Ve Modelimiz Hazır :) (Reptile 500)

Sercan.harbeli

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Evet arkadaşlar abiler daha önce bi quadro da biz toplayalım başlığı altında bi quad toplamayı düşündüğümü söylemiştim ve başta rafet abim olmak üzere siz değerli forum üyelerinin de yardımı ile, siparişleri çekmiştik. Tüm kargolarımız sorunsuz sıkıntısız gümrüksüz (Frsky Taranis Kumanda dahil :yuppi: :halay: :halay: ) elimize ulaştı. 1 haftada anca toparlayabildim malum işten güçten pek bi zaman ayıramadım ki ilk topladığım modeldi. Daha önce zerre bilgim olmamasına karşın Çok sert bi başlama yapıp zor bi işin altına girdik (Bkz. Taranis, APM :laugh: ) Ama sayenizde az çok bi bilgi birikimi edindik ve yardımlarınızla modelimizi uçuşa hazır konuma getirdik. Şimdi kısaca ne yaptıklarımıza bi göz atalım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tüm malzemelerimiz elimize sorunsuz ulaştı ve işe koyulduk.

İlk iş olarak li-Po konnektörlerini söküp uygun konnektörleri lehimledik.

Şarj makinamızı ve powerımızı denedik ve pilimizi şarj ettik.

Framemizi topladık (Ayakları gimbal - kamera aldıktan sonra takacağım)

Power module çıplak geldi, input - output ara kablolarını çekip lehimleyip konnektörleri lehimledik

Titreşim giderici aparatı monte ettik (En gıcık iş heralde buydu damperler ömrümü çaldı :) ) ve APM yi nereye yerleştireceğimize karar verdik.

Bu güç dağıtıcıyı uzun uğraşlar sonucunda frame altına monte etmeye karar verdik başka nereye koysak sıkıntı çıkardı. Ve esc leri motorları denedik hepsi çalıştı ESC kalibrasyonlarını yaptık.

Motorları Frameye monte ettik (İçerisinden çıkan vidalar uymadı Frameye göre ince kaldı. Plastik vida seti içinden çıkan uzuun vidaları maket bıçağı ile uygun boyutta kestim ve vidaladım. Gayet sağlam görünüyor :)

Esclerin yerini ayarladık ve çift taraflı bant ile bantladık

Power Module çok küçük kablolar kalın büküp frame üzerine monte etmek yerine makaronlayıp serbest bıraktım

Ve tüm ana malzemeleri dikkatlice hazırlayıp frame üzerine monte ettim. Propları balansladım. Telemetry GPS ıvır zıvır kutulardan ne çıktıysa netten izleye izleye forumları okuya okuya ve rafet abimin mobil yardımlarıyla model en son bu halini aldı :)

Mission Planner ı bilgisayarıma kurdum ve tüm kalibrasyonları tek tek yaptım. Kablosuz telemetry i tanıttım. Module u bilgisayara ilk bağladığınızda aktif edilmiyor internetten driver ını indirmeniz gerekiyor.

Daha sonra proplar takılı değilken motorlara güç verdim ve yönlerini ayarladım. Pitch kanalı tersti Mission Planner programından yaptım. Trim ayarları dahil herşeyi oradan yapabiliyorsunuz ve bayağı kurcaladım kurcaladıkça şaşırdım. APM apayrı ve sonu olmayan bi dünya :)

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Çok daha ayrıntılı güzel bir konu hazırlamayı dilerdim ama inanın günde 1 saat ya uğraşabiliyordum ya da uğraşamıyordum ya işteyim ya uyuyorum :(. Havalar düzelince inşallah bi uçurmayı deneyecez o zamanda first flight videosunu beraber izleriz. bi kaç ay öncesine kadar 3.5 kanallı oyuncak heliyi ilk defa uçuran ben, sayenizde şuan kendim model toparladım. Teşekkürler :RCKolik:

Kolay gelsin Reptile 500 benim 1.5 yıl önce ilk topladığım modeldi görünce duygulandım inan ..
Ön iki kolun arka 2 kola göre ayrık olması bana KK 2.0 da pid ayarlarını yaparken sinüs cosinüs hesapları yaptırmıştı, hayatımda ilk ve son defa bi işime yaramıştı lisedeki matematik dersi :laugh:
Tabi şimdi APM çıktı bas autotune'a yapsın tüm ayarları kolay gelsin :yuppi:

emeğine sağlık,paylaşım için teşekkürler.

apm ye bulaşmamaya çalışıyorum,şimdi bu paylaşımı görünce bir tanede ben toplayım diyorum fakat biraz karışık galiba, şu kış günlerinde iyi bir uğraş olabilir.

bu arada Chopper'ı beğendim ,bir sonraki paylaşımında yakından bir resmini dahil edersen.

devamını takipdeyim

Sercan Bey selamlar. Bende ilk heves apm ile quad toplamaya karar vermiştim. Parça listeme montajı daha kolaylaştıran 3dr' ın PDB sini eklemiştim. Resimdeki Hexacopter için ancak quadlar için olanıda var.

Ekli dosyalar

• unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    42.5 KB · Görülme: 24

Eline sağlık Sercan. :bravo:

Model şimdiden hayırlı uğurlu olsun. İlk uçuşunu da merakla bekliyoruz. :RCKolik:

Ynt: Ve Modelimiz Hazır :) (Reptile 500)

Geçmiş olsun kardeşim, first fly Video sunu dört gözle bekliyorum.. ^-^

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Kolay gelsin Reptile 500 benim 1.5 yıl önce ilk topladığım modeldi görünce duygulandım inan ..
Ön iki kolun arka 2 kola göre ayrık olması bana KK 2.0 da pid ayarlarını yaparken sinüs cosinüs hesapları yaptırmıştı, hayatımda ilk ve son defa bi işime yaramıştı lisedeki matematik dersi :laugh:
Tabi şimdi APM çıktı bas autotune'a yapsın tüm ayarları kolay gelsin :yuppi:

Eyvallah teşekkür ederim. Autotune olsa da yine de tırsıyor insan :)

Hayırlı olsun Sercan Bey %p Güzel ve başarılı bir ilk uçuş dilerim :)

hayırlı olsun kırımsız uçuşlar dilerim

Ümit Piriştina' Alıntı:
emeğine sağlık,paylaşım için teşekkürler.

apm ye bulaşmamaya çalışıyorum,şimdi bu paylaşımı görünce bir tanede ben toplayım diyorum fakat biraz karışık galiba, şu kış günlerinde iyi bir uğraş olabilir.

bu arada Chopper'ı beğendim ,bir sonraki paylaşımında yakından bir resmini dahil edersen.

devamını takipdeyim

Abi bu APM normal birşey değil. Apayrı bi dünya ve Mission Planner baya pratikleştirmiş şiddetle tavsiye ederim :halay:

ayhan çamurcu' Alıntı:
Sercan Bey selamlar. Bende ilk heves apm ile quad toplamaya karar vermiştim. Parça listeme montajı daha kolaylaştıran 3dr' ın PDB sini eklemiştim. Resimdeki Hexacopter için ancak quadlar için olanıda var.

Valla o iş bitti artık ayhan bey öncesinde görsem alırdım sağolun yinede :)

Mehmet abi Türker Abi rafet abi eyvallah teşekkür ederim.

Kardeşim hayırlı olsun bende aynen senin gibi sıfır bilgi ve birikim ile başlayacagım senin gibi arkadaşlarda cesaret veriyor bana açıkcası.
apm aynı senin gibi banada heyecan veriyor kırımsız ve mutlu uçuşlar dilerim :thumbup: gerektiğinde de seni rahatsız ederim bak haberin olsun :embarras:

Reptile 500 ile ilk uzun mesafe 1.5km fpv denemesini sizinle paylaşıyorum,

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol