[Video]: İstanbul Hezarfen Team

İlker Sönmez' Alıntı:
Sizdeki makine çok iyiymiş , fiyatıda baktım bayağı yüksekmiş. Ben 700 - 800 civarı birşey bakıyorum. Özellikle düşük ışıklı ortamda iyi görüntü veren uygun fiyatlı makina yapıldımı acaba :)
Compakt sınıfta olup o fiyata düşük ışık performansı iyi olan makine bilmiyorum maalesef. canon 650d canon 60d gibi makineler iyi bu konuda ama çok iyi olsun isterseniz "full frame" diye tabir edilen "canon 5d mark2" veya "nikon d800" gibi makinelere yönelmek gerek. Onlar da çok pahalı.

ismail ŞENCAN' Alıntı:
Goblin 700 Carbon

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mustafa 450 L ( 3gx setup )

Adam 700 goblin ile kıyamıyor ya. Kıyılcak gibide değilki. Adana da buluşma yapsakta Goblin carbonlar birbirlerine kavuşsalar..

Merhaba abilerim, üstadlarım.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Sümer Abi beni kırmayarak Hezarfen'de yaptığı uçuşuna davet etti. Meteoroloji ne kadar bizi şaşırtmış ve beklenen rüzgar yaklaşık 10 km/saat üstünde ve sıcaklık 9-10 derece altında olsa da güzel uçuşların yapıldığı eğlenceli bir gün geçirdik. Sümer Abi'ye bugün için tekrardan teşekkür ederim. Kendisi ve diğer Hezarfen ekibi üyesi abiler çok sıcak kanlı, sevecen insanlar tanıştığım ve buluşmalarına dahil olabildiğim için gerçekten mutluyum.

Gün içerisindeki uçuşlara ait bir kaç görsel;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vayyy süper. Ellerine sağlık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tam 1 sene sonra bu haftada yeni videolar görmek gercekten harika oldu :halay: paylaşım ıcın tesekkur ederiz Mehmet, ellerine saglık :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu Mehmet Ali'yi sevdim. Akıllı çocuk. Örneğin Edge540 ile kalkışı çekmiş ama iniş yok. Sümer Abisini rezil etmemiş! :)

Abi bunca yıllık modelcilik kariyerini bir expo değeri ile zedelemek istemedim :laugh: ama edge 540 taki problemi dual rate ile çözemez miydik hala %50 expo beni düşündürüyor :rolleyes: phoenix sim de %30 expo ile başlıyor bu tarz modeller, bana fazla geldiği için %15 yapıyorum.

Mehmet eline sağlık, epeydir uçaklı uçuş ve Sümer abiyi izlememiştim. :thumbup:

Paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

Hava dediğin gibi biraz tatsızmış. :-\ Ama tabi Sümer abiye hava civa olmuş herzamanki gibi. :laugh: :saygilar:

Edge540 gibi aerobasi uçaklarında hareketleri dual-rate ile kısmak bence de pek mantıklı değil. ??? Çünkü düşük hızlarda yapacağın manevralarda kanatçıkların abartılı hareketlerine ihtiyacın olacaktır. Bu sebeple yüksek hızlardaki uçağın anormal agresif karakterini ben de olsam Sümer abi gibi expo'yu arttırarak törpülemeyi tercih ederdim. %p Öbür türlü dual-rate ile kıstığında ihtiyacın olduğunda stick kontrollerinde zaten sona dayanmış olduğun için fiziken yeterli komutu veremez durumda kalabilirsin. :rolleyes: Örnek olarak hover'ı ve modelini stall ederek yapacağın tüm manevraları düşünebiliriz. Bu manevralarda abartılı kanatçık hareketlerine ihtiyacın var, dual-rate ile yapacağın limitlendirme senin elini kolunu bağlayacaktır.

Expo bu durumda güzel bir çözüm oluyor. Bir diğer alternatifte uçuş mode'ları oluşturmak olabilir. %p Yapacağın manevralara ve modelini uçuracağın hıza göre seçmeli bir switch'e atadığın ihtiyacına bağlı dual-rate ve expo içeren ayarlar arasında geçişler yaparak uçmakta güzel bir yöntem bence. :coolxf:

Türker Akgün' Alıntı:
Mehmet eline sağlık, epeydir uçaklı uçuş ve Sümer abiyi izlememiştim. :thumbup:

Paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

Hava dediğin gibi biraz tatsızmış. :-\ Ama tabi Sümer abiye hava civa olmuş herzamanki gibi. :laugh: :saygilar:

Edge540 gibi aerobasi uçaklarında hareketleri dual-rate ile kısmak bence de pek mantıklı değil. ??? Çünkü düşük hızlarda yapacağın manevralarda kanatçıkların abartılı hareketlerine ihtiyacın olacaktır. Bu sebeple yüksek hızlardaki uçağın anormal agresif karakterini ben de olsam Sümer abi gibi expo'yu arttırarak törpülemeyi tercih ederdim. %p Öbür türlü dual-rate ile kıstığında ihtiyacın olduğunda stick kontrollerinde zaten sona dayanmış olduğun için fiziken yeterli komutu veremez durumda kalabilirsin. :rolleyes: Örnek olarak hover'ı ve modelini stall ederek yapacağın tüm manevraları düşünebiliriz. Bu manevralarda abartılı kanatçık hareketlerine ihtiyacın var, dual-rate ile yapacağın limitlendirme senin elini kolunu bağlayacaktır.

Expo bu durumda güzel bir çözüm oluyor. Bir diğer alternatifte uçuş mode'ları oluşturmak olabilir. %p Yapacağın manevralara ve modelini uçuracağın hıza göre seçmeli bir switch'e atadığın ihtiyacına bağlı dual-rate ve expo içeren ayarlar arasında geçişler yaparak uçmakta güzel bir yöntem bence. :coolxf:
Türker abi ben düşük hızlardaki manevra kabiliyetini etkileyeceğini düşünmeden yazmıştım bunu aslında fakat expo değerini arttırdığımızda (expo grafiğini düşünerek) stick hareketi diyelim ki %30 u geçtikten sonra lineer grafikteki bitiş noktasını yakalamak için stick, 1mm hareket ettiğinde flap 3mm hareket etmesi gerekirken 6mm hareket edecek ve kontrol hassasiyeti artacak. Bu durumda iniş esnasında elevator stick ini %30 un üzerine çıkarmamız gerekirse model yere yakınken istemediğimiz şekilde fazla tepki verecek ve stabiliteyi bozacak. Açıkçası bu konu üzerinde çok fazla düşünüyorum çünkü ilk defa uçuracağım mxs-r akrobasi uçağımın expo ve dual rate miktarı ne olmalı bilmiyorum. Sanırım bunu ilk uçuş için biraz fazla tutup deneme yoluyla bulmam gerekiyor ama ilk yazdığım şekilde iniş esnasında stick i malum %X değerinin üzerine çıkarmam gerekirse diye de korkuyorum açıkçası. ??? Bunun bir orta yolu yok mudur ? :rolleyes:

Mehmet Ali, %60 hatta 70'e kadar korkma.

Sümer abi benim modelim senin o gün uçurduğun edge 540 a çok benzer karaktere sahip bir model. Yani ilk uçuşu güvenli bir şekilde yapabilmek için sence değerler ne olmalı ?

Mehmet Ali AYKUT' Alıntı:
Sümer abi benim modelim senin o gün uçurduğun edge 540 a çok benzer karaktere sahip bir model. Yani ilk uçuşu güvenli bir şekilde yapabilmek için sence değerler ne olmalı ?

Elevatöre 50 aileron ve rudder 40 gibi. Tabii eksi olacak.

sumeryamaner' Alıntı:
Elevatöre 50 aileron ve rudder 40 gibi. Tabii eksi olacak.

Anladım abi çok teşekkür ederim :saygilar: Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir soruydu, sayende giderdim :yuppi: İnşallah kırımsız tamamlanırsa videosunu da paylaşacağım :halay:

Mehmet Ali AYKUT' Alıntı:
...stick hareketi diyelim ki %30 u geçtikten sonra lineer grafikteki bitiş noktasını yakalamak için stick, 1mm hareket ettiğinde flap 3mm hareket etmesi gerekirken 6mm hareket edecek ve kontrol hassasiyeti artacak. Bu durumda iniş esnasında elevator stick ini %30 un üzerine çıkarmamız gerekirse model yere yakınken istemediğimiz şekilde fazla tepki verecek ve stabiliteyi bozacak...
Böyle bir endişe yaşamana gerek yok bence Mehmet. ;) Expo senin sticklerinden ne kadar komut vereceğine karar verene kadarki milisaniyelik gri bölgede uçağı görerek algılaman için ihtiyacın olan zaman zarfında panikle verdiğin gereksiz kontrolleri törpülüyor sadece. Yoksa sticklerinden kararlı ve bilinçli bir şekilde verdiğin kontrollerde doğru zamanda o noktada olmana engel olmuyor. Bu zamana kadar hiçbir zaman expo sebebiyle verdiğim komutların geç kaldığını algılayabildiğim bir tecrübem olmadı.

Tabi süpersonik reflekslere sahip bunu algılayabilen modelciler vardır belkide bilemiyorum. :laugh:

100 expoyu dene sonra konuşalım :)