[Video]: Goblin 500 Sport rescue hatası ve kırım

Geçmiş olsun Cahit Hocam.

tapatalk ile gönderildi

Kağan Kazancı' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun, ufak bir kırımla atlatmışsınız, daha önemlisi o helikopterin size doğru geldiğini düşünmek bile istemem :eek:

Benim aklıma şu geldi, videoda baktım ama göremedim, eğer harici bec kullanmıyorsanız, rescue aniden servolara komut verdiği için esc beci yetersiz kalıp voltajı düşürmüştür, o da alıcının sinyal kaybetmesine sebep olmuştur, o da daha düzelemeden failsafe ile yatay konumdayken aynı pozisyonda kalmıştır servolar. Ancak burada failsafe de gaz kesmesi gerekiyor, bir kontrol edebilir misiniz paller yokken motor dönüyorken kumandayı kapatmayı?
Bir de spirit te bec tester var, denemediyseniz onu bir denemenizi tavsiye ederim..
Bu gün biraz kurcaladım. Bec testini defalarca yaptım hatta çok hızlı bir şekilde defalarca rescue butonuna basıp bıraktım. Alıcı voltajı normalde 6.2 voltları gösterirken anlık olarak 4 voltlara düştüğü oldu. Hatta birkaç kez kumanda sesli olarak alıcı voltajı düşük uyarısı verdi. Ama bağlantı kopmadı. Uçuş sırasında bu uyarıları hiç vermedi. Graupner alıcı sinyal seviyesi veya voltajı düştüğünde hemen konuşarak uyarı verir.
Bir de motor çalışırken kumandayı kapattım. Ne göreyim motor max hızla dönmeye başladı :eek: ne kadar beklesem de durmadı. Ta ki enerjiyi kesene kadar ya da kumandayı tekrar açana kadar.
Gaz sitiği minde değilken enerji verdiğimde ESC arm olmuyor. Kumanda kapalı iken heliye enerji verdiğimde motor kesinlikle çalışmıyor. Neyse bu vesile ile failsafe ayarlarımı gözden geçirdim ve bunu da düzelttim.
O halde eğer bağlantı kopsaydı motor durmadan dönecekti. Hold hiç bir işe yaramayacaktı.
Peki Spirit loglarındaki sinyal kopması da neyin nesi. Madem kopma var neden heliye yaklaştığımda tekrar bağlandığını göstermiyor loglarda.
Spiritin logları bence çok yetersiz. Mesela neden rescueleri göstermiyor.

geçmiş olsun :saygilar:

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu gün biraz kurcaladım. Bec testini defalarca yaptım hatta çok hızlı bir şekilde defalarca rescue butonuna basıp bıraktım. Alıcı voltajı normalde 6.2 voltları gösterirken anlık olarak 4 voltlara düştüğü oldu. Hatta birkaç kez kumanda sesli olarak alıcı voltajı düşük uyarısı verdi. Ama bağlantı kopmadı. Uçuş sırasında bu uyarıları hiç vermedi. Graupner alıcı sinyal seviyesi veya voltajı düştüğünde hemen konuşarak uyarı verir.
Bir de motor çalışırken kumandayı kapattım. Ne göreyim motor max hızla dönmeye başladı :eek: ne kadar beklesem de durmadı. Ta ki enerjiyi kesene kadar ya da kumandayı tekrar açana kadar.
Gaz sitiği minde değilken enerji verdiğimde ESC arm olmuyor. Kumanda kapalı iken heliye enerji verdiğimde motor kesinlikle çalışmıyor. Neyse bu vesile ile failsafe ayarlarımı gözden geçirdim ve bunu da düzelttim.
O halde eğer bağlantı kopsaydı motor durmadan dönecekti. Hold hiç bir işe yaramayacaktı.
Peki Spirit loglarındaki sinyal kopması da neyin nesi. Madem kopma var neden heliye yaklaştığımda tekrar bağlandığını göstermiyor loglarda.
Spiritin logları bence çok yetersiz. Mesela neden rescueleri göstermiyor.

Abi kaza kırım raporu tamamlandı o zaman,
Kopma olduğunda heli yatay kalarak devam etmiş ama bağlandığında sen holdu çekebilmişsin,
Modern sistemler koptuğunda hemen bağlanmaya çalışır, bence bec testte 4V gördüysen paller yükteyken ani bir harekette daha da düşer abi,
Spiritin logu log değil bence de , ben de bir spirit kullanıcsı olarak aynı fikirdeyim, ama bence external bec al derim.. Pilottrde uygun modeller var, tekrar geçmiş olsun..