[Urun]: Eachine Racer 250 Quad / Eachine VR007 FPV Goggles / İnceleme / Modlar

Standart gain ayarlaması. Titreşim olana kadar artırıp, sonrasında kesilene kadar azar azar azaltıyoruz :)

Teşekkür ederim :)

Ben de Eachine EV800 aldım ve şu anda vericinin gelmesini bekliyorum. Gözlük bana ben de onun karıncalı ekranına bakıyorum :laugh:

Çözünürlük farkı ve dahili pil seçimime etkili oldu ama bakalım asıl sonuç kamera ve verici geldikten sonra.

Ben gözlüğü pek beğenmedim aslında. set olarak almıştım. Biraz siyah beyaz gibi. Şuanda temel uçuş yapıyorum. Aşağı yukarı, sağ sol. gözlükle deneme yapmadım. baya tecrübe gerektiriyor gibi.

Quadı biraz boynu bükük bırakmışım, bayramda fırsat bulunca biraz ilgilendim.

Video vericimde problem vardı. Eachine'nin bu quadda kullandığı alttaki resimdeki vtx modülü, üzerinde kendi osd devresi ile beraber geliyor ve osd fonksiyonları, ekrandaki yerini birkaç satır aşağı yukarı kaydırmak dışında değiştirilemiyor, yada ben bulamadım bir yolunu. Ayrıca pek de detaylı bir bilgi veremiyordu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vtx modülünün asıl sorunu ise sıklıkla parazit ve hatta 2-3sn'lik kesilmeler yaşatmasıydı. Dolayısıyla değiştirmeye karar verdim. Banggooddan almış olduğum Eachine TS5828S 40CH 5.8G 600MW verici modülünü ve MICRO MinimOSD osd modülünü kullandım. Özellikle osd modülüne hayran kaldım. 2x2cm boyutunda kendi küçük işlevi büyük, harika bir eleman :) Şu arkadaşlar,

Bir başka değişik, uçuş kontrol kartı oldu. Quadla beraber CC3D'nin Eachine tarafından yorumlanmış bir versiyonu gelmişti. Bunu birkaç uçuş kullandım, daha sonra Cleanflight yükleyim biraz da öyle kullandım. Şu resimdeki arkadaş,

Esasında bir sorunu yoktu, ancak Fastlad'ın bir indiriminde 12$'a getirdiğim SP Racing F3 10dof kartı kaç aydır beni dürtüyordu :) Madem quada giriştim, onu da değiştireyim dedim. Kendisi şudur:

Tabi bu 10dof'un getirdiği barometre ve magnetometreyi pek kullanmayı düşünmüyorum, zira bu quad dizayn olarak magnetometre ile kullanılmak üzere tasarlanmamış. Bu kartı yalıtmaya çalışmakla ömür geçmez. Aslında küçük bir gps'im de var, bir ara denemek için daha "temiz" bir makine toplamayı da düşünüyorum ama, şimdilik bekliyor fikir olarak. :)

Aslında hepsinden önce yaptığım bir iş daha vardı, az daha unutuyordum. Quadla beraber gelen esc'lere BLHeli yükledim. Aşağıda paylaştığım videodaki yöntemi aynen uyguladım. Dördü de ilk seferde sorunsuz şekilde yüklendi ve sapasağlam çalışıyor. Bundan sonra esc firmware yükseltmek yada ayar değiştirmek için hiçbir şey söküp takmama, lehimlememe gerek yok, sadece cleanflight yazılımını ve Sp F3 kartını kullanarak dördünü de update edebileceğim. Video linki:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videoyu o kadar çok izlemişim ki müzik kafamda yer etti, hoşuma bile gitti ;D

Neyse gelelim danışmak istediklerime :)

1. Normalde osd'yi UART1'e bağlamak ve usb takılacağı zaman çıkarmak gerekiyordu. Ancak benim yerleşimimde osd'ye erişmek için quadın üst frame sökülmesi gerekiyor, kablonun karta giren kısmını söküp takmak ise daha da eziyetli olduğu için bu işi sevmedim. Ben de osd'yi SoftSerial ile 19200 baud rate ile kullanacak şekilde ayarladım. Bu durumda UART1 boş kalıyor ve buraya da bluetooth adaptörü takabiliyorum dolayısıyla kablo ihtiyacım da ortadan kalkmış oluyor :) Osd'yi bu şekilde kullanmanın, 19200 baud rate ile kullanmanın bir dez avantajı olur mu sizce? Ben deneme yaptım ve gayet güzel çalıştığını gördüm.

2. OSD'ye MWOSD yazılımı yükledim, sanırım başka yazılımlar da var, artısı eksisi konusunda düşünceleriniz?

3. Cleanflight'da değişik gain setupları var. Ben şu anda mw olanı kullanmayı planlıyorum, ancak luxfloat'ın artısı eksisi ne olur merak da ediyorum :)

4. Kullandığım frame'deki ön ve arka ledler ister frame üzerindeki bir switch ile, ister kumandadan bir kanal yardımıyla açılıp kapanabiliyor, yada renk değiştirebiliyor. Önceki alıcımda bunun için boş bir kanal vardı, ancak şu anda kullandığım alıcı tek bir çıkışa sahip, o da sbus. Yani bu kontrolü Sp F3 kartı üzerinden sağlamam lazım. Kartın 7. çıkışına gerekli bağlantıyı yaptım, ancak bu çıkışı kontrol edemedim. Cleanflight receiver tabında aux3 kumandamda atadığım switch'i görüyor. 3. tabdaki şimdi adını unuttum, signal forwarding gibi bir adı olan seçeneği de aktif ettim, ama servo tabında ne kadar uğraştıysam da 7. çıkıştan düşük/yüksek pwm almayı beceremedim. Bu konu hakkında beni aydınlatabilecek biri var mıdır?

Herkese yeniden iyi bayramlar diliyorum, istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz, süre 45dk ;D :saygilar:

Emre tam bayramlık sorular olmuş. Pc başında 45 dakika sürer cevaplamak ama bu telde birkaç saat sürer herhalde. Pc başına geçince uzun uzun yazarım.

Eachine Racer 250 quad ESC lerden biri bozuldu, bozuk esc de gözle görünen yanan parça yok
banggood'da stokta yok, sonrasında kargoda beklemesi var
bu esc yi Ankara'da tamir edebilecek varmıdır yoksa 4 yeni esc almak zorundamıyız?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Quadin frame uzerindeki kondansatore baktiniz mi? Sorun onda da olabilir. Her escnin onunde bir tane var.

dönmeyen motorun esc'ni diğer esc'lerden biriyle değiştirdim, sorunsuz çalıştı, kesin esc arızalıymış
esc şu an stokta var,
yedek olsun diye 2 tane alsam 11,78$
ileriye dönükte kullanabileceğim uygun esc var mıdır?

selamlar. Aynı sorun bende de oldu ve esc bulamıyorum. Bütün esc leri mi değiştirmem gerekiyor yoksa birtanesini farklı taksam olur mu ?