Yeni uçuş alanım ve kuyrukla ilgili ufak bir problem.

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam.
Bu gün Raptorla yine sahadaydım. Üstelik daha önce defalarca yanından geçmeme rağmen fark edemediğim yeni uçuş alanımda. Birazcık uzak ama çok daha iyi bir alan.
Ama bir sorunum vardı. İdle açtığımda çok rahatsız eden bir ses yükseliyordu kuyruk kısmından.
Kuyruk palinin üzerinde daha ömceki kırımdan kalan ufacık bir zedelenme var. Acaba balanssızlık mı yaptı ya da yüksek devirde hava akımından dolayı mı ses çıktı anlamadım. Videonun sonunda bahsettiğim zedelenmeyi görebilirsiniz.
Onarmaya çalışıp yarın tekrar denicem olmadı kuyruk rotorunu yeniden toplarım. O da olmazsa yeni bir kuyruk pali alır denerim. Yedek ana pal ve kuyruk aldım. Aklıma kuyruk pali gelmedi. Umarım paldendir. Ben başka hiç bir sorun göremedim. Zaten kuyruk borusu ve şaftı yeni.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu foto uçtuğum alanın sağ tarafı. Uçtuğum alanın karşısındaki ağaçların dibinden bu su akmakta. Bir dahaki sefere kesin Raptor bu suya düşer :lollol:
Video için hazırlıklı değildim. Yere koyduğum telefonla çektim. Video sonunda alanı görebilirsiniz.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi alan süpermiş.
Buluşursak gidelim :thumbup:

Öncelikle model ayağa kalkmış sevindim :halay:
Rabbim bir daha kırım göstermesin inşallah.

Kuyruktan gelen ses çok farklı geldi. Gösterdiğin zedelenmeden olacağını zannetmiyorum çünkü hücum kenarında değil.
Ama yedek kuyruk pali varsa denemek en mantıklısı.
Umarım o da kuyruk pallerinden çıkarda gönül rahatlığı ile uçarsın %p :saygilar:

Teşekkürler İbrahim. Havalar fazla ısınmadan buluşsak iyi olur.
Aslında hücum kenarında olsa mutlaka onarırdım. Fazla önemsemedim.

Şunu belirtmeyi unutmuşum. Spirit loglarında titreşimle ilgili hiç bir uyarı yok. Hatta evde kuyruk palini ve ana pali sökerek %100 throtle ile de denedim. Bu ses yoktu. Titreşim de yoktu. Bemce %95 paldendir. O nedenle içim rahat şimdilik.

Raptoru tekrar görmek çok güzel Cahit hocam. :halay: :halay: Maşallah kısa sürede toplamışsın, eline sağlık. :bravo:

Ses bakalım kuyruk palinden mi çıkacak ama vibrasyon olmaması içleri rahatlatıyor. :)

Uçuş alanı tam buluşmalık. :RCKolik:

Teşekkürler Türker. Aslında bu sesi o minik kırığın çıkarmış olabileceğini aklım pek almıyor ama palsizken sesin olmaması nedeniyle palden olduğunu düşündüm.
Tork tube rulmanlarından da bu ses çıkabilir. Deneyip sorunu bulmaya çalışırım artık.