Yakıtlı Helikoptere Mesajımdaki BEC Uygun mudur ?

Yıldıray Peker

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar. Kandiliniz Mübarek Olsun dileklerimle... Trex700 ve Trex 600 helikopterlerimde Align 2in1 Kullanıyorum. Ancak daha bujiyi ısıtırken bile çok ısınıyor. Havada Tic-Toc larda yanıp da devre dışı kalarak helikopteri kaybettirmesinden endişe duyuyorum. Daha kötüsü helikopterin herhangi bir canlıya zarar vermesi ki o konuya hiç girmiyorum. Buna istinaden BEC leri değiştirmek istiyorum. GRYPHON 7020 düşünüyorum ancak maliyeti fazla oluyor,yurt dışından alma durumu,kargosu,gümrüğü,başka siteden alacağım switchleriydi derken ufak bir helikopterin kit parasına denk geliyor neredeyse. Bunun üzerinde HobbyWing'in BEC'ini gördüm.

ÜRÜN : HOBBYWING - U-Bec 10A/20A Max. (2-6S Li-Po)

1-Bu marka konusunda genel görüşünüz nedir ?
2-Bu Model BEC'i DS610 gibi servoların olduğu bu helikopterlerde kullanabilir miyim? Gücünün yetersiz kalması vb. durumla karşılaşır mıyım?
3-Bu BEC de üzerinde soğutma tertibatı göremedim. Heat sink vb. Bu nasıl soğuyor ? Aldığımda sırf bu yüzden Align 2in1 gibi ısınma durumu olur mu ?
4-Bu ESC BEC'i mi ? ESC Bec'i ile normal Bec diye bir ayrım var mı ?
5-Gryphon 7020'deki gibi Servo besleme çıkışı yok. Servolar alıcı üzerinden besleniyor normal düzen. Bunun alıcıya uzun vadede zararı ve tehlikesi olur mu ? Yani almışken servo çıkışlı olanı al alıcıyı servo yükünden kurtar mı dersiniz? Yoksa o kadar büyütülecek bir durum değil mi ?
6-Align 2in1 haricinde sizin tavsiye edeceğiniz bir regülatör var mıdır ? Yurt içinden tedarik edebileceklerim öncelikli olmak üzere...

Teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• hobbywing-u-bec-10a20a-max-2-6s-li-po__0392237460620560.jpg
    hobbywing-u-bec-10a20a-max-2-6s-li-po__0392237460620560.jpg
    59.8 KB · Görülme: 271
Moderatör tarafında düzenlendi:
610’lar o kadar da akim canavari degildir, align regulator gayet yeterlidir o servolar icin. Bujiyi isitirken isinmasi durumu baska bir sebepten olabilir, sonucta buji isitici en fazla 1 amper falan cekiyordur, yada oyle olmasi lazim normalde.

Diger bec’e gelecek olursak, hobbywing sevdigim ve guvendigim bir marka. Bu bec 10a surekli cikisli, gayet yeterli. Kasasi komple aluminyum oldugu icin sogumasinda da bir sorun olmayacaktir diye dusunuyorum. Bir ara ben de bundan almayi dusundum, ancak mekanik switch olmasi (ozellikle nitroda) benim icime sinmedi (titresim)

Bu tip yuksek amperli bec’lerde 2 cikis bulunur, bunun sebebi servo soketlerinin maksimum 4-5 ampere dayanabilmesidir. Her iki cikisi da kullanarak 10 ampere kadar guvenle kullanilabilir. Alicinin bu amperajda sorun yasamamasi lazim.

Esc beci gibi ayri bir bec turu yok. Linear bec, ubec, sbec gibi turler var.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
610’lar o kadar da akim canavari degildir, align regulator gayet yeterlidir o servolar icin. Bujiyi isitirken isinmasi durumu baska bir sebepten olabilir, sonucta buji isitici en fazla 1 amper falan cekiyordur, yada oyle olmasi lazim normalde.

Diger bec’e gelecek olursak, hobbywing sevdigim ve guvendigim bir marka. Bu bec 10a surekli cikisli, gayet yeterli. Kasasi komple aluminyum oldugu icin sogumasinda da bir sorun olmayacaktir diye dusunuyorum. Bir ara ben de bundan almayi dusundum, ancak mekanik switch olmasi (ozellikle nitroda) benim icime sinmedi (titresim)

Bu tip yuksek amperli bec’lerde 2 cikis bulunur, bunun sebebi servo soketlerinin maksimum 4-5 ampere dayanabilmesidir. Her iki cikisi da kullanarak 10 ampere kadar guvenle kullanilabilir. Alicinin bu amperajda sorun yasamamasi lazim.

Esc beci gibi ayri bir bec turu yok. Linear bec, ubec, sbec gibi turler var.

Emre Abi ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz bilgilere istinaden benim elimdeki BEC lerde sorun olduğunu düşünüyorum. Bir de youtube'da çok fazla ''align 2in1 fault'' videoları görünce,tekrar aynı ürünü almaktansa hem daha da uygun fiyatlı olan bu BEC i tercih etmek istedim.

Alıcım AR7000. 1 adet enerji girişi mevcut. Bu doğrultuda, BEC çıkışlarından birini alıcıya,diğerini de harici buji ısıtıcısına bağlayabilir miyim? Bu durumda servoların vb. akımını BEC tek koldan sağlayabilir mi? Alıcıda zaten 1 giriş mevcut çünkü...

Hobbywing ,switchi dışında tavsiye ettiğiniz bir BEC doğru mudur ?

Bu bec’i ben hic kullanmadim, dolayisiyla tavsiye demeyelim, hobbywing benim icin guvenilir bir markadir diyelim.

Servolari tek kablodan beslemek bence cok iyi bir fikir degil. Guvenli tarafta kalmak icin her iki cikisi da kullanirdim ben olsam. Bunun icin de servo kanallarini kullanabilirsin. Bir Y kablo ile hem servoyu, hem de bec cikisini alicidaki bir porta baglayabilirsin. Ayni sekilde harici buji isiticisi icin guc alman da mumkun.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker
Bu bec’i ben hic kullanmadim, dolayisiyla tavsiye demeyelim, hobbywing benim icin guvenilir bir markadir diyelim.

Servolari tek kablodan beslemek bence cok iyi bir fikir degil. Guvenli tarafta kalmak icin her iki cikisi da kullanirdim ben olsam. Bunun icin de servo kanallarini kullanabilirsin. Bir Y kablo ile hem servoyu, hem de bec cikisini alicidaki bir porta baglayabilirsin. Ayni sekilde harici buji isiticisi icin guc alman da mumkun.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Rahatsızlık veriyorsam lütfen kusuruma bakmayın ancak şu kısmını anlayamadım... Malumunuz nitrolu araç olması sebebiyle 5 adet servo mevcut. Y kablo ile BEC den çıkan 2 ucu birleştirip tek uç olarak alıcıya mı bağlamalıyım? Yoksa çıkışın birini alıcıya,diğerini servolara mı vermeliyim? Bu şekilde olacak ise, + - kablolarını BEC Çıkışına,sinyal ucunu alıcıya göndermem gerekecek. Ucuna konnektör ekleyerek yapmam gerekecek sanırım. Hangisini uygulamam gerekiyor acaba ?

Degisik tiplerde Y kablolar var. Mesela soyle bir kablo diyelim:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunun bir ucuna bir servoyu, diyelim elevatoru, diger ucuna da bec cikisini baglayacaksin, erkek ucunu da alicidaki elevator servosu girisine baglayacaksin. Alicinda fazladan bir batt portu yaratmis gibi oluyorsun yani.

Alicilarda sinyal pinleri ayri, + ve - pinleri ise hepsi birbirine baglidir. Yukardaki ornekte sadece elevatore degil, butun servolara ve aliciya bagladigin herseye enerji veriyor olacaksin.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker
Degisik tiplerde Y kablolar var. Mesela soyle bir kablo diyelim:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunun bir ucuna bir servoyu, diyelim elevatoru, diger ucuna da bec cikisini baglayacaksin, erkek ucunu da alicidaki elevator servosu girisine baglayacaksin. Alicinda fazladan bir batt portu yaratmis gibi oluyorsun yani.

Alicilarda sinyal pinleri ayri, + ve - pinleri ise hepsi birbirine baglidir. Yukardaki ornekte sadece elevatore degil, butun servolara ve aliciya bagladigin herseye enerji veriyor olacaksin.
Çok teşekkür ederim Emre Abi Bunu bilmiyordum. İnanın gerçek define haritası almış gibi oldum. Zira bu ve tüm vermiş olduğunuz bilgiler benim için hazine niteliğinde. Çok çok teşekkür ediyorum. Bu şekilde Uygulayacağım :)

Bir Kola bahsetmiş olduğunuz bağlantıyı yaptım. Diğer kola da y kablo kullanıp,erkek ucunu alıcıya,bir ucunu BEC'e diğer ucunu da buji ısıtıcısına bağlasam oluyor sanırım ? Doğru mudur ?

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman