[Video]: 08.02.20015 Blade 130x uçuş ve düşüş

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Selamlar. 130x zaten uçar durumda idi ama sadece uçuyordu. Artık bi invert bile yapamıyacağım kadar kuyruk kaçırma ve devir kaybı ve titreme yaşıyordum. Bu hafta sonu 130x'ime yoğun bir mesai harcadım. Kuyruk kısmı yer yer beni bunalttı. O dişlileri takıp çıkarmak, minik linkleri çıkarmak tam bir eziyet ama Allahtan zevk aldığım bir uğraş yoksa çöpe atmıştım.
Tespit ettiğim sorunlar,
-kuyruktaki rulmanlarda gevşeme (rulmanlar değişti)
-kuyruk boomunun sağlam görünmesine rağmen taş gibi olmaması yani biraz zorlandığında esnetilebilmesi (kuyruk boomu değişti)
-ve ufak başka sorunlar.

Sonuç bana göre tatmin ediciydi. üçüncü uçuşumda maalesef düşürdüm. Gözle kontrolde bir soruna rastlamadım ancak tekrar uçurduğumda tail şaft dişliyi içten sıyırdı. Demek ki düşüşte başlamış sıyırma. (yedek dişli var)

Şimdi tecrübe etmiş arkadaşlara sorum şu. Bevel dişlisi denen dişliyi metal ile değiştirdim. Kuyruktaki dişlileri de metal ile değiştirmemi tavsiye eder misiniz?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

08.02.20015 Blade 130x uçuş ve düşüş

Bende de A B dişlileri metal, arkadakiler yani C D plastik... Metali ile değiştirmeyi istiyorum ama 20 dolar çok geliyor. Bekleyip indirime girince alacağım.

Kuyruk dişlileri ile uğraşırken şu minik çıkıntıyı kırmışım sanırım. Fark bile etmedim. Ama denedim yine uçuyor. Zaten kuyruk kısmını metali ile değiştireceğim.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uzun bir aradan sonra 130x ile sizi yeniden sahalarda gormek harika Cahit bey :halay: :thumbup:

Sorunlarin cozulmesine cok sevindim. Ben de bu haftasonu kafayi yedim resmen. Hic problem olmayan upgrade kitte anlamsiz bir sekilde bir osilasyom basladi kuyrukta. Titreme degil, osilasyon....

Degistirmedim, denemedim sey yapmadi ama hala problemi cozemedim. Resmen hafta sonu mu yedi kucuk ufaklik :laugh:

Gelelim soruna. Ben sunu fark ettim, kucuk disli siyirmasa bile en kucuk darbeden bazen mile giren yuvasi zedeleniyor ve olmamasi gereken oynama yapiyor. Bu da hemen kendini titreme olarak ortaya cikariyor. Stock modeldeki titreme sorununu kuyruk shaft giren plastik disliyi degistirerek cozmustum. Disli saglam gozukuyor ama dedigim gibi o kucuk bosluk hemen titremeye neden oluyor.

Esasinda metal metal disli cok anlamsiz. Surekli birbirine surtugu icin resmen disliler birbirini ogutuyor. Ama kucuk bir kaza da yukaridaki sorun yasaninca da o gun bitiyor....

Ozetle her ne kadar hic hosuma gitmiyor olsa da, bence arka dislileri de metal yapmakta buyuk fayda var. Bu arada her ucus sonrasi bu dislileri yaglamayi unutmamak lazim ;)

Bu arada motor performans sorunu nasil oldu ? Cozum bulabildin mi bu soruna ??

Teşekkürler Mehmet Bey. Aslında motor performansı konusundan çok emin değilim. Elimde sıfır bir model olsa ve karşılaştırabilsem belki de sorun yoktur. Siz de bu modeli stock motorla kullanmış biri olarak videoyu görünce, ani yükselmelerdeki devir kaybının normal olup olmadığını yorumlarsanız sevinirim. Ama bana daha atik gibi geldi.

Cahit Kaş' Alıntı:
Teşekkürler Mehmet Bey. Aslında motor performansı konusundan çok emin değilim. Elimde sıfır bir model olsa ve karşılaştırabilsem belki de sorun yoktur. Siz de bu modeli stock motorla kullanmış biri olarak videoyu görünce, ani yükselmelerdeki devir kaybının normal olup olmadığını yorumlarsanız sevinirim. Ama bana daha atik gibi geldi.
Bendeki her iki modelde de stock motor var. Ani Full gaz vermelerde motor dogal olarak devir kaybediyor. Ama Invert gecislerde oyle bariz bir sikinti yasamiyoruz. Microlarda en onemli nokta harekete baslayinca hareketin devami olan gaz hareketine ayni anda baslamak. Eger beklenirse o zaman model toparlayamiyor. Buyuk modellerde guc fazla oldugu icin bunu tolere ediyor ama 130x fazladan guc ne yazik ki yok. Bunun icin de bolca ucup, modele alismak gerekiyor diye dusunuyorum

Mehmet Bey eski uçuş videolarımla şimdikini bir daha dikkatli ve sesi yüksek açarak izledim. Son yaptığım mekanik değişiklikler ile bariz fark olmuş.

Super. Ama acaba hangi degisiklik motoru rahatlatmış olabilir ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben de bilemiyorum ama kuyrugu cok kötüydü.
yağlama da yaptım. kuyruk boomu elle ittirince esniyordu.
Bu arada video ekledim

Bu ara model çok hoşuma gidiyor. Bu gün yine yalnız çıktım. Uçtum açıldım. Ama ettaftaki ağaçlardan çekindiğimden funnele giremedim. O niyetle gitmiştim oysaki. Ama palleri bol bol yerdeki yapraklara sürttüm.

Bu arada Raptoru da elden geçirdim. Baştan ayarladim, yağladım. Kuyruğu da ilk kez bu kadar iyi gördüm.

Ben model ile henüz dışarıda hiç uçmadım. Ancak heliyi alırken murat abiden arka dislilerin metal olanını da almistim. Evde metal arka dislileri taktim el ile çok rahat dondurebilmeme rağmen ev içinde ilk uçuşum da metal disliler eridi neden böyle oldu anlamadım bende tekrar plastikleri taktim

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu ara model çok hoşuma gidiyor. Bu gün yine yalnız çıktım. Uçtum açıldım. Ama ettaftaki ağaçlardan çekindiğimden funnele giremedim. O niyetle gitmiştim oysaki. Ama palleri bol bol yerdeki yapraklara sürttüm.

Bu arada Raptoru da elden geçirdim. Baştan ayarladim, yağladım. Kuyruğu da ilk kez bu kadar iyi gördüm.
Bunlar cok guzel haberler Cahit bey. Bahar gelmeden insallah sizi yeniden sahalarda gorecegiz :halay:

130x gercekten cok ilginc bir model. Model problemsiz ucunca insana acaip bir keyif veriyor :D Videodan gordugum kadari ile sizin model de cok sukur normalle donmus gibi. Bu da dogal olarak keyif alarak ucmaniza neden oluyor :thumbup:

Unutmadan Raptor ucuslarinizi da ozledik. Insallah en kisa sure icerisinde Raptor ucus videolarinizi da izleriz %p

oguzhannn' Alıntı:
Ancak heliyi alırken murat abiden arka dislilerin metal olanını da almistim. Evde metal arka dislileri taktim el ile çok rahat dondurebilmeme rağmen ev içinde ilk uçuşum da metal disliler eridi neden böyle oldu anlamadım bende tekrar plastikleri taktim
Ilk ve tek ucusda metal dislilerin erimesi hic normal degil Oguzhan :coolxf: Hani mesh ayari (disliler arasi bosluk) duzgun degildi ondan oldu diyecegim ama elinizle rahat dondurebildiginizi yazmissiniz. Aklima tek gelen sey imalat ve malzeme hatasi oluyor bu durumda :rolleyes:

Teşekkürler Mehmet Bey. Gyro gain ayarlaŕini yaptım bu gün Raptorun. Sanırım eskisinden daha iyi oldu. Rasim'in k-bar videosunda bi ayrıntı dikkatimi çekmişti. Deniz'in de bank ile ilgili mesajı sayesinde daha önce yanlış yaptığımı anladım.

Cahit Kaş' Alıntı:
Teşekkürler Mehmet Bey. Gyro gain ayarlaŕini yaptım bu gün Raptorun. Sanırım eskisinden daha iyi oldu. Rasim'in k-bar videosunda bi ayrıntı dikkatimi çekmişti. Deniz'in de bank ile ilgili mesajı sayesinde daha önce yanlış yaptığımı anladım.
Bence de gayet iyi gozukuyor :thumbup: Bu arada en azindan Raptorun ozledigimiz sesini duymus olduk :D