[Urun]: Futaba 18SZ Tanıtım/Kutu Açımı/İnceleme

Elinize , ağzınıza sağlık kumanda ve incelemede harika.Keyifle izledim.Tekrar hayırlı olsun.

Yaza doğru bende futabaya transfer olmayı düşüyorum.

Arda Erkan' Alıntı:
Elinize , ağzınıza sağlık kumanda ve incelemede harika.Keyifle izledim.Tekrar hayırlı olsun.

Yaza doğru bende futabaya transfer olmayı düşüyorum.
Arda hayırlı olsun diyelim şimdiden, model belli mi ?

Spektrum'dan herhangi bir memnuniyetsizlik durumu var mı diye merak ettim ben daha çok ?

Türker Akgün' Alıntı:

Spektrum'dan herhangi bir memnuniyetsizlik durumu var mı diye merak ettim ben daha çok ?

Yok yok o da maaş alacakmış da harcayacak yer yokmuş! ;D

Türker Akgün' Alıntı:

Hayırlı olsun için biraz erken olur abi, yaza doğru imkan olursa :) Doğru düzgün model bilmediğim için haliyle aklımda bir modelde yok :laugh:

Dx8 kumandamı yaklaşık 4 senedir severek kullanıyorum.Hatta hala gözüme dx8 kadar şık gelen bir kumanda yok ama gerek gerçek uçuşlarda ve gerek simulatörde biraz sert kullandığım için yenilenme vakti geldi diye düşünüyorum.

Benim marka takıntım hiç bir zaman olmadığı için tekrar spektrum olur, futaba olur veya başka bişey olur. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yok yok o da maaş alacakmış da harcayacak yer yokmuş! ;D

:eek: :eek: :eek:

Sümer abi, keyfi olarak değişiklik yapacak forumda belki son kişi benimdir. :saygilar:

Arkadaşlar kumandayla geçen bir haftanın sonunda en azından helikopter ile ilgili işleri çözdüm, zaten bana gereken de o kadar :D Sahaya da gittik, sahamızla ve soğukla da tanıştırdım kendisini, çabuk alıştı, sorun yok :) Kullanımıyla ilgili görüşlerimi, diğer kumandalara göre artı-eksi durumlarını ve özellikle FrSky alıcı ile ilgili son durumu özetleyim;

Ekran:

Kumandayla ilgili bana hayal kırıklığı yaşatan tek yeri ekran oldu. Kötü olduğu için değil, beklentim yüksek olduğu için. Şöyle ki, ekran kapasitif değil, rezistif ekran. Daha Türkçesi, son model telefonlar gibi tam dokunmatik değil, eski telefonlar gibi biraz "basmatik" bir ekran. Bir kumanda için yeterli, belki de maliyet açısından onlar da bu şekilde gördüklerinden böyle yapmışlar, ama bence kapasitif bir ekran olmalıydı. Bunun dışında, ekranın açık havada okunurluğu gayet başarılı, hiç sorun yaşatmadı.

Kullanım:

Kumandanın gimballeri, nasıl desem, "fantastik" :D Daha önce devo 7e, Futaba 6X, 6J, 8FG kullandım, spektrum mıncıkladım, VBC mıncıkladım. Bunlardan devo zaten klasman olarak ayrı onu geçelim, 6X çok eski bir kumandaydı, zaten hiçbir şey bilmezken bir süre oynamıştım kendisiyle, 6J ise çok kısa süreli kullandım, yorum yapmam pek doğru değil. Gimbal açısından 8fg, vbc ve spektrum arasında bir sıralama yapacak olsam, spektrum tartışmasız sınıfta kalır, vbc ve 8fg ise çok iyi gimballer kullanıyor, kaliteyi hissettiriyor. Ama 18sz gimballeri (aynı zamanda 18mz'de kullanılan gimballer) dediğim gibi, fantastik.

Kulanım olarak diğer bir nokta menüler ve kullanım kolaylığı. Futabanın menü mantığını zaten seviyorum. Ek olarak, bu konunun önceki mesajlarında ve inceleme videosunda da bahsettiğim gibi güzel ayrıntılar yakalamışlar model ayarlarken yapılan rutin işleri kolaylaştırmak adına. 8FG'deki dokunmatik butonu biraz aradım ilk kullanımlarda, uzun süre onu kullandığım için alışkanlık oldu sanırım. 18sz'de sayısal değer ayarlamak için ekranda beliren tuşları kullanıyorsunuz, bu tuşlar ekranın üst tarafında çıkıyor. Bence altta çıkması daha kullanışlı olurdu. Belki ilerleyen firmware'lerde bununla ilgili bir çalışma yaparlar. En azından kullanıcıya seçenek olarak sunulabilir.

Yine kullanımla ilgili olarak, sesli geri bildirim mevzuu kumandayı almadan önce bir bilinmezdi. Özellik hakkında kimse kesin bir şey yazmamış. ben yazayım :) Telemetri değerleri sesli olarak okunuyor. Bunu isterseniz belirlediğiniz aralıklarla, örneğin dakikada bir otomatik okutabilirsiniz, yada bir switch'e atayıp istediğinizde okutabilirsiniz. Yada ikisi birden. :)

Spektrum ve vbc'da gördüğümüz uçuş modlarını değiştirdikçe konuşma olayı 18sz'de yok. Size hold, idle, normal falan demiyor. Bence çok gerekli de değil, zaten ben değiştiriyorum o modu, bana değiştirdiğimi haber vermesine gerek yok :D

Ancak ve ancak, timer konusu önemliydi benim için. Yine spektrum ve vbc'de olan timer'ı sesli okuma özelliği için değişik rivayetler var. Kimi kullanıcılar bu özelliğin olduğunu söylemiş, ancak ben henüz zamanı söylettiremedim kumandadaki hatuna :D Bence bu kumandanın bu kadar basit bir şeyi becerebilmesi lazım. Uçuş anında gözünüzü modelden ayırmadan birinin size süre hatırlatması güzel bişey. Bu özelliğin 14SG'ye bir firmware update ile eklenmiş olduğunu da göz önünde bulundurursak, bir sonraki update ile 18SZ'ye de geleceğinden şüphem yok, yada zaten var ben beceremedim. Araştırmaya devam... :)

FrSky uyumu:

Açıkçası ilk başta alıcının bind olmasıyla içim rahatlamıştı, hatta video da çektik. Ancak şimdilik FrSky kullanımında problem var gibi görünüyor. Özet olarak, problem Frsky alıcılarla iletişimin zaman zaman anlık olarak kesintiye uğraması, ki çok büyük bir problem... Bu durum daha önce bahsettiğim gibi avrupa birliğinin 2.4ghz frekansındaki sınırlamalarından kaynaklanıyor. Yani amerika yada asya distribütörlerinden alacağınız bir kumandada böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Ancak işi hesaba vurunca, amerika yada asyadan alacağınız kumandanın kargosu, neredeyse kesin olan %20 gümrüğü, bir de Fastlad'den nerdeyse kesin olan %10 indirim düşünülünce, orjinal alıcı - frsky alıcı farkından kar edebilmeniz için 8-10 tane alıcıya ihtiyacınız olması lazım. Bu konu hakkında FrSky, alıcıların update edildiğinde sorunun çözüldüğünü kesin olarak söylüyor. Update için gereken zımbırtıyı aldım, iki parça, 18.5$ fiyatı, yolda geliyor. Tabi frsky alıcılarla futaba telemetri modülleri kullanılamıyor, yani telemetri kullananlar için zaten böyle bir sorun yok :) Update işleminden sonra sonucu bildireceğim. :)

FrSky upgrade ve kumandanın konuşması konularını takipteyiz Emre :thumbup:

Sıcağı sıcağına geri bildirimler için teşekkürler Emre. :thumbup:

Bu kumanda benimde ilgi alanımda bulunuyor muhtemelen bir çoğumuz gibi. :laugh: Objektif yorum bulmakta bir lüks bu tarz konularda. :bravo:

Türker Akgün' Alıntı:
Sıcağı sıcağına geri bildirimler için teşekkürler Emre. :thumbup:

Bu kumanda benimde ilgi alanımda bulunuyor muhtemelen bir çoğumuz gibi. :laugh: Objektif yorum bulmakta bir lüks bu tarz konularda. :bravo:

Yazıyı yazdıktan sonra gönderip göndermemek konusunda ikilemde kaldım aslında. Rasim'le de konuştuk hatta. Bazen insanlar özellikle de biraz fazlaca para verdikleri ürünler hakkında veya çok sevdikleri ürünler hakkında, bırakın kendi kendine eleştirmeyi, başkasının eleştirmesine dahi bozuluyorlar. Ama ben aldığım yada denediğim ürünler hakkında beğendiğim yerler kadar beğenmediklerimi de dile getirmekten çekinmiyorum. Şimdi burda anlatmayım, Can Yücel'in bir fıkrası vardı, bizim oralarda "popoya" "popo" denir diye ;D Gaui olsun, Goblin olsun, Logo olsun, beğendiğim yerler kadar beğenmediğim yerleri de söylemekten geri kalmıyorum, ama bunun faydasını da görüyorum, hem hobi camiası içinde, hem de genel olarak hayatta :)

Emre Kaman' Alıntı:
Yazıyı yazdıktan sonra gönderip göndermemek konusunda ikilemde kaldım aslında. Rasim'le de konuştuk hatta. Bazen insanlar özellikle de biraz fazlaca para verdikleri ürünler hakkında veya çok sevdikleri ürünler hakkında, bırakın kendi kendine eleştirmeyi, başkasının eleştirmesine dahi bozuluyorlar. Ama ben aldığım yada denediğim ürünler hakkında beğendiğim yerler kadar beğenmediklerimi de dile getirmekten çekinmiyorum. Şimdi burda anlatmayım, Can Yücel'in bir fıkrası vardı, bizim oralarda "popoya" "popo" denir diye ;D Gaui olsun, Goblin olsun, Logo olsun, beğendiğim yerler kadar beğenmediğim yerleri de söylemekten geri kalmıyorum, ama bunun faydasını da görüyorum, hem hobi camiası içinde, hem de genel olarak hayatta :)
Abi çok güzel değerlendirme olmuş, futabaya ısındırdın bizleri valla :lol:

Gimbal olayına takıldım, çok merak ettim daha doğrusu, bir gün bir 18sz görsem de mıncıklasam diye bakıyorum.

Ekran olayına gelince, bastırmatik yapmalarındaki sebep bence maliyetten kaçmaları değil de, yakıtlı modellerde elin yağlıyken dokunursan gidip saçma menülere girip kendi kendine tıklamasın diye özellikle resistive ekran seçilmiştir diye düşünüyorum.

Güzel günlerde kullan inşallah :halay:

Emre Kaman' Alıntı:
....Bazen insanlar özellikle de biraz fazlaca para verdikleri ürünler hakkında veya çok sevdikleri ürünler hakkında, bırakın kendi kendine eleştirmeyi, başkasının eleştirmesine dahi bozuluyorlar. Ama ben aldığım yada denediğim ürünler hakkında beğendiğim yerler kadar beğenmediklerimi de dile getirmekten çekinmiyorum....
Kesinlikle sana katılıyorum Emre :thumbup: Netice kullandığımız ürünlerin fabrikası bize ait değil ki, her ne olursa olsun ürünü savunalım :laugh: :D Bence de ne görüyorsak Olumlu / Olumsuz rahatlıkla paylaşabilmeliyiz %p

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi çok güzel değerlendirme olmuş, futabaya ısındırdın bizleri valla :lol:

Gimbal olayına takıldım, çok merak ettim daha doğrusu, bir gün bir 18sz görsem de mıncıklasam diye bakıyorum.

Ekran olayına gelince, bastırmatik yapmalarındaki sebep bence maliyetten kaçmaları değil de, yakıtlı modellerde elin yağlıyken dokunursan gidip saçma menülere girip kendi kendine tıklamasın diye özellikle resistive ekran seçilmiştir diye düşünüyorum.

Güzel günlerde kullan inşallah :halay:

Bir buluşmada denk geliriz elbet Kağan, denersin :) Ekran olayında dediğin gibi de olabilir, zaten iki tip ekran arasında maliyet farkı var mı yok mu onu bile bilmiyorum. Belki de bu tip daha dayanıklıdır, sonuçta saha ekipmanı, durabilite önemli, kapasitif ekranlar daha narin olabilir. Yani adamlar Japon, bir bildikleri vardır diye düşünüyoum, ama yıllardır telefonlardan alıştığım hissiyatı alamayınca, keşke kapasitif olsaydı diye düşündüm.

Gimbal işini anlatmak zor, direk hissiyatla ilgili, hatta belki de psikolojik bile olabilir bilemiyorum :D Ama farkı hissedebiliyorsun.