Yeni Başlayanlar için Kumandalar Hakkında Genel Bilgiler

Sümer abinin helici zamanlarından videolar var forumda :laugh:

Ayrıca aileron elevator rudder gibi kavramlar da bu kumanda konusuna yakışmadı, aklımda deli sorular var pitch nedir, roll nedir, yaw nedir gibi :rolleyes:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Helicilerin lineer servo kullanması hiç de anormal değil. Çünkü klima çağında vantilatör kullanan, adam gibi servo çağında da tarih öncesi servoları kullanır! :lol:
Sümer Yamaner' Alıntı:
Yaa kendi kalelerine golü attılar işte. Artık sussunlar! :D :p
Abi, heli gibi teknoloji harikası olan bir alete bunu diyorsan artık biz sana ne diyebilir ki :lollol: :lol: Hangi modelin hangi teknolojiyi takip ettiği gün gibi orta da iken ;D ;D

Ynt: Yeni Başlayanlar için Kumandalar Hakkında Genel Bilgiler

Sıkışınca belden aşağı vuruşlar başlar... :) Geçmişimden utanmıyorum. Herkes hata yapabilir. Önemli olan hatadan dönüp doğru yolu bulmaktır. :lol:
Anlatırız merak ettiğiniz her şeyi... :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi, heli gibi teknoloji harikası olan bir alete bunu diyorsan artık biz sana ne diyebilir ki :lollol: :lol: Hangi modelin hangi teknolojiyi takip ettiği gün gibi orta da iken ;D ;D
Valla şu USB'den çalışan vantilatörler daha bi harika bence. :D :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Valla şu USB'den çalışan vantilatörler daha bi harika bence. :D :)
Abi şimdi sen uçakci olunca o aletin basitliği seni etkilemiştir normal ve beklenen bir durum :) ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Abi şimdi sen uçakci olunca o aletin basitliği seni etkilemiştir normal ve beklenen bir durum :) ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hahahaaaa... Sen dikkat et de sakın bir gün uçağa falan bulaşayım deme. Bunların tümünü yediririm! :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hahahaaaa... Sen dikkat et de sakın bir gün uçağa falan bulaşayım deme. Bunların tümünü yediririm! :lol:
Abi hiç sıkıntı değil, nasıl olsa ne cevap vereceğimi az önce senden öğrendim :laugh: :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
..... Geçmişimden utanmıyorum. Herkes hata yapabilir. Önemli olan hatadan dönüp doğru yolu bulmaktır. :lol:

Sorumu yanlış yere yazdım sanırım...

Özellikle kumanda konusunda neredeyse aklımda hiç soru işareti kalmadı..Paylaşımlar ve bilgilendirmeler insanı fazlasıyla bilgi sahibi yapıyor..Fakat anlamadığım bir kaç nokta var..Forumu okudum ama bulamadım..
TUNİGY 9XR de kullanılan orange dsm2 module mutlak suretle sinyalizasyonu sağlayan modüle..Yani bu modüle olmadan haberleşme sağlanamaz doğrumudur?
Orange Dsm 2 modülü mutlaka turnigy nin orjinal alıcısı ile birliktemi kullanmak zorundayız?
Orange dsm 2 modüle ve alıcı teknik olarak incelendiğinde tahmini menzil söylenebilirmi?
Turnigy 9x r de genellikle Fly sky modüle ve receiver kullanıldığını gördüm..Fly sky modüle LRS benzeri bir sistemmidir? Mantıgını çözemedim..Tam olarak kullanılma amacı ve performansı nedir?

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Sorumu yanlış yere yazdım sanırım...

Özellikle kumanda konusunda neredeyse aklımda hiç soru işareti kalmadı..Paylaşımlar ve bilgilendirmeler insanı fazlasıyla bilgi sahibi yapıyor..Fakat anlamadığım bir kaç nokta var..Forumu okudum ama bulamadım..
TUNİGY 9XR de kullanılan orange dsm2 module mutlak suretle sinyalizasyonu sağlayan modüle..Yani bu modüle olmadan haberleşme sağlanamaz doğrumudur?
Orange Dsm 2 modülü mutlaka turnigy nin orjinal alıcısı ile birliktemi kullanmak zorundayız?
Orange dsm 2 modüle ve alıcı teknik olarak incelendiğinde tahmini menzil söylenebilirmi?
Turnigy 9x r de genellikle Fly sky modüle ve receiver kullanıldığını gördüm..Fly sky modüle LRS benzeri bir sistemmidir? Mantıgını çözemedim..Tam olarak kullanılma amacı ve performansı nedir?
Ferhat Bey, durumu şöyle özetleme çalışayım :

Konunun ilk mesajında belirtildiği üzere kumandalar temel yapı itibari ile 2 çeşit :Modüllü ve Modülsüz
Turnigy 9XR Modüllü bir kumanda. Bu nedenle haberleşmeyi sağlayan kısım kumandanın içinde değil. Bunu kendimiz ilave olarak alıyoruz. Modullü kumandaların hangi modülleri destekledikleri üretici tarafından zaten belirtilir. Şimdi Turnigy 9Xr hem DMS2 modulünü hem de FLY SKY modülünü destekliyor.
Aslında bu modül dediğimiz şey bizim hangi firmanın hangi haberleşme protokolü kullanacağımızı da ifade etmektedir.

Peki modüller arasında fark nedir derseniz. Bu tamamen modüllerin kullandıkları haberleşme protokolü ile ilgili. Mesela siz Blade 130X micro heli kullanacağım derseniz, bu durumda DMS2 Modülünü almanız en mantıklısı. Zira bu mikro heli üzerinde DMS2 alıcısı entegre vaziyette geliyor. Eğer siz başka bir modül takarsanız kumandanıza, bunu bu heli ile haberleştiremezsiniz.

Modüllerin mesafe, güvenilirlik, maliyet gibi kriterleri var. Bu yüzden sizin ihtiyacınıza en uygun modülün ne olduğunu biraz araştırarak tercih etmeniz en mantıklısı.

Son olarak kumandanıza hangi marka modülü takarsanız, bununla uyumlu alıcı kullanmanız gerekiyor. Yani kumanda modulu DMS2 ve modelinizin üzerindeki alıcı FLY SKY ise, doğal olarak kumandanız modeliniz ile haberleşemeyecektir.

Simdi daha iyi anladım.Haberleşme protokolü deyince aklıma yattı.Teşekkür ederim..

Vallahi yorum yapmadan duramadım. :lollol:
Ellerinize kollarınıza sağlık abiler kardeşlerim. Bu bilgiler karşısında saygıyla eğiliyorum. :saygilar:

İsmail BAYAT' Alıntı:
Vallahi yorum yapmadan duramadım. :lollol: Ellerinize kollarınıza sağlık abiler kardeşlerim. Bu bilgiler karşısında saygıyla eğiliyorum. :saygilar:
Evet zamanında benim de zevk alarak okuduğum, Sümer abimizin değerli katkıları ile güzelleşen iyi bir kaynak konu olmuştu :thumbup:

Evet zamanında benim de zevk alarak okuduğum, Sümer abimizin değerli katkıları ile güzelleşen iyi bir kaynak konu olmuştu :thumbup:

Abi ellerinize sağlık gerçekten değerli ve önemli bilgiler çok da zevk alarak okudum %p

benim için (noobun önde gideniyim :p ) çok önemli bir paylaşımdı . çok teşekkür ediyorum

Kusura bakmayın konuyla alakası yok ama görmüşken soruyum dedim, başka bi helikopterimden gelen devo 7 kumandamı s500 quadda kullanabilirmiyim. Yani soruyu biraz açıyım, helikopter alıcısı ve vericisini quadcoptere takabilirmiyim. Malzeme şu

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol