Wilesco D100 E Buhar Makinası

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Uzun zamandır bir buhar makinası almak isterdim. Almak bugüne nasipmiş. Wilesco D100 E kit olarak bir kutu içinde geliyor. Makinanın volanına spiral yay ile bir dinamo bağlanıyor. Dinamonun ürettiği elektrikle, kit içinden çıkan çeşitli elektronik parçalar kullanılarak devreler yapılıyor.

Buhar kazanının oturduğu siyah sac parçanın ve içindeki yakıt haznesi kızağının kenarlarındaki tırnaklar taban levhasında açılmış çentiklere geçiriliyor. Bu tırnaklar taban levhasının altından bir pense ucu ile eğilerek parça sabit hale getiriliyor. Buhar kazanının oturduğu siyah renkli sac parça yerine biraz zor yerleştiriliyor. Bunun için yakıt haznesinin yerleştirildiği kızağı biraz eğmek gerekiyor. Parçaları birkaç kere deneyip sonra birleştirmek lazım.

Aslında D100 E montajı birkaç saatte yapılabilecek basit bir makina. Ben her gün birkaç parçayı birleştirerek yavaş yapıyorum, böyle daha güzel oluyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: seyit kuşku

Daha geçen gün Türker ile nette dolaşırken bu markanın ürünlerini gördük.

Gerçekten güzel düşünülmüş bir seti var.

Keşke fiyatları biraz daha makul olsa da hepimiz birer tane alıp, oynasak.

Bu arada unutmadan hayırlı olsun Levent bey.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Güzel bir ürün. Özellikle okulların fizik laboratuarlarında olması gerek. Güle güle kullanın!

Hayırlı olsun Levent bey, çok şeker bir makina. :thumbup:

Hayırlı olsun güle güle kullanın Levent Bey.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Abi ne işe yarıyor bu ???

Hobi :)
Alıyorsun, birleştiriyorsun, çalıştırıyorsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Abi ne işe yarıyor bu ???

Mustafa arkadaşımız, bu küçük bir buhar makinası. Kazanına su konuyor, alttaki hazneye yakıt konup yakılıyor. Buhar oluşunca bir piston aracılığıyla volan dönüyor. İstenirse bu volana bir yay takılarak matkap, testere gibi gene küçük ölçekte çeşitli araçlar eklenebiliyor. Şafak arkadaşımızın dediği gibi bir hobi. :)

Buhar makinasını tamamladım, çalıştırdım. Bir mutluluk, bir heyecan... :)

Öndeki düdüğü çalıştırmak sıcaklık nedeniyle zor oluyor, tutulmayacak kadar ısınıyor. Mandalı uzaktan açıp kapayacak bir çatal yapacağım. Yapım kılavuzunda kazanın ortasındaki buhar borusuna bir conta takılması gösterilmiş, ancak bu conta arkadaki emniyet valfı ile öndeki düdüğün contaları gibi değil. Bu buhar borusunun contası içeriye takılan küçük ve ince bir conta. Pistonun bağlı olduğu osilatörü buhar çıkışına bağlayan yaylı vidayı biraz sıkmak gerekiyor, aksi takdirde osilatörden su fışkırıyor. Makinada kit ile birlikte verilen WiTabs tablet yakıt kullandım. Kılavuzda 1 1/2 tablet kullanılması yazılı. Bir tablet kullandım, yaklaşık 5 dakika çalıştı. Pencere açık olmasına rağmen tabletler biraz koku yapıyor. Forest Classics'ten D100 için uygun bir alkol yakıcı alacağım. Etil alkolün yarım litresi 25 TL ve kokusuz yanıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: seyit kuşku

Güzel olmuş. :)
Arada bi çalıştırıp izlenir bu resmen :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kesinlikle farklı ve keyifli bir şey. Güzel seyirler Levent bey.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Levent bey hayırlı olsun. Uzun zamandır benim de merakım var bu tür cihazlara seyretmek oldukça keyifli olmalı.
Helimax ların gerçek fotoğraflarını paylaşmanızı rica etsem.

Yorumlarınız için teşekkürler. :)

Graupner Helimax modellerini bir zamanlar katalogda görmüştüm. Pahalı modellerdi, alamadım. Model uçak inşa etmek daha ucuza geliyordu. İmza yerindeki sayfa Graupner'in 1982 kataloğundan bir sayfa. Helimax -bazı Schlüter helikopter modelleri ile birlikte- yapmak istediğim ama yapamadığım bir model.