[Video]: Goblin 500 Sport rescue hatası ve kırım

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Cahit Abi geçmiş olsun, illa o nazar çıkacak yani çıkmadan olmuyor, bu kırımda öyle olmuş ama nolursa olsun kırım üzüyor, detaylı inceleme şansın oldumu?
kuyruk pali ve fin ile kurtarmış olman da ayrıca büyük bir şans.
Loglara baktığımızda sinyal kaybı görünüyor ki Spirit'in loglarında görmekten nefret ettiğim bir durum.
tabiri caizse havadan nem kapsa bu logu veriyor hemen.
ben de çok çektim bu sinyal kaybı durumundan ama elime de bir şey geçmedi sen de biliyosun abi yaşadıklarımı.

Kağan'ın söylediklerini denemeni kesinlikle tavsiye ediyorum abi.
Bec tester'i yap bence ünite üzerinden.
bir failsafe yi kontrol etmen Kağan'ın söylediklerini doğrular ya da başka bir nedenden dolayı olduğunu gösterir.

sonuçları bekliyoruz :saygilar:
Teşekkürler İbrahim. Receiver sinyal kaybı uyarısını neden verdi bilmiyorum ama ben öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zamanlara bakacağım ilk sinyal kaybı hangi ana denk geliyor diye. Ama pili taktığım an çekimde yok.
Kağanın dediklerini de dikkate alacağım. Hatta heli yerde palsiz iken ve idle açıkken rescue çekeceğim. Bakalım ne oluyor.

Cahit Kaş' Alıntı:
Teşekkürler Kağan. Tabi dediğin doğru olabilir. Ben harici bec kullanmıyorum. Heliyi ilk topladığımda bec testi yapmıştım ve sorun çıkmadı. Zaten çıksa bec takardım.
Eğer kumanda ile alıcı arasında kopma olsa kumanda uyarı verir. Ben öyle bir şey hissetmedim. Holdu çektiğimde de işe yaradı.
Kumanda kapandığında paller duruyor ama bir daha bakıp emin olmalıyım.

Abi elektronik ekipmanlarda şöyle bir durum var, ısındıkça toleransları düşüyor,

Sen bec testi yaptığında havalar nispeten soğuktur, uçuştan hemen sonra değildir diye tahmin ediyorum. sen bu sıcakta uçuş yaparken esc ciddi biçimde ısınıyordur, bec'i de bu ısınmadan dolayı farklı performans göstermiş olabilir. Normalde anlık olarak sinyal kaybı olduğunda failsafe'e girse bile sinyali tekrar aldığında çalışmaya devam ediyor,
bu arada abi heli palsiz motor dönerken failsafe denemeni öneririm , bazen dikkatten kaçıyor binding sırasında gaz kolunun aşağıda olması zaruriyeti, sonra heli enerjideyken kumandayı kapatırsan başlıyor motora gaz vermeye ???
Bu arada yerde rescue da çok birşey olmayacaktır çünkü ısınmış esc ile servolar yük üzerindeyken problem çıkma ihtimali var, yüksüzken çektiği akımla sıkıntı olmayacağını düşünüyorum, bec testerda servolara sürekli max akım çektirmeye çalışıyor hızlı komutlar vererek, o bile bence uçarken verdiğimiz ani komutlar kadar olamaz :)
abi benimkisi tabi ki varsayım, umarım nedenini bulursun, böyle kırımlar çok can sıkıyor malesef :( tekrar geçmiş olsun..

Açıkçası ben nedenini fazla irdelemek istemiyorum. Neden derseniz bence ünite sapıttı. Zaten öyle çok düz kaldırmıyordu heliyi. Bu sefer abarttı.
Daha önce Raptorda da yaşadım bu sorunu. Heli ciddi biçimde bir tarafa yatıyordu. Titreşimden kaynaklıydı o.
Videoda 2:51 lere bakarsanız stik o zaman da elimden kayıyor. Sesten belli. Ama helinin pozisyonu öyle ters değil. Stiğin kaymasını pek yaşamam. O gün iki defa oldu. Ben de rescue çektim.

Çok geçmiş olsun. :(
Ben de benim 450 yi kırdım bugün idle up sevdasına :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geçmiş olsun Cahit. :saygilar:

Teşekkürler arkadaşlar. Ünitenin sapıtmasını düşünmemin nedeni piroflip çalıştığım gün bunu yapması. Eğer bağlantı kopsaydı sonradan tekrar bağlanırdı diye düşünüyorum.

Cahit abi bunla geçmiş olsun fazla bir hasar olmaması sevindirici.

Teşekkürler Arda.

Cahit Simdi ozetle sebebini bulabildik mi ? yurtdisina ya da Helifreak konu ile ilgili paylasimda bulundun mu acaba ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit Simdi ozetle sebebini bulabildik mi ? yurtdisina ya da Helifreak konu ile ilgili paylasimda bulundun mu acaba ??
Sebebini bulamadım. Loglara pek bir anlam veremedim. Kağan bir tahminde bulundu ama nasıl doğruluğunu test edebiliriz ki?
Helifreakta konu da açmadım. O forumu ara sıra okumaya çalışıyorum ama konu falan açmadım henüz.

Cahit hocam çok geçmiş olsun.....

Geçmiş olsun, ucuz atlatılmış %p

Cahit hocam geçmiş olsun. :(

Neyseki modeli kurtarmışsın, şahsen ben kırım olarak görmüyorum bu olayı. Rescue'yi vaktinde bırakıp HOLD'u çekebilmişsin. :bravo:

Zaten enerji falan kalmamış modelde ciddi birşey çıkmayacaktır inşallah. ;)

Videoyu izlediğimde X3 ve Demon ünite (HC3SX) ile yaşadığım olay gözümün önüne geldi. Mehmet abi de aynı şeyi hatırlamış, bende piro-flip denemesi yapıyordum ve rescue çektiğimde model invertte kalarak aynı senin videondaki gibi yavaş yavaş alçaldı ve yere çarptı. ??? Tek yapabildiğim tam yere çarpmandan önce HOLD'u çekebilmek olmuştu. :laugh: Şaşkınlıkla parmağımı rescue'dan bile çekememiştim. :-\ Videoyu izlerken insan model kurtarılırmış diye düşünüyor ama o an insan şaşkınlıkla elini butondan çekip kontrolü ele almayı akıl edemiyor malesef. :rolleyes: Yani en azından ben edememiştim, edebilen soğuk kanlı arkadaşlarımız mutlaka vardır. :agreed:

Rescue sistemleri pilotajın gelişmesi için bulunmaz bir nimet. Fakat tecrübeler gösteriyor ki özellikle piro-flip gibi manevralarda bence %100 kurtaracak beklentisinde bulunmamak lazım, dikkatli olmak koşulsuz kendimizi teslim etmemek gerek. Sıradan bir oryantasyon kaybında kullanıldığında ise takip ettiğim kadarıyla gayet iyi çalışıyorlar ve güvenilir. %p

Bu arada Kağan'ın söylediği BEC konusu da son derece kritik. Örneğin ben geçtiğimiz günlerde X3 ile uçarken uzun süredir kullanmakta olduğum ESC'min internal BEC'inin bazı durumlarda yetersiz kalabildiğini tespit ettim. :eek: Sonuç olarak X3 modelime external bir BEC taktım, içim şimdi daha rahat. :)

Burada yaşanan olay %100 BEC kaynaklıdır demek pek kolay değil ama sinyal kaybı biraz şüphe yaratıyor. Ben olsam ne olur ne olmaz der external bir BEC takardım yine de. ;)

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
...Ben de benim 450 yi kırdım bugün idle up sevdasına :(

Şafak sana da geçmiş olsun, umarım fazla bir hasar yoktur. :(

Geçmiş olsun Cahit Abi...