Yeni model denemesi Pinkus Extra

Sonunda re-maiden :) inis sirasinda inis takiminda ufak bir hasar oldu ama :) kullanilan malzemenin en guzel yani tamirlerin cok basit olmasi :) alanin cok elverisli olmamasi sebebiyle ve ilk ucustaki tereddutlerim sebebiyle genelde uzun ucuslar yerine bol manevrali dairesel bir ucus oldu. Bu aralar ruzgarsiz gun bulmak zor Adana'da :) pilotajiminda ne kadar kotu oldugunu gormus olduk :) yanliz videolari youtube'a yuksek cozunurlukle yuklemeyi beceremiyorum :) bu arada tepkilerimiz ve konusmalarimizdanda heyecanimiz belli oluyor sanirim :halay::yuppi:
Ucagin aileron tepkileri cok guclu ve cevik fakat elevator biraz zayif kaliyor. Onunda sebebi kullandigim mikro bir servodan kaynaklaniyor. Musait zamanda birde onu standart bir 9 gr servo ile degistirirsem tadindan yenmeyecek benim icin :)
Artik ucagi suslemesi icin hanimin ellerine teslim edebilirim sanirim :)
Buyrun videosu
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Burak bey bizim buralarda hava genelde ya çok erken saatte, yada güneş batmak üzereyken sakinleşiyor.Sanırım oralarda da aynıdır. Mevsim gereğ i şu sıralar böyle maalesef.
Aslında pilotaj geliştirme aşamasında modellerin biraz dehidrale sahip kanatları olmalı ve boyutun da pinkustan biraz daha büyük olması gerektiğine inanıyorum.
Sonuç olarak ilk uçuşlar için gayet iyi sayılacak bir süre ve şekilde uçmuşsunuz. Tebrikler. :)

• Beğen
Tepkiler: Burak ERDOĞAN
Tesekkurler Mehmet Bey :) ilk ucuslar icin soylediklerinize sonuna kadar katiliyorum. Bu arada ilk modelim su idi (black horse liberty )

Ucagi hazir montajli olarak almistim ve iki kanatin birlesimi icin kullanilan ve iki tarafa esit olarak girmesi gereken boru malesef sadece tek tarafa girmis. Ve ilk ucusumda ilk loop ta kanat ikiye katlanarak ucagim 30~40 metre gibi bir mesafeden yere cakilmisti. Balsa model oldugu icin ciddi kirim vardi ve model çöp oldu malesef. O gunden sonra kendi modelimi yapmayi kafaya koymustum aradan 5 sene gecmis :) simdilik boyle basit modellerle pilotaji gelistirmeye bakiyorum :) zor yoldan daha heyecanli oluyor sanirim :)

Kumandadan D/R ve expo ayarlarını yapabilirsiniz. Model biraz sakinleşir :D
Sim çalışmayı ihmal etmeyin, kırımsız uçuşlar :RCKolik:

• Beğen
Burak eline sağlık, konuyu anca farketim kusuruma bakma lütfen :(

Bu kadar küçük ve oynak bir modeli bence gayet başarılı bir şekilde havada tutup kontrol edebilmişsin tebrikler :thumbup:

Aileronlardaki oynaklık için biraz atımları kısabilirsin, ya da eğer radyonda expo özelliği var ise biraz expo tanımlayabilirsin (kumanda çubuğunun hareketinin ilk yarısında, kontrol yüzeyi hareketinin daha az olacağı yönde) uçuşunu çok rahatlatacaktır.

Ayrıca model de çok şirin gerçekten, benim de yapasım geldi :D boyama sonrasında çok daha şık olacaktır eminim. Keyifli uçuşlar dilerim...

• Beğen
Burak eline sağlık, konuyu anca farketim kusuruma bakma lütfen :(

Bu kadar küçük ve oynak bir modeli bence gayet başarılı bir şekilde havada tutup kontrol edebilmişsin tebrikler :thumbup:

Aileronlardaki oynaklık için biraz atımları kısabilirsin, ya da eğer radyonda expo özelliği var ise biraz expo tanımlayabilirsin (kumanda çubuğunun hareketinin ilk yarısında, kontrol yüzeyi hareketinin daha az olacağı yönde) uçuşunu çok rahatlatacaktır.

Ayrıca model de çok şirin gerçekten, benim de yapasım geldi :D boyama sonrasında çok daha şık olacaktır eminim. Keyifli uçuşlar dilerim...

Evren hocam cok tesekkur ederim. Bahsettiginiz ayarlari denicem mutlaka. Beklentimin uzerinde bir ucus oldu. Bu arada bende gizli bir scale warbird hastasiyim :) bir gun bir cesaretle dahtadan bir mustang p51 kiti edinmek istiyorum:thumbup::yuppi::halay: tabi suan cok erken :)
Ve ayri bir konu acarak fikir alisverisi yapmak istedigim ve asik oldugum su model var :)
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nispeten biraz daha kolay ama ucagin orjinaline asik oldugum bir model. Bu olcekte bi scale yapmak bundan sonraki ilk projem olacak :)

Burak, Savage Bobber bir Piper Cub planıyla yapılabilir. Tabii tekerlekleri bulmak biraz uğraştırır. Piper Cub'ın kanat arkasına denk gelen yerde gövde eğimi yok, düz olacak. Çatı karbon fiber boruyla da yapılabilir. Şurada ölçüleri ve boyama şekilleri var:

• Beğen
Burak, Savage Bobber bir Piper Cub planıyla yapılabilir. Tabii tekerlekleri bulmak biraz uğraştırır. Piper Cub'ın kanat arkasına denk gelen yerde gövde eğimi yok, düz olacak. Çatı karbon fiber boruyla da yapılabilir. Şurada ölçüleri ve boyama şekilleri var:

Levent Abi tesekkur ederim. Bende karbon cubuklarla yapmayi planliyorum. Tekerlekler tahminimce kolay olacak. Elimde buna benzer tekerleek cikarabilecegim buyuk strafor toplar var. Zaten baslayinca yeni konu olarak acip destek ve fikirlerinize basvuracagim :)

Çok güzel bir model olmuş ellerinize sağlık, Savage Bobber Piper Pub'a hasta oldum mükemmel bir görüntüsü varmış.

Tesekkurler Berke Bey :) bende hastasiyim muthis keyifli bi goruntusu var :) umarim becerebilirim :)

Kesinlikle paylasirim. Bulamazsam kanatlari piper cup planindan alip geri kalan kisminida fotograflardan benzetmeye calisacam :)

Burak Savage Bobber çok eğlenceli bir model, şimdiden hayırlı olsun diyeyim :)

Levent Bey’in paylaştığı adresteki renk şemalarını içeren üç yön görüntüleri bu modelin inşaası için güzel bir referans, plan bulamazsan onları kullanabilirsin.

Mustang ise warbirdler içerisinde en kolay yapılanı ve uçurulanı diyebilirim. Malum pek bir sevildiği için de bolca plan bulma şansın olacaktır. Ama yine de biraz bekle derim, köpük/depron modellerden sonra araya bir tane trainer tarzı dahta bir model inşaatı sıkıştırırsan buradan kazandığın tecrübeyle mustangde daha iyi bir iş çıkartırsın...

Konuyu azcık çarpıtayım :) Adana’da otoyolun baraj mahallesinin altından geçtiği bir tünel vardır, bilmem bilir misin... 1988 yada 89 yılıydı sanırım, o tünelin inşaatı için yapılan kazıdan çıkan toprakları bizim apartmanın arkasına yığıp koca koca tepeler yapmışlardı, ben o tepeleri çok severdim, çünkü yaptığım pelikan serbest uçuş planör modelini o tepelerin üstünden atıp uçururdum, hem tepenin yüksekliği hem de kazının derinliği nedeniyle oluşan yükseklik farkı sayesinde birhayli uzun (o zaman için bana dakikalarca gibi gelen :) ) uçuşlar yapardı modelim, pek bir heyecanlanır mutlu olurdum :)
videon beni o güzel yıllara götürdü :) teşekkür ederim :)

• Beğen
Burak Savage Bobber çok eğlenceli bir model, şimdiden hayırlı olsun diyeyim :)

Levent Bey’in paylaştığı adresteki renk şemalarını içeren üç yön görüntüleri bu modelin inşaası için güzel bir referans, plan bulamazsan onları kullanabilirsin.

Mustang ise warbirdler içerisinde en kolay yapılanı ve uçurulanı diyebilirim. Malum pek bir sevildiği için de bolca plan bulma şansın olacaktır. Ama yine de biraz bekle derim, köpük/depron modellerden sonra araya bir tane trainer tarzı dahta bir model inşaatı sıkıştırırsan buradan kazandığın tecrübeyle mustangde daha iyi bir iş çıkartırsın...

Konuyu azcık çarpıtayım :) Adana’da otoyolun baraj mahallesinin altından geçtiği bir tünel vardır, bilmem bilir misin... 1988 yada 89 yılıydı sanırım, o tünelin inşaatı için yapılan kazıdan çıkan toprakları bizim apartmanın arkasına yığıp koca koca tepeler yapmışlardı, ben o tepeleri çok severdim, çünkü yaptığım pelikan serbest uçuş planör modelini o tepelerin üstünden atıp uçururdum, hem tepenin yüksekliği hem de kazının derinliği nedeniyle oluşan yükseklik farkı sayesinde birhayli uzun (o zaman için bana dakikalarca gibi gelen :) ) uçuşlar yapardı modelim, pek bir heyecanlanır mutlu olurdum :)
videon beni o güzel yıllara götürdü :) teşekkür ederim :)
Evren Abi tesekkur ederim. Onerilerine harfiyen uyacagim :)
Bu arada o otoyolu her gun ev-is arasi kullaniyorum o tunelden geciyorum :evil: cocuklugumda babama zorla thk dan bir lastik motorlu model aldirip baya bir ugrastan sonra yapmistim :) sonra ona motor takma fantazisine girisince (dandik bir uzaktan kumandali arabanin kumanda ve motoruyla vede kalem pillerle:halay: model emekleme hizinda yerde gider pozisyona gelmisti:hoppa:sonra komsunun oglu sagolsun topu carpinca modelim cop olmustu :) ) modele veda etmek zorunda kalmistim. Aslinda hep gercegi ile ucmak istemisimdir:) model ucurmak bile bu kadar keyifliyken gercegini hayal edemiyorum :)

Son düzenleme:
Eveeet bu modeli bugun sonsuzluga ugurladim :halay:
Bu arada tavsiyeleriniz uzerine expo ayarlarini yaptim ve cok daha guzel bir ucusu oldu.
Gelelim kirim raporuna :)
Izin gunum oldugu icin hemen ucusa kacayim dedim. Ilk pilde sorunsuz ve cok keyifli bir ucus ve sorunsuz inis oldu. Ikinci pilde ucus gayet guzel giderken biraz suratli olarak loop atinca kanatlar yuke dayanamadi :) destek noktasindan sonra sag kanat kirilarak katlandi. Modelin omru kisa oldu fakat benim icin asil problem motor milinin yamulmasi oldu :)
Ama yine hata benim eger kanatlarin kaplamalarini yapsaydim muhtemelen daha dayanikli olacakti :)
Keyifli bir gunun ardindan keyifli bir kirim :)
Not: yine kanat kirildi her kirimda dejavu yasiyorum. Ilk modelim olan black horse trainerimde yine bir loop sirasinda kanatlari kirmisti :halay: