Yeni bir 700 seçmek için araştırmadayız...

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu arada gaui x7 severlere bir tüyo vereyim alt frame parçaları yani en çok kırılan parçalarının fusuno marka çok uygun fiyatlı karbon fiber yan sanayi versiyonları mevcut. Artık neleri araştırıyoruz helikopter almadan önce :) Dolar bu kadar yükselirse olacağı buydu.

Bu arada aşırı sıcaklar yüzünden uçuşlar sekteye uğradı , kendimizi bakıma verdik.

Synergy E5 full bakımda ....

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

abi sen böyle bilgilerin verdikce kaşıntım cidden cok üst seviyelere çıkıyor :D gidiyim goblini seviyim biraz :D X7 sevdam dinsin :D

Mehmet hocam sağolasın , oğlan benim sahada en büyük yardımcım , her türlü aleti getir götür yapar , her zaman kanopiyi o taşır . Pilleri bağlamadan önce modelden uzaklaşır. Uçarken hep arkamda durur. Her eve lazım bir tane :)

Edizim , bir goblin bir gaui her zaman filoda olmalı. Goblin 570 + gaui X7 + gaui x5 diye bir planım var bakalım hayırlısı , hanımdan izin çıkarsa yapcaz. Bu arada synergy bakımı yaparken gene bu da dursun bir köşede der gibi oldum , hiç vazgeçesim gelmiyor aletten . Çok zor işimiz çok zor :)

Bu kadar Gaui X7 muhabbeti sonrası şöyle güzel bir uçuş videosu da ilave edelim, hem de Tareq'den ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gaui X7 ile ilgili ek bilgiler:

Gaui X7 combo içinden çıkan gaui motoru aslen Scorpion HKIII-4035-500KV modelidir. Motorun özellikleri :

Stator Diameter 40 mm (1.57 in)
Stator Thickness 35 mm (1.024 in)
No. of Stator Arms 12
Magnet Poles 10
Motor Wind 9 Turn Delta
Motor Wire 21 - Strand 0.29mm
Motor Kv 500KV RPM / Volt
No-Load Current (IO) 2.02 Amps @ 10v
Motor Resistance (RM) 0.016 Ohms
Max Continuous Current 84 Amps
Max Continuous Power 3500 Watts
Weight 460 Grams (16.22 oz)
Outside Diameter 49.98 mm (1.97 in)
Shaft Diameter 5.98 mm (0.235 in)
Body Length 61.8 mm (2.43 in)
Overall Shaft Length 100.0 mm (3.93 in)
Max Lipo Cell 12s
Peak Current 104A (5 seconds)
Peak Power 4600 Watts (5 seconds)
Motor Timing 5deg
Drive Frequency 8kHz

Görüldüğü üzere güç olarak daha çok 600 sınıfı modeller için üretilmiş bir motordur.

Başka bir motor kullanmak istediğimizde önümüze bir problem çıkmakta , bu da Gaui X7'de motorun şaftının alt tarafının girdiği rulmana standart motor şaftlarının boyunun yetişmemesidir. Bu yüzden Aldığımız motora Scorpion 4035 series XL shaft takılması gereklidir.

HKIII-4035 Shaft Kit XL (6mm 48mm)

Bu şaft quantum 4530 motorlara uygulanabilmektedir.

İlgili konu linki :

İlker Sönmez' Alıntı:
Gaui X7 ile ilgili ek bilgiler:

Gaui X7 combo içinden çıkan gaui motoru aslen Scorpion HKIII-4035-500KV modelidir. Motorun özellikleri :

Görüldüğü üzere güç olarak daha çok 600 sınıfı modeller için üretilmiş bir motordur.

Başka bir motor kullanmak istediğimizde önümüze bir problem çıkmakta , bu da Gaui X7'de motorun şaftının alt tarafının girdiği rulmana standart motor şaftlarının boyunun yetişmemesidir. Bu yüzden Aldığımız motora Scorpion 4035 series XL shaft takılması gereklidir............
Gelde şimdi gıcık olma :-\ Ya böyle bir hatayı nasıl yaparlar, bir türlü anlamıyorum. Şimdi ben Gaui X7 combo alacak olsam bu detayı nasıl yakalamamı bekliyorlar.....

Bu durumda senin kararın ne olacak İlker Hocam :rolleyes: Gerçi sen sadece kit olarak almayı düşünüyordun değil mi ?

Uçurmayacak bir motor değil ancak , uzun vadede tad vermeyeceği için değiştirmek gerekir. Hep ileriye bakıp daha uzun vadede ekstra masraf çıkmasın diye düşündüğümüzden kit olarak almak daha uygun oluyor. Zaten gaui'de çeşitli versiyonlar çıkarmış. Mesela sadece motor olanı , sadece vbar olanı , super combo olanı , sadece kit olanı vs. Şaftı değiştirmek kolay iş önemli olan motora uygun olduğunu teyid etmek. Şaft siparişini verdim yolda. Sonradan bir karar değişikliği olursa sadece şaftın parası boşa gitmiş olacak.

Elimde iki takım elektronik tutma taraftarıyım uygun esc leri ile birlikte bir 6S 550 motoru birde 12S 700 motoru. Bir normal servo seti , bir HV servo seti. İki tane kaliteli BEC. Sonra sadece kitler değişir. Yeni model toplanacağı zaman sadece kit masrafı olur.

Yeri gelmişken Yozgat FunFly'da Alvin kullandığı Gaui X7 konfigurasyonunu paylaşayım :thumbup:

Bu arada resimlerden de görüleceği üzere, Deniz'in de dediği gibi Alvin kardeşimiz yeni konnektörleri kullanıyor :D

Adam yapılacak en iyi konfigürasyonu yapmış. Tüm konnektörler RCPROPLUS , Bec bile WR hercules super BEC. Şu yanlardaki karbon çıkıntılara shrink tube geçirmek iyi fikir , kanopide iz yapıyorlar zamanla :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yeri gelmişken Yozgat FunFly'da Alvin kullandığı Gaui X7 konfigurasyonunu paylaşayım :thumbup:
Mehmet Abi ayıptır ya hem adamın bütün konfigurasyonunu arşivlemişsin o da yetmemiş birde forumda paylaşıyorsun pes valla. :lollol: :lol:

shrink tube yerine nitro yakıt hortumu keserek takmak daha mantıklı :)

Ben bu sefer tail boom boyamak yerine kaplamayı bir deneyeceğim. Fotoğraflarda kanopinin sarı rengine en yakın kaplamayı buldum. Bakalım ton farkı olacakmı. Genede Çinlilerin işine pek güven olmaz farklı renk bir kanopi çıkabilir içinden :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Ben bu sefer tail boom boyamak yerine kaplamayı bir deneyeceğim. Fotoğraflarda kanopinin sarı rengine en yakın kaplamayı buldum. Bakalım ton farkı olacakmı. Genede Çinlilerin işine pek güven olmaz farklı renk bir kanopi çıkabilir içinden :)

İlker bey selamlar,
İnternette böyle bir uygulama var,nasıl olur? bilmiyorum denemek lazım

Amerikada amazonda tanesi 7 doalra home depot 'da tanesi 5 dolara satılıyor. Arkadaşlar biraz uyanık 5 katına 58 tl ye satıyorlar. İyi ve kötü yorumlar var. Amazon yorumlarına baktım. Ancak buradan almak için çok pahalı. Altına beyaz astar üzerine parlatıcı gerekiyor. 3 x 58 tl yapıyor. Goblin kuyruğu daha ucuza geliyor :)

Mordo Ortasi' Alıntı:

Bunun diğer sprey boyalardan ne farklı var bizim için tam anlayamadım :rolleyes: