[Video]: APM Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitesi
www.elektroinceleme.com
İlgi Alanı
Uçak
Selamlar,

Bir çoğumuzun kullanmakta olduğu APM kontrol kartı hakkında Türkçe kaynak bulunmaması üzerine bu açıklığı biraz da olsa azaltmak için video serisi çekmeye başladım. Şu anda sadece ilk video hazır ve ikinci videonun çekimleri tamamlandı.

1- APM Nedir? Neler Yapabilir?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Uçakta APM Kurulumu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

3-Uçuş Modları

Bu seri hakkında görüşleriniz, önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Hatamız, kusurumuz olmuşsa affola.
:saygilar:

[Video]: APM Nedir? Nasıl Kurulur?

eline sağlık. baya uğraşmıssın. devam videolarını bekleriz.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Seçkin herseyden once düşünüp emek verip çekmiş ve paylasmissin. Bu yüzden öncelikle tesekkur ederiz :RCKolik:

APM gercekten epey popüler bor kart ve sıkça soru geliyor hakkında. Insallah bu konu yeni başlayanlara yardımcı olacaktır. Teknik detayları ise konunun Uzmani arkadaslara bırakıyor tekrar eline saglık diyorum :bravo:

NOT: bu arada APM ne marifetleri varmış da haberimiz yokmuş :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eline sağlık seçkin bravo,

Bir apm kullanıcısı olarak destekliyorum. Kanalına da abone olmayı ihmal etmedim :)

Dragonfly...

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM

Elinize sağlık videoların devamını merakla bekliyoruz.
Kolay gelsin.

• Beğen
[Video]: APM Nedir? Donanımsal ve Yazılımsal Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eline sağlık Seçkin, güzel paylaşımın için teşekkürler. :bravo:

Eminim çok faydalı olacaktır. :thumbup: Multi-kopterlerle ilgilenmiyor olmama rağmen ben bile APM'yi sürekli duyuyorum. :laugh: :RCKolik:

• Beğen

Bravo Seçkin
İşte Bu :bravo: %p

Bu arada unutmadan bu konunun devamı gelecek değil mi :D

• Beğen

Eline sağlık, devamını bekliyoruz.

Seçkin süpersin, eline sağlık :bravo: %p

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Beğen

Merhaba kumanda sinyali kaybedince quad yada uçak nasıl geri döndürülür. Yani sinyal kaybı olduğunda rtl moda apm nasıl geçer. 1100mt de sinyal kaybettim uçak aldı başını gitti malum sinyal olmadığından rtl de yapamadım. Muhakkak bi ayarı vardır bi yardım LÜTFEN [emoji17]

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

uzm-bora' Alıntı:
Merhaba kumanda sinyali kaybedince quad yada uçak nasıl geri döndürülür. Yani sinyal kaybı olduğunda rtl moda apm nasıl geçer. 1100mt de sinyal kaybettim uçak aldı başını gitti malum sinyal olmadığından rtl de yapamadım. Muhakkak bi ayarı vardır bi yardım LÜTFEN [emoji17]

Kısaca o ayardan bahsedelim. Alıcılar sinyal gidince veya kumanda kapatılınca 3. kanal olan gaz kanalının değerini normal çalışma frekansının altına indirir. Biz de bu aralığı APM'ye tanıtarak ve sinyal kesildiğinde ne yapması gerektiğini de seçerek Radyo Failsafe komutunu uygulamış oluruz.

Bu ayar kısaca nasıl yapılır:
Öncelikle Radyo kalibrasyonunu yapalım.
Sonra mandotary hardware, failsafe sekmesindeki fs pwm değeri;
kumanda kapalı ve gaz 0 iken gaz kısmında yazandan en az 10 fazla
kumanda açık ve gaz tamamen 0 iken (trimler varsa iptal edilmeli) yazan değerden en az 10 eksik olmalı
ve 910dan yüksek şekilde ayarlamalıyız. (genelde 970lerde oluyor zaten)

Bundan sonra kaydettiğimizde ve kumandayı kapadığımızda failsafe yazıyorsa tamamdır.

Ayrıca geo fence kullanılarak uçağın gideceği yol da sınırlandırılabilir. Mesela 500 metre yarıçapını geçtiğinde kalkış noktasına git şeklinde ayarlar yapılabiliyor. Aynı ayarlar yükseklik için de geçerli.

Yukarıdaki tarifi APM Wiki'den yaptım. Ben aynısını yaptım ve o şekilde kullanmıştım. Hatta vericiye doğru yaklaşırken bir kere sinyal kaybı oldu ve RTL verdi. Sonradan logları incelediğimde FS Radio hatası aldığımı gördüm. İyi ki ayarlamışım diyorum ;D

:saygilar:

• Beğen

uzm-bora' Alıntı:

Benzer durumu daha once yasamis ve ozelden size bilgilendirme yapmistim. Lutfen sorunuzu SADECE en ilgili Konuya BIR KEZ mesaj yazarak sorunuz. Ilgili diger tum konulara ayni soruyu sormanin cok da bir mantigi Yok....

Not: Diger 3 ayni mesajiniz silinmistir...