[Video]: 3GX Genel Problem ve Çözümleri

arda

Kıdemli Uye
İyi seyirler. :saygilar: :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arda 3gx kullanıcıları için önemli bilgiler vermişsin tebrikler. Videoyu Rckolik T-shirt ile paylaştığın içinde ayrıca teşekkür ederim.

Teşekkür ederim Arda hocam güzel bir anlatım ve guzel tespitler ben dominator de herseyi manuel göre yaptım yer konusunda heli nin altına taktım ve titreşim olayları hiç yaşamadım ünitenin yeri hem rotor a hemde kuyruğa uzaktı ve hiç zorlanmadım. önce bağlantılardan zorlandım belki ama sizin konudan sonra anladım ki manuel uymak mantıksız gibi dursa da iyi

Arda'dan yine bir bomba gib tiyo daha... :D , Arda kardeşim , eğer bu videoyu izlemeseydim , ve 3GX'im olsaydı , bu yanlışı o ünite bana yapsaydı , bir kere kesinlikle sen gibi pilotajım olmadığı için kurtaramazdım ve ünite mutlaka kusurlu olurdu artık.Ancak şimdi anladık ki , bu 3GX , aslında tüm ünitelerin de sevmediği gibi , titreşimi sevmiyor.2. el alsak bile son versiyona çevirip default ayarlarına geri döndürüyoruz , (sanıyorum yükleme ile default olmuyor , tüm ayarları gözden geçirip default yapıyoruz) , ve ilk uçuşu yapmadan mutlaka palsiz olarak mümkünse havada olmuyorsa yumuşak zeminde tutarak swashplate hareketlerini kontrol ediyoruz , hem normal hem idle'da...
Ben de minik bir ekleme yapayım , madem konu titreşim , pallerin sıkılık dereceleri mutlaka eşit olmalı , ola ki birisi fazla sıkı , bu aşırı titreşime sebebiyet vereceği için saçmalama riski artar diyebilir miyiz.benim titana bir gün gaz vermiştim , gazı kesince paller tam durmaya yakın , benim heli sanki chicken dance yapmaya başlar gibi skidleri bile yerden kesen bir sarsıntı ile durdu.O günden beri pal sıkılıklarına dikkat etmeye çalışıyorum.
Ellerine , emeğine sağlık abiciğim , sayende daha neler keşfedeceğiz çok merak ediyorum.. :thumbup: :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Teşekkür ederim Arda hocam güzel bir anlatım ve guzel tespitler ben dominator de herseyi manuel göre yaptım yer konusunda heli nin altına taktım ve titreşim olayları hiç yaşamadım ünitenin yeri hem rotor a hemde kuyruğa uzaktı ve hiç zorlanmadım. önce bağlantılardan zorlandım belki ama sizin konudan sonra anladım ki manuel uymak mantıksız gibi dursa da iyi

Arda selam,
3gxv5 ile uzunca bir süre hem 450pro hem de .50 lik yakıtlı uçurdum. Bu ünite kesinlikle kalın gyro pad seviyor. Benim de yakıtlıda biraz yatma eğilimi vardı, 2.5mm civarında bir gyro pad ile sorunu direk çözmüştüm. videodan gördüğüm kadarıyla biraz ince bir gyro pad kullanıyorsun, kalın ile denemeni tavsiye ederim,

450 ebatlarında elevatör precompensation u çok açmamak gerekiyor, yoksa fast forward flight ta pitch verince şahlanabiliyor helinin burnu :)

kırımsız uçuşlar.

Herkese çok teşekkürler.Faydalı olursa ne mutlu. :thumbup:

Kağan aslında 600 nitro helimde ünitenin konumu gereği tek kat 3m'in koyru gri bantı yeterli geliyor.

Fakat buna yine 3m'in biraz daha esnek bantını çift kat uyguladım. Şimdilik oldukça memnunum her türlü aksiyonu yaptım sıkıntı yok. :) Ünitenin konumuna göre biraz kalın bant kullanmak gerekebiliyor.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ben de minik bir ekleme yapayım , madem konu titreşim , pallerin sıkılık dereceleri mutlaka eşit olmalı , ola ki birisi fazla sıkı , bu aşırı titreşime sebebiyet vereceği için saçmalama riski artar diyebilir miyiz.benim titana bir gün gaz vermiştim , gazı kesince paller tam durmaya yakın , benim heli sanki chicken dance yapmaya başlar gibi skidleri bile yerden kesen bir sarsıntı ile durdu.O günden beri pal sıkılıklarına dikkat etmeye çalışıyorum.

Evet abi minik ekleme için teşekkürler.Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kesinlikle.:thumbup:

Mustafa Çoban.' Alıntı:

Mustafa Hocam kesinlikle iyi yapmışsınız. Benim yaşadığım durum belki manuelin niye bu uğraştırıcı yeri seçtiği konusunda size daha iyi fikir vermiştir.

Örneğin benim 600 nitro helim kuyruğa uzak yerde konumlandırlığı için bu sorunları onda hiç yaşamamıştım bende fakat bunda başka bir alternatifimiz yok. Bu arada kayışlı modellerde çok sorun olabileceğini sanmıyorum.Aynı şekilde Tail case üzerinde kullanan arkadaşlar tedirgin olmasın. :)

Arda paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Dediğin gibi ünitede yaşanacak böyle bir sorundan sonra %90 3GX rafa kalkardı. :rolleyes: Basit görünen ama bilmeyi, tecrübe etmeyi gerektiren bu paylaşımın belkide birçok 3GX kullanıcısının içini rahatlatacak ve üniteyi çöp olmaktan kurtaracaktır. :yuppi:

Eline sağlık. :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Arda paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Dediğin gibi ünitede yaşanacak böyle bir sorundan sonra %90 3GX rafa kalkardı. :rolleyes: Basit görünen ama bilmeyi, tecrübe etmeyi gerektiren bu paylaşımın belkide birçok 3GX kullanıcısının içini rahatlatacak ve üniteyi çöp olmaktan kurtaracaktır. :yuppi:

Eline sağlık. :RCKolik:

Teşekkürler abi. Umarım bir faydası olur dediğin gibi. :thumbup:

Peki Arda paller olmadan swashi kontrol ettigimizde gyrolar devrede oldugundan farkli tepkiler vermiyor mu?
bi ara forumda bu konuda konusulmustu Türker Abi hatirlar bulursam linki atarim

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Peki Arda paller olmadan swashi kontrol ettigimizde gyrolar devrede oldugundan farkli tepkiler vermiyor mu?
bi ara forumda bu konuda konusulmustu Türker Abi hatirlar bulursam linki atarim

Abi atmana gerek yok.Turker abinin bu yorumunu biliyorum.Gyrolarin palsiz sapitmasinin helinin sert zeminden ( iniş takımlarının altında lastikte yoksa )titresim almasi veya sallanması halinde ünitenin buna karşılık sürekli servolara değişken tepkiler iletmesi.Bu durumda Türker abinin dediği gibide buna bakarak bir sonuca varmak veya bu heli uçmaz demek demek yanlış olur.

Videoda soyledigim uzere yumsak bir zeminde bir kontrol etmekte fayda var. Tabi heliniz stabil uçuyorsa tutupta böyle bir test yapmak veya bu test sonucuna göre değişiklik yapmak gereksiz.Fakat ortada bir sorun varsa benim yaşadıklarım gibi başka bir alternatif test yöntemimizde yok gibi. :) Ben nitekim havada yasadigim tum durumlari swashi izleyerek onayladim bu sekilde. :RCKolik:

Aslinda kesin dogru bir yontemde ayrica diyemiyorum.Sadece tecrubelerimi aktardim. :saygilar: Heli isi zaten cogu zaman deneme yanilma isi :)

Arda bu yararlı tecrübeleri bizlerle uzenmeyip paylaştığın ıcın tesekkur ederiz, emegine saglık :halay: konuyu sabitleyip ilgili indeks sayfalarına ilave edilmiştir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Arda bu yararlı tecrübeleri bizlerle uzenmeyip paylaştığın ıcın tesekkur ederiz, emegine saglık :halay: konuyu sabitleyip ilgili indeks sayfalarına ilave edilmiştir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben teşekkür ederim abi. Faydası olursa ne mutlu :thumbup:

Burda dikkat etmemiz gereken sey zeminin yumuşak olmasi o zaman.
titresimi absorbe edecek yer lazim gyrolarin devreye girmemesi icin %p
gecenlerde uctuktan sonra yanlislikla kumandayi once kapattim Heli kendi kendine motoru calistirdi paller donmeye basladi. Hemen kumandayi geri actim ama unite sacmalamaya basladi isiklar sacma sapan yandi yandi sondu.
yeniden kurulum yapacam oyle deniycem korkuttu beni :laugh: