[Video]: Sab 380 kurulum ve maiden uçusu

Mesut Arslan

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar herkese merhaba, uzun bir suredir hayalini kurduğum helimi topladım. Bu sureçte çevremde hiçbir modelçi olmadıği için baya zorlandım. Bu sıkıntıyı Rckolik i bastan sona okuyarak, Mehmet ve Turker beyin kurulum videolarını (istisnasız hepsini) izleyerek aştım. Butun bu bilgiler ışığında modelimi topladım ve ilk uçusumu yaptım. Maiden uçuşum aynı zamanda ilk 6 kanallı heli uçusumda oldu. Kısacası başta Mehmet ve Türker beye ve bildiklerini burada paylaşarak bunu başarmamı sağlayan sizlere çok teşekkür ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle forumu baştan sona okuyarak modeli hiç bir yardım almadan toplayıp, ayarlayıp uçurduğun için seni canı gönülden tebrik ederiz Mesut :thumbup: :bravo:

Bu tür başarılı sonuçları görmek yıllardır verdiğimiz emeğin boşa gitmediğinin çok güzel bir örneği. İnan her şeye değiyor bunları sizlerden duymak ve görmek :RCKolik:

Diğer taraftan uçuşa gelecek olursak. İlk 6 kanal uçuş için tek kelime ile Harika bir uçuş :thumbup: Anlaşılan o ki bolca sim çalışmışsın ve çok soğukkanlısın, artı bu hobiye de çok yeteneğindeki var %p

Ama... biraz aşırı güven var sanki. Mesela ilk uçuş olmasına rağmen modeli kendine gereksiz çok yaklaştırmışsın. Hatta 1 defa nose in de model arkana geçip, seyircilerin üzerine geldi zannedersem. Ayrıca arkandaki elektrik direktleri de çok yakın.

Maiden ve ilk uçuş heyecanından olduğunu düşünüyorum. Aman dikkat edelim, ne modeli, ne kendimizi ne de başkalarını gereksiz riske atmayalım. Bırakalım model bizden biraz uzak uçsun. Allah muhafaza yaptığımız bu hobinin kesinlikle şakası yok.

Bunları yazıp keyfını kaçırmak istemezdim ama gördüğümüz şeyleri yazmaksak görevimizi eksik yapmış oluruz diye düşünerek bunları senle paylaştım.

Özetle eline, emeğine sağlık :thumbup: Bundan sonra bolca uçuş videoların ile pilotajındaki gelişmeyi takip etmek isteriz, şimdiden bol keyifli kırımsız uçuşlar :RCKolik:

Mehmet bey tavsiyeleriniz için çok tşk. Bildiklerimin yüzde doksanını sizden öğrendim ve tavsiyelerinize kesinlikle uycam. Sim konusuna gelicek olursak, çok uzun süre sim çalıştım ve cok faydasını gördümü düşünüyorum. Bundan sonrada sime devam, sim de durduğu gibi durmuyor :)

Bu arada Mesut, kullandığın Kuman'da ve fbl ünitesinin markasını öğrenebilir miyiz ?

Kullandğım malzemeler şöyle:

Futaba 14sgh / R6303 receiver
Brain Fbl
scorpion hk 3020 1000kv
KST 215MGx3
Savöx 1357
Yep 60A
Pulse 1800 mah 45C
GT EIGTH Şarj cihazı

Ekipmanlar da gayet iyi %p Şu aşamada gerekli değil ama meraktan soruyorum, governor devreye aldın mı, yoksa gaz eğrisi mi kullanıyorsun ?

Mehmet bey gaz eğrisini kullanıyorum. Governor ve rescue olayını tam çözemedim, dediğim gibi çevremde kimse olmadığı için bazı şeyleri tam çözemedim. rescue kanalını felan atadım ve ünitenin setuplarını hiç değiştirmedim, ama çalışırmı çalışmazmı bilmem. ilerde deneyip görcez :)

Mesut ARSLAN' Alıntı:
Mehmet bey gaz eğrisini kullanıyorum. Governor ve rescue olayını tam çözemedim, dediğim gibi çevremde kimse olmadığı için bazı şeyleri tam çözemedim. rescue kanalını felan atadım ve ünitenin setuplarını hiç değiştirmedim, ama çalışırmı çalışmazmı bilmem. ilerde deneyip görcez :)
Beyi kaldırsak nasıl olur acaba [emoji4]

Governor su aşamada kesinlikle gerekli degil. Rescue kısmını ise ileride denersin ama eger kanalı doğru atadıysan ve unite yönün yazılımda doğru seçtin ise bir sorun olmayacaktır.

Mesela paller sökülü ve Kuman'da hold aktif iken yerde modeli enerji verdikten ve unite kendini kurduktan sonra rescue tuşuna basınca swashplate düz bir şekilde yukarı hareket ediyor mu ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Abi :), rescue switch çektiğimde yukarı kaldırıyor ama swashplate yavas yavas eski haline geliyor. bide sadece uniteden aux kanalınamı, yoksa buttun setup ayarlarında rescue hanesine tik atmam lazım?

Mesut ARSLAN' Alıntı:
Mehmet Abi :), rescue switch çektiğimde yukarı kaldırıyor ama swashplate yavas yavas eski haline geliyor. bide sadece uniteden aux kanalınamı, yoksa buttun setup ayarlarında rescue hanesine tik atmam lazım?
Rescue aktif olunca swashplate önce düz şekilde yukarı çıkıp sonra yavaşça asagiya inmesi normal.

Sadece Aux kanalında rescue seçiyoruz, diğer setup konumları icin seçmeye gerek yok.

Eger ünitenin yerleşimi de normalse bence ayarlar tamam [emoji106] Ama yine de ilk rescue çekerken biraz yüksekte ve düz konumda olmaya çalış.

Son olarak Brain da rescue tuşuna basılı tutmak gerekiyor. Hemen basıp çekme. Buton basılı halde kurtarma yaptıktan sonra zaten kendisi otomatik olarak devreden çıkıyor. Hemen basıp çekersen, kurtarma tam olarak ısını yapmaya fırsatı kalmıyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hayırlı uğurlu olsun Mesut Bey. :bravo: :bravo:

Güzel geri bildiriminiz içinde ayrıca teşekkür ederim. :saygilar:

Her ne kadar forum üzerinden sizin gibi çevresinden destek alamayan modelci arkadaşlarımızı için elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışsakta ancak çok küçük bir yüzde başarılı olabiliyor malesef. :rolleyes:

Sebepler çok " sabırsızlık, nakitsizlik, zaman azlığı, yeterince araştırmama, ciddiye almama, başlarken yaşanan zorluklardan cayma gibi gibi.... " ama siz bu güzel sonuca ulaşabildiğinize göre modelci olmak için gerekli olan bütün özelliklere sahipsiniz demektir. :thumbup:

İlk uçuşta gerçekten çok başarılı tebrik ederim, umarım hobide kalıcı olursunuz bende bu hobiye yatkınlığınız olduğunu düşünüyorum. :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rescue aktif olunca swashplate önce düz şekilde yukarı çıkıp sonra yavaşça asagiya inmesi normal.

Sadece Aux kanalında rescue seçiyoruz, diğer setup konumları icin seçmeye gerek yok.

Eger ünitenin yerleşimi de normalse bence ayarlar tamam [emoji106] Ama yine de ilk rescue çekerken biraz yüksekte ve düz konumda olmaya çalış.

Son olarak Brain da rescue tuşuna basılı tutmak gerekiyor. Hemen basıp çekme. Buton basılı halde kurtarma yaptıktan sonra zaten kendisi otomatik olarak devreden çıkıyor. Hemen basıp çekersen, kurtarma tam olarak ısını yapmaya fırsatı kalmıyor

Abi Her zamanki gibi en önemli yerleri net bir şekilde açıkladın tşk. bunuda çözdük sanırım :thumbup: , governor olayıda ileride inşallah :D

Türker, sizlerin emekleri sayesinde bunları başarıyoruz. Sabır gercekten önemli, sizlerin yaklaşık 20GB videonuzu izlemişimdir. Etrafımdakiler artık kafayı yedimi düşümüyordu :islik: . Ama en basitinden en zor kısmınına kadar (Loctite kullanımı- swash ayarı) bu şekilde öğrendim. Halada sizleri takip ederek eksikleri kapatmaya çalışıyorum. Yatkınlığa gelince, uzun yıllar gerçeğinin içinde uçtum etkisi oldumu bilmem ama hava yastıgından nasıl kurtulunur pitch nedir, kuyruk yetmezliği gibi bazı şeylere aşinaydım fakat şurası kesin sim olmasa olmazdı. illede sim illede sim :thumbup:
İlk uçuştan sonra şunu fark ettim, modelcinin en çok ihtiyaç duyduğu şey başka bir modelçiymiş tabi bu benim düşüncem. :RCKolik: