[Urun]: İmmersionRc Vortex Race Quad

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Piyasaya çıkarılacağı duyurulduğundan beri merakla beklediğim bu model sonunda Nisan ayı başında satıcılara dağıtıldı ve aynı zamanda teknik özellikleri de paylaşıldı. Şu an bir çok sitede satışta olan bu modelin ilk önce iki versiyon olarak satılacağı duyurulmuştu. Bunlardan biri normal versiyon olandı ve fark sadece motorlardı. Bu versiyonda DYS BE 1806 2300 kv motorlar kullanılacaktı ve fiyatı 399$ olacaktı ama sonradan ne oldu tam bilmiyorum şu an piyasada sadece ilk zamanlar Race versiyonu olarak satılacağı duyurulan ve motor olarak Tiger T-Motor 1806 2300 kv kullanılan versiyon 450$ lık fiyatı ile satışta.

Önce modelin tarihçesinden biraz bahsedeyim. Aslında bu modeli bizler gibi modelci olan birisi geliştirmeye başlamıştı. O zamanlar adı ZQ-M olacaktı. İlk tasarım çizimleri aşağıdaki gibi idi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonrasında modelin gidişatı biraz değişti ve olaya İmmersionRc karıştı. İlk tasarım sabit kollara sahipti. Bu kollar katlanabilir hale getirildi. Yine ilk model de piyasadaki standart elektronikler kullanılması düşünülüyordu. CC3D kontrolcü, normal ESCler ve motorlar gibi. Ancak son üründe durum çok değişti. Sırayla bunlardan bahsetmeye çalışayım.

İmmersionRc öncelikle alt plakayı değiştirdi. Yerine komple PDB olan plaka geldi ancak buna bir PDB demek ne kadar doğru olur. Çünkü İ.Rc şimdiye kadarki modellerden farklı bir şey yaparak bu PDB içine kontrolcü, video verici, OSD gibi parçaları gömdü. Henüz bu parça ile ilgili ayrıntılı bir foto veya yazı görmediğim için kontrolcü olarak ne kullanıldığını bilmiyorum ancak program olarak Cleanflight 1,8 versiyonunu kullanıyor. Modelin USB bağlantı girişi en arkada konumlandırılmış.

Video verici İ.Rc üretimi 5,8 Ghz 350 mW 40 kanal piyasada ayrı satılmayan yeni bir verici ki zaten PCB ile tümleşik geliyor. Şimdiye kadar piyasadaki ürünler en fazla 32 kanal idi. Bunun sayesinde nur topu gibi 8 kanalımız daha oldu. Ayrıca model içinde bir adet spironet anten geliyor. Bu vericinin kanal değişimleri için mekanik herhangi bir ayar mevcut değil. Bütün ayarlar OSD üzerinden yapılıyor.

OSD için yine İ.Rc ürünü olan EzOSD seçilmiş ama yukarıda bahsettiğim gibi PCB ye gömülü olarak geliyor. Peki bu OSD ne işe yarıyor. Şu ana kadar minilerde kullandığımız en karmaşık OSD sanırım Minim OSD idi ki o da bir GPS bağlantısı yoksa çok fazla bir bilgi veremiyordu. Burada durum çok farklı. OSD üzerinden yapılabilecekleri şöyle bir liste yapmak mümkün.

Video verici ayarlarını değiştirmek
Batarya voltajı, batarya kullanımı, video verici frekansını ve uçuş modunu gösterme
Uçuş kontrolcüsüne erişim sağlayıp PID ayarlarını değiştirme
Birçok test pilotunun ön tanımlı PID ve uçuş ayarlarını görüp kullanabilme, kendi ayarlarınızı kaydetme

Burada önemli olan iki özellik kontrolcünün ayarlarına OSD üzerinden erişip değişim yapabilme. Bu özelliği daha önce Minim Osd için yazılan yazılımlardan birinde yapmak mümkündü ama elimdeki Minim Osd yi ne Multiwii de ne de CC3D de kullanamadım. Çok sağlıksız çalışan bir üründü. EzOSD nin videolarını izlediğimde böyle olmadığını gördüm. Zaten sisteme entegre edildiği için keyfe keder çalışma lüksüne sahip bir eklenti olmaması gerekiyor.

Diğer bir konu ise ön tanımlı PID ayarları. İ.Rc bu modeli piyasaya çıkarmadan önce bir çok test pilotuna göndermişti. Onlardan gelen geri bildirimleri bu şekilde kullanıcılara da sunmuş oluyorlar.

Tümleşik PCB sayesinde satın alacağınız modele kendi alıcınızı ve pilinizi takmanız ve uçuş gözlüğünüzdeki kanalınızı ayarlamanız yeterli oluyor. Burada hemen alıcı bağlantı protokollerinden bahsedeyim. Modele bağlantı CPPM ve S-Bus olarak yapılabiliyor. Spectrum kullanıcıları bir çevirici aparta sayesinde satellite alıcısını modele bağlayabiliyor ama bu aparat kit içinde gelmiyor. Model içinde gelmeyen diğer bir ürünse Mobius veya GoPro kayıt cihazınız. Ancak PCB üzerinde bu iki kameraya da 3A lik güç bağlantı çıkışı bulunuyor.

Diğer ayrıntılarla devam edelim. Model üzerinde daha önceden bir kaç yerde bahsetmiş olduğum yeni ESC ler geliyor. 12A 32 bit olan ESC ler motor kollarının içinde bulunuyor. OneShot125, Dampen Light ve Rotorsense ayarlı olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu özelliklere daha önce birkaç konu da değindiğim için ayrıntıya girmeyeceğim. Sadece şu an için multikopter ESC lerinde gelinen son noktalar olduğunu belirteyim. Rotorsense özelliği için aşağıya bir video ekliyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Model üzerinde tümleşik olarak modelin arkasına konumlandırılmış LED mevcut. RGB olan bu LED lerle ilgili aşağıdaki video da bir gösterim mevcut. Aynı zamanda burada USB bağlantısı da görülebiliyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Model içine dahil edilen diğer bir üründe Fatshark 600 TVL CMOS kamera. Mobius veya GoPro mounta doğrudan bağlanan kamera titreşim emicilerin avantajından yaralanıyor. Modelin fotoğrafları ile konuya son noktayı koyalım.

Konuyu kapatmadan önce pahalıymış bu diyenler için üzerindeki parçaların fiyatlarını ayrıca netten bulduğum fiyatlardan yazmaya çalışayım.

Naze32- 25$
EzOSD- 160 $
Video verici- 600 Mw olan 70$
ESC ler- En Yakın bu özelliklerde 9,25$ x 4 = 37$
T-motor lar- 30$ x 4= 120$
Fatshark kamera- 42$

Sadece bunların toplamı 450 $ ediyor.

Nesimi bey 1-2 gun daha bu konuyu acmasaydiniz, ben soracaktim ne zaman acacaginizi :laugh: :D

Konu gercekten tek kelime ile harika olmus, Ellerine saglik :thumbup: Sayende modelin ozelliklerini ve daha da onemlisi vaad ettigi ozellikler ve buna bagli olarak parasinin Neden bu oldugu anlamis olduk :thumbup:

Ilk Quadro olarak Bana fazla gelecek bir model ama ne yalan soyleyeyim, almamak icin zor tutuyorum :laugh: Allah'tan Dolar kuru yukseldi de su asamada psikolojik olarak kendimi frenleyebiliyorum :lol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi bey 1-2 gun daha bu konuyu acmasaydiniz, ben soracaktim ne zaman acacaginizi :laugh: :D

Konu gercekten tek kelime ile harika olmus, Ellerine saglik [emoji106] Sayende modelin ozelliklerini ve daha da onemlisi vaad ettigi ozellikler ve buna bagli olarak parasinin Neden bu oldugu anlamis olduk [emoji106]

Ilk Quadro olarak Bana fazla gelecek bir model ama ne yalan soyleyeyim, almamak icin zor tutuyorum :laugh: Allah'tan Dolar kuru yukseldi de su asamada psikolojik olarak kendimi frenleyebiliyorum [emoji38]
İlk model için yanlış seçim olur. Daha düşük fiyata bir model toplanabilir. Olaya alıştıktan sonra bu model alınabilir.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İlk model için yanlış seçim olur. Daha düşük fiyata bir model toplanabilir. Olaya alıştıktan sonra bu model alınabilir.
Doğru söylüyorsun da yine de insanın ici gitmiyor degil Nesimi Hocam :) görünüş ve özellikler gercekten dört dörtlük olmuş :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Doğru söylüyorsun da yine de insanın ici gitmiyor degil Nesimi Hocam :) görünüş ve özellikler gercekten dört dörtlük olmuş :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Siz ilk modelinizde böyle düşünüyorsunuz ben ne yapayım. Her gün farklı yerlerde araştırmalar yapıyorum bunun için hatta kendi modellerimi buna benzetmeye çalışıyorum. Frame yedek parçaları da piyasada en azından bu iyi haber. Bakalım dolar biraz düşer, ben biraz birikim yapabilirsem veya piyangodan para çıkarsa kesin almak istiyorum.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Siz ilk modelinizde böyle düşünüyorsunuz ben ne yapayım. Her gün farklı yerlerde araştırmalar yapıyorum bunun için hatta kendi modellerimi buna benzetmeye çalışıyorum. Frame yedek parçaları da piyasada en azından bu iyi haber. Bakalım dolar biraz düşer, ben biraz birikim yapabilirsem veya piyangodan para çıkarsa kesin almak istiyorum.

Nesimi abi aslında diğer modellerden uyguna geliyor, biraz bakındım da HK'dan dysler bile 300$ a geliyor. Vortex daha tercih edilesi bir model gibi geldi bana...

ahmet kürşat yönder' Alıntı:
Nesimi abi aslında diğer modellerden uyguna geliyor, biraz bakındım da HK'dan dysler bile 300$ a geliyor. Vortex daha tercih edilesi bir model gibi geldi bana...

Fiyat uygun ama sorun o değil. Yedek parça fiyatları biraz yüksek. O yüzden ilk model olması iyi olmaz diye düşünüyorum. Çünkü ilk zamanlarda kırım ihtimali yüksek, gerçi ben modeli o kadar ağaca taktım hala bir sorun yok. Maşallah diyelim de. Ama şu var elinde ekipmanı olmayanlar için güzel bir seçenek. Yarın fırsat bulabilirsem önemli özelliklerini görebileceğimiz bir kaç uçuş videosunu paylaşırım.

Nesimi bey, eline sağlık! Güzel ve açık bilgiler veren bir yazı olmuş. %p Bana en ilginç gelen şey ise motor yönünün doğrudan elle değiştiriliyor olması. :-\

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi bey, eline sağlık! Güzel ve açık bilgiler veren bir yazı olmuş. %p Bana en ilginç gelen şey ise motor yönünün doğrudan elle değiştiriliyor olması. :-\
Abi adamlar arkadaki ışıkların programlamasına kadar düşünmüşler. 3-4 kişi aynı anda bu modeller ile yarışırsa renkler farklı olsun demişler :)

Nesimi bey elinize sağlık. :bravo:

Benim gibi içten içe actin FPV hevesi olanlar için çok güzel bir konu olmuş. :thumbup: Bu şekilde derli toplu hazır sistem olarak gelmesi benim için çok önemli bir tercih sebebi. Fakat 450 dolar üzerine bir de gözlük maliyetini koyunca hafif bir duraksama yaşanıyor ne yalan söyliyim. :laugh:

Bakalım ne kadar daha dayanabileceğim, sessiz sessiz takip etmeye devam. :laugh: