[Urun]: Lynx OXY4 Geliyor...

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
OXY3 canavarından sonra sıra 450 size a biraz daha yaklaşan versiyonunda... Huzurunuzda OXY4 prototip... Tahmini çıkış tarihi mart/nisan 2016...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Luca Invernizzi detay bilgileri veriyor...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Helifreak konusu;

Bu da bir sonraki adımları olan OXY2 prototipi... Birçok parçası 3d printerdan çıkma, üretimde aluminyum olacak. Bunun biraz daha işi var.

Uçuşu biraz kırpmış, sonunda yere inmeden önce kuyruk dönüyor. (birkaç sefer baktım)

Yere vurup sekince duruyor kuyruk. Model havada olsa dönmeye meyilli olur da, zemine sürtünerek kendi etrafında dönmemeyi sağlıyor.

Yeni bir tasarım yok, standart kayış... Belki kayışı gereğinden fazla sıkmış olabilir.

Anladigim kadari ile LYNX upgrade elde ettigi basariyi ilk modeli olan OXY 3 ile pek yakalayamadi. Bakalim bu yeni 450 sinifi modelde durum ne olacak ??

Kuyruk servosunun Kuyruk borusu uzerinde olmasini nedense hic icim sinmiyor :)

Bu sinif model alacak olsum Kesinlikle tek tercihim Gaui X3 olurdu %p

Aslında yurtdışında kullanıcısı çok abi, başarı yakalayamadı diyemeyiz. Neye dayanarak başarı yakalayamadı dedin bilemedim doğrusu :) Ülkemizi baz alıyorsak, boşverelim gitsin... Goblin,Gaui,Mikado,Align seviyesi başarı diyorsan o çok kolay değil. Her model kategorisinde (başta 700 ve 500-550 olmak üzere) çeşitli zevklere ve stillere uygun modelleri olmalı...

Sab Goblin ve Mikado nun mikro tarzda modelleri yok. Gaui nin x2 diye bir modeli var, Align ın trex250... Bence OXY3 ikisinin de rahat eline verir...

OXY4 ise tam bir 450 değil... 300-310 paller çeviriyor. Bu bakımdan bir gaui x3 ile veya Trex 450 Dominator ile kıyaslayabilir miyiz :-\ bilemiyorum...

2200mah pil kullanması belki biraz yüksek kafaturlarına çıktığı için olabilir. 4000rpm lerden bahsediliyor çünkü.

Adamlar mikrolardan girdi, öyle büyük ekiplerle çalışmıyorlar. Öyle butik gibi başladı, piyasada belli yer edinecektir. Bi anda fenerbahçe galatasaray beşiktaşı beklemek haksızlık olur.

Bence biraz blade in plastikten sıyrılıp aluminyum karbonfibere geçiş yapmış hali gibi...

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Adamlar mikrolardan girdi, öyle büyük ekiplerle çalışmıyorlar. Öyle butik gibi başladı...
Bu yoruma katılıyorum Rasim. Yalnız butik oteller gibi pahalı aynı zamanda. :laugh:

Oxy3 ile Gaui X3'ün kit fiyatının aynı olduğu düşünülürse Oxy4'ün kitine 1000 dolar falan isterler herhalde. :lollol:

Yani adamlar biraz ucuz yola gidip sıradan bir kanopi sıradan paller koyabilirlerdi. Palleri Zeal olsun, kanopisi Canomod olsun demişler.

Büyük modellerde ne varsa uygulamaya çalışıyorlar. Kayış aktarım zaten çok yerinde bir girişim, malum blade 130x ten dolayı her birimiz "mikro heli kuyruk titreşim uzmanı" olduk nerdeyse.

Onun dışında mesela 3 pal çılgınlığı başladı (gerek var yok tartışılır). Kyle Stacy ile goblin bastırıyor. Gaui'nin bu yönde çalışmaları sona geldi, piyasaya çıkıyor. Lynx de bu duruma sessiz kalmayanlardan. Mikro boyutta 3 pal oluyor mu, oluyor :D

Fiyat konusunda da bizleri yıllarca upgrade parçalarla sömürmüş bir firmadan mucize beklememek lazım. Bu adamların önceliği fiyat değil, fiyat/performans değil... Bir yazı paylaşayım;

"Our Philosophy: Top Performance and Quality First!
There is a market emerging for high performance helicopters in the 180 to 350mm blade size. Customers don’t want a whole package – they want to pick preferred components like FBL system, blades, motors, servos, ESC, etc. Oxy Helicopters will have top-class, explosive performance, fitting for the best 3D pilots in the world. They will also appeal to sport pilots looking for a high quality, versatile product which is simple to build, maintain and set-up, with clean lines and is crash tolerant. The Oxy Helicopter project is the synthesis of years of ideas. We keep our helicopters simple, robust, light, and of a distinctive style."

Özellikle müşterilerin komple paket istemediği kısmına kısmen katılıyorum. Super combolar sunuluyor, fiyat uygun olursa ne ala... Ama mikadoda mesela super combo avantajı pek yok, ayrı ayrı alıp üst üste toplayınca aynı paralara geliyor, o zaman nerde combonun avantajı... Bir de herkesin ünite ve servo tercihleri farklı olabiliyor, özellikle ünite. Bu bakımdan firmaların sadece kit veya kit+motor+esc şeklindeki seçeneklerini daha çok tutarım. (burada align müstesna, kendileri comboda gerçekten çok uygun)

Herkesin ünitesi yerleşmiş durumda. Ben artık vbar ile devam ederim. Emre abi skookum ve ikon dışına çıkmak istemiyor. İlker abi 3sx/cortex... Spirit severler oldukça çok sayıda... Hal böyle iken X firması çıkıp da kombosunda X FBL koyuyorsa, muhtemelen o kullanılmayıp satışa koyuluyor, herkes alıştığı üniteye devam etme yoluna gidiyor.

Servoda da X firması, X cyclic, X tail servolarını sunuyor mesela... Bizler mümkünse savöx kullanalım, malum yedeğini kolayca bulabiliyoruz yurtiçi. Dişli takımını falan bulabiliyoruz rahatlıkla diyoruz.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Videonun sonunda kuyruk dönmüyor bir yerler sıyırdımı yoksa yeni bir tasarımmı acaba.

Helifreak dolanıyordum, bununla ilgili bir soru gözüme çarptı ve olay netleşti. Ana dişli ve kuyruk kayışını çeviren kasnak birbirine bağlı, kilitli... Haliyle motor durunca ana dişli ve kuyruk anında duruyor.

Sadece ana şaft dönmeye devam ediyor, one way yardımıyla...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Helifreak dolanıyordum, bununla ilgili bir soru gözüme çarptı ve olay netleşti. Ana dişli ve kuyruk kayışını çeviren kasnak birbirine bağlı, kilitli... Haliyle motor durunca ana dişli ve kuyruk anında duruyor.

Sadece ana şaft dönmeye devam ediyor, one way yardımıyla...
Enteresan bir detay olmuş ?? Başka bu özellikte bir heli bilen var mı arkadaşlar ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Enteresan bir detay olmuş ?? Başka bu özellikte bir heli bilen var mı arkadaşlar ??
Bi ara bir video paylaşılmıştı. Scale ama sanırım küçük bir modeldi. Onda da ana pal dönüyor ama kuyruk sabit kalıyordu

Mikro mini tipli, otorotasyon derdi pek olmayan helilerde vardır abi sanırım. Blade130x de böyleydi, kendimiz one way eklemiştik. Çok gerek yok, zaten hemen sönüyorlar olsa da :)

Buldum videoyu.

Şöyle bir video var;

Rasmus Jakobsen, ircha da battle of the brands klasmanında uçuşu;