[Urun]: Koala K-Bar Mini

Oğuzhan geçmiş olsun :(
Ben pallerle ilgili bir şeyler söyleyeceğim.
Trex 500ü aldığım ilk zamanlarda pallerim fiberglass idi.
Heli anlattığın gibi alan turları hover felan ip gibi ama gel görki ne zaman inverte geçeceğim zaman heli bildiğin kuş gibi çırpınırdı. Önü arkası yanı birbirine girerdi ve 500lük modelimle ilk invert denememde seninkinden farksızdı. Ben şanslıydım toparladım.

Karbonfiber pallere ne zaman geçtim tüm sorunlar kalktı ortadan.
İnverte geçişler düzeldi hiç bir titreme ve sapıtma kalmadı.

Sen de bir pallere bak.
Bir de cylic açılarını tam olarak oturt bence.

:saygilar:

Arkadaslarıma aynen katılıyorum. Buyuk ihtimal mekanik bir sorun var. Modeli biraz daha net incelemek gerekiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Emre Kaman' Alıntı:
Bir video olsaydı daha net bişey söyleyebilirdik. Ancak düzken ip gibi duran bir helinin invertte "sapıtması" ünite ile alakalı olamaz bence. Mekanik bir sorun aramanızı tavsiye ederim, ben olsam öyle yapardım. İlk iş ana şaftta boşluk olup olmadığına bakardım hatta. İkinci olarak da servo dişlilerini kontrol ederdim.
Cahit Kaş' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun. Umarın kırımın nedeni anlaşılır.
Geçenlerde benim Raptor G4 te havada sapıttı. Kontrolümden çıktı ve çakıldı. Nedenini önce anlamadım hatta ilk aklıma ünite geldi. Çünkü yeni bir yazılım güncellemesi yapmıştım. Ama evde heliyi inceleyince alıcıyı besleyen kablonun çıkmış olduğunu gördüm.
Tabi sizin kırımınızın nedeni de bu demiyorum ama sizin heli üzerinde yapacağınız incelemeler sonucu anlaşılır belki. Video olmadan yorum yapmak da zor.
Birkaç soru sormak istiyorum. Helinin sapıttığını anladığınızda heli invertte iken hala kumanda komutlarına cevap veriyor muydu. Bir de heli komutlarına doğru mu tepki veriyordu. Yani örneğin sağ aileron verdiğinizde heli doğru yöne mi yatıyordu.
Mustafa Çoban.' Alıntı:
Oğuzhan geçmiş olsun umarım sorunu bulursun.
İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Oğuzhan geçmiş olsun :(
Ben pallerle ilgili bir şeyler söyleyeceğim.
Trex 500ü aldığım ilk zamanlarda pallerim fiberglass idi.
Heli anlattığın gibi alan turları hover felan ip gibi ama gel görki ne zaman inverte geçeceğim zaman heli bildiğin kuş gibi çırpınırdı. Önü arkası yanı birbirine girerdi ve 500lük modelimle ilk invert denememde seninkinden farksızdı. Ben şanslıydım toparladım.

Karbonfiber pallere ne zaman geçtim tüm sorunlar kalktı ortadan.
İnverte geçişler düzeldi hiç bir titreme ve sapıtma kalmadı.

Sen de bir pallere bak.
Bir de cylic açılarını tam olarak oturt bence.

:saygilar:
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Arkadaslarıma aynen katılıyorum. Buyuk ihtimal mekanik bir sorun var. Modeli biraz daha net incelemek gerekiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Arkadaşlar yorumlar için çok teşekkür ederim. Akşam yaptığım incelemede, cyciling servolarını 90 dereceye getirdiğim zaman ön servolardan birinin 45 derecelik açı aldığını gördüm. Yalnız servo sorunsuz çalışıyor. Aşağı yukarı hareket ediyor. Cızırdamada yapmıyor.Dişlilerinde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.Ancak içine bakmadım. Servo hornundada bi kayma,yalama söz konusu değil. Acaba neden bu şekilde 45 derecelik duruyor ? Tam ben inverte geçerkenmi arıza verdi ?Veya düştükten sonramı bu şekilde bi açı ile kaldı ?

Emre abi saftta en ufak bir boşluk yok. Dediğin gibi servodan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

İbrahim pallerim zeal pal idi. Palden kaynaklandığını sanmıyorum.Zaten en çok palin kırılmasına üzüldüm.

Cahit abi heli komutlara cevap veriyordu. Ama dengesiz bir şekilde.Kumanda ile komut verince helinin şekli değişiyordu. Ancak doğru şekildemi değişiyordu dersen onu bilemiyorum. Zaten kablolara baktım herhangi bir sıkıntı yok.

Arkadaslar videoyu adim adim izleyerek kuyruk servosu kismina kadar geldim ancak kuyrukta soyle bir sorunum var; videoda Rasimin tarif ettigi sekilde once kuyruk servosunu secip daha sonra servo baglantisini yaptim ancak birkac rudder hareketinden sonra slider booma yapisip kaliyor birdaha hareket etmiyor. o esnadan sonra esc den de cizirti gelmeye ve kuyruk servosu ve esc aninda elle degilmeyecek kadar isinmaya basliyor.
Mekanik olarak bir sorun gozukmuyor enerjiyi kestigimde elle rahatlikla hareket ediyor... Acaba kumandadan mi bir ayar yapmam gerekiyor? Kumandam aurora 9, ayarlari epey bir kurcaladim sorun kumandada ki ayarlardan kaynaklaniyor olabilir mi, kumanda ayarlari uzerine mi yogunlasmam gerekiyor? Kbar tail kismindaki ccw cw ile ilgili bir durum degil oranlari degistirsemde bir fayda etmedi. Model de trex 450 sport sonradan dfc ye cevrildi servoyuda yeni aldim savox sh1357 servodan kaynakli bir sorun degildir heralde...

Frekans uyuşmazlığı var gibi... Önce kuyruk servo tipini doğru seçin, sonra üniteye bağlayın... Servoyu yakabilirsiniz... Üniteden 1520 seçildiğine emin miyiz?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Frekans uyuşmazlığı var gibi... Önce kuyruk servo tipini doğru seçin, sonra üniteye bağlayın... Servoyu yakabilirsiniz... Üniteden 1520 seçildiğine emin miyiz?
Rasim öncelikle hazırlamış olduğun video için teşekkürler gayet güzel açıklayıcı bir video çekmişsin eline sağlık. Servonun veya esc nin yanmasından bende korktuğum için ısınma olayını farkettikten sonra 5-10 saniyeden fazla bağlı tutmadım . Servoyu bağlamadan en üstteki savöx olanı seçtim ve ondan sonra taktım servo kablosunu. Servo linki maalesef yanlış servo montajından mıdır servo link uzunluğundan mıdır bilmiyorum uygun değilmiş, biraz elimle deneyince farkettim kıvrılıyor ve takılıyor o yüzden booma yapışıp bir daha geri gelmiyor. Yalnız şöyle de bir sıkıntı var throttle veya elevatör komutlarında da kuyruk servosunda ve doğal olarak kuyrukta ufak hareketler oluyor normal midir bilmiyorum... Montajı tekrar yapmayı deneyeceğim sorun devam ederse paylaşırım :saygilar:

Rica ederim Sertaç abi, faydalı oluyorsa ne mutlu...

Collective komutlarında küçük tail hareketleri tamamen normal... Ani tork değişimlerini kompanse etmek amaçlı öyle davranıyor, yoksa bir anda full pitch verildiğinde kuyruk kaçmaları olur ünite farkedip karşılık verene kadar.

Mekanikte sorun varsa tabii önce onları halletmek lazım :)

Heliye tam ruder komutu verdiğim zaman helinin kendi etrafında daha hızlı dönmesi için ünitenin hangi ayar değerini değiştirmem lazım ?

Tail rotor kısmında yaw rate ı arttırmanız lazım

Konuyu tekrar açtım ama mini k bar sarı gyro ile flysky alıcı bağlantıları ile ilgili bilgiye rastlayamadım.. Yardımcı olabilirmisiniz?

tek sorun şu an resimdede görüldüğü gibi bağlantıyı sağlayamıyorum .. yani no connection diyor .. win 7 de bağlanamıyorum yardım edebilecek arkadaşları bekliyorum ..