[Urun]: Revolectrix GT EIGHT 800W Multichemistry Battery Charger

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar,

Almayı düşündüğüm şarj aleti Revolectrix GT-EIGHT i kısaca tanıtmak istedim. Zaten GT500 ile ilgili paylaşımlar var forumumuzda ve kullanıcıları da mevcut. Bilindiği gibi Powerlab serisine kıyasla kullanım kolaylığı ve piyasada yerleşmiş olan standartları desteklemesi ile öne çıkan GT serisinin handikap olarak değerlendirilebilecek noktası ise düşük gücü idi (500W). Şimdi bu konudaki makas da kapanıyor ve bütün avantajları ile GT serisi artık 800W güç sunuyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fiyat olarak GT500 modeli 135 dolar iken, GT-EIGHT de çok uçuk değil 150 dolar... Diğer yandan Powerlab6 ise 165 dolar... (Tabii ki PL6 için ek olarak jst-xh adaptör de gerekiyor ama o kaç paradır bilmiyorum.)

Kıyaslama tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Özetlemek gerekirse;

Powerlab6 'nın avantajları;

** Daha fazla güç (+200W)
** Daha fazla akım (40A)

GT-Eight 'in avantajları;

** 8S lipo desteği, HV lipo desteği
** JST-XH desteği, adaptöre ihtiyaç duymaması
** Geniş LCD ekran, kullanım kolaylığı
** USB bağlantı arayüzü
** Fiyat

Aynı oldukları noktalar ise;

** Internal deşarj hızları (50W)
** Heatsinkleri, soğutma fanları
** Boyutları
** Voltaj, akım kalibrasyonları, ölçüm doğrulukları

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ürünle ilgili tanıtım da şöyle;

New GT SERIES! 8S 30A (STD JST-XH balance port) , 8s Battery Charger including an EC5 input cable. The GT EIGHT will charge, discharge, store, monitor, or multiple-cycle any current or future battery chemistry. Native support of JST XH balance connectors allows direct connection of 1s-8s LiPo/LiHV Batteries without requiring any adapters. The GT EIGHT does not charge solely through the balancing connector on your pack. To connect the power leads of your battery pack we recommend the stackable banana cables. Click here to view that product. The GT EIGHT also supports Revolectrix SPA and MPA Safe Parallel Adapters. Smart power management allows customer to select between programmable input power sources. Available settings include power supply input current limit, input low voltage limit, regenerative discharge rate and voltage limit. GT800 stores 1 set-up for Power Supply and 1 set-up for Battery and can be programmed to ask for verification one time on start-up. For balance charging, unit requires balance wires in combination with discharge wires (charge rate support up to 30A max). Initiate charge, discharge, store, monitor, and multiple-cycles at the GT EIGHT. The unit comes equipped with basic presets for all battery chemistries currently available as well as 28 EMPTY user preset positions. During the course of operation, any changes that are made at the charger may be named and saved down ("SAVE AS") or saved over ("SAVE") to the user presets bank. The process is analogous to opening a document in a PC application, making changes, and then using the "Save" or "Save As" menu options from the PC application to store the unique setup parameters chosen during the course of using the charger for its intended purpose; charging and managing your batteries. Best of all, everything happens at the charger, which makes it ideal for taking it on the road. 0.1mohm voltage resolution allows accurate four point internal resistance measurement of each cell. Environmentally friendly, regenerative discharge capability of up to 500W and 50W internal discharge capability which is non-regenerative. Other features include: 2.6", 128 x 64 pixels graphic LCD with white LED backlight, embedded PC USB support and free PC Software, Intuitive Navigation Wheel with inclusive push button SELECT/ENTER, plus a BACK button makes navigating menus and making selections fast and easy. All this, and many other features too numerous to mention, are available in this first of the GT Series of quality chargers exclusively from Revolectrix!

Weight: 1.36 kg

Şarj aletinin genel tanıtım ve kullanım videoları; (1080p)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-----------------------------------------------------------------------------------------

Birkaç olumlu düzeltme :laugh:

Sitenin görsel arayüzünde GT Eight henüz yerini alamadı fakat manueline ulaştım.

** Bu durumda evet, iki adet fan var. %p

** 50W olarak düşündüğümüz internal discharge kapasitesi, aslında 80W mış. :yuppi:

** Heatsink 120W olarak belirttik ama 200W mış... Aluminum, thin finned... %p

** Boyutları 5.70" x 5.57" x 3.40" olarak verdik ama, daha büyük heatsink varmış, haliyle boyutlar da : 5.82" x 6.55" x 3.57" .... %p

Bu arada, version 2.14 ile gelmişti... Dört tane kadar firmware update gelmiş, yarın yükleyeceğim. Birkaç bugfix tarzı düzeltmeler var ama yenilik olarak "Cold Weather" ayarları eklenmiş.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sen bunu kaça almistim peki Rasim ??

Ben bunu 150 dolara almıştım Mehmet abi :) 15 er 25 er dolar koyuyorlar şarj kapasitesini arttırdıkça ;D

GT-500 $ 135
GT Eight $ 150
GT 1200 $ 175 (henüz çıkmadı, coming soon)

------------------------------------------------------------------------
05.05.17 Tarihli Ilave bilgi

GT8 kisa bir sure sonra stoklardan kalkiyor. Zira GT8 var iken kimse PL6 tercih etmiyor buyuk ihtimal :laugh:

Hala $100 fiyati (gerci kargo ve gumruk ile $155 :p) ve 8S destegi ile kisa bir sureligine alinabilecek en mantikli sarj cihazi %p

Sarj cihazinin 2 buyuk eksigi son yazilim ile giderilmis durumda V2.29 :thumbup:

-- Fanlar surekli olarak devrede kaliyordu. Artik tipki PL serisinde oldugu gibi sicaklik ile devreye girmesi ayarlanabiliyor.

-- Parallel sarj icin pil sayisi girilemiyordu. Artik o da mumkun.

Yazilimi guncellededikten sonra ilgili menuden bu yeni parametreleri aktif hala getirmek yeterli ;)

Özellikle güç olarak 800 Watt çıkararak ve bunu da sadece $15 fark ile sunuyor olmaları gerçekten güzel olmuş. Diğer artı özellikleri nedeniyle rahatlıkla tercih edilip, kullanılabilecek güzel bir şarj cihazı %p

Acikcasi isi 5000'lik lipolarla olanlar icin 500w biraz dusuk kaliyordu. 800w guzel bir hamle olmus. HV lipo destegi butun powerlab'larda ilk ciktigindan beri var. Hatta Revo HV lipolarda ilk cikaranlardan biri. GT de oyle midir bilemiyorum ama Powerlab serisi cok esnek. Var olan ve olabilecek tum pil kimyalarina kolayca uyum saglayabiliyor. Direk usb baglantisi bir avantaj mi, emin degilim. Cunku Revo'nun evrildigi Bump gibi gelistirmeler seri baglanti uzerinden calisiyor, dolayisiyla GT serisinde calismiyor. Benim fikrim, Powerlab serisi Revo'nun asil serisi, digerleri yan urun :)

** Bump iyi güzel de, o da 145 dolar be abi, şarj aleti parasına... İsterse altından özellikler sunsun, ister pilin konnektörünü bile kendi bağlasın beni beklemeden, yine çok yine çok :D

** Sitesinde gerek PL6 gerek PL8 altında HV lipo desteği görünmüyor speclerde... Gerek var mı dersen, şu aşamada %99 kullanıcı 4.20V kullanıyor. Gelecek nelere gebe bilemeyiz. (Edit: Helifreakte gördüm şimdi, firmware update ile şarj edebiliyor PL serisi de 4.35V)

** USB konusunda detay bilgim yok. PL serisi ne şekilde bilgisayara bağlanıp firmware update yapıyor bilmiyorum. GT serisi doğrudan usb den bağlanabiliyor.

** Yan ürün fiyat ve güç olarak iyi bir seviyeye geldi, kullanım ve bağlantı kolaylıkları ile birlikte... Dikkat edelim de "ana ürün" şeklini almasın zamanla :laugh: Sonuçta kullanıcı tercihleri belirler, arz talep...

Olay sadece bump degil, mesela birden cok powerlab birbirine baglanarak tek makine gibi calisabiliyorlar. Bizim pek isimize yaramiyor ama yabancilarin resimlerini goruyorum, 5-6 tane pl8, sira sira 20 tane pil basiyor adam [emoji16]

Neyse, demek istedigim, bu GT serisi PL serisi gibi mi bilmiyorum. HV lipo icin firmware update bile gerekmiyor aslinda, kendin de ona gore bi preset olusturabilirsin. FW update ile otomatik olarak geldi o preset. PL cok esnek bir yapi yani onu demek istedim. Sonucta biz Revo'cuyuz, GT de bizim evladimiz [emoji16]

Tamam abi o zaman sisteme komple 1000 dolar yatıralım, kral sistem oluşturalım :)

İki tane 5000mah lipom var, en fazla iki daha alırım kısa vadede... Bana GT bile çok bakma :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Tamam abi o zaman sisteme komple 1000 dolar yatıralım, kral sistem oluşturalım :)

İki tane 5000mah lipom var, en fazla iki daha alırım kısa vadede... Bana GT bile çok bakma :D

Yau ben sana demiyorum :lollol:

Kime dion peki abi, bu forumda var mı öyle on tane şarj aletini bağlayıp bir de bump çakacaklar? :D

Bu arada bilmiyorum net ama bir kablo zımbırtısı var 15 dolar... PL serisi için usb bağlantısı dönüştürücüsü gibi bişey. O mu gerekli illa bilgisayar bağlantısı için?

Emre'nin paylaşımlarını şahsen bir tespit olarak algıladim.

Senin yukarıda yazdığın +/- maddelerine küçük bir ilave yapmış oldu. Mesela ben bu kısımları bilmiyordum bu vesile ile öğrendim. Ha gerekli mıdır, lazım olur mu orası ayrı bir konu :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kimseye bişey demiyorum :D

Demek istediğim şey şu, Revo'yu 2-3 yıldır takip ediyorum. Adamlar şarj işine diğer markalardan değişik yaklaşıyorlar. Belki bir süre sonra tamamen farklı bir şey çıkaracaklar, nedir ne değildir bilemiyorum şimdiden. Ama şunu söyleyebilirim böyle bir şey yaparlarsa bunu PL serisini düşünerek yapacaklar. Benim kişisel fikrim bu yönde. GT serisi yapısı itibariyle sadece olduğu gibi kullanılmak üzere yapılmış bir seri gibi geldi bana. Birkaç yıl sonra yeni şeyler çıktığı zaman ortadan kalkma ihtimali var, aynı XP yada diğer serilerde olduğu gibi. Ama PL serisi gerek firmware update ile, gerekse bump veya çıkabilecek daha başka bir hardware ilavesiyle yeni tipe ayak uydurabilecek.

Özetle, GT iyidir kötüdür değil demek istediğim şey. Ancak durum budur. Ben olsam PL serisinden ayrılmam, ama GT kötü diye değil, PL daha iyi diye.

Not: PL seri porttan iletişim kurduğu için, usb bağlamak için bir adaptöre ihtiyaç duyuyor evet. Diğer PL cihazlar veya Bump ile bağlanmak için ise servo kablosu kullanılıyor.

Pc bağlantısı için o parçayı almak lazım
Ben merak ettim aldım pek bir şeye yaramadı sadece update çıkmış hv lipo için onu güncelledim birde cihazdaki setup larda bir kaç değişiklik yaptım

En güzel yani pil rodajı yapılacaksa her seferinde uğraşmadan ayarlıyosunjz kendi kendine fulleme yapıyor boşaltıyor

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

USB aparatın bana tek yararı güncelleme ve cihaz açılırken Powerlab yerine kendi adımın yazması oldu , cihaz açılınca merhaba Dogukan diyor :lollol: :lollol:

Doğukan Ocak' Alıntı:
USB aparatın bana tek yararı güncelleme ve cihaz açılırken Powerlab yerine kendi adımın yazması oldu , cihaz açılınca merhaba Dogukan diyor :lollol: :lollol:
Seninki konuşuyor mu yoksa Doğukan :laugh: ;D

Doğukan Ocak' Alıntı:

Hadi ya! :D Ben bilmiyordum onu! :lollol:

Hiç gözüme çarpmadı, PL6-PL8 programları farklı, acaba bende yok mu ki. Bakıyım bi ona :yuppi: