[Urun]: Scale dünyasından haberler...

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar , konu başlığından da anlaşılacağı üzere , scale dünyasında da bir takım ilerlemeler oluyor...Özellikle Amerika'da yaygın olmak üzere 800 sınıf modeller popülerliğini artırmaya başladı.Bilindiği gibi küçük sınıflarda scale model yapmak (250-450) ne kadar istesek de bir takım aşılamayan teknik şartların zorlaması , yapılsa bile , verim ve kullanım rahatlığı sunamaması , tamirat ve ayar işlerinin daha bir çile ve sıkıntıya dönüşmesi , üstelik bunca çabaya rağmen imüte edilen orjinal modeli tam olarak çağrıştıramaması gibi can sıkıcı nedenlerden dolayı , scale model sevenleri daha büyük sınıflara yönelme yoluna itiyor.

Üreticiler de bunu bildikleri için , 600 ve 700 sınıfların yanında , 800 sınıf modeller ile yeni bir pazar oluşturma çabasına girişmiş bile.Aslında mantıklısı da bu olsa gerek , çünkü scale modelcilik gerçekten küçük sınıflarda , başlangıç ve orta seviye (benim gibi) pilotlara göre oldukça zorlayıcı olabiliyor.Son dönemlerdeki girişmiş olduğum 450 sınıf 4 palli ec 135 denemesi , daha benim scale modelcilikte başlangıç aşamasında olduğumu anlamama yetti de arttı bile.... :) (proje hala güncelliğini korumaktadır , daha pes etmedim :p) Merak edenler ve konuyu bilmeyenler buradan takip edebilirler ;)

Üretici , üretici diyoruz da , aslında dünyada bu işi yapan çok da firma yok , en havalıları ve sektörü asla iplemeyen Vario , yine bilindiği gibi kalitesinden ve fiyatlarından ödün vermeden yaşamaya devam ediyor.Helifactory'de öyle.Bu firmalar özel sipariş , türbinli veya motorlu , ya da özel elektrikli modeller yapıyor , aslında bizi çok da ilgilendirmiyorlar.Çünkü fiyatlar gerçekten uçuk...

Bizi ilgilendiren , herkesin ulaşabileceği , seri üretim ,standart model yapan firmalar. Hirobo ,Heliartist , bir dönem çok popülerken , Roban firması ; Amerika distribütörünün desteği ile , pazarda öne fırladı ve seri üretim fuselage piyasasında da söz sahibi bir firma oldu.

İşleri iyi gidenler birşeyler yapıyor. Ben hepsini düzenli olarak takip edemesem de , Roban firmasının bir denemesini gördüm , paylaşma ihtiyacı hissettim.
Scale model işi zor bir alan , ama zorun da zoru var :D , Mesela göze hoş görünen Airwolf modeli , modelciyi retractları haricinde pek zorlamasa da , modellerin kralı EC 135 , 4 pali ve fenestron kuyruğu ile , adamı epeyce bir düşündürüyordu.. :laugh: Bu sebeple seri üretim yapan firmalar , bu modele pek bulaşmak istemiyorlardı (Roban da dahil olmak üzere ) Ec 145 angle tahrik bir model olduğu için gerek Heliartist , gerek Roban tarafından büyük sınıflarda piyasaya sunulmuştu.Ancak EC135 sadece Vario ,Hirobo ve TF Model tarafından üretiliyordu.Vario ve Hirobo bu modeli kendi mekanikleri ile sattığı için , fiyatlar , normal bir modelciyi sarsan fiyatlardı.TF model de fenestron ile birlikte mekaniksiz 600 sınıf bir fuselageye 900 dolar istiyordu.Gerisini varın siz düşünün.Şimdi Roban model ec135'i üretmeyi düşünmüş olmalı ki , reklamlarına koymuş..

Ben görmeyenler için resimlerini ve teknik özelliklerini paylaşayım , belki bir gün bir arkadaşımızın işine yarayabilir. :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlar helikopter hakkında bir kaç detaylı görsel , teknik özellikler ;

Body length: 1765mm
Length incl. rotors: 1960mm
Width: 355mm
Height: 510mm
Main rotor diameter 1660mm
Main blade length: 750mm
Fenstron diameter: 160mm
Tail blade length: 70mm
Main shaft diameter: 12mm
Tail shaft diameter: 5mm
Spindle diameter: 8mm
Main blade count: 2
Tail blade count: 9
Drive gear ratio: 1:13.8:4.7
Motor:* 1x 750MX 450KV brushless outrunner , 12S capable
Speed controller:* 1x 120A brushless, 12S capable
Servo:* 3x metal gear cyclic, 1x metal gear tail servo
Battery:* 44.4V 5000mAh 35C
Flight time: 5 minutes
Takeoff weight: 8000g
Flight Stabilization:* 3 axis flybarless gyro
Radio Control:* min. 6 channel with pitch and throttle curves

Tabii ki değişik renkler de düşünülmüş.Her ne kadar benim hayranı olduğum StatMedevac renklerini yapamamışlarsa da , (telif ,lisans hakkı yüzünden olmalı ) yine de bir şeyler var...

Uçuş videosunu da koyalım.Açıkçası ben kuyruktan gelen cırlak sesi pek sevemedim ama , zamanla ona da bir çözüm bulunur herhalde... :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi en can alıcı noktaya geldik , fiyatı ne olacak.Çünkü fiyatına rastlayamadım herhalde ilerleyen günlerde bu da netleşir . Diğer 800 sınıf modeller 2200 dolar bandında..Bunda fenestron var.Rahatlıkla 2500 dolar olur gibime geliyor.Bu fiyatlar bizler için yüksek görünebilir ama en azından diğer fiirmaların sadece mekaniğe istedikleri fiyat dersem bir fikir sahibi olursunuz.Orta halli modelcilerin ulaşabileceği fiyatta heliler...Bir gün her scale severin sahip olmasını canı gönülden dilerim... :saygilar:

Az önce bir daha baktım , Amerika pazarına henüz ulaşmamış ama Almanlar fiyat vermiş.. 2149 Eurocuk :laugh: :saygilar:

Harika bir paylaşım Hakan abi, fenestron mekaniğine hayran kaldım. Süper...

Scale bir model, hem de en büyüğünden, bir gün mutlaka!.. :D

Klavyene sağlık Hakan :bravo: :thumbup: Sayende SCALE dünyasından en son haberleri almış olduk :bravo: :bravo: 800 sınıfı eğer parasını saymazsak :laugh: ;D üzerinde çalışması en kolay ve en zevkli sınıf olacaktır.

Küçük bir ilave ya da farkındalık da benden gelsin. 800 sınıfı harici SCALE dünyasında yeni trendlerden birisi de 470 sınıfı olsa gerek ki Devrim arkadaşımız geçenlerde bundan bir tane kapmıştı ;)

Hakan abi, paylaşım için teşekkürler :) Cep yaksalar da çok yakışıklı modeller. 800 size bir modeli bilindik 3d versiyonlarını bile sahaya götürmek meşakatli iken, her yere sığamayan scale bir modeli nereye sığdıracak alan kişi o tam bir muamma :D Muhtemelen evinin arka bahçesi bilmem kaç hektar arazi olan kişiler bunları daha rahat kullanacak.

Böyle büyüklerine girilmez ama bir gün sırf meraktan şu hesaplı 470 modeli deneyebilirim belki. Şimdilik Scale dışardan izlemesi daha keyifli geliyor bana :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Hakan abi, paylaşım için teşekkürler :) Cep yaksalar da çok yakışıklı modeller. 800 size bir modeli bilindik 3d versiyonlarını bile sahaya götürmek meşakatli iken, her yere sığamayan scale bir modeli nereye sığdıracak alan kişi o tam bir muamma :D Muhtemelen evinin arka bahçesi bilmem kaç hektar arazi olan kişiler bunları daha rahat kullanacak.

Böyle büyüklerine girilmez ama bir gün sırf meraktan şu hesaplı 470 modeli deneyebilirim belki. Şimdilik Scale dışardan izlemesi daha keyifli geliyor bana :D

Minareyi çalan demişler... ;D

Hakan şimdi eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmanın manası ne[emoji16] [emoji16] [emoji16] [emoji23] [emoji23]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rasim Öztürk' Alıntı:

Orasını artık alan düşünsün Rasim :D
Şahsen bende o durum olsa,mini van tipi bir araba ile işi çözerdim.
3 D yapan 2 büyük modeli taşıyabilen bence bu modeli de taşıyabilir ;)

Hakan abi eline koluna sağlık, süper bir paylaşım olmuş. Videodaki model havalanana kdar gerçek gibi resmen. %p
Adamda öyle güzel uçmuşki, dönüşler falan böyle aheste aheste gerçek heli havasını vermiş iyice.
Fiyat kısmını okuduktan sonra ilk aklıma gelen, bu model kırılırsa ne yaparım oldu :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Hakan abi eline koluna sağlık, süper bir paylaşım olmuş. Videodaki model havalanana kdar gerçek gibi resmen. %p
Adamda öyle güzel uçmuşki, dönüşler falan böyle aheste aheste gerçek heli havasını vermiş iyice.
Fiyat kısmını okuduktan sonra ilk aklıma gelen, bu model kırılırsa ne yaparım oldu :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Düşündüğün şeye bak Şafak , ne olacak tabii ki kırılanı çöpe atıp,yeni bir tane daha sipariş vereceğiz :D

Şaka değil ,bu helikopter kırılınca ,gerçekten yapacak bir şey yok.Tüm scale modeller için durum böyle malesef

Eline sağlık Hakan abi. :bravo:

Scale modeller hayalleri süslüyor elbet. :coolxf: Benim gönlüm scale işinde her zaman en büyük sınıfa kayıyor oldum olası. Sonuçta amaç kulağa ve göze hitap etmek olunca havadayken tüyleri diken diken etmesi ayrı bir hoş oluyor. :laugh:

Tabi şimdi gönül kaymasına kayarda bütçe işi ne olacak diyeceksiniz. :lollol: İşte bu yüzden platonik aşk benimkisi. :lol: :lol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Hakan abi. :bravo:

Scale modeller hayalleri süslüyor elbet. :coolxf: Benim gönlüm scale işinde her zaman en büyük sınıfa kayıyor oldum olası. Sonuçta amaç kulağa ve göze hitap etmek olunca havadayken tüyleri diken diken etmesi ayrı bir hoş oluyor. :laugh:

Tabi şimdi gönül kaymasına kayarda bütçe işi ne olacak diyeceksiniz. :lollol: İşte bu yüzden platonik aşk benimkisi. :lol: :lol: :lol:

Türkerim sağolasın , tabii ki bu fiyatlara ulaşmak bizler için hayal ,yani bizler de birer platonik aşığız :D Ancak Mehmet'in dediği gibi 470 sınıf var , 500-600-700 sınıflar var.Elimizdeki mevcut imkanlara göre alternatifler de mevcut.Biz zaten ancak öyle uçurabiliriz.Yoksa 800 sınıf , yok fenestron falan , harcımız değil.Benim vurgulamak istediğim , on bin doları aşabilecek projelerin yanında en ekonomik büyük helikopter ,işte bu , 2200 dolarcık..Yine de umutsuz değilim , ec135 olmaz da belki 145 olur ;)
İşte yeni idolüm , güzel bir toplama videosu...ama adamlar yapıyor işte........... :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hakan Abi scale işine Çinlilerin el atması lazım :) Fiyatlar gerçekten çok yüksek....

oguzhannn' Alıntı:
Hakan Abi scale işine Çinlilerin el atması lazım :) Fiyatlar gerçekten çok yüksek....

Zaten Çinlilerin el atmış hali bu Oğuzhan.Almanların kendi imalatları olsaydı ,sen fiyat görseydin :laugh:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Zaten Çinlilerin el atmış hali bu Oğuzhan.Almanların kendi imalatları olsaydı ,sen fiyat görseydin :laugh:

O zaman durum gerçekten vahim :)

Alaman adama acımaz ;D