[Video]: Gaui X7 Detay Videoları (Tips & Tricks)

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar selamlar. Bu video işlerine ısınmaya başlamışken, hem de heli parçalı durumdayken böyle bir seriye başlamayı düşündüm. Öncelikle, bu seri X7 nasıl toplanır serisi değil, o konuda zaten yeterince kaynak var. Zaten 700 sınıfı bir heli toplamaya niyet etmiş bir pilota helikopter toplamayı öğretmek gereksiz olduğu gibi, benim haddime de değil :) Bunun yerine giriş videosunda da anlatmış olduğum gibi, bazı detay noktalara dikkat çekmeye çalışacağım. Hem X7'yi yakından inceleme fırsatı olmayanların heliyi tanımasına, hem de, belki kullanıcıların bile bilmedikleri bazı kısımlara ışık tutmaya yardımcı olacağını düşünüyorum :)

Kaç video çekeceğimi şu an için kararlaştırmış değilim. Ayrıca ne zaman bitirebileceğimden de emin değilim, ama fırsat buldukça ekleyeceğim. :saygilar:

Giriş:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

X7 - One Way Hub

Arkadaşlar videonun ilk kısmı Rcbearings.com sitesinden almış olduğum one way rulmanın ve orjinal rulmanın karşılaştırması, ikinci kısmı ise değişik one way hub versiyonlarının tanıtımı. Videoda bahsetmeyi unuttuğum iki nokta var. Birincisi Gaui one way rulmanlarını ayrı olarak satmıyor, değiştirmek istediğiniz zaman hub'ın alt kısmını komple almanız gerekiyor, ki fiyatı hiç ucuz değil. İkinci seçenek ise benim gibi hariçten bir rulman alıp uğraşmak, açıkçası o da çok kolay değil, ama kesinlikle daha ucuz :) Zaten kendiliğinden bozulacak bir parça değil, benimkinin durumunu şanssızlık olarak nitelendiriyorum. İkinci unuttuğum şey ise, videoda bahsettiğim 2. ve 4. versiyon hub'lar dışarıdan bakınca hemen hemen aynı görünüyorlar. Eğer yeni bir kit almışsanız %99 4. versiyon hub sahibisiniz. Ancak emin olmak istiyorsanız açmanız gerek. Yine %100 olmasa da %99 emin olmanın bir yolu da şu. Gaui 4. tip hub'ı çıkarmasıyla hemen hemen aynı zamanlarda kuyruk aktarım dişlilerinin rengini siyahtan beyaza çevirdi. Yani elinizdeki kitin dişlileri komple beyazsa, %99 son versiyon hub sahibisiniz. Tabi ilk versiyon da olsa kesin sıyıracak diye, yada son versiyon mümkün değil sıyırmaz diye bir kural yok. Elinizdeki hangi hub olursa olsun, sıyırmıyorsa, mutluysanız, sorun yok :)

X7 - Kuyruk

Kuyruk videosunda parçalara odaklanınca en önemli kısmı söylemeyi unutmuşum arkadaşlar. Kuyruk palleri... Kuyruk pallerinizin çok iyi balanslı, hatta muhteşem balanslı olması kuyruk ve helinin komple sağlığı açısından çok önemli. En beğenilen paller, Rotortech, Edge, Spin ve Halo.

X7 - Torque Tube

Müthiş faydalı olacak bi konu geliyor..
Ellerin dert görmesin Emre.. benim bu ara arayışta olduğum bir konuda tam buydu.
Tekrar ellerine sağlık çok teşekkür. %p

ismail ŞENCAN' Alıntı:
Müthiş faydalı olacak bi konu geliyor..
Ellerin dert görmesin Emre.. benim bu ara arayışta olduğum bir konuda tam buydu.
Tekrar ellerine sağlık çok teşekkür. %p

Ne demek İsmail, sen ki bütün foruma tişört yaptıran adamsın :D Ben de madem modeller uçamıyor, yatıyor, bari bir işe yarasınlar dedim.

Bu arada one way hub'ları incelediğimiz ilk videomuz az önce yayınlandı arkadaşlar. Keyifli seyirler :)

Videolar için teşekkürler abi, faydalı bi konu oluyor. Mikado Logo 690sx te bu tek one way bearingin dayanamaması mevzuu vardı. Adamlar sayısını ikiye çıkarmış, hub'ı uzatmış, alt taraftaki 3rd bearing supportun iç çapını, içine hub'ı alacak şekilde genişletmişlerdi.

Firmalardan beklentim iki tane;

Birincisi, tabii ki upgrade olsun, modelin kullanımda görülen sıkıntılarını çözücü yönde çalışsınlar ama bunların çoğu ürün ortaya çıkmadan olsun. (Bu sebeple yeni çıkan bir kitin en az bir yıl kullanımda olmasını beklerim, hemen alınmaz. Buna yeni çıkacak Logo700 de dahil.)

İkincisi, upgrade çıkardın. Kiti almış bütün kişilere bu upgrade'i distribütörlerin vasıtasıyla "ücretsiz" dağıtman... Satıştaki kitlerin kutularının dışına da olsa upgrade'i bir poşette iliştirmen... Fabrikandan yeni çıkan kitlere ise doğrudan upgrade'i dahil etmen... Bunları beklerim :)

Emre Kaman' Alıntı:
Ne demek İsmail, sen ki bütün foruma tişört yaptıran adamsın :D Ben de madem modeller uçamıyor, yatıyor, bari bir işe yarasınlar dedim.

Bu arada one way hub'ları incelediğimiz ilk videomuz az önce yayınlandı arkadaşlar. Keyifli seyirler :)
Gaui sahibi olmasam da izledim. Emeğine sağlık.
Ben son kırımdan sonra rulmanlardan birini çıkarırken biraz zedeledim. Ama bu kadar etkileneceğini düşünmemiştim rulmanın. Şimdi o rulmanı bekliyorum.

Emre hocam kolay gelsin zevkle okudum yazıyı benim bu hafta yaşadığım sorunuda arkadaşlarla paylaşmak istiyorum kuyruk şaftını ve hub ı da değiştirmekte yarar var çünki havada patladı kırım yaşamadım en sevindirici tarafı bu 700 sınıfı bir model için 100-150tl arası bi masrafla kurtuldum ki 700 sınıfı için öbemsenmeyecek bi rakam benim için en kısa sürede video paylaşmak isterim konuyu amacından saptırmayacaksa kırımsız uçuşlar herkese.

Emre eline sağlık. güzel bir video ve anlatım olmuş.

ne yazıkki bu one way align nin de korkulu rüyası. case in içindeki sıkı geçme bushing one way in torku ile dönüyor. bunu da case e bushing i vidalayıp sıkıştırarak önüne geçiliyor.

buda çözüm videosu.

Goblinde ise bu olay çift one way ile çözmüş.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İyi ki gaui almışım :laugh: Bu konuyu çok sevdim. Devamını merakla bekliyorum.Böyle bir paylaşım için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık abi :) Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. :thumbup: Bende benim dişliler niye beyaz diyordum. :laugh:

Bende ufak bir bilgi ekleyim. Gaui, one way bearingi ve kuyruktaki açık rulmanları güzelce yağlayıp gönderiyor. :thumbup: Sadece feathering shafttaki açık rulmanları yağladım. :)

Bu arada Goblin ilk çıkardığı yeşil kitlerde tek rulman kullanıyordu. Compatetion kitlelerle beraber çift rulmana dönüş yaptı. :laugh:

Anlasilan bu Yil GAUI yili olacak arkadaslar :thumbup:

Emre harika bir seri, harika bir anlatim :thumbup: Her ne kadar GAUI sahibi olmasamda keyifle izledim ve yeni bir sure detay ogrenmis oldum :thumbup:

GAUI firmasinin upgrade lansmani konusunda aynen sana katiliyorum. Align farkli olarak cok sessiz ve sadesiz cikariyorlar upgradeleri. Ancak detayli takip eden kisilerin fark edecegi sekilde oluyor ne yazik ki. Bu seri bu konuda da oldukca onemli bir kaynak olacaktir diye dusunuyorum :halay:

Bu arada ben tek rulmani degistirirken o kadar sikinti cekerken senin bu kadar detayli demonte etmeni ayrica hayranlikla izledim :bravo:

Unutmadan hemen konumuzu SABITLEYIP, indeks sayfamiza da ilave edelim :RCKolik:

Emre eline sağlık. :bravo:

Bu seriyi en az bir Gaui X7 sahibi kadar ilgiyle izleyeceğimden çok eminim. :laugh: Böyle güzel konuyu, videoları bulunca gelde izleme. :lollol:

Bence çok önemli bilgi ve tecrübeler bu paylaştıkların bakalım daha model hakkında neler öğreneceğiz ilerleyen günlerde. :RCKolik:

Abi Anlatım için Teşekkürler. One way rulmanın ne kadar çok önemli olduğunu kırım olunca daha iyi anladım. Bu tarz videoların bizim :RCKolik: platformumuzda ve Türkçe anlatım olması daha da güzel. Birde ingilizce iyi olmayınca farklı kaynaklardan alınan bilgiler sadece görsel olarak oluyor :laugh:. :saygilar: :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Videolar için teşekkürler abi, faydalı bi konu oluyor. Mikado Logo 690sx te bu tek one way bearingin dayanamaması mevzuu vardı. Adamlar sayısını ikiye çıkarmış, hub'ı uzatmış, alt taraftaki 3rd bearing supportun iç çapını, içine hub'ı alacak şekilde genişletmişlerdi.

Firmalardan beklentim iki tane;

Birincisi, tabii ki upgrade olsun, modelin kullanımda görülen sıkıntılarını çözücü yönde çalışsınlar ama bunların çoğu ürün ortaya çıkmadan olsun. (Bu sebeple yeni çıkan bir kitin en az bir yıl kullanımda olmasını beklerim, hemen alınmaz. Buna yeni çıkacak Logo700 de dahil.)

İkincisi, upgrade çıkardın. Kiti almış bütün kişilere bu upgrade'i distribütörlerin vasıtasıyla "ücretsiz" dağıtman... Satıştaki kitlerin kutularının dışına da olsa upgrade'i bir poşette iliştirmen... Fabrikandan yeni çıkan kitlere ise doğrudan upgrade'i dahil etmen... Bunları beklerim :)

Aynen Rasim, bazen bir upgrade bile yeterli olmuyor, ikinci-üçüncü versiyonları çıkarmak gerekebiliyor. Helinin kullanıcı görüşlerini iyi incelemek lazım. Bu açından X7 şu anda gayet iyi bir noktada. Diğer dediğin noktada, Gaui yeni kitlerine bu upgrade'leri ekliyor, ancak eski kullanıcılara yeni parçaları ücretsiz gönderen bir firma görmedim henüz ne yazık ki :)

Cahit Kaş' Alıntı:
Gaui sahibi olmasam da izledim. Emeğine sağlık.
Ben son kırımdan sonra rulmanlardan birini çıkarırken biraz zedeledim. Ama bu kadar etkileneceğini düşünmemiştim rulmanın. Şimdi o rulmanı bekliyorum.

Cahit söylediğin gibi, eğer rulman yüksek devirli bir rulmansa değişmesinde fayda var. Mesela kafa rulmanları kullanım ömrü boyunca bir tam tur bile dönmüyor, orada asıl yük thrust bearinglerde. Ama pürüzsüz bir hareketin tadı başka oluyor. Eğer maddi olarak veya başka bir açıdan çok sorun yaratmayacaksa, iyi rulmanla uçmanın tadı başka :)

kemalcan' Alıntı:
Emre hocam kolay gelsin zevkle okudum yazıyı benim bu hafta yaşadığım sorunuda arkadaşlarla paylaşmak istiyorum kuyruk şaftını ve hub ı da değiştirmekte yarar var çünki havada patladı kırım yaşamadım en sevindirici tarafı bu 700 sınıfı bir model için 100-150tl arası bi masrafla kurtuldum ki 700 sınıfı için öbemsenmeyecek bi rakam benim için en kısa sürede video paylaşmak isterim konuyu amacından saptırmayacaksa kırımsız uçuşlar herkese.

Kemal kuyruk ile ilgili upgrade'ler de aklımda, bildiğim kadarıyla üç upgrade gördü kuyruk. Ben halen ilk versiyonunu kullanıyorum. X7 kuyruğunun gerek titreşim, gerekse senin yaşadığın problemle ilgili olan durumu, kuyruğun dönüş oranının yüksek olması. Belli bir süre sonra metal yorgunluğu olabiliyor. O konuya da değineceğiz, bu arada sen de paylaşım yapabilirsin tabi ki :)

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Emre eline sağlık. güzel bir video ve anlatım olmuş.

ne yazıkki bu one way align nin de korkulu rüyası. case in içindeki sıkı geçme bushing one way in torku ile dönüyor. bunu da case e bushing i vidalayıp sıkıştırarak önüne geçiliyor.

buda çözüm videosu.

Goblinde ise bu olay çift one way ile çözmüş.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Erhan bildiğim kadarıyla Align de kafes tipi one way kullanıyor 700 sınıfında. Bu durumda one way slave denen ekstra parçanın da kullanılması gerekiyor (Videoda bahsettiğim çelik parça) ve işleri zora sokan biraz da o. Align o parçayı kullanıyor mu bilmiyorum. Neyse, Arda'nın eklemesiyle de Goblin'in de bu mevzuya sonradan uyanmış olduğunu öğrendik. Ben direk competition'dan girdiğim için eski goblini bilmiyordum açıkçası. Neyse, bu işler hep bir yandan kazanırken, bir yandan da kaybetmeye dayalı. Zaten iyi tasarımlar zaman içinde kendini belli ediyor, yada kullanıcılar kendi çözümlerini buluyorlar bir şekilde. Ana şaft altına 3. rulmanı da bulan ne Align, ne de bir başkası, yine kullanıcılardan çıkmış bir icat. Yeter ki firmalar bu icatları takip etsinler :)

Arda Erkan' Alıntı:
İyi ki gaui almışım :laugh: Bu konuyu çok sevdim. Devamını merakla bekliyorum.Böyle bir paylaşım için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık abi :) Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. :thumbup: Bende benim dişliler niye beyaz diyordum. :laugh:

Bende ufak bir bilgi ekleyim. Gaui, one way bearingi ve kuyruktaki açık rulmanları güzelce yağlayıp gönderiyor. :thumbup: Sadece feathering shafttaki açık rulmanları yağladım. :)

Bu arada Goblin ilk çıkardığı yeşil kitlerde tek rulman kullanıyordu. Compatetion kitlelerle beraber çift rulmana dönüş yaptı. :laugh:

Arda senin de Gaui'yi tercih etmiş olman inan ki en çok sevindiğim şeylerden biri oldu. Mehmet abiye katılıyorum, bu sene Gaui yılı olacak. Doğukan'a da söylüyorum, biraz da bana verin ne yiyor ne içiyorsanız, kendim için değil, takım için istiyorum. Nasıl uçuyorsanız biraz da bize bulaşsın :D

Goblin ile ilgili bu detayı da sayende öğrenmiş olduk bu arada :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Anlasilan bu Yil GAUI yili olacak arkadaslar :thumbup:

Emre harika bir seri, harika bir anlatim :thumbup: Her ne kadar GAUI sahibi olmasamda keyifle izledim ve yeni bir sure detay ogrenmis oldum :thumbup:

GAUI firmasinin upgrade lansmani konusunda aynen sana katiliyorum. Align farkli olarak cok sessiz ve sadesiz cikariyorlar upgradeleri. Ancak detayli takip eden kisilerin fark edecegi sekilde oluyor ne yazik ki. Bu seri bu konuda da oldukca onemli bir kaynak olacaktir diye dusunuyorum :halay:

Bu arada ben tek rulmani degistirirken o kadar sikinti cekerken senin bu kadar detayli demonte etmeni ayrica hayranlikla izledim :bravo:

Unutmadan hemen konumuzu SABITLEYIP, indeks sayfamiza da ilave edelim :RCKolik:

Abi rulman falan işin bahanesi açıkçası. :) Arayı biraz soğutuyorum... Zaten işten fırsat bulup helileri toparlayamıyorum bu aralar, en azından böyle dağınık halleri bir işe yarasın. Gaui ile ilgili olarak da, firmanın kendini yeterince tanıtamadığını düşünüyorum hakkaten. Neyse, videoları izleyen arkadaşlar en azından her Formula kanopili Gaui'nin aslında Formula olmadığını anlayabilecekler bundan sonra. Bu sadece X7 için değil X5 için de geçerli, hatta diğer firmalar için de geçerli. Modeller irili ufaklı da olsa, sürekli değişiyor aslında.

Türker Akgün' Alıntı:
Emre eline sağlık. :bravo:

Bu seriyi en az bir Gaui X7 sahibi kadar ilgiyle izleyeceğimden çok eminim. :laugh: Böyle güzel konuyu, videoları bulunca gelde izleme. :lollol:

Bence çok önemli bilgi ve tecrübeler bu paylaştıkların bakalım daha model hakkında neler öğreneceğiz ilerleyen günlerde. :RCKolik:

Valla benim de ilerleyen günlerden dileğim seni de takımda X3'den daha büyük bir modelle görmek ;D Artık NX7 mi deyim, ne deyim bilemedim.. :lol:

Oğuz Kaan KANARYA' Alıntı:
Abi Anlatım için Teşekkürler. One way rulmanın ne kadar çok önemli olduğunu kırım olunca daha iyi anladım. Bu tarz videoların bizim :RCKolik: platformumuzda ve Türkçe anlatım olması daha da güzel. Birde ingilizce iyi olmayınca farklı kaynaklardan alınan bilgiler sadece görsel olarak oluyor :laugh:. :saygilar: :saygilar:

Oğuz helide her parça önemli tabi ki, ama en önemlileri say deseler one way ilk 3 içinde olur bence. Bir katkım olabildiyse ne mutlu bana :)

Arkadaşlar hepinize güzel sözleri için teşekkür ederim. hem sizlerin katkısı, hem de ilerleyen günlerde gelecek videolarla güzel bir konu olacağını düşünüyorum. takipte kalın :) :saygilar:

Emre Kaman' Alıntı:
Aynen Rasim, bazen bir upgrade bile yeterli olmuyor, ikinci-üçüncü versiyonları çıkarmak gerekebiliyor. Helinin kullanıcı görüşlerini iyi incelemek lazım. Bu açından X7 şu anda gayet iyi bir noktada. Diğer dediğin noktada, Gaui yeni kitlerine bu upgrade'leri ekliyor, ancak eski kullanıcılara yeni parçaları ücretsiz gönderen bir firma görmedim henüz ne yazık ki :)

Ben gördüm abi, Mikado ve Compass bu tip şeyler yapmışlar geçmiş dönemde...

Mikado Logo 690sx için one way değiştiriyor ve Vstabi forumda Edward şöyle bir açıklama yapıyor;

"Dear customers!

The new one way bearings for the 690 SX are being shipped.
They now also contain two one way bearings, which increases the load capacity by an additional 30 %.
All 690 SX-customers will get a replacement directly or via their dealership, free of charge.
In case you do not receive a replacement in the next few days, please come back to your dealership or to us (with proof of purchase).

To demonstrate the performance, we have taken a little video.
The power consumption for different maneuvers was documented using the voltage/current sensor of VBar Control.

The factory recommendation for max. rpm (also defined by the power train and gear ratio) and for maximum collective pitch angles remain.
Exceeding the recommendation will not inevitably lead to the destruction of the model, but it happens at your own discretion and at your own risk.

Please accept our apologies for the delay. Now have fun with your new LOGO helicopter!

Edward Eckstein"

Compass Warp için de;

Compass motor belli bir rpm de rezonans yapıyor, mıknatıs yapısını biraz değiştiriyorlar... Kayış atlıyor, pulleylerin altına karbon parça çıkarıyorlar... Ağırlık merkezi sorunu oluyor, kanopi desteklerini uzatıyorlar, delikleri biraz arkaya alıyorlar... Ve bunların hepsini satın almış olan kullanıcılarına ücretsiz dağıtıyorlar.

Customers who have already purchased a Warp 360 will receive the new SZ2617 motor can at no charge.

The carbon fiber brace will be included in all future kits and provided to customers who have already purchased a Warp 360 free of charge.

All future kits will include this change and customers who have purchased a Warp 360 will receive the new canopy mount free of charge.

The new SZ2617 motor can, carbon pulley brace, and canopy mount will be provided to current Warp 360 Customers free of charge. Distributors will be receiving these replacement parts by the end of February to send to current customers. Future Warp 360 kits will have the changes included.

Compass Model would like to thank all its customers for their patience while the Warp 360 was being improved. Compass Model believes in standing behind its customers and is working as quickly as possible to fulfill this commitment.

Emre Kaman' Alıntı:
Arda senin de Gaui'yi tercih etmiş olman inan ki en çok sevindiğim şeylerden biri oldu. Mehmet abiye katılıyorum, bu sene Gaui yılı olacak. Doğukan'a da söylüyorum, biraz da bana verin ne yiyor ne içiyorsanız, kendim için değil, takım için istiyorum. Nasıl uçuyorsanız biraz da bize bulaşsın :D

Emre abi senin bilgi ve tecrübe paylaşımların bizim pilotajımızdan daha değerli. :thumbup: