[Urun]: Koala K-Bar Mini

Teşekkür ederim. Ünitenin kurulumu daha çok deneme amaçlıydı, servoların bilgisinde digital olarak girilmiş bazı yerlerde çok araştırmamıştım ama analog olduğunu yandıktan sonra öğrenmiş bulundum. Neyse sağlık olsun zaten eski servolardı haftaya savöx le devam ederiz :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bildigim kadari ile kullanamazsin ne yazik ki. Zira FBL unitenin cikislarinda giriste ne verirsen onu alirsin. Eskiden bazi ozel Kuyruk servolarinin beslemesinde step down cihaz kullanirdi ve bu cihazinda girisinin sabit voltaj olmasi gerekir. Ayrica cikisi 6v olmadi icin elindeki standard Kuyruk servosuna uymaz.
Az once elktronikci yegenle konustum bi entegre varmis bi bacagindan 6 ile 36 v arasinda enerji verince dier bacaktan kapasitor baglamak sartiyla sabit 5v 3 a akim veriyormus.
Bu sitemi servonun enerji kablosuna yani kirmiziya yapsam sikinti olurmu.
Yani uniteden gelen akimi servoya 5 v olarak gonderecegim.

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kendimle çelişmiş olacağım ama zamanında şöyle bir çözüm yazmışım :laugh:

Bakalım başka arkadaşlarımızın yorumu ne olacak :rolleyes:

Heh tatmda boyle bisey yapacagim abi. Tahmini icinde bi entejre bide kapasitor var

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar yeni konu açmadan buraya yazayım dedim derdimi... :embarras:
Elimde linkteki ünite var.
Modelim ise Trex 550E DFC. Arkadaşlar kuyruk da salınım sorunu yaşıyorum. Torq tube dan tutun kuruk rotoru dahil herşeyi yenisi ile değiştim ve montajladım. Gain i kumandaya alıp tüm değerleri tarıyorum ama sağlıklı bir tutma hiç olmuyor. Fizikse bir sıkıntı mı var çözemedim. Pushrod boyundan şüpheleniyorum. Enerji verildiğinde kuyruk palleri pozisyonu ile ilgisi olabilir mi acaba? :-\

Ben de bu ara salınım problemi ile uğraştım. Goblin Sport üzerinde Fubar vardı ve salınım oluyordu kuyrukta. Spirite geçtim ve hala salınım vardı. Rod uzunluğu ile oynadım. Spirit kuyruk pallerinin 0 derece olmasını istiyor. 0 derece ayarladım ve kafa devrini de biraz arttırdım. Sorun büyük pranda çözüldü gibi ama hala bazen yapıyor.
Sizin sorununuz da rod uzunluğu olabilir tabi ama olmayabilir de. Kbar kuyruk paline biraz açı verilmesini ister. Tabi bu açı kuyruğu sola itecek şekilde olmalı.
Aklıma gelen başka ihtimal de siz kumandadan gain verdiğinizde ünite algılamıyor olabilir. Bunun için ünite ayarlarında bank kısmında bir seçim yapılmalıydı. Onu yaptınız mı?

Yok hocam kumandadan gain verince ünite algılıyor ondan eminim. Yalnız pallere burnu sağa kuyruğu sola itecek şekilde bir açı mı vermek gerekiyor başta? Bu açı 95 mm paller için kaç santim açıklığa tekabül eder acaba?

Evet pallere verilecek açı torka karşı olmalı. Kuyruğu sola itmeli. 95 mm paller için paller birbirine paralel ve aynı yöne bakarken yaklaşık 10mm kadar olmalı. Aşağı yukarı 1 parmak.(Programdan hesapladım)

550 model için hep 95mm mi kullanıyordun kuyruk pallerini Hüseyin?
Orjinali 90mm olmalı. 85mm kullanan bile var.
Üniteden bir şey bulamazsan bir 90mm kuyruk palleri ile deneyebilir misin? :saygilar:

Huseyin salinim derken bunu biraz daha acabilir misin ? Ne yonte bir salinim var ve ne zaman ortaya cikiyor. Su konulari zaten bakmissindir diye dusunuyorum :RCKolik:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
550 model için hep 95mm mi kullanıyordun kuyruk pallerini Hüseyin?
Orjinali 90mm olmalı. 85mm kullanan bile var.
Üniteden bir şey bulamazsan bir 90mm kuyruk palleri ile deneyebilir misin? :saygilar:

Orjinali 90 mm. Vekrc de 80 ve 95 vardı ben de 95 olanı aldım :) Sanmıyorum bundan olacağını ama baktım düzelmiyor orjinal palleri deneyeceğim. (Orjinalleri biraz eskice ama :laugh:)
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Huseyin salinim derken bunu biraz daha acabilir misin ? Ne yonte bir salinim var ve ne zaman ortaya cikiyor. Su konulari zaten bakmissindir diye dusunuyorum :RCKolik:

Mehmet abi başlılardan bir tanesinde açıklanan lazy wag olayı var. Bunlara da baktım aslında ama belki trex 550 de bu üniteyi kullanan bir arkadaş varsa çözüme daha hızlı ulaşırım diye aklıma geldi. Cahit abinin dediğini yaptım. Paller ilk konumda iken ters açı almış vaziyette idi fark ettim ve bunu düzelttim bakalım yarın ne olacak... Bunlatr çözüm olmazsa P I D parametreleriyle de biraz uğraşacağım. Bir de kuyruk pali balansı. Başka birşey kalmıyor geriye de zaten...

Rasim öncelikle kurulum videosu için çok teşekkür ediyorum.Gerçekten çok işime yaradı.Video olmasa kesin kuramazdım. Gelelim şimdi sorunuma :)

Adnan abiden kbar üniteli alzrc450 heli aldım.Heliyi Rasimin anlattığı şekilde kurdum. Sadece cycling açılarının 8 derece olması ile ilgili kısmı ayarlayamadım. Neyse 5-6 pil hover, alan turu gain ayarı derken sorunsuz şekilde uçtum. Heli gerçekten ip gibi havada duruyordu. Bu kadar stabil olacağını düşünmemiştim. Ancak ilk invert denememde heli inverte geçerken sapıttı. Sağa sola kaçmaya başladı. Sonunda yere çakıldı. Sizce bu sapıtmanın nedeni nedir ?

Bir video olsaydı daha net bişey söyleyebilirdik. Ancak düzken ip gibi duran bir helinin invertte "sapıtması" ünite ile alakalı olamaz bence. Mekanik bir sorun aramanızı tavsiye ederim, ben olsam öyle yapardım. İlk iş ana şaftta boşluk olup olmadığına bakardım hatta. İkinci olarak da servo dişlilerini kontrol ederdim.

Öncelikle geçmiş olsun. Umarın kırımın nedeni anlaşılır.
Geçenlerde benim Raptor G4 te havada sapıttı. Kontrolümden çıktı ve çakıldı. Nedenini önce anlamadım hatta ilk aklıma ünite geldi. Çünkü yeni bir yazılım güncellemesi yapmıştım. Ama evde heliyi inceleyince alıcıyı besleyen kablonun çıkmış olduğunu gördüm.
Tabi sizin kırımınızın nedeni de bu demiyorum ama sizin heli üzerinde yapacağınız incelemeler sonucu anlaşılır belki. Video olmadan yorum yapmak da zor.
Birkaç soru sormak istiyorum. Helinin sapıttığını anladığınızda heli invertte iken hala kumanda komutlarına cevap veriyor muydu. Bir de heli komutlarına doğru mu tepki veriyordu. Yani örneğin sağ aileron verdiğinizde heli doğru yöne mi yatıyordu.