu.

Telemetry modülünüde yerleştirdim. Anten istenirse aşağıda bakabilir. Önemli olan pallere değmesin. Paller geldiğinde montaj yaparken hassas mesafe ayarı yapıcam tabiki.

Ayrıca esclerin pallerin yakınında olması konusunda seçkin fikir verdi ama ben şimdilik böyle yaptım. zaten esc kabloları dahada ileri gitmiyor. palin rüzgarından faydalanmak için iyi olabilir haklılar.
Ayrıca esclerim Afro 30A simonk yüklü geliyor. henüz hiç bir ayar yapmadım devreye almadım. şuan kullandığım malzemelerden arızalı olma ihtimalide var. sonucta hala denemedik. Bakalım ne olacak. yedeklerim olmadığı için en ufak bir arızada yine 1 ay bekliycem. motorlarda buna dahil. hayırlısı.

APM kartımın combo paketinde gelen stock Gps+compass modülü 6e ublox. Şuan frame üzerinde bu mevcut. pc ye bağlayarak Missionda Planner (Arducopter yazılımı - Sonra Bahsedeceğiz) deneme yaptım sonuç kalibrasyon yapmamama rağmen bayağı iyiydi uydu bulma konusunda. Fakat 6h versiyonunun anten üzerindeki seramiğinin daha geniş olduğu ve daha fazla uydu tipi bulma özelliği olduğundan bahsedildiği için ileride kullanmak üzere aşağıdaki gps modülünü aldım ama kullanmıycam şimdilik. eğer stabilite sorunu yaşarsam denemek amaçlı kullanabilirim.

Şimdilik montajda bu durumdayım. fazla zamanı olan biri değilim ama montaj anlatımını kısaca bitirdikten sonra APM kart ayarları ve kalibrasyonunu anlatan görsel anlatım yapacağım. Sonuçları anbean hep beraber göreceğiz. Böylece forumumuzda APM hakkında hem donanımsal hemde firmware olarak iyi kötü bir dökümanımız olacak.

Hali hazırda APM kullanan diğer siteden Lostman arkadaşım var kendisi kartı çok başarılı bulmuş ve güzel uçuşlar çıkarıyor. Onunda tecrübeleriyle ortaya Hexayı çıkaracağım. Bakalım Sonuç ne olacak. Her yeni ilerlemeyi gelişmeyi aktaracağım.

Acemiliğim eksiklerim yanlışlarım olacaktır elbet, bu konudada tecrübelerini katmak isteyenler olursa seve seve dinler bu yapım aşamasında güzel birşey çıkarırız ortaya. tavsiyelerinizi eğitici bilgilerinizi ben atlamış dahi olsam bu konuda faydalı bilgilerinizi esirgemeyin lütfen

Saygılarımla

Güncelleme: 23.08.2014
Suan Apm montaji ve tum elektronigin montaji bitti.
-Apm icin kumanda kalibrasyonu yapildi
- ucus modu ayarlari yapildi. Kumandada gerekli switche atandi.
-auto tune trim icin 7 ve 8. Kanallara baglantilar yapilip kumandada switchlere atandi
-pusula kalibrasyonu yapildi.
-telemetry baglantisi anteniyle birlikte yapildi.
-siparis ettigim karbon paller uymadigi icin plastiklerle denemeleri yapicam resimde goruldugu gibi.
- ucus yapacagim asil batarya yolda. Gelince once esc kalibrasyonu ve live calibrasyon yapicam.
- auto tune ve auto trim ayarlari yapilicak.
Son durum boyle

- guncelleme 28.08.2014
- yeni lipom geldi sarj ettim ve hexaya bagladim. Baglantilarda sikinti yok.
- plastik landing skid ekledim
- telemetry baglantisini test ettim. Kablosuz olarak calisiyor
-android telefonda kontrol denedim. Calisiyor.

- yapilacaklar
1. Esc kalibrasyonu
2.motor yonleri tespiti
3.propalleri balanslama
4.live kalibrasyon.

Son durum boyle

[Urun]: Dji F550 Hexacopter Apm 2.6 Toplama Konusu

Sonunda ilk uçuşumu yaptım. (21.09.14)
Anlatım ve uçuş acemice olabilir kusura bakmayın kısa zamanda aceleyleyapılan bi çekim. ilk uçuşun kabahati olmaz.
bu videoda stabilize uçuş modu
althold uçuş modu
ve rtl eve dönüş uçuş modunu denedim.

Autotune ne gariptirki yapamadım.
failsafe denemesi yapamadım çünkü bir türlü ayarlayamadım, araştırma aşamasındayım.
İlerleme katedince gereken tüm detayları paylaşacağım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM

Ek Güncelleme:

Failsafe ayarlayamamistim, bugun isten cikip failsafe i de ayarladim evde. Ama ucus yapmadim. Evdeki denememi paylasiyorum.
Ileride de ucus halinde uygulayarak deneyecegim, ayrica tum bu videolari genis bir apm konusundada paylasicam sizlerle.

Not: Burada kesinlikle çok ama çok dikkat edilmesi gereken konu şudur; lütfen uygulamalı failsafe denemesi yapmadan önce propaller takılı değilken anlatacaklarımı gözlemleyiniz. eğer failsafe modu sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa şöyle anlarız, yüzde 50 üzerinde throttle yani gaz verdiğimizde gazı kestiğimizde motorlar direk stop ediyorsa ekranda failsafe yazsada ki muhtemeldir yazabilir, failsafe pwm değerine girip çıkar sinyal siz failsafe yazdı diye güvenle uçmaya kalkarsınız, bu failsafe in olmadığını gösterir. ama eğer kumandayı kapadığınızda motorlar seviye seviye azalarak stop ediyor ise failsafe başarılıdır. orta bir yükseklikte deneme yapabilirsiniz.

Motorların video da kısa sürede stop etme sebebi, hexa nın yükselmemiş olmasıdır. Yükseldiğinde mesafeye göre kademe kademe kontrollü olarak inmesi gerekiyor.
bu denemeyide uygun bir zamanım olursa bu hafta sonu videolu olarak deneeyceğim. sorun çıkar ise ve çözersem yine bilgilendirme yapacağım.
Bu kaynaktaki videolar eğer bir tarafta toplanırsa tek başlıkta, çok faydalı bir konu olacak. Bunun için bir apm başlığında "nasıl yapılır" anlatımlı bir çalışma yapacağım

• Beğen

Rezerve-3

Şahsen Quadrocu değilim ama quadro paylaşımlarını da elimden geldiğince yakından takip etmeye çalışıyorum.

Güzel bir çalışma olacağa benziyor. Quadro konusunda tecrübeleri kardeşlerimiz eminim ki konu ile ilgili teknik yorumlarda bulunacaklardır :thumbup:

İlerleyen zamanlardaki paylaşımlar için ilk 3 mesajı senin adına rezerve ettim. Bu mesajları DUZENLE diyerek içerik olarak güncelleyebilirsin. Fakat yeni bir mesaj ile haber vermeyi unutma da, bizlerin de gözünden kaçmasın ;) Konuyu aynı zamanda "Quadro INDEKS" sayfasına kaynak olarak da ilave ettim. :RCKolik:

Tekrar ellerine sağlık ve şimdiden kolay gelsin, takipteyiz :)

• Beğen

Selçuk bey kolay gelsin,

Aramızda quadrocuların fazlalaştığını görmek beni mutlu ediyor :halay:

Herşey yolunda gibi gözüküyor tabi dediğiniz gibi ilk testler başarıyla aşılmadan maalesef emin olamıyoruz,
Umarım bir sıkıntı yaşamazsınız..Merak ettiğim neden apm kart ? Ben fpv için aynı zamanda uçak toplama aşamasındayım onun için Apm almıştım,biraz inceledim Pc üzerinden açıkcası bana biraz karmaşık geldi..Belki de nazaya göre öyle geldi tabi bilemiyorum.Uçağı bitirme aşamasında onuda anlarız diye düşünüyorum :D Tabi bu arada sizde bu kart konusunda tecrübe kazanırsınız ve bizde nasipleniriz :halay:

Tekrar kolay gelsin %p

• Beğen
Ynt: [Urun]: Dji F550 Hexacopter Apm 2.6 Toplama Konusu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şahsen Quadrocu değilim ama quadro paylaşımlarını da elimden geldiğince yakından takip etmeye çalışıyorum.

Güzel bir çalışma olacağa benziyor. Quadro konusunda tecrübeleri kardeşlerimiz eminim ki konu ile ilgili teknik yorumlarda bulunacaklardır [emoji106]

İlerleyen zamanlardaki paylaşımlar için ilk 3 mesajı senin adına rezerve ettim. Bu mesajları DUZENLE diyerek içerik olarak güncelleyebilirsin. Fakat yeni bir mesaj ile haber vermeyi unutma da, bizlerin de gözünden kaçmasın ;) Konuyu aynı zamanda "Quadro INDEKS" sayfasına kaynak olarak da ilave ettim. :RCKolik:

Tekrar ellerine sağlık ve şimdiden kolay gelsin, takipteyiz :)
Tsk ederim Mehmet abi. Elimden geldigince kayda deger gelismeleri aktaracagim. Edit reserve olayi icinde tsk

• Beğen

Aykut Aşlı' Alıntı:
Selçuk bey kolay gelsin,

Aramızda quadrocuların fazlalaştığını görmek beni mutlu ediyor :halay:

Herşey yolunda gibi gözüküyor tabi dediğiniz gibi ilk testler başarıyla aşılmadan maalesef emin olamıyoruz,
Umarım bir sıkıntı yaşamazsınız..Merak ettiğim neden apm kart ? Ben fpv için aynı zamanda uçak toplama aşamasındayım onun için Apm almıştım,biraz inceledim Pc üzerinden açıkcası bana biraz karmaşık geldi..Belki de nazaya göre öyle geldi tabi bilemiyorum.Uçağı bitirme aşamasında onuda anlarız diye düşünüyorum :D Tabi bu arada sizde bu kart konusunda tecrübe kazanırsınız ve bizde nasipleniriz :halay:

Tekrar kolay gelsin %p
Aykut bey tsk.
Evet cok rahat bi sekilde naza v2 alir cekilirdim kenara ve hatta bu konuyu acmazdim bile. Cunku naza yi kül tablasina koy ucurur gibi geliyo bana. Apm secme sebebim, birseylere boyle caba harcamak onu boyle zar zorda olsa emekle ucurmaktan ugrasmaktan zevk alacagimi bilmemdir. Cunku Apm sistemi yani ardu sistemi zaten naza ne yapiosa fazlasini vaadediyor. Sadece zahmetli ilk zamanlar. Bu donemi asarsam guzel olur ama biliyosunuzki 6 palli 550 size biseyi isler kotu giderse yere cakmakta var. Hersey musmma suan bnm icin. Bekleyip hep beraber gorecegiz ins.

Selçuk kardeşim, paylaşım için çok teşekkürler, ellerine sağlık. :bravo: Benim gibi kafasından multi olayı geçip de neyin ne olduğunu anlamaya çalışan biri için çok değerli bir kaynak olacak. Hele bir de bir sürü yeni elektronik tabir olunca, iyice içinden çıkılmaz hal alıyor! :rolleyes: Mesela, simonk yüklü esc, 6e ublox gps vs. Benim gibi hala balsa model yapan biri için buna benzer şeylerin ne olduğu ve ne yaptığı gibi açıklamaları da dahil edersen çok memnun olacağım.

Yakından takip edeceğim, çok teşekkürler!

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Aykut bey tsk.
Evet cok rahat bi sekilde naza v2 alir cekilirdim kenara ve hatta bu konuyu acmazdim bile. Cunku naza yi kül tablasina koy ucurur gibi geliyo bana. Apm secme sebebim, birseylere boyle caba harcamak onu boyle zar zorda olsa emekle ucurmaktan ugrasmaktan zevk alacagimi bilmemdir. Cunku Apm sistemi yani ardu sistemi zaten naza ne yapiosa fazlasini vaadediyor. Sadece zahmetli ilk zamanlar. Bu donemi asarsam guzel olur ama biliyosunuzki 6 palli 550 size biseyi isler kotu giderse yere cakmakta var. Hersey musmma suan bnm icin. Bekleyip hep beraber gorecegiz ins.

Takipteyiz %p

İlk mesaja güncellemeler eklenmiştir. Son geldiğim aşama böyledir. Artık sonucu görmeye yaklaştık sanırım...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
İlk mesaja güncellemeler eklenmiştir. Son geldiğim aşama böyledir. Artık sonucu görmeye yaklaştık sanırım...
Eline sağlık Selçuk :thumbup: Model yavaş yavaş ortaya çıkmış ve nerede ise bitmeye çok yaklaşmış %p

Özellikle ilk uçuş ve APM kartı ile ilgili yorumları ve dökümanları merakla bekliyoruz ;)

• Beğen

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Artık nasıl uçacak diye meraklanmaya başlanacak kıvama gelmiş model. :bravo:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eline sağlık Selçuk :thumbup: Model yavaş yavaş ortaya çıkmış ve nerede ise bitmeye çok yaklaşmış %p

Özellikle ilk uçuş ve APM kartı ile ilgili yorumları ve dökümanları merakla bekliyoruz ;)

Hepsini yapıcam abi, şu uçuş konusunda tatmin olayım beklediğim noktaya geleyim en detaylı APM bilgisi burada olacak :D Baktım bu iş olmuyor tek kelimeyle özetliycem APM i , REZALET :)

• Beğen

Türker Akgün' Alıntı:
Artık nasıl uçacak diye meraklanmaya başlanacak kıvama gelmiş model. :bravo:

Aynen Türker Abi bide beni düşün valla :) Hezimetlede sonuçlanabilir :D Çok pis bozulur moralim. Neden bilmiyorum ama bu işi APM kartla başarmak istiyorum. Nazayla herkes uçar mantığı var bende zoru seviyorum. Ya çöp olacak kart ya da Bingo...

• Beğen