[Urun]: Goblin 500 Sport Yolda :)

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
SAB firmasi oyle ya da boyle yeni model cikarmaya devam ediyor :thumbup: Sahsen yapilan upgrade begeniyorum. Diger firmalara gore daha gorsel ve radikal sayilabilecek makyaj yaptiklarini dusunuyorum :D

Yeni modelimiz aslinda resimlerden de gorulecegi uzere Speed versiyonun 500 uyarlanmis hali. Ana degisiklikler su sekilde imis :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

En goze carpan ise bence standard cyclic servo kullanma opsiyonun gelmis olmasi. Bunun harici frame guclendirme, swash yapisinda Bazi degisiklikler yapilmis. Ilerleyen gunlerde daha detayli resimler ile durum daha da netlik kazanacaktir.

Bakalim bu modeli ilk kimde gormek nasip olacak ;D

Bu ne hız böyle adamlar her ay yeni birşey çıkartıyor neredeyse... :laugh: :)

Bu kadar hız pek iyiye alamet değil,

Goblin500 'ün opsiyonel kanopisi ile standart size servo kullanılabiliyor zaten, bence bu kadar ara model firmalara zarar veriyor.
Align'in başına gelen goblinin başına da gelir bir süre sonra böyle devam ederlerse. Zaten çok pahalıya kit satıp bir de üzerine upgrade parçaları sonradan satarak can sıkıyorlar :mad:

Hadi onu da geçtim daha yeni goblin500 aldım bu bana yapılır mı :lol: :lol: :lol:

Şaka bir yana çok model çıkması taraftarı değilim hiç bir zaman. Çünkü kısa zamanda çıkan modelin test pilotları bizler oluyoruz çoğunlukla, benim de sab'ın helisini test edecek param yok malesef..

G500 almayı zaman zaman akımdan geçirip, standart servo kullanılamaması yüzünden (yani upgrade etmeden) vazgeçtiğim oldu birkaç kere. Standart servo, 6s 5000 ve 500 pal güzel bir ikinci heli olur bence. Ama sana sesleniyorum eyyy Sab, şu helilere skid yap, hasta etme adamı :D

Goblin 500'ün 1-2 minör upgrade ile gelen sport / speed versiyonu....

Arkadaşlar biliyorsunuz, 2011 son çeyreğinden - 2012 başından önce SAB sektörde pek esamesi okunan bir firma değildi.

İtalyanları severim. Aslında bize de biraz benzerler. Çok çalışkan, "teknik" insanlar değillerdir. İtalya'da haftasonu açık tekel bayii, haftaiçi 16:00-17:00 dan sonra dükkanını açık tutan italyan pek bulamazsınız :laugh: Genelde o saatlerde açık dükkan sahipleri Çin-Asya göçmenidir. Tüm memleket bir "siesta" havasında...

Ancak şuna saygı duymak gerekli ki, İtalyan sanat anlayışı gerçekten de her anlamda tüm dünyayı etkilemiştir. Son dönem Jeep'in çıkardığı araçların iç ve dış dizaynları da italyan artistler tarafından yapılıyor. Rc helikopter alanına getirdiği yeniliklerde de bu etkiyi görmek mümkün.

SAB Heli Division / Goblin Helicopters'de sektördeki bu açıklığı dolduran bir firma oldu. Daha göze hitap eden ve fonksiyonelliğin yanında güzel kanopi dizaynına sahip modellerini zaten hepimiz biliyoruz.

Ancak bir yandan düzenli "upgrade", bir yandan Urukuay, bir yandan Speed derken artık iyice "aynı b*kun laciverdi" düsturunu benimsediler.

Burada bir de "sektörde tekel oluşturma mantığı" olduğunu düşünüyorum.

Gaui markası da R5 ile estetik modellere giriş yapma arifesinde. Goblin 500 Sport'un 500 boyutundaki pazar pastasından Gaui'ye büyük parça kaptırmama çabası ile alelacele dizayn edilmiş olduğundan şüpheleniyorum.

Estetik anlayışlarına saygım sonsuz olsa da, korkarım Goblin Helicopters CEO ve yönetim kurulu, yeni modelleri sektöre sokarken bir "Erşan Kuneri" pervasızlığına sahipler...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ergün hocama aynen birebir katılıyorum , ne bu abi ya , hele elimizdekiler biraz eskisin , adam 700 goblin alıyor daha borcu bitmeden yeni model... :( Hele o upgrade işi tamamen bir saçmalık , saçmalık demiyeyim de ,bana etik gelmiyor bir türlü , sanki upgrade çıkarırlarken adama şunu diyorlar , ha haah ahahaaa , sana biz modeli idareten uçuracak kadar yapıp , iyi paraya köstük , ama daha iyi olsun istiyorsan , zaten bizim koymamız gereken parçaları , tekrar bizden satın almalısıın :evil:

Ergün Gürer' Alıntı:
Burada bir de "sektörde tekel oluşturma mantığı" olduğunu düşünüyorum.

Gaui markası da R5 ile estetik modellere giriş yapma arifesinde. Goblin 500 Sport'un 500 boyutundaki pazar pastasından Gaui'ye büyük parça kaptırmama çabası ile alelacele dizayn edilmiş olduğundan şüpheleniyorum.

Estetik anlayışlarına saygım sonsuz olsa da, korkarım Goblin Helicopters CEO ve yönetim kurulu, yeni modelleri sektöre sokarken bir "Erşan Kuneri" pervasızlığına sahipler...[/b]
"Erşan Kuneri" benzetmesi de güzel olmuş doğrusu Ergün :thumbup:

Daha önce aklıma gelen bir hususu dün konuyu açarken söylemeyi unutmuşum :embarras: Bana göre SAB, eski 500 piyasadan çekmiyor. Tıpki 700 sınıfında olduğu gibi Speed ve Compatition olmak üzere her sınıfta 2 model sunacak. Speed tarzına da "SPORT" şeklinde bir sınıflama yapıyor. Büyük ihtimal 570 için de yakında SPORT bir model gelecek diye düşünüyorum.

Böylece isteyen 3D için Compatition seçecek, isteyen de hız ve belki de F3C için SPORT modeli tercih edecek.

Emre Kaman' Alıntı:
...sana sesleniyorum eyyy Sab, şu helilere skid yap, hasta etme adamı :D
Merak etme Emre, yakında bunun da "Kyle Stacy" adında normal iniş takımlısını çıkarırırlar :laugh: :D

Allah Goblincilerin cüzdanına zeval vermesin, işleri kolay değil valla :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Allah Goblincilerin cüzdanına zeval vermesin, işleri kolay değil valla :laugh:
Yok be Rasim'im kadar da değil :laugh: :D ("Goblin Taraftarı" olarak hemen savunmaya geçeyim :lollol: :lol: )

Kit fiyatı dersen muadilleri ne ise Goblin de üç aşağı beş yukarı aynı. Biliyorsun 1 yıldır "Goblin 570" bende. Upgrade olarak sadece "Ana Dişli" (Gerek var mı yok mu tartışmalı) ve "Quick Canopy Release" (Tamamen keyfe keder) aldım o kadar.

ALIGN zamanlarında hepiniz yok SARI FIN idi, yok daha güzel ve görsel Canopy diye benzer paraları zaten harcamıyor muyduk :laugh:

İşin şakası bir yana ilk çıktığı yıllarda aynen sizin dediğiniz durum söz konusu imiş. Nerede ise her ay bir upgrade parçası çıkıyormuş :laugh: :D

2013 Istanbul buluşmasında Tareq bu durumdan oldukça şikayetçiydi. Hatta SAB en son "Bana upgrade parçalarını göndermeyin, bunları test edecek vaktim yok" şeklinde geri dönüş yapmış :lollol:

Competition serisi ile bu upgrade %90 oranında rayına oturdu diye biliyorum. Sadece tartışmalı bir ANA dişli ve Iniş Takımı Sertlik ayarı var o kadar. Onun harici upgrade gördüğüm kadarı ile biraz keyfe keder şeyler.

:saygilar: Mehmet beye aynen katılıyorum, ayrıca her yeni çıkan modeli alacağız diye bir kaide yok,bende bir dişli ve iniş takımı değiştirdim, yapmasam olurmuydu olurdu,
yenilikler tabiki güzeldir amma ,bence bütçenin durumunun güzel olması ,modelin son model olmasından daha huzur vericidir, kırımsız uçuşlar diliyorum,saygılarımla :agreed:

Valla sağolsun bizim sitede olmasa güncel modelleri öğrenemeyeceğim. :lol: Benim goblin sevdam şu anda sahip olduğum ilk jenarasyon goblinle başladı ve bana tam anlamıyla yeterli geliyor, gereklilikten dolayı hiç bir upgrade vs. yapmayı düşünmüyorum.

Upgrade bana göre çoğu zaman vitrin süsüdür. :) Tabiki firmalar para kazanmak için yeni modeller çıkaracak ama bu bizi alakadar etmez.Sonuçta her değiştirdiğimiz modelde yanında yeni bir hareket pilotajımıza eklenmiyor. :laugh: Promosyon olarak göndereceklerse test eder, inceleriz orası ayrı. :D

En iyi model, alışık olarak sürekli uçtuğumuz modeldir. :halay: Böyle bir modeliniz varsa güncel modeller ile değişmeniz pilotajınız adına yapabileceğiniz en büyük yanlış olur.Yeni modelin tüm uçuş karakteristiğine tekrar alışmanız, yaptığınız bir çok hareket için farklı stick kombinasyonlarını denemeniz gerekli.

Bir takıma milyon dolarlık yıldız oyuncuları toplayabilirsiniz ama oturmuş bir takım gelir sizi yener tam olarak buna benzer. :)