[Urun]: Mikado Vbar Control - Vbar neo ( Pro Rescue ) İnceleme / Tanıtım

Teşekkür ediyorum abiler :saygilar:

Kumanda konusunda (ve aynı zamanda ünite konusunda) radikal bir değişiklik oluyor ama sonuçları bence güzel olacak. Emre de çok memnun gördüğüm kadarıyla... Peki neden radikal? Futaba, Spektrum, Hitec gibi markalar her biri kendi çaplarında farklılıklar içerse de, birinin elma dediği fonksiyona öteki armut ismini vermiş ama temelde aynı işi yapıyor. İsimlendirmede farklılıklar olabiliyor, fonksiyonel olarak da ufak tefek farklar mevcut olabiliyor.

Mikado Vbar Control'de ise kumanda doğrudan Vbar ünitelerle çalışabildiği başkalarıyla çalışmadığı için bazı prosedürler doğrudan iptal oluyor. Bazı özellikler de geliyor.

-- Ünite ayarlamanın benim açımdan iki uğraştırıcı evresi var. Birisi alıcı-verici ile ünitenin kalibrasyonu. Diğeri de açılarla, link boyları ile oynamak. Bunlar dışındaki ayarlar saniyede seçilen ve "next" denilerek sonraki adıma geçilen, zaman almayan ayarlar. Daha doğrusu seçimler.
Vbar'da ise kumanda ile ünite tam olarak kalibre olduğundan kumanda kalibrasyonu, kanalların normal-reverse leri, ortada sıfır için subtrimleri, uçlarda 100 için travel (end point) leri vs. bu tip ayarlamalar yapılmıyor. Yani uğraştırıcı iş olarak sadece açı ayarlama işleri kalıyor. Setupın geri kalan kısmı seçimlerden ibaret.

-- Pitch curve, throttle curve ayarlaması yok. Zaten diğer kumandalarda da pitch curve normal mod dışında 0-20-50-75-100... Bunda bütün modlarda 0-20-50-75-100... Zaten esc ler lineer throttle curve istiyor, haliyle bunda bütün banklarda lineer throttle değerleri giriliyor. Idle-up diye birşey yok, 3 tane bank var, o banklarda farklı throttle değerleri girilerek farklı devirlerde kullanım sağlanıyor.

Bu aslında iyi birşey. Çünkü yüksek kafa turunda belli bir kuyruk gain değeri giriliyor. Düşük kafa turuna alınca (low rpm) önceki gain değerleri kuyruğu sabit tutmaya yetmeyebiliyor. Her kafa turu için idle-up switchi ile sadece gaz değerini değiştirmek yerine, gainleri ile birlikte komple yeni bir setup'a geçiş yapmak, yani "bank switching" çok daha doğru. Rescue fonksiyonunu tamamen bağımsız düşünüp gain değerlerine mahkum etmemek de güzel.

-- Kumandadan Mikado helilerinin, Kontronik YGE gibi esclerin otomatik olarak setuplarını seçebilmek çok pratik bir çözüm olmuş. Diğer markalar kullanılamaz değil, other helis other ESCs denilip onların da setupları yapılabiliyor.

-- Knoblara gain fonksiyonları (cyclic, tail, governor) atanabilir. Lock switchi "unlock" pozisyonda ise uçuş sırasında menüsüne girmeden knoblarla gain değerleri değiştirmek mümkün. Ana ekranda pencere açılıp değerler o anda hassas olarak değiştirilebiliyor. Lock switchi "lock" pozisyonda ise, bu tip setup değişiklikleri yapılmıyor. Lock un bu şekil bir kullanımı var.

-- Farklılık olarak Hold yerine Motor (run, idle, off) var... Idle-up (stunt) yerine Bankswitch var... Kumandanın master-slave olması ile alakalı, Buddy var...

-- Application olayı başlı başına bir farklılık. İstedilerini açıp kapayabilme, kendine göre kumandayı özelleştirme, istediklerini ana ekrana taşıma vs...

UPS gel artık ;D

Gayet güzel bir kumanda ve sistem olduğundan hiç şüphem yok, güle güle kullan Rasim. İyi kumanda, iyi de, bu da elma-armut yerine kivi demiş anladığım kadarı ile :D Bu yukarıda anlattıklarının hepsi zaten mevcut şeyler. Kumanda ve ünite aynı markadan ve birbiri için yapılmış olduktan sonra, bunlar zaten doğal.

Mesela Futaba CGY-750 ünite ile 8fg-14sg gibi kumandalar da arada başka bir aygıt olmadan direk kumanda üzerinden ayarlanabiliyor. Ünite-kumanda kalibrasyonu vs gerekmiyor.

Ancak bir noktada yanlışın olduğunu düşünüyorum, swash paralelliği için subtrim ve endpoint ayarı kumanda-ünite ile ilgili değil, bizzat servo ile ilgili. Her marka servo, her model, hatta aynı model olsa dahi her servo gelen sinyali az yada çok farklı algılayıp, farklı bir noktaya hareket edebiliyor. Hepsinin aynı şekilde hareket etmesi için yapılıyor subtrim ve endpoint ayarı.

Bank switching olayı ise mesela ikon'da tam olarak senin dediğin gibi çalışabiliyor. Burada işi yapan kumandadan ziyade ünite ve başka bir kumandayla ve alıcı ile de çalıştırıyor olsan yine aynı işi yapabilir.

Rescue için gain yada ayrı bir kanal kullanmak, throttle curve'leri, governor ayarlama ve kalibrasyon biçimleri vs temelde üniteyi üretenlerin seçimleri ve bazen de kullanıcı seçimlerine kalmış durumlar. Özellikle son dönemde bir sürü üniteyi gerek kullanarak, gerekse okuyarak inceledim ve her benzer bir şeyi ayarlamak veya kontrol etmek için bazı üniteler bir yolu seçerken, bazıları başka bir yolu seçiyor. Yani demek istediğim, aslında temelde hiçbirinin birbirine göre bir üstünlüğü yok, ama biz kullanıcılara hangisi hoşuna giderse o bir tık üstte oluyor. Mesela benim tercihlerim daha çok ikon, vbar, skookum tarzı, ama bazı arkadaşların da bavarian, spirit hoşuna gidiyor. Eznov hepsinin ortası gibi mesela :D

Sonuç olarak gayet güzel bir kumanda olduğunu yeniden dile getirmekle birlikte, herşeyin bir seçimle ilgili olduğunu söylüyorum (Matrix'deki gibi :D ) Ben olsam sadece vbar'a bağlı kalacak bir kumandayı tercih etmezdim, ama sen zaten vbar'a gönülden bağlı olduğun için, kumandan da bağlı olsa bir eksisi olmaz ;D :yuppi:

Bir iki anlaşamadığımız nokta olmuş :)

-- Öncelikle benim bahsettiğim kumanda-ünite kalibrasyonu aşamasındaki subtrim-reverse-endpoint... Swash paralelliği için açıları ayarlarken yaptığımız servo trimleri yine var ayar safhasında...

-- Rescue için tercihler konusunda da... Erhan ile konuşmuştuk bunu sonra Tomas ile de yazıştık çok. Değişik kafa turlarına değişik kuyruk gainleri ayarlamak mümkün spiritte.. Ama rescue kuyruk gainini kullandığından her bir gain için eksi halini yani uygun rescuesunu ayarlamak mümkün değildi. Ortalama bir negatif gain ayarlanıyor ve butona basılınca ona gidiyordu. Bunu seninle de konuştuk diye hatırlıyorum.

-- Bir de ben bu üstündür demiyorum. Üstünlüğünü hissedecek kadar pilotajım da yok zaten. Yorumların da genelde sadece üniteyi yüceltmekten çok, kumanda-ünite-hatta heli elektroniğinin uyumuna yönelik.

Sadece vbara bağlı olmayan tercihlerim olursa ilerde, 160 dolar verip bir Spektrum DX6 alırım. Daha az kanallı, iş görecek, 2015 model bir kumanda ile bu iş çözülür. Şu anda tek helikopterim var.

Emre Kaman' Alıntı:
..Sonuç olarak gayet güzel bir kumanda olduğunu yeniden dile getirmekle birlikte, herşeyin bir seçimle ilgili olduğunu söylüyorum (Matrix'deki gibi :D ) Ben olsam sadece vbar'a bağlı kalacak bir kumandayı tercih etmezdim, ama sen zaten vbar'a gönülden bağlı olduğun için, kumandan da bağlı olsa bir eksisi olmaz ;D :yuppi:
Emre şu tespitlerine bitiyorum kardeşim :thumbup: Bir olay bu kadar kısa ve net açıklanabilir :bravo: (Sadece Rasim için değil, hepimiz için geçerli bir durum olarak da not düşelim :laugh: )

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
(Sadece Rasim için değil, hepimiz için geçerli bir durum olarak da not düşelim :laugh: )

Yazmana gerek yok abi biliyorum zaten ;D

Ben mikado fanboyuyum. Bazıları Futaba, bazıları Goblin :p

Rasim güle güle kullan,, ben tercihimi master Ergün'ün tavsiyesi üzerine ikondan yana kullandım... rescue yok ama düzeltsin yeter zaten ordan da bir şekilde kurtarırız diye düşünüyorum :)

Rasim yavaştan bende mikadoya yanaşıyorum ilk icraat hayırlısıyla Vbar Neo
Yalnız ben DX 9 ile kullanmayı düşünüyorum. Ünite Elime ulaştığı zaman Spectrum kumandalarla ayarlar konusu açıcam...

Kimi üniteyi ve rescue şeklini beğenerek sadece ünite alıyor. Kimi kumanda ile uyumundan yola çıkarak komplesini alıyor. Paylaşımların için şimdiden teşekkürler İsmail %p

Konu ile alakalı değil ama imzan güzel olmuş. Naçizane iki görüş belirteyim; birincisi yazı tipi ve gölgeler değişse olabilir sanki özellikle gölge okunabilirliği düşürmüş, ikincisi boyut olarak eni 120 olması tavsiye ediliyor forum okunurluğu açısından ama boy için bir kısıtlama yok. Tavsiyem sadece enden veya sadece boydan değil de, en boy oranını koruyarak küçültmeler yapman, photoshop transform içinde... Akabinde istediğin kadar uzun tutabilirsin. Sadece tek kenardan yapılan küçültmeler modeli olduğundan uzun veya güdük gösterebiliyor.

Bu aralar camiamızda çok popüler olan kurtarma fonksiyonu , dünyada da çok popüler durumda. Bu nedenle özellikle son bir sene içinde kurtarma fonksiyonu olan FBL ünitelerinin çeşitliliği arttı. Tercihte bulunurken bilinmesi gerektiğini düşündüğüm için sizinle paylaşmak istedim. Bavarian Demon temsilcisi Johacim'i Helifreak okuyanlar bilir. Direkt münihten yazan şirket temsilcisi bir arkadaş.

Nette dolaşırken sanki Vbar her daim kurtarırken düze alıyor gibi bir şey okudum :rolleyes:

Mesela Spirit'te, HC-3SX'te kurtarma şekli seçilebilir durumda. Vbar'da da bu böylemi yoksa ünite daime düz mü kurtarıyor ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nette dolaşırken sanki Vbar her daim kurtarırken düze alıyor gibi bir şey okudum :rolleyes:

Mesela Spirit'te, HC-3SX'te kurtarma şekli seçilebilir durumda. Vbar'da da bu böylemi yoksa ünite daime düz mü kurtarıyor ??

Daima düz kurtarıyor diye biliyorum abi. Düzünü biliyorsun önce biraz collective veriyor ve olduğu yerde sert döndürmüyor hafif çapraza atarak düzeltiyor. Bir yerden sonra devreden otomatik çıkıyor diye okumuştum sanki biryerlerde. Emre net cevabı verir.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Daima düz kurtarıyor diye biliyorum abi. Düzünü biliyorsun önce biraz collective veriyor ve olduğu yerde sert döndürmüyor hafif çapraza atarak düzeltiyor. Bir yerden sonra devreden otomatik çıkıyor diye okumuştum sanki biryerlerde. Emre net cevabı verir.
Yok düz kurtarma sırasındaki güzelliğin farkındayım da, ben ters de kurtarabiliyor diye bekliyordum, biraz şaşırdım. Dediğin gibi bakalım Emre ne diyecek bu duruma :)

mehmet abi durumu açıklayım.

Kurtarma fonksiyonu söylediğiniz gibi model terste iken düz konuma getirip sizin belirlediğiniz collective degerine göre modeli yükseltiyor tabi kurtarmanın bitmesini beklemenize gerek yok stick hareketi ile kurtarmanın bitmesini beklemiyorsunuz. Model terste iken kurtarma olayını çok yumuşak gerçekleştiriyor önce modeli çapraza atıp düzelttikten sonra yükseltiyor.

Birde beginner mod var ama tam olarak işleyişini bilmiyorum denemedim

Vbar controldeki rescue menusu şu şekilde

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Beginner mod ve rescue mod aynı anda kullanılabiliyor

terste iken ters bir şekilde kurtarma olayı aslında tartışmaya açık bir konu :)

Beginner da self level benzeri birşey. Hover practice için falan kullanılabiliyor.

Aileron ve Elevator un tilt açısını sınırlıyor, taklaya gelmiyorsunuz :D

o zaman cylic acılarını sınırlandırıyo ise rescue olayını sadece düz pozisyonda gerçekleştiriyo beginner + rescue modda