Yarış Quad’ı İçin Kontrol Kartı Seçimi

İlgi Alanı
Multikopter
1. SP Racing F3 Flight Controller Integrate OSD Deluxe versiyon Fiyat 150 TL

2. Matek F405-STD Flight Controller Fiyat 140 TL

3. Matek F405-CTR Flight Controller Fiyat 167 TL

4. Matek Systems F722-STD Fiyat 172 TL

2.ve 4. seçenek için video transmitter modülü Fiyat 152 TL

F450 quadcopterden sonra bir yarış quad'ı yapmak isitiyorum ama kontrol kartına karar veremedim.
SP Racing F3 Flight Controller Integrate OSD Deluxe kullanmak istiyorum. F3 çok popüler kart ama F4 daha güncel bir kart. F7 nin ise tam oturmadığını düşünüyorum.
F3 kartın sensörleri daha hassas mpu6050 imu. Diğerlerinde ICM20602 imu yada mpu6000 var. ICM20602imu sıkıntılı diye okudum yabancı forumlarda.

Bu kartları kullanan yada bilgi sahibi olan arkadaşların tavsiyelerine ihitiyacım var.

Son düzenleme:
Bizler forum ortamında pek “Drone” ve “Droner” kelimelerini kullanmayı sevmiyoruz. Sebebini ise şu yazıda bulabilirsin.

1. Kartı yaklaşık 3.5dk kullandım :D İlk uçuşumda quad ım kayboldu, hala arıyorum (forumda görmüşsünüzdür). Bilindik F3 den farkı OSD olması, 8mb blackbox olması. Yazılımsal ve de kablo bağlantıları olarak farklılıkları var. Aslında biraz sinir ediyor. Ama bence alınabilir.

2. F4 nesil, hızı, OSD, hafıza kartına kayıt özellikleri yanı sıra, F3de olan herşeyden sadece magnetometer yok. Bu da aslında bir bakıma iyi. Çoğu kaliteli GPS modülü compass/magnetometer var. Bu tür bir gps i F3le kullanmak için, F3 üzerinden compass ı sökmeniz gerekecekti. Bu kart ileiçin gerekmeyecek.

3. Yanlış bilmiyorsam, 2 numardan farkı pdb ve 5V bec olması. Ama ben bunun yerine 2 numara ve pdb ayrı kullanmayı tercih ederdim.

4. Dediğiniz gibi henüz yeni. Ama illa F7 kart kullanacam derseniz bence omnibus derim. Çift gyro var. Bir denizci olarak gyro demek can demek derim :D

Yarış quad toplama konusunda her ne kadar çol uzun ve detaylı tecrübem olmasa da aşağıdaki parçalar benim bir sonraki projem için seçtiklerim. Paylaşmak isterim.

Gövde belirtmiyorum. 220-250mm arası gövdelere uygun olacağını düşünüyorum.

Motor:

ESC

FC

PDB

Kamera

vTX

GPS

diğer parçalar, buzzer,led, radyo alıcısı vs yazmıyorum. Kumandanıza uygun alıcı olacak, buzzer vs standard parçalar.

Pil seçimi yüksek C 4S. 5S veya 6S ile uçacam derseniz ki bu donanım bu pillere uygun, o zaman pdb değiştirmeniz gerekir.

Pervane olarak 5045 gayet uygun olacak, hem atak ve hızlı hem de yeterli trust ile makul uçuş süresi sağlayacaltır.

tabi bu benim düşüncem. Kurulumu yapıp uçurduğum bir proje değil. Kısmet olursa haziran ayında bu parçaları almış ve toplamaya başlamış olurum.

Son düzenleme: