[Urun]: VR - Sanal Gerçeklik Gözlük Alternatifleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Uzun süredir merak ettiğim bir konuydu. Hatırladığım kadarı ile de forumda paylaşım yapılmadı şu ana kadar.

Gözlük seçiminde gördüğüm kadarı ile şu hususlar en önemlileri ve fiyatı da belirleyenler bunlar. $10 - $150 civarına kadar oldukça geniş bir seçenek söz konusu

-- Kullanılan Lens kalitesi
-- Gözlük tasarımı. Özellikle havalandırma önemliymiş
-- Sunuyorsa kendi yazılımı.

Youtube 2016 yılı ürünleri ile ilgili şöyle güzel bir video var. Bunu da paylaşalım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu video da incelenen ve giriş seviyesinde ucuz ve pekte kaliteli olmayan şu "VR BOX" Banggood'den bluetooth kumandayla + Kulaklık Hediyeli beraber $20 sipariş edeyim derken bir de baktım ki N11.com aynı ürün 30 TL. O zaman hiç bekleyeme gerek yok deyip az önce sipariş ettim.

VR BOX ürün tanıtım videosu da ekte. Pek memnun kalmayacağım büyük ihtimal :laugh: ama en azından şu VR nasıl bir şeymiş ucundan giriş yapmış olacağız :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kullanıma bağlı yorumları ilerleyen günler de paylaşıyor olurum inşallah %p

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Linke tıklayınca 20 lira yazdı abi [emoji2] [emoji2]
Kumanda dahil edilince fiyat 28.90 oluyor ama

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dikkat etmedim ama kumanda hediye falan yazıyordu.Gözleri şaşıtıyormuş.

Kuman'da icin extra 10 tl daha ödemek gerekiyor. Uzun sure kullanımlara bağlı olarak Vardir elbet göze bir zararı. Bizimkisi öylesine deneme amaçlı. Uzun sure kullanmayın hiç bir zaman bu tur ürünler icin düşünmedim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu cihazların lensleri çok hassas. G açıp kapadıkça, eğer kirpikleriniz lenslere deyiyorsa (ki deyecektir) lenslerde kılcal çizikler oluşur. Temizlerken de çizilecektir. Bunlar zaten Mobil VR cihazlar. Genel olarak PC, Platform, PS ve SDK için üretilen, başlıca Oculus ve Vive gibi ürünlerin dahi lensleri çizilebilmektedir. HTC Vive şimdilik lenslerinin çizilmediğini iddia ediyor ama henüz çok yeni bir ürün. Ayrıca bu cihazların lensleri bile Mobil VR cihazların kendi fiyatlarından yüksek. Yani çok fazla beklentiniz olmasın. Ama lenslerde ki kılcal çizikler görsellik dışında bir sorun teşkil etmez. Yeter plastik olmasınlar. VR box fiyat olarak hem uygun hemde kullanım açısından yaygın bir model. Mobil VR ürünleri içerisinde en kaliteli olanı Samsung VR olarak biliyorum. Fiyatı da oldukça yüksek ama kaliteli bir ürün. Birde bu cihazlarda kullanılacak olan telefon önemli. En iyi görüntü (ekran çözünürlüğü açısından) Note 4 ve sonraki sürümlerde alınıyor diye biliyorum. Yani oraya tırttan bir telefon koyarsanız pixelleri rahatlıkla sayarsınız. Bir mercekle ekrana baktığınız için pixel görmeme şansınız yok. Önemli olan pixellerin daha az belirgin olması.

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
...... Bir mercekle ekrana baktığınız için pixel görmeme şansınız yok. Önemli olan pixellerin daha az belirgin olması.
Bu durumu aldıktan sonra denerken fark ettim ben de :laugh: ;D

Ürün dün elime ulaştı. Gerek Apple Store'da gerekse Youtube üzerinde gerçekten çok güzel VR örnekleri var. Kısaca :

20 TL fiyatıyla (Uzaktan kumanda hariç) VR - Sanal gerçekliğin ne olduğunu hissettirmesi bile yeterli :thumbup: Ben fiyat / perfomans çok beğendim ;D

Özellike şu videodaki helikopter sahnesi (04:30) tek kelime ile harika :thumbup: :halay: