[Video]: G500 Sport maiden

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese Merhaba. Benim raptordaki spiriti alıp bir süre Raptoru bekletecektim hatta bakıma alacaktım. Ama kıyamadım.
Dün akşam kaşıntı tuttu. Bir FBL ünite almayı bekleyemedim. Raptordan daha önce söktüğüm V-bar klonu ünite ile Goblini denemek istedim. Uzun süre Raptoru sıkıntısız uçurmuştum. Tek çekincem rescue olmaması ama zaten heyecana atılmayacaktım.
Heliye gaz verdim ve Raptordan kalma alışkanlıkla biraz devşrlendikten sonra pallerdeki açı sıfıra yakınken idle açtım. Raptorda motor yavaş yavaş devirlenirdi. Ama bunda aniden devirlenince heli kendi etrafında döndü.
Ama idel açmak tamamen istemsizdi. Aynı şeyi simde de yapıyorum. Akşam bütün kontrolleri yapmıştım. Heli yerde ve paller takılı değilken ve motor duruyorken direk idle açtığımda motor aniden devirlenmedi. Ayar iyiydi. Ama belli bir devirde iken böyle oldu. Ama çok şükür sorun yok. Bi kuyruk palimiz gitti. Ana palde çizik ve onarılabilecek ufak bir açılma var. Zaten bu kit çift pal takımı ile geliyordu.

Düzeltme: aşağıda da belirttim. Hata benim. Nerede çıktı bu hata ayrıntılı yazarım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[Video]: G500 Sport maiden girişimi ve hüsran

Bu gün bir iki uçuş yaptım. İnce ayar yapmam lazım biraz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmiş olsun Cahit hocam, fazla hasar olmaması sevindirici.

Valla başlığı görünce korkmadım dersem yalan olur ama Allah'tan bir sey olmamış.

Sorunun kaynağını ben anlamadım ? Gyro yönü doğruydu degil mı Cahit hocam ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Geçmiş olsun Cahit hocam, fazla hasar olmaması sevindirici.
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla başlığı görünce korkmadım dersem yalan olur ama Allah'tan bir sey olmamış.

Sorunun kaynağını ben anlamadım ? Gyro yönü doğruydu degil mı Cahit hocam ??

Çok teşekkürler arkadaşlar.
Mehmet bey bende şöyle bir alışkanlık olmuş. Raptoru uçururken heli daha yerde iken ve stick ortada iken idle açarım. Sonra unuturum korkusu vardı bi ara oradan kalma bir alışkanlık. Ama raptorda böyle ani devirlenmezdi. En son eklediğim Raptor uçulumda da yerde iken açmıştım. Ama bunda yine alışkanlıkla idle açtığımda heli aniden devirlendi ve kuyruk tutmadı.
Gyro yönlerini mutlaka her uçuştan önce kontrol ederim. Kesinlikle doğruydu.

Geçmiş olsun Cahit hocam. Bana gyro reverse gibi geldi .yada dediğin gibi ani devir alınca kuyruk tutmamış olabilir.Gecmis olsun. Hafif atlattigina sevindim.

Mesut teşekkürler. Bir daha kontrol edeyim

Cahit Kaş' Alıntı:
Mesut teşekkürler. Gyro ile hiç oynamadım ki az önce bir daha baktım reverse değil. Düzeltme yönü doğru. Ama bu da bana ders oldu. Artık heliyi kaldırmadan idle açmam. Ki kaldırmış olsaydım heliyi paller biraz daha devirlenmiş olacaktı.
Esc castle mi yoksa başka bi marka mi.normalde soft start olur.idle up 2 ye alıyorum ben yerde iken.oyle kalktığım oluyor. Bence Esc ayarlarıni da Check et istersen

Büyük geçmiş olsun Cahit Hocam.

Arkadaşlar sorun tamamen bende. Yaşlılık mı desem bilmem ama akşam da kontrol ettim sahada da kontrol ettim. Gyronun doğru olduğuna karar kıldım. Sorun şu.
V-bar da ünitenin modele nasıl takıldığını seçiyoruz. Dolayısıyla düzeltme yönleri ona göre doğru oluyor. Ben galiba swash düzeltme yönlerinin doğruluğundan emin olunca kuyruğa çok dikkat etmedim. Ama kuyruk Rudder komutları doğru. Swash düzeltme yönleri de doğru. O halde neden kuyruk düzeltme yönü yanlış anlayamadım. Galiba hem kumandadan hem de üniteden rudder kanalını reverse etmeliyim.
Böyle bir hatayı nasıl yaptım anlayamadım

Mesut Sert' Alıntı:
Esc castle mi yoksa başka bi marka mi.normalde soft start olur.idle up 2 ye alıyorum ben yerde iken.oyle kalktığım oluyor. Bence Esc ayarlarıni da Check et istersen
Mesut ESC gauinin esc si. İlker Bey den aldım. Zaten ayarlı geldi. Yukarıda belirttiğim gibi sorun dikkatsizliğim. Biraz da yanlış bir çıkarımda bulunmam.

Cahit bey geçmiş olsun. castle danıdıl up geçişlerini daha soft ayarlayabilirsiniz. isterseniz.

Geçmiş olsun Cahit Bey.... :(..Şükür ki hasar çok az...

Cahit bey geçmiş olsun. Allahtan ucuz atlatmışsın.

Herkese çok teşekkürler. Evet Hakan hasar az. Verilmiş sadakamız varmış. Şimdi biraz düşündüm. Bu hata neredrn kaynaklandı diye. Şu sonuca vardım.
Ünite ayarlarını çok geç satte yaptım. Vbar ve klonlarını spektrum kumanda ile ayarlayanlar belki daha iyi bilir. Vstabi'nin Transmitter sekmesinde kumanda kalibrasyonunu yapıyoruz ve yönleri düzeltiyoruz. İşte orada rudderi sağ verince ekranda sol görünüyor. Ama burada hemen reverse yaparsanız, uçlarda %100 ayarlamak zorlaşıyor. O nedenle önce %100 leri ayarlarım. Sonra reverse ederim (belki bu da yanlıştır)
Böyle olunca %100 leri ayarladıktan sonra bu kısmı hemen geçmişim. Reverse olayını unutmuşum. Swash ayarlarını da yaptım. Düzeltme yönleri doğruydu. En son Tail sekmesinde kuyruk yönünü de düzelttim. Tabi swash düzeltme yönü doğru rudder komutları da doğruysa rudder düzeltme yönü de doğrudur. Ama daha önce de reverse etmeyi unutmuşsanız değildir.