[Urun]: HK450 Pro DFC 6S

Kağan Kazancı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar merhaba,
Arda'nın Hk250 konusundan sonra bir de HK450 konusu olmalı forumumuzda diye düşündüm :RCKolik:

Öncelikle HK'dan geçen ay sipariş ettiğim kitle ilgili birkaç noktaya değinmek istiyorum. Ben indirimdeyken 55$'a almıştım, şuanki fiyatı 63$.
Kitin bir çok noktasında yapılan upgradeler sonucu kit hakikaten oturmuş. Frame'de kablolama için açılan delikler, battery mount'un uzatılması ( burun üstü düşmelerde liponun ezilmesini önlüyor ), kuyruğun full metal olması gibi özelliklerle bu paraya alınabilecek en iyi kit bence. Şimdi marka helikopterler kullanan o uçmaz bu uçmazcılar üşüşmesin hemen, burada önemli olan fiyat/performans ;)

Öncelikle ekipmanlarımızı takdim edeyim :laugh:

Motor: Rotorstar 1700kV Heli motor 20.52$
Cyclic Servolar: Turnigy 313C ( 20g / 3.5kg / 0.08sn ) 3 x 20.58$
Kuyruk servosu: Rotorstar RS-3868MGT Digital Helicopter Tail Servo ( 29g / 3.0kg / 0.06sec ) 20.40$
Esc: AeroStar Advance 45A ESC w/5A BEC ( 26.26$ )
Ünite - Alıcı: Sarı K-Bar + Orange DSMX - SBUS 3ch 28$ + 14.99$
Paller: 3D PRO 335mm Carbon Fiber ( 7.19$ )
Canopy: Turnigy High-End Fiberglass Canopy for 450 Pro V2 ( 11.58$)

Piller: Nanotech 6S 1300Mah 45C-90C

Buraya kadar gördüğünüz üzere helimiz klonların efendisi resmen :lollol: :lollol: :lol: :lol:

İşte ekipmanlarımız:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlar helimizin sağdan ve soldan görünüşleri :

Ayarları bittikten sonra:

Gelelim işin özetine:

Genel:
Ben daha önce 3s olan HK450 de kullandığım Align DFC head 'i bu helikoptere aldım. Aslında kitin üzerinde gelen fbl rotor da gözüme çok güzel geldi ancak dfc'yi fbl'ye tercih ediyorum.
Kit hakkında söyleyebileceğim tek negatif yön iniş takımlarının zayıf olması. Benim kitte Align skidler mevcut.
Align 450L Dominator'un 500$'a yakın fiyatla satıldığı bir dönemde 245$'a alınabilecek en iyi seçim bence. Bu fiyata Align rotor head set dahil değil ancak kitle gelen fbl rotor da pekâla kullanılabilir. Bu haliyle DSM2 ve DSMX için bind&fly olduğunu da hatırlatırım.

Uçuş:
6s piller 1300 mah olduğudnan çok kısa sürede şarj oluyor. Ayrıca 6s'in bu setupla farkı ciddi şekilde belli oluyor. Biraz bu nedenle, biraz da K-Bar'ı yeni tanıyor olmam nedeniyle kuyruğu ayarlamam çok uzun sürdü. Ancak helifreak'de de 6s setupta kuyrukla ilgili problem yaşayan insanlar olduğunu gördüm. Bu setup bu boy ve tasarımdaki bir helinin sınırlarını zorluyor. Align DFC head de stabilite konusunda fayda sağlıyor. Şimdilik kolay boğulmayan, canavar gibi bir 450 oldu. Bakalım uzun süreli kullanımda bizleri neler bekliyor.

Uçuş videoları çok yakında, reklamlardan sonra :halay: :halay: :halay:

Kağan tebrik ederim , klon heliler ile uğraşmak , yeni başlayanlar için bir çile olabiliyor , ama işi iyice öğrenenler için , oldukça eğlenceli ve farklı alternatifler olabiliyor....Emeğine , görsellerine , pilotajına sağlık diyorum........ :saygilar:

Ellerine saglik Kagan abi, bugune kadar sende gördüğüm tüm Hk kitler gayet stabil ucuyordu zaten bununda böyle olmasina sasirmadim :) Hk da zaten upgrade edilmiş kitleriyle standardı yakalamış.
Uzerindeki elektronikler de motor hariç ztn Align 450L uzerindeki servo ve esc den asagi kalır degil, ki bence daha iyi zaten :) Ben ozellikle motorun performansi nasıldı bunu merak ediyorum. SK3 mü Rotostar mı ?
Klonlarin efendisi desem yanlis olmaz zaten sana :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Kağan tebrik ederim , klon heliler ile uğraşmak , yeni başlayanlar için bir çile olabiliyor , ama işi iyice öğrenenler için , oldukça eğlenceli ve farklı alternatifler olabiliyor....Emeğine , görsellerine , pilotajına sağlık diyorum........ :saygilar:

Abi çok teşekkür ederim, söylediğine kesinlikle katılıyorum, işi biliyor olduktan sonra uygun setup yapmak için birebir çünkü kit ucuz. Marka bir helikopterle kafana göre combo yaptığın zaman kit fiyatından dolayı fiyat iyice uçuyor.

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Ellerine saglik Kagan abi, bugune kadar sende gördüğüm tüm Hk kitler gayet stabil ucuyordu zaten bununda böyle olmasina sasirmadim :) Hk da zaten upgrade edilmiş kitleriyle standardı yakalamış.
Uzerindeki elektronikler de motor hariç ztn Align 450L uzerindeki servo ve esc den asagi kalır degil, ki bence daha iyi zaten :) Ben ozellikle motorun performansi nasıldı bunu merak ediyorum. SK3 mü Rotostar mı ?
Mehmetcim çok sağol kardeşim, bence de elektronik olarak daha iyi.
Motor timing ayarı auto'daydı esc'de. Çok boğulma yapıyordu, bende bu 6s işi yalanmış demiştim ilk başta. Sonra timing ayarını 30derece yapıp yüklenince 6s farkını ortaya koydu :halay: :halay: :halay:
Motor esc aslında bu setup'ın zayıf karnı diyebiliriz. Ancak seviyesi yeterlinin üzerinde olduğu için şimdilik sıkıntı çıkarmıyor.
Rotorstar motor fena değil tabi bir scorpion değil :p , şimdi bu setup için mavi K-bar + 15T pinyon + brushless rpm sensor = governor kullanabilme denklemini kurarsak, tadından yenmeyecek :D

Tebrik ediyorum. Marifetli ellerden çıktığı belli oluyor %p
kitap gibi duruyor görsellerde inan :bravo:

Kagan hocam harika is cikarmissin içini ferah tut burası rckolik bu model uçmazcılar burda olmaz. Aslolan emeğe saygıdır. :)

Benim hiç marka,model takıntım yoktur. Daha çok fiyat/performans benim için önceliklidir. Bu guzel projeyi bizlerle paylasmana vesile oldugum icin ayrica mutlu oldum. :) Tebrik ederim. :bravo:

Mehmet ÖZER' Alıntı:

klonların efendisi ünvanını HK açıldığından bu yana benim elimde ve kimse bunu alamaz, HK nın çıkardığı tüm boy modellerin klonunu kullandım ;)

HK nın kitlerinde ufak tefek sorunlar olsada 3 5 kit toplamış biri bu sorunları rahatlıkla aşar, ben HK ilk açıldığı yıllarda tamamen kafa kuyruk gövde plastik olan HK450 nin ilk versiyonunu aldım (trex 450 V2 nin klonu) ve bu model uçmaz dedi herkez ama ben bu modelle 1 yıl uçtum :)

bu Hk450 nin ilk çıkan karbon gövdeli kiti

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kağan konu gerçekten çok güzel olmuş, eline sağlık. :bravo:

Clone modellerde genellikle başlangıç, orta seviye konfigurasyonlar göze çarpıyor. Ama senin topladığın model bence böyle değil. :thumbup: Çünkü 450 sınıfında 6S setup zaten doğası gereği bir performans helisi. Bu bütçeyle böyle bir heli bence çok güzel bir opsiyon olmuş. Hele birde senin gibi gerçek kullanıcısından sonuç teyid edilince bu konu daha az para harcayarak pilotaj limitleri daha çok zorlamak isteyenler için bulunmaz bir nimet olmuş.

Uçuşlar devam ettikçe geri bildirimlerini ve videolarını bekliyoruz. :RCKolik:

Mesut AKIN' Alıntı:
klonların efendisi ünvanını HK açıldığından bu yana benim elimde ve kimse bunu alamaz, HK nın çıkardığı tüm boy modellerin klonunu kullandım ;)

HK nın kitlerinde ufak tefek sorunlar olsada 3 5 kit toplamış biri bu sorunları rahatlıkla aşar, ben HK ilk açıldığı yıllarda tamamen kafa kuyruk gövde plastik olan HK450 nin ilk versiyonunu aldım (trex 450 V2 nin klonu) ve bu model uçmaz dedi herkez ama ben bu modelle 1 yıl uçtum :)

Abi hakikaten bu konuda seninle yarışmak zor, o zaman ben klonların efendisi başkan yardımcısı olabilirim :lol: :lollol: :lollol:

Türker Akgün' Alıntı:
Kağan konu gerçekten çok güzel olmuş, eline sağlık. :bravo:

Clone modellerde genellikle başlangıç, orta seviye konfigurasyonlar göze çarpıyor. Ama senin topladığın model bence böyle değil. :thumbup: Çünkü 450 sınıfında 6S setup zaten doğası gereği bir performans helisi. Bu bütçeyle böyle bir heli bence çok güzel bir opsiyon olmuş. Hele birde senin gibi gerçek kullanıcısından sonuç teyid edilince bu konu daha az para harcayarak pilotaj limitleri daha çok zorlamak isteyenler için bulunmaz bir nimet olmuş.

Uçuşlar devam ettikçe geri bildirimlerini ve videolarını bekliyoruz. :RCKolik:

Türker abi çok teşekkür ederim. Bence de fiyat açısından iyi bir opsiyon oldu, şimdi sıra uçuş videosunda, haftasonu bir aksilik olmazsa eklerim :RCKolik: :RCKolik:

Kağan öncelikle tebrikler :thumbup: Zira şahsen Klone 6s konfigurasyon toplamak benim aklıma gelmezdi :D Farklılık ve farkındalık oldu, bence de gayet güzel oldu :bravo:

Uçuş videolarını merakla bekliyoruz. Sadece 6S'de kuyruk ayarlarken neden sıkıntı yaşadın bunu tam çözemedim :rolleyes: Ama sorun çözülmüş esas olan bu %p.

AeroStar ESC Governor özelliği var mı, aktive ettin mi merak ettim doğrusu ?? Tekrar ellerine sağlık :bravo:

Son olarak 2-3 yıl önce iyice bozulan HK Klone kitlerinde yaşanan sorunların çözümlenmiş olduğunu görmek ayrıca güzel :halay:

Kağan yaptığın iş içine sindikten ve onu zevkle kullandıktan sonrası teferruattır. :agreed:

Gayet güzel olmuş güle güle uçur. %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kağan öncelikle tebrikler :thumbup: Zira şahsen Klone 6s konfigurasyon toplamak benim aklıma gelmezdi :D Farklılık ve farkındalık oldu, bence de gayet güzel oldu :bravo:

Uçuş videolarını merakla bekliyoruz. Sadece 6S'de kuyruk ayarlarken neden sıkıntı yaşadın bunu tam çözemedim :rolleyes: Ama sorun çözülmüş esas olan bu %p.

AeroStar ESC Governor özelliği var mı, aktive ettin mi merak ettim doğrusu ?? Tekrar ellerine sağlık :bravo:

Son olarak 2-3 yıl önce iyice bozulan HK Klone kitlerinde yaşanan sorunların çözümlenmiş olduğunu görmek ayrıca güzel :halay:

Mehmet abi çok teşekkür ederim, kuyruğun problem olmasının sebebi orantısız güç :D Biraz benim de pitch açısını nasıl olsa motor kaldırıyor diye abartmam ile birlikte, motorun buna bağlı olarak bayılması, kbara yabancılık vs. ayarlamakta zorlandım :lol:
HK kit olarak fiyatına göre inanılmaz bir kalite sunuyor, 55$ şaka gibi bir fiyat bence, özellikle kablolama için frame de delikler açmaları harika.
Aerostara gelince,26 dolarlık fiyatına göre gerçekten iyi, governor özelliği çok iyi değil ama işe yarıyor, 15T pinyon ille brushless motor sensor + mavi kbar kullanmayı füşünüyorum, tabi eğer çinli doslarımız kbarları gönderirşerse , 1 ay oldu hala göndermediler :lollol: :lol:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Kağan yaptığın iş içine sindikten ve onu zevkle kullandıktan sonrası teferruattır. :agreed:

Gayet güzel olmuş güle güle uçur. %p

Celalettin abi çok sağol, ben de senin gibi düşünüyorum :thumbup:

Bu modeli toplarken denizlide olamasam da videoları ve resimleri beni benden aldı yine kağan abi.Klon klon uçmaz diyen insanlar görsün.İyi şekilde toplanmış bir klon nasıl uçuyor.Hayırlı uğurlu olsun.Allah pallerini yere sürttürmesin :)

Mesut AKIN' Alıntı:

bu Hk450 nin ilk çıkan karbon gövdeli kiti

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Sizin Hk maceralarınızı biliyorum Mesut abi ,YouTube kanalindaki videolar sagolsun,ClupRc grubu sagolsun :) ben muhabbetine dedim :)
Kagan abide az kloncu degil ama :D