Vbar Neo - Goblin 280 Statik Elektrik Problemi

Valla sıkıntılı bir süreç, başına gelen bu tatsızlıklardan dolayı tekrar çok geçmiş olsun Aytaç, durumun sadece senin başına gelmesi işleri biraz daha zorlaştırıyor anlaşılan.Tabi mehmet abininde dediği gibi fabrikasyon bir hatada olabilir, yani neo bence gerçekten başarılı bir ünite kullanıcı olarak bunu çok rahat söyliyebilirim. Senin ünite ile beraber vbar controlde olduğu için çokta bir seçeneğin kalmıyor, abilerinde dediği gibi bu şekilde testler yapıp kontrol etmek durumunda kalacaksın, umarım problemin bir an önce çözülür kardeşim.

Kırım ve zarar ziyan için geçmiş olsun Aytaç. Geçen hafta bi seyehat vardı, devamında da iş güç yoluna koymaca derken anca fırsat bulabildim bu konuya yazmaya..

Statik elektrikle ilgili daha önce konular paylaşılmış olmasına rağmen, ilk canlı örnek Logo550sx ile benim başıma gelendi. Konuyu hatırlayan arkadaşlar bilirler, yeni arkadaşlar için özet geçeyim. Bilindiği gibi Logo550sx in pil bölümü efsane geniş değil, v1 gövdeler daha da sıkıntılı. Pile en yakın yer motor counterbearing, onun da altına antistatik kitinin kablosunu vidalıyoruz (kuyruk kayışına temas eden tensioner pulley vidasından, kuyruk boyunca gövdeye kadar getirip, motor mounta veya bataryanın eksi kutbuna kadar iletkenlik sağlamak gerekiyor, bunu da multimetrenin continuity fonksiyonu ile test etmek gerekiyor.) Neyse, modeli sorunsuz kullanıyorum ama hep bi kaşıntı olur ya.. Ben de antistatik kablonun counterbearinge vidalanan başı pile temas edip dışındaki kaplamayı görsel olarak bozuyor hoşuma gitmiyor diyerek, doğrudan motor mounta sıcak silikonla tutturdum. Tabii silikon soğudukça büzüşmüş ve antistatik kablonun motor mount ile olan bağlantısı kesilmişti (bunu kırımdan sonra o kısmı sökünce gördüm, kablonun başı silikonun içine gömülmüş biraz). Bulutlu ve rüzgarlı bir havada atlı spor kulübünde uçuş yaparken kalkıştan 5-10 saniye sonra komutlara cevap vermedi model ve çakıldı, uçuşun çok başında böyle bir sorun ortaya çıktığı için bir çift pal ve spindle shaft ile kurtardım, kanopiye bile bişey olmadı. Silikonun halini gördüm kırımdan sonra ve tekrar counterbearing arkasına vidaladım. Sonrasında onlarca uçuş yaptım yine bir sıkıntı olmadı. Yanii fazla kaşınmamak lazım yada bir işi sağlam yapmak lazım. Belki motor mounta diş açıp vidalanabilirdi, o kadar uğraşmak istemedim.

Şimdi senin durumda yine fazlaca plastik bir model var ortada (logodan bile daha fazla). Kuyruk kayışına temas eden vidadan motor mounta kadar nasıl gelecek tam bilmiyorum modeli, ama antistatik kiti içinde tensioner pulley yatağı ve rulmanı falan var sanırım. Gövdede ise tam nereye bağlantı yapılıyor motor mount mu yine ana plaka üzeri? Her nereye bağlantı yapılıyorsa testini yapıp devam edilebilir bi şekilde uçuşa. Mehmet abinin dediği gibi alıcı tarafı üretimden soruna meyilli gelmiş ve bu durum tetikleyici olmuş olabilir. Aslında ünite tarafı sağlamsa dahili alıcıyı çıkarıp satellite ile de devam edilebilir. Yada güvenilmiyorsa atılabilir, deneyip görmek lazım.

Aslında rescue çok kullanmayacağım veya kırımları çok şiddetli olmuyor bu modelin dersen, mini vbar ile de devam edilebilir fireball üzerinde. Parçaları da ucuz malum. Pallerin de plastik olanları tercih edilebilir bu boyutta rahatlıkla... Vbar neo almayı düşüneceğin daha büyük bir modelde kullanılabilir (ki muhtemelen daha fazla metal+karbonfiber olacaktır). Sonuçta mini vbar ve satellite, vbar neoya göre çok daha uyguna bulunabilir. Ama rescue da faydalı, hiç kullanılmasa da olduğunu bilmek rahatlatıyor :)

Rasim oncelikle detayli aciklamalarin icin cok tesekkurler. Soyledigin her konuda bende tamamen seninle ayni fikirdeyim. Yeni unite yarin elimde olacak. Skntili parcalari da zaten almistim. Yani en kisa zamanda tekrar denemelere baslayacagim. Umarim dediginiz gibi unitenin uretiminden beri gelen bir sorun vardir. Keza biz bunu hic birzaman emin olarak bilemesekte benim icin sorunun cozulmus olmasi yeterli olacaktir.

Antistatic kit olarak kutunun icinden cikmasa manual de soyle soyle yapin diye tarif etmese bende bunlari adim adim yapmasam tekrar kafa yoracagim ama bunlarin hepsini yaptigim icin yine ayni seyleri yapip teste baslamayi dusunuyorum.

Mini vbar olayina gelince bende tamamen ayni sekilde dusundum. Zaten neo ya diger modelde de ihtiyacim olacak. Ama ben mini vbar bulamadim. Birkac sitede denk gelmistim ama onlarda gereksiz pahaliydi gibi hatirliyorum. Bunun icin onerebilecegin bir site varsa onu da soyleyebilirsen cok sevinirim. Hatta bildiginiz elinde ihtiyac fazlasi olan satmayi dusunen falan varsa bu konunun vesilesiyle ona da talipli olabilecegimi belirtmis olayim.

Bu arada goblin tarafi son durum; grounding problemi ispatlarsaniz biz size ucretini iade edelim..

Benim cevabim: nasil bir ispatlama yontemine ihtiyaciniz var? Eger bozuk uniteyi gondermem isinize yararsa onu gonderebilirim veya bununla ilgili mikado dan rapor isteyebilirim ( tabiki mikado boyle bir konuda gecerli bir rapor vermeyecektir :)

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mini vbar artık en uygun ikinci el şeklinde piyasadan temin edilebiliyor. Maksimum 80-100 dolar civarlarında forumlarda var. Sitelerde satılanlar eskilerden kalma fiyatlar, 200 dolar gibi saçmalamalar. Oralardan tabii ki almamak lazım :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Mini vbar artık en uygun ikinci el şeklinde piyasadan temin edilebiliyor. Maksimum 80-100 dolar civarlarında forumlarda var. Sitelerde satılanlar eskilerden kalma fiyatlar, 200 dolar gibi saçmalamalar. Oralardan tabii ki almamak lazım :)
Peki klone kullanılsa nasıl olur ? Kbar gibi...

Gerçi geçenlerde Emre Yolcu paylaşınca öğrendim, Kbar'ın küçük modellerdeki kuyruk performansı sıkıntılıymış :-\

$30 fiyatı ile bence denenebilir gibi geliyor . Gerçi buna şimdi alıcı satellite da lazım.

Kbar a özgü bi durum değil, ben 380 de orjinal vbar mini kullandım bilenler vardır, onda da aynı sorun vardı, ama halledilmeyecek sorun değil.
380 le beraber 150 TL ye verdim üniteyi.

Vbar şart değil kbar gönül rahatlığı ile kullanılabilir kesinlikle sorunsuz ben x7 ye bile gözüm kapalı takarım.

Bu arada Emre yolcu ile Bursa buluşmasında ki sorunu bi ara konuşmuştuk, sorun align reguletörün, düğmesine nitro yağı girmesi imiş anlık güç kesmiş.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cehaletimi maruz gorun ama boyle birsey varsa ilk defa ogreniyor olacagim.

Vbar control ile kbar unite kullanilabilir mi?

Aytaç Yolcubal' Alıntı:
Cehaletimi maruz gorun ama boyle birsey varsa ilk defa ogreniyor olacagim.

Vbar control ile kbar unite kullanilabilir mi?
Aytaç Kbar, Mini Vbar birebir aynısı olan çinlilerin kopyalandığı klone ürün.

Buna göre mini Vbar nasıl satellite ile kullanacaksan, Kbar aynı şekilde kullanabilirsin ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Aytaç Kbar, Mini Vbar birebir aynısı olan çinlilerin kopyalandığı klone ürün.

Buna göre mini Vbar nasıl satellite ile kullanacaksan, Kbar aynı şekilde kullanabilirsin ;)
Hatta mikado nun sitesinden birebir orjlnal yazılımı ve sürücüleri indiriyorsun [emoji4]

KBAR MINI K-BAR SARı K8 V2 üç eksenli jiroskop 3 Eksen Gyro Flybarless PK VBAR B8 Mikado VBAR Için Trex
http://s.aliexpress.com/jQFzyyQj
(from AliExpress Android)

Mikadonun sitesinden, vbar mini için olan sürücüleri ve yazılımı indirmek lazım, normal neo yazılımı olmaz.

Hayır kullanılamıyor arkadaşlar, ben daha önce mini vbar ile vbar control kullanmaya çalıştım, savöx 0255mg servolar ile mini vbar arasındaki bir uyumsuzluktan dolayı kullanamadım ama kumanda ile binding, vbc ile kullanım için gereken 6.0 firmware update ve heli için ayar dahil bütün prosedürü baştan sona ilerledim. Servolar initializing aşamasında sıkıntı çıkarınca vbar neoya döndüm ve compass warp maiden o şekilde yaptım. (vbar neo initializing aşamasında sıkıntı çıkarmadı savöx 0255mg ile)

Neden kullanılmaz cevaplar şu konuda;

Burda kritik noktalar şunlar,

** Vstabi 5.3 yazılımını çalıştırıyoruz, sağ alt köşede ünitenin seri numarası var. Bunu Vstabi siteye kullanıcı girişi yaparak gerekli yere giriyor (vbar registration) ve ünitemizin kayıt (register) işlemini yapmış oluyoruz. My devices listesinde artık seri numaralı vbar ımız görünür halde. Burda ünitemize vbar control ile kullanım için opsiyonlar tanımlayabiliriz (heli, simulator, plane), lisans anahtarını talep edebiliriz. Bunları yaptıktan sonra ünitemize firmware update yapabilir hale geliyoruz. Lisans anahtarı için link tıpkı diğer bazı dowload işlerinde olduğu gibi mail adresimize gönderiliyor.

** Artık firmware update yapabilir hale geldik. Vstabi 5.3 yazılımını çalıştırıyoruz. Sol üst köşeden File -> Online Update.. diyoruz. 5.3 express yüklü olduğunu görüyoruz. 5.3 Pro için info dediğimizde bizi satınalma sayfasına yönlendiriyor. 6.0 Pro yu seçtiğimizde ise doğrudan Load deyip ünitemizi 6.0 Pro sürümüne yükseltmiş oluyoruz. Dosyaları kopyalaması bi 15-20 sn sürüyor, bu arada enerji kesmiyoruz.

VBC ile kullanabilmek için 6.0 sürümü gerekli, onu yükleyebiliyor olmak için download linkini mikado mail atıyor. İşte bu aşamalarda kbar kullanıcıları takılır %99.9 ihtimalle, o seri numaraları mikado tanımayacaktır.

VBC ile kullanımda V6.0 gerekiyordu değil mi :eek:f: Küçük bir detayı atlamışız pardon :-\

Hatırlatma için teşekkürler Rasim. Az daha Aytaç'a kullanamayacağı bir şey aldırıyorduk :embarras:

Abi olsun yanına AT9S aldırıdık [emoji23]

Bilgilendirme icin cok tesekkurler Rasim tam da kafamda bu kisimlar nasil olurki diye dusunmekteyken sen dile getirmissin tesekkurler:) bilgi gercekten paylasa paylasa cogaliyor.

Alsamda hic sorun degildi Mehmet abi caniniz saolsn Ali'nin dedigi gibi en kotu kumandayi degistirirdik artik :)

Aytac gecmis olsun. Sektordeki firmalarin hemen hemen hicbiri sucu ustune almaz, her zaman suclanabilecek birileri vardir [emoji1] zaten birseyi ispatlamak kolay kolay mumkun olmadigi icin genellikle zarari sineye cekmek zorunda kaliyoruz.

Antistatik sprey bence problemi kesin olarak cozecektir. Haftada bir ac karna iki fiss [emoji1] piyasada satilan silikon kosubanti spreyleri de ise yariyor bu konuda bildigim kadariyla, ama emin degilim.

Aman wd40 falan kesinlikle uzak dur. Hatta wd40’i modelin yakinina bile koymayalim, koydurmayalim arkadaslar. Wd40 plastik basta olmak uzere, karbon iceren herseye zarar veren bir arkadas. Modellerimizde wd40 kullanmayalim, kullananlari uyaralim [emoji5]