Yep 80A ESC Kurulum Problemi - Alıcıya Enerji vermiyor

ogulcanacar

Tecrübeli Uye
Arkadaslar elimde Yep 80A esc var trex 500 e baglamak istiyorum ama esc ye enerjiyi verince kirmizi isik yaniyor.

Fakat aliciya enerji veremiyorum :-\ İlk kurulum asamasinda ekstra yapilmasi gereken bir sey var mi?

Eğer Yep 80A HV modeli ise onda dahili BEC olmadığından alıcıya enerji gitmez. Üzerinde yazan voltaj değerleri nedir?

Ynt: Yep 80A ESC Kurulum Problemi - Alıcıya Enerji vermiyor

Cahit Kaş' Alıntı:
Eğer Yep 80A HV modeli ise onda dahili BEC olmadığından alıcıya enerji gitmez. Üzerinde yazan voltaj değerleri nedir?
Esc direk budur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunda dahili BEC olması gerek.

Cahit Kaş' Alıntı:
Bunda dahili BEC olması gerek.
Iste yabanci oldugum be daha once kullanmadigim.icin anlam veremedim

Şimdi esc nin açıklamalarına baktım da

BEC: 5.5V/6A Switching BEC

şeklinde bir ibare var. Üzerinde switch var mı?

Cahit Kaş' Alıntı:

Nasil bi switch olmasi gerekiyor ki yabanciyim esc konusuna :(

Sanırım bunun anlamı üzerinde switch olması demek değil ama ne olduğunu ben de merak ettim.

Cahit Kaş' Alıntı:

Bildiğim kadarı ile bu BEC devresinin teknik yapısı ile ilgili bir terim. Yani üzerindeki fiziksel anahtar ile ilgisi yok. Fakat bu söylediklerim, ne yazık ki Ogulcan'ın kısıntısını çözmüyor. Bakalım arkadaşların yorumu ne olacak ;)

Ilker abi biliyordu bu Yep Esc leri. Yarın yorum da bulunur heralde

Ordadi switch ibaresi bec gerilimi seçilebilir demek setup.'tan degistiriyorsun çoğunda default olarak 5 veya 5.5 volt yani düşük değer secilidir.
Yani kısacası mekanik bir switch yok

LG-D320 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üçlü servo kablosunun sağlam olduğundan emin olun pinleri kablonun dış izolesini soymadan cakmis olabilirler.
Jackin pin kilitlerini acip pinleri kontrol edin işlemi tek tek yapın sıralamayı karıştırmayın
Veya kablo pcb board'dan kopmuş olabilir.
Kablonun lehim noktalarını gorebilyorsaniz kontrol edin.
Bütün bunlarda sorun yok ise şunu deneyebilirsiniz çünkü escnin becini açıp kapatacaginiz bir kontrol yok tak çalıştır şeklinde gelir esc'nin Üçlü servo kablosundan ortadaki kırmızıyı sökün aliciya bağlayın aliciyi harici besleme ile çalıştırın esc'yi setup moda alin ve melodileri dinleyerek bec çıkışı bölümüne gelin çıkış gerilimini 6 volt olarak set edin belki 5.5 volt kısmı arizalidir bec entegresinin
Hicbir sekilde çalışmaz ise kirmizi kabloyu jacktan ayirin izole edin aliciyi harici bec ile besleyin.

Ynt: Ynt: Yep 80A ESC Kurulum Problemi - Alıcıya Enerji vermiyor

iskender Yenimol' Alıntı:
Üçlü servo kablosunun sağlam olduğundan emin olun pinleri kablonun dış izolesini soymadan cakmis olabilirler.
Jackin pin kilitlerini acip pinleri kontrol edin işlemi tek tek yapın sıralamayı karıştırmayın
Veya kablo pcb board'dan kopmuş olabilir.
Kablonun lehim noktalarını gorebilyorsaniz kontrol edin.
Bütün bunlarda sorun yok ise şunu deneyebilirsiniz çünkü escnin becini açıp kapatacaginiz bir kontrol yok tak çalıştır şeklinde gelir esc'nin Üçlü servo kablosundan ortadaki kırmızıyı sökün aliciya bağlayın aliciyi harici besleme ile çalıştırın esc'yi setup moda alin ve melodileri dinleyerek bec çıkışı bölümüne gelin çıkış gerilimini 6 volt olarak set edin belki 5.5 volt kısmı arizalidir bec entegresinin
Hicbir sekilde çalışmaz ise kirmizi kabloyu jacktan ayirin izole edin aliciyi harici bec ile besleyin.

Tesekkurler abi aciklamalarin icin ins ankaraya donunce denicem bakalim olucakmi

Cahit Kaş' Alıntı:

BEC ya da voltaj regülatörleri iki temel teknikle üretilirler. Bunlar "lineer" ya da "switchmode" olarak tanımlanır. Lineer BEC'lerde voltaj düşürülürken giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark çarpı akım kadar enerji ısıya dönüştürülür. Bu nedenle bu tür BEC'ler düşük verimlidirler. Çok ısınırlar. Giriş gerilimleri fazla yüksek olamaz yoksa yanarlar.
Diğer türe "switchmode" ya da "switching" adı verilir. Bunlarda elektrik yüksek frekans darbeleri ile küçük porsiyonlara bölünerek regülasyon sağlanır. Verimleri çok yüksek, ısınmaları çok azdır. En önemli riskleri ise sisteme yayabilecekleri yüksek frekanslı parazitlerdir.

Düşük akım kapasiteli standart ESC'lerde genelde 1 A akım kapasiteli lineer BEC kullanılır. Giriş gerilimi yüksek ve yüksek akım kapasiteli ESC'lerde ya hiç BEC bulunmaz ya da switchmode (switching) BEC kullanılır.
Buradaki "switching" sözcüğünün anlamı budur.

Burada adı geçen ESC'yi HobbyKing'de bulup kullanma kılavuzunu inceledim. Bu seri ESC'nin HV olanlarında BEC yuok, bunda ise varmış. Ancak BEC devresini açıp kapayacak herhangi bir setup ayarından söz edilmiyor. En azından ben göremedim. Kısaca kablolarda ve konnektörlerde bir sorun yoksa ve alıcı harici bir pil takıldığında çalışacak şekilde sağlamsa, ESC'nin BEC devresi bozuk demektir. İskender Bey'in dediği gibi harici bir pille çalıştırılabilir ancak aynı plaket üzerindeki BEC devresi bozuk bir ESC'ye ne kadar güvenilir orasını bilemem.

NOT: Bu ESC'nin programlama kartına da baktım. Oradaki işlevler arasında da BEC'i açıp kapatmak gibi bir seçenek yok.