Yerli Üretim LİPO

Yerli Üretim LİPO

Mini quadlarda 4s 1300-1500mah bayilmadan anlık 100a verebilecek pillere ihtiyacimiz var, şuan kullandiğim piller gnb 4s 1500mah 120c/240c her minicide yaklasik 10 pil var, her yıl yenisini almak zorundayiz ve yaklasik AKTİF 50-60 minici var satış rakamlarini tahmin edebilirsiniz. Yurtdşından pil almak sorunlu, yerli üretim başarili olursa herkesin pillerinizi kullanacağına eminim. Testere ihtiyacınız varsa yer almak isterim. :saygilar:

Yerli Üretim LİPO

Büyük çapta yakıtlı modeller ile ilgilendiğimden yüksek kapasiteli pillerle fazla işim olmuyor. Ancak, küçük modellerde LiPo pil kullanımım var. Şu anda da bir iki pile ihtiyacım var. Ama alacağım bir iki pile astarı yüzünden pahalıya gelecek kargo ödememek adına erteliyorum. Benim gibi kullanıcıları da düşündüğümüzde pazar daha da genişleyecektir. Öte yandan, modelcilik dışında da kullanımı vardır sanırım. Eğer çeşit, fiyat ve kalite dengesini tutturabilirseniz, başarılı olmamak için hiç bir neden yok! (Gerçi bizde hiç bir başarı cezasız kalmaz ama) Öte yandan, Trabzonda bu işi başarırsanız, Türkiyenin yalnızca İstanbuldan ibaret olmadığını da göstermiş olacaksınız. :bravo:

Herkese Merhabalar,

Konuya direk gireceğim lütfen mazur görün

Allah nasip ederse yerli üretim lipo işine gireceğiz yalnız bu konuda sizin gibi değerli üstadların görüşünü almak isterim. Bizim şuanda ürettiğimi 4S 6000 mah 25c ve 4S 8000mah 25 c olmak üzere 2 model var. Bunların şuan sertifikasyon süreçleri devam ediyor. Ayrıca malum bende bir küçük çaplı hobici olrak en büyük sıkıntının lipoların garantilerinin olmaması olduğunu biliyorum. Şirket politikamızda her kullanıcımızın memnuniyeti bizim için çok önemli olacak. dolayısıyla biz lipolarımıza garanti ve teknik destek sunacağız. bunun haricinde kişiye özel lipolar, özel üretim lipolarda sunmayı planlamaktayız.Ürettiğimiz lipolar piyasa fiyatının yaklaşık yarısı kadar olacak ki buda en büyük avantajlardan biridir bizim için. Fakat hobicilerden uzak kalıp bu işten bir haber olmak istemiyoruz. Sizden ricam en çok kullandığınız lipolar ve yaşadığınız sorunlar nelerdir paylaşırsanız çok sevinirim.

Merhaba.

İTÜ Çekirdek programında Big Bang yarışmasında yarı finaldeyim. Ama özünde , lityum bataryaların kullanım deneyimini değiştiren bir cihaz geliştirdim.

Şu an için prototipimizi bitirmek üzereyiz ve kitlesel fonlamaya açmaya hazırlanıyoruz. Ama belki beraber, yerli birşeyler üretebiliriz. Size projemden bahsedip , desteğinizi almak isterim. Tabi hala çalışmalarınız devam ediyorsa. Haberleşmemiz mümkün mü acaba ?

Kısaca anlatmama izin verin ,
Projem türkçe adıyla Batarya Asistanı
LiPo bataryada kullanılan bu cihaz sayesinde pil değerlerinizi sürekli takip edip sağlıklı olup olmadığını , sıcaklığını sürekli size bildiriyor. Mobil uygulamamız var ve bu uygulama üzerinde birçok içerik mevcut. Çekim alanı içinde iken kalan kullanım süresini görmenin yanı sıra, şarj ve kullanım süresinde pilinizin davranışını analiz ederek olası yanma tehditlerini de önceden anlamaya çalışıyoruz ve pilinizin ömrü dolunca geri dönüşüme katmanız için sizi teşvik edici hediyeler veriyoruz. En basit haliyle bu şekilde ve bu projeyi 1 yıldır ürün hale getirip satma aşamasında çalışıyorum. İTÜ Çekirdek bünyesinde BİG Bang yarışmasında yarı finali aşabilmem için yatırımcı bulmam gerekiyor ve genelde yatırımcılar yemeksepeti ya da otel uygulamarına yatırım yapıyor çünkü hiçbiri ne uçak ne dron ne de model araba kullanmış. O yüzden sıkıntıyı anlatmakta zorlanıyorum ve ben de böyle bir yatırımcı arayışına girdim . :) Umarım açıklayıcı olmuştur , her türlü eleştiriye açığım :)

Son düzenleme:
Kısaca anlatmama izin verin ,
Hevesini kırmak istemem ama anlattıklarınız ve verdiğiniz isim hiç de yabancı değil.

NOT: Verdiğim konu linki 2015 yılına ait. Muhtemelen DJI yeni özellikler de ilave etmiş olabilir.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla siz DJI yıllardır hali hazırda kullandığı özelliği, belki de biraz geliştirerek diğer modellerde kullanılmasını hedefliyorsunuz, doğru mudur ?

Yine de güzel bir adım. İnşallah hedeflerinize en kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla siz DJI yıllardır hali hazırda kullandığı özelliği...

Lafı ağzımdan aldın abi :)

Ben de biraz daha detay sorayım eğer bir sakıncası yoksa;

Anladığım kadarıyla söz konusu ürün pilin üzerinde olacak, biz bilgisayar veya mobil üzerine kablosuz olarak data alacağız ve inceleyebileceğiz. Bağlantı da muhtemelen bluetooth ile olacak doğru mu? Bu durumda çekim mesafesi oldukça düşük olacak ve anlık verilere erişme şansımız olmayacaktır. Ve hatta ios sistemler için de normale göre oldukça pahalı bluetooth ürünleri kullanmak gerekecek, veya ios'a hiç bulaşılmayacak, doğru mudur? Eğer ki durum buysa, anlık veri için kumandalarımızda kullanabildiğimiz telemetri protokolleriyle uyumlu çalışabilecek bir sisteminiz var mı?

İkinci olarak, (yine) anladığım kadarıyla her tür model için bu cihazın kullanılabileceğini düşündünüz. Cihazın anlık ve sürekli çekilen akım değerlerine ve farklı pil gerilimlerine dayanma sınırı nedir? Yani hem 2-3s pillerle, hem 6-7s pillerle, hem de 12-14 hatta 16s pillerin gerilimleriyle ve yeri geldiğinde çekilebilecek 250-300 amper akımla baş edebilecek mi?

Hevesini kırmak istemem ama anlattıklarınız ve verdiğiniz isim hiç de yabancı değil.

NOT: Verdiğim konu linki 2015 yılına ait. Muhtemelen DJI yeni özellikler de ilave etmiş olabilir.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla siz DJI yıllardır hali hazırda kullandığı özelliği, belki de biraz geliştirerek diğer modellerde kullanılmasını hedefliyorsunuz, doğru mudur ?

Yine de güzel bir adım. İnşallah hedeflerinize en kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Evet , aslında temel olarak bunu ilk defa bulmak için lipo pili icat etmek gerek diyebilirim çünkü pili bulduktan sonra ilk bu özellikler üzerine düşünür insan.
Sistemimiz için lipo bataryalar pilot bölgedir. Amacım sadece batarya'nın kalan kullanım süresini ölçmek değil , böyle bir ürün ile ilave yapılabilecek herseyi kullanıcılara sunmak. DJI yapıyor ancak biz kullanamıyoruz. O yüzden bu ürün , böyle bişeye ihtiyaç duyan ancak DJı ın ürününe ulaşamayan insanlar için bir ihtiyaçtır. Apple firması apple pen kalem yaptı ancak sadece kendi tabletlerinde çalışıyor. O yüzden diğer bütün android cihazlarda çalışan dokunmatik kalemler daha çok satılıyor. Ama gitmek istediğim son nokta elektrikli bisikletler. Bu cihaz yalnızca bana bilimsel teknik alt yapısı sağlıyor ve ben de bu temelle bazı özellikleri ilkel cihazlara getiriyorum. Lipo bataryalarda elde ettiğim veriler bana yüzlerce pil profili inceleme fırsatı da sağlıyor.
İlgi alakanız çin çok teşekkür ederim .
Fikirlerinizi paylaşırsanız gerçekten çok memnun kalırım.
Bu arada , forum sitemizde bataryalar ile ilgili soru sormamda etik açıdan bir sakınca var mı acaba ?

Lafı ağzımdan aldın abi :)

Ben de biraz daha detay sorayım eğer bir sakıncası yoksa;

Anladığım kadarıyla söz konusu ürün pilin üzerinde olacak, biz bilgisayar veya mobil üzerine kablosuz olarak data alacağız ve inceleyebileceğiz. Bağlantı da muhtemelen bluetooth ile olacak doğru mu? Bu durumda çekim mesafesi oldukça düşük olacak ve anlık verilere erişme şansımız olmayacaktır. Ve hatta ios sistemler için de normale göre oldukça pahalı bluetooth ürünleri kullanmak gerekecek, veya ios'a hiç bulaşılmayacak, doğru mudur? Eğer ki durum buysa, anlık veri için kumandalarımızda kullanabildiğimiz telemetri protokolleriyle uyumlu çalışabilecek bir sisteminiz var mı?

İkinci olarak, (yine) anladığım kadarıyla her tür model için bu cihazın kullanılabileceğini düşündünüz. Cihazın anlık ve sürekli çekilen akım değerlerine ve farklı pil gerilimlerine dayanma sınırı nedir? Yani hem 2-3s pillerle, hem 6-7s pillerle, hem de 12-14 hatta 16s pillerin gerilimleriyle ve yeri geldiğinde çekilebilecek 250-300 amper akımla baş edebilecek mi?

İlk sorunuz için , cihazımızın içinde ufak bir hafıza birimi mevcut. Sonrası için pilin değerlerine bakabilirsiniz. bluetooth yayını için, iOS cihazlarda da çalışacağı şekilde bluetooth 4.0 kullanıyoruz. Uzak mesafeden yakın mesafeye gelince cihazdaki veriler anında telefona aktarılarak kaybettiğinizi sandığınız verileri tekrar edinebilirsiniz. Her halükarda , 1 km menzil içinde pili takip etmeniz şu an mümkün görünmüyor. İlave alıcılar ile bunu yapabiliyoruz ancak bu maliyeti arttırdığı için böyle bir modül üretmeyi düşünmüyoruz. Şu an için tek sıkıntımız bu. Ama şirketimiz büyürse , kumandalar ile uyumlu protokollerde ürün üretebilir ve kumandalarınıza bu verileri yollayabilir hale gelmeyi hedefliyoruz .

İkinci sorunuz için , 2S - 8S hiç farketmeksizin ( sadece 2S - 4S ve 2S - 8S cihazların genişlikleri aynı değil ) her türlü pilde çalışabilir bir ürün geliştiriyoruz. 8S den fazlası için cihazımız oldukça büyüyecek ve kullanım açısından tercih edilmeyebileceğinden 8S için sınırlandırdık şimdilik . Ama genel olarak bekleme moduna kadar bataryanızla ilgilenecek ve sizi bilgilendirecek bir sistem diyebilirim. Küçük yaşta bir hobi severe pil kullanımını öğretebilecek düzeyde bir sistem geliştiriyoruz.

Sorularınız için teşekkür ederim, eleştirilerinizle daha gerçeğe yakın bir ürün üretmeme yardım ettiğiniz için teşekkür ederim :)

Öncelikle girişiminizden ötürü sizi tebrik ediyorum. Projenin son durumu nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bizim de bir projemiz var ve LiPo pil kullanmamız gerekli. Bu ürünün de yerli olması durumunda projemizde %100 yerliliği yakalamış olacağız. İletişime geçerseniz çok mutlu olacağım. Başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme: