Yurt Dışı Alışveriş Rehberi Tam (Drone Hava Sahası)

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhabalar kanalımda yayınlamış olduğum yurt dışı alış rehberinin son videosunuda yayınlamamla birlikte 4 videoyu birleştirip bir konuda toplamaya çalıştım. İlk 3 videonun ayrı ayrı konuları olmakla birlikte son video çok kısa ve sadece pixhawk kutu açılışı ve yurtdışından gelen parçaların nasıl açılması gerektiğini gösterdiği için ayrı bir konu olarak paylaşmıyorum. (Video bu konuda mevcut :) ) Umarım seri faydalı olur :)

YurtDışı Alışveriş Rehberi (1/4) - Temel Bilgiler
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

YurtDışı Alışveriş Rehberi (2/4) - Siparişleri Veriyorum

Yurtdışı alışveriş rehberi (3/4) - Sipariş takip aşamaları / Sorunlu sipariş

Yurtdışı alışveriş rehberi (4/4) - Gelen ürünlerin açılışında dikkat edilecekler

Kutu açılışını yaptığımız pixhawk'ın kurulum serisine ulaşmak için .

Özellikle Çin’den gelen yanlış ürünlerde kolayca para ya da ürün iadesi alabilmek her kutu için yayınlamasak gibi küçük bir kutu açılımı yapmak gerçekten büyük bir fayda sağlıyor :thumbup: Gelen üründe sıkıntı yoksa videoyu silip atabiliriz. Eğer sıkıntılı bir durum varsa da bu tür videolar bazen hayat kurtarabiliyor :D

Bu arada daha önceki videoları da tek bir konu haline getirdiğin için teşekkür ederiz :RCKolik:

Hatta benim tavsiyem ilk anda satıcıya elimizde böyle bir video olduğunu çaktırmamak. Uyanıklık yapıp hatasını red eden çirkinlik yapan satıcılar olabiliyor (aliexpress sistemi için söylüyorum) Böyle bir durumda aliexpresin çözümü değerlendirdiği durumda videoyu paylaşmak sorunun çözülmesini çok hızlandırıyor :halay::halay:

Çok ilgi görecek güzel bir konu olmuş İzzet, eline sağlık. :bravo:

Modelciliğin bir parçası yurtdışı alışverişi malesef, her modelci bu konuda dikkatli olmalı. :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Yorumunuz için teşekkür ederim. :saygilar:Yurtdışı gerçekten olmazsa olmaz hem fiyat hemde ürün çeşidi açısından, umarım birilerine faydası olur :)

İzzet Bey bilgilendirici video için teşekkür ederim. Videonuzu dikkatle izlediğimde 433 mhz telemetri almışsınız. Ben bunu sipariş etmeden önce araştırdığımda 915 mhz nin daha stabil olduğuna kanaat getirmiştim. Siz hangi telemetri yi neden tavsiye edersiniz? 2 tane daha telemetri siparişi vereceğimde. Sizin tavsiyenize göre getirteyim.

• Beğen
İzzet Bey bilgilendirici video için teşekkür ederim. Videonuzu dikkatle izlediğimde 433 mhz telemetri almışsınız. Ben bunu sipariş etmeden önce araştırdığımda 915 mhz nin daha stabil olduğuna kanaat getirmiştim. Siz hangi telemetri yi neden tavsiye edersiniz? 2 tane daha telemetri siparişi vereceğimde. Sizin tavsiyenize göre getirteyim.
Merhabalar öncelikle gerçekten dikkatli izlemişsiniz :) Çünkü iki video sonra bahsettiğim bir konu idi bende şaşırdım. Şİmdi bildiğim kadarıyla 433 915 arasında bir fark olmuyor öyle ki bulunduğunuz yerde sinyal kirliliği farklı mhz değerlerine etki edebiliyor. Bu ikisi arasında bulduğum bir yazıda avrupa ülkelerinde daha çok 433 tercih ediliyor yazıyordu ben her ikisinide kullandım bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Burada dikkat etmemiz gereken konu cihazların mw değerleri standart olan yani açıklama yazmayanlar 100mw lik oluyor bunların 200 ve 500 lük modelleri var fiyatları biraz daha yüksek onlarla daha stabil sinyal elde edebilirsiniz. Ancak telemetri için benim önerim kesinlikle tcp üzerinden çalışan wifi modülü. biraz daha kısa mesafe imkanı sunuyor olsada çok daha stabil ve güvenli aynı zamanda geniş bant genişliğinde veri akışı sunuyor. Aynı zamanda ekstra bir ekipman kullanmadan telefon ve bilgisayar ile direk bağlanabiliyorsunuz benim önerim seçeneklerde olmayan wifi modülü:)

Tüm arkadaşlara saygılar selamlar.
İzzet hocam tüm paylaşımlarınızı ilgi ve keyifle izliyorum. Çok net-açıklayıcı- gereksiz bilgilerden uzak ve sürükleyici bir anlatımınız var. Tebrik ediyorum. Konu itibariyle benzerliğinden dolayı sorunumu/sorularımı burada paylaşmayı uygun görüyorum.
- 21/11/2018 tarihinde GEARBEST Sitesinin indirim kampanyasından 508.20 TL'ye MJX B2 C3 Multikopter satın aldım.
- 14/12/2018 tarihinde PTT'den Yurtdışından Gelen Gümrüklü/Gümrüksüz Maddeler HABER KAĞIDI adresime teslim edildi.
- Yani şu anda kargom gerekli gümrük işlemlerini /bildirimlerimi tamamlayıp teslim edilmek üzere en yakın PTT kargo merkezinde bekletilmektedir.
Sorularıma gelince;
1) Haber kağıdında 1. Ve 3. Maddelerde belirtilen ürüne ait elimde fatura yoktur. Yalnızca ödeme sonrası Ödemenin alındığına dair Gearbest tarafından Mail adresime gelen bildirim maili vardır.
2) Satın alınan multikopterin pil dahil uçuşa hazır ağırlığı ( Ürün açıklama sayfasında) 0.445 kg'dır. Bu durumda yine PTT Haber Kağıdının 4. Maddesinde belirtilen Sivil Havacılık Uygunluk Yazısı'nı alıp teslim etmem gerekmekte midir?
Konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlarımızın görüşlerine acilen ihtiyaç duyuyorum.
Verilecek cevapların aynı sorunları yaşayan arkadaşlarımıza da ışık tutacağı inancıyla şimdiden teşekkür ederin.
You must be registered for see images attach

Son düzenleme:
  • Beğen
Tüm arkadaşlara saygılar selamlar.
İzzet hocam tüm paylaşımlarınızı ilgi ve keyifle izliyorum. Çok net-açıklayıcı- gereksiz bilgilerden uzak ve sürükleyici bir anlatımınız var. Tebrik ediyorum. Konu itibariyle benzerliğinden dolayı sorunumu/sorularımı burada paylaşmayı uygun görüyorum.
- 21/11/2018 tarihinde GEARBEST Sitesinin indirim kampanyasından 508.20 TL'ye MJX B2 C3 Multikopter satın aldım.
- 14/12/2018 tarihinde PTT'den Yurtdışından Gelen Gümrüklü/Gümrüksüz Maddeler HABER KAĞIDI adresime teslim edildi.
- Yani şu anda kargom gerekli gümrük işlemlerini /bildirimlerimi tamamlayıp teslim edilmek üzere en yakın PTT kargo merkezinde bekletilmektedir.
Sorularıma gelince;
1) Haber kağıdında 1. Ve 3. Maddelerde belirtilen ürüne ait elimde fatura yoktur. Yalnızca ödeme sonrası Ödemenin alındığına dair Gearbest tarafından Mail adresime gelen bildirim maili vardır.
2) Satın alınan multikopterin pil dahil uçuşa hazır ağırlığı ( Ürün açıklama sayfasında) 0.445 kg'dır. Bu durumda yine PTT Haber Kağıdının 4. Maddesinde belirtilen Sivil Havacılık Uygunluk Yazısı'nı alıp teslim etmem gerekmekte midir?
Konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlarımızın görüşlerine acilen ihtiyaç duyuyorum.
Verilecek cevapların aynı sorunları yaşayan arkadaşlarımıza da ışık tutacağı inancıyla şimdiden teşekkür ederin.

Merhabalar valla bu dönemde yurt dışından multicopter getirmek cesaret işi. Ben sorunuzun bildiğim kısımlarına cevap vereyim sizde gelişmeleri bizle paylaşırsanız sevinirim.

Öncelikle 500 gram altında ithal uygunluk belgesi hiç istenmedi sadece kapsam dışı belgesi diye bir belge isteniyordu o da sanırım haziran ayında çıkan bir düzenleme ile iptal edildi. Sizin cihazın üzerinde ağırlığı ile ilgili bir ibare varsa bu sebepten takılmaması gerekir. Ancak internette okuduğum kadarıyla bazı kargo firmalarında bununla ilgili sizden bir belge isteyerek dilekçe şeklinde cihazı bir süre bekletebiliyorlar ve bu durumda size bir ücret (ardiye sanırım) yansıtılabiliyor. Sizin durumunuzda 500 gram altı oyuncak statüsünde bir belge olması gerekmiyor diye biliyorum.

Ödeme konusunda tam emin değilim ama kredi kartınızın ekstresinden yaptığınız ödemeyi gösterebilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak sanırım gümrük memuru üzerinde ki fiyatı uygun bulmazsa kendi piyasadan araştırıp ona göre bir bedel belirleyebiliyor. Aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olur.

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
İzzet hocam sorunuma/sorularıma bu kadar hızlı yanıt vermeniz beni çok memnun etti. Çok çok teşekkür ederim. GEARBEST sitesinden alışverişim sonrası mail adresime payU Türkiye firması tarafından Gearbest adına ürün tutarının tahsil edildiğine dair mail gönderilmiştir. Banka ekstresinde de ödeme payU Tr/Gearbest.tr şeklinde görülmektedir. Ayrıca Gearbest ürün satış sayfasında ürünün fiyatı ve açıklama sayfasında da 0.445 gram uçuş ağırlığı net bir şekilde belirtilmiştir. Benim tereddüt ettiğim konu ise 500 gramın altında olmasına rağmen Sivil Havacılık Uygunluk yazısı istenip istenemeyeceği yönündeydi. Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Gelişmeleri örnek teşkil etmesi amacıyla buradaki arkadaşlarım ile adım adım paylaşacağım.

Burada da ürünün siparişi ve açıklamasından bir bölüm ekliyorum.

• Beğen
Bu arada satın alınan ürün detaylı olarak incelendiğinde boyutlarının 25cmx25cm ve menzilinin 800 mt-1.000 mt arasında olduğu görülüyor. Piyat/Performans açısından süper bir ürün. Profesyonel arkadaşlarımız için sadece 2.0 MP'lik kamerasının yetersiz kalacağını söyleyebilirim. Yılbaşı indirimi ile şu anki fiyatı 507 TL. İnceleme yapmak isteyenlere kolaylık olması açısından MJX Bugs 2 B2C 'nin linkini atıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Burada da ürünün siparişi ve açıklamasından bir bölüm ekliyorum.
Ramazan bey siz yine dikkatli olun çünkü benim başıma gelmedi ama internette gördüğüm sorunlardan birinde paket ağırlığı üzerinden işlem yapılıp kargosu bekletilmiş insanlar var. Size eğer bir iletişim yolu sundularsa vakit kaybetmeden ürünün arkasında olduğunuzu hissettirin diyebilirim. :)

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
Tekrar Merhaba arkadaşlar..
Bugün Gearbest'ten sipariş verdipim MJX Bug2 C multikopterimi gümrük işlemlerimi tamamlayıp nihayet teslim aldım.
Takip edilen süreç ve formaliteler konusunda bilgilerimi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Sipariş aşamasında üstte daha önce paylaştığım payU Ödeme Alındı Belgesi, Kredi Kartı Ekstresi, Gearbest sipariş sonrası gelen Onay e-mail belgeleri, Ürünün satın alma sayfasındaki teknik açıklamalarının birer çıktısını ve PTT'den gelen haber kağıdını alarak PTT Kargo İletim Merkezi'ne (PTT KİM) gittim. Affınıza sığınarak İzmir'li arkadaşlarımıza daha iyi yardımcı olabileceği inancıyla şu açıklamayı da yapmayı uygun buluyorum. PTT' nin İzmir Merkez Binaları şehrin Bayraklı bölgesinde ve hepsi aynı alan içinde olmak üzere PTT Hizmet Binası (Giden Gönderiler İçin), Posta İşleme Merkezi (PİM) ve Kargo İşleme Merkezi (KİM) 3 bina yanyana bulunuyor.
Ben Yurtdışı kargom olması dolayısı ile önce KİM'e gittim. Fakat ürünümü (Gümrüklü) olması nedeniyle PİM'den alabileceğimi belirttiler.
PİM'e girince Zemin Katta hemen giriş yanında sağ tarafta ince bir koridor var ve bu koridorda kapılarında 1, 2, 3 numaralı rakamlar olan 3 adet oda bulunuyor. Önce 1 nolu odaya gittim. Burada PTT'den bana gelen bildirimi gösterdim.Bildirim üzerindeki kayıt numarasından yurdışından gelen kargonun kayıt belgesi bulundu(foto-1), sonra elimde bu belgeyle Gümrük Vergisi hesaplanmak üzere 2 nolu odaya gönderildim. İşte asıl bütün hengame de burada başlıyor. Görevli arkadaşımız Kargo paketi üzerinde 1.430 kg yaźdığını ve Sivil Havacılık'tan Uygunluk Belgesi getirmem gerektiğini belirtti. Ben görevli memura önce Sivil Havacılık Mevzuatını bilip bilmediğini sordum. Bildiğini belirtince o halde 0.500 kg'ın altındaki ürünlerden Uygunluk Belgesi istenmemesi gerektiğini-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün bu konuda kesin talimatları olduğunu ve ürünüme ait Web sitesindeki dokümanlarda uçuşa hazır pil dahil net ağırlığının 0.445 kg olarak belirtildiğini, diğer kutu içeriğinin (kumanda+Tornavida+Kitapçık+Şarj aleti gibi) mevzuat kapsamında değerlendirilemeyeceğini ısrarla belirtince bu sefer memur arkadaş " O halde kargoyu açalım ve ürünü tartalım, eğer sizin dediğiniz gibi 0.500 kg altında olursa Sivil Havacılık Uygunluk Belgesi istemeyeceğim" dedi. Beraber 3 numaralı odaya geçip ( bu oda aynı zamanda Vezne/Tahsiat Odası oluyor.) burada ürünü bulduk. Koli açıldı, tartıldı. Sonuç pil dahil ürün ağırlığı 3 gr fark ile 0.448 kg bulundu. Sivil Havacılık'tan yazı alınmasına gerek olmadığı konusunda anlaştık.(Bu arada ürüne ait WEB sayfasındaki Teknik açıklamaların fotokopisini alıp kendilerinde kalacak evraklara zımbaladı.)
Gümrük Vergisi hesaplanmak üzere tekrar 2 nolu odaya geçtik.
Bu sefer de görevli arkadaşımız Multikopter üzerindeki kamerayı göstererek %20 Gümrük Vergisine ek olarak %20'de ÖTV alınacağını, böylelikle toplamda 200 küsür TL ödemem gerekeceğini belirtti. Ben yine ürünün alış bedelinin 508 TL olduğunu, bu ürünün profesyonel bir ürün olmadığını, bir çok yakınımın/tanıdıklarımın yurdışından getirdikleri 150-200 gramlık dronların bile üzerinde 2.0 MP'lik kamera olduğunu ve gümrükten takılmadan geçtiğini, bu kameranın 15-20 MP'lik profesyonel bir kamera olmadığını ve ticari değil hobi amaçlı bir oyuncak olduğunda ısrar edince %20 ÖTV' den de vazgeçildi.
Veeeee sonuç olarak 101 TL Gümrük Vergisi Makbuzu keserek beni yine paketin olduğu 3 numaralı odaya/Tahsilat Veznesine gönderdi. Burada 101 TL Gümrük Vergine ek olarak 5 Lira 10 kuruş ta posta ücreti tahsil edilip, adıma düzenlenen teslim fişi ile ürün imza karşılığı tarafıma teslim edildi.
Arkadaşlar tüm işlemler normalde 10-15 dakikada hallolabilecek işlemler. Fakat Gümrükteki yoğunluktan / veznede sıra beklemekten bir saati bulabiliyor. Bir de siz siz olun donanımlı gidin bu çok önemli. Bu arada mail adresime gelen yazışmalara/ Kredi kartı extresine/Ürün Tahsilat Makbuzuna hiç bakmadılar bile. Web sitesinde zaten ürünümün şu anki fiyatı 506 TL ve gerekli açıklamaları mevcut. Bu çıktı işlemler için yeterli geldi.
Yani siparişiniz ticari amaçlı değil sadece hobi amaçlı ise Gümrük olayını gözünüzde fazla büyütmeyin derim.
Umarım açıklamalarımın bir faydası olur.
Hepinize keyifli ve kırımsız uçuşlar dilerim.

Son düzenleme: