Zutor Elektrik motorlu eğitim modeli

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
930
Beğeniler
2,057
Yaş
40
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
Öne çıkan konu #1
Geçenlerde bir öneri talebi üzerinde bu modelin bahsi geçmişti, planı ve lazer kesim datalarını sevgili arkadaşım İlker'den alınca ben de bu forumda konusunu açayım istedim.

Bu model aslen Great Planes'in Tutor modeli üzerinden geliştirilmiş, %20 daha büyük (haliyle daha iyi görünen ve uçan) oldukça dengeli, hem uçuşu hem de balsa/kontraplak model inşaatını öğretebilecek iyi bir başlangıç modelidir. İlker bu model için o zamanlar hepimizin oldukça aktif olduğu başka bir forumda çok detaylı bir inşaat dökümantasyonu yapmıştı. Üzerine birşey ilave etmeye gerek yok ama garip bir şekilde fotoğraflar kayıp, arşıvlerden falan bulabilirsek o yazıları aynen buraya aktarırım, böylece modeli yapacaklar için bir klavuz olur. Olur da bulamazsak da artık iş başa düşer, bir tane ben yapar dökümante ederim :)

Şimdilik sadece planları ve lazer kesim dosyalarını (pdf ve rar dosyası içinde dxf olarak) ekleyip İlker'in başlangıç mesajını koyuyorum buraya. İlerisi için de bir miktar mesaj rezerve etmekte fayda var sanırım. Bundan sonraki mesajlarda mavi renkli italik olarak göreceğiniz yazılar doğrudan İlker'in yazıları olacaktır. Kendisine de planı burada paylaşmama izin verdiği için bir kez daha teşekkür ederim. Belki bir gün o da :RCKolik: ortamına gelip birşeyler yamaya başlar kim bilir :)

Herkese merhabalar,
Epeydir canım elektrik motorlu bir model edinmek istiyordu. Hep planör, hep planör olmuyor, biraz değişiklik istedim. Bu benim motorlu ilk modelim olacak, o yüzden üstten kanatlı, büyük kanat alanlı denenmiş bir eğitim modeli aaradım.


Sevgili Cem Çakırman'ın yaptığı tutoru hep çok beğeniyordum, kendisi de çok severek uçuyordu bu model ile. Bazı değişiklikler yapmıştı modelde orjinal great planes planına göre, bunları anlattı bana. Bir daha yapsam bazı değişiklikler daha yaparım dedi.

Sağolsun Evren'den de bir sürü ipucu alınca, bana modeli çizmek, ve lazer kesime hazırlamak kaldı. orjinal tutorun sadece dış kontürlerini kullandım. İşe tüm modeli yaklaşk %20 büyüterek başladım. Böylece kanat açıklığı yaklaşık 140cm oldu. Gövde ve kanat konstrüksiyonunu tamamen değiştirdim. Rudder'ın ise hem inşa şeklini hem de formunu değiştirdim. Böyece tutor gitti ZUTOR çıktı ortaya.

Atalar atölye 'de kesimi yaptırlı 2 ayı geçti galiba. İnşaata başlamak bu haftaya kısmet oldu.

Ve işte karşınızda ZUTOR inşaatı.Modelin Maiden uçuşunun videosunun olduğu mesajı da aktarayım (yılın 2010 olduğuna dikkat çekmek isterim :) ):

Hazırlıksız apar topar gittiğimiz için yanımızda ne fotoğraf makinesi, ne de kamera yoktu ne yazıkki.
Cep telefonuyla çekilen ilk uçuş ve iniş videosunu ekliyorum. Çok kalitesiz özür dilerim.
Daha iyi bir video eklemeye çalışacağım.


İzlediğiniz videodaki pilotun ilk motorlu uçuşu olduğunu hatırlatmak isterim. :p


Buarada fotoğrafların da imageshack kurbanı olduğunu az önce gördüm. Eğer İlker bilgisayarında orjinal dosyaları bulabilirse ben el atıp burası için düzenleyeceğim. Orjinaller kayıp ise yeniden yapmak ve belgelemekten başka seçenek yok malesef...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yavaş ve kontrollü uçan, kumandaya istediğim gibi cevapları veren çok hoş bir eğitim modeli ortaya çıktı.
Uçuş ağırlığı 700 gr. civarında. uyduruktan bir iniş takımı da yaptım ama ilk uçuştan sonra yerinden çıkınca elimden bırakarak havalandırıp sakince gövde üstüne indirerek iniş takımsız uçtum.
1750 mah. 2 pil ile epeyce bir uçuş süresi elde ettim. Ben, Evren, Soner ve Aybars değişerek uçtuk.

Model inşaatında temel bilgilerin biraz üstünde bilgisi olan, İnşaatı vakit kaybı olarak görmeyip kendi uçağımı kendim yapmak isterim diyen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Mükemmel bir Eğitim modeli. Plan üzerindeki son tadilatlar işlenmiş halde ilk mesajda eklenmiş durumda. Lütfen en öncelikli kuralı unutmayın. Ne kadar çok fotoğraf olursa olsun. İLK ÖNCE PLANI KAFANIZDA ŞEKİLLENDİRİP, SONRA KESİP BİÇMEYE BAŞLAYIN !!!!

 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Beğeniler: Akan Tekin
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
930
Beğeniler
2,057
Yaş
40
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
#3
Konuda emekleri geçen herkese teşekkür ederim.8 Yaşındaki modelciliğe meraklı Kuzenim için ben de trainer modeli arayışı içerisindeyim.Maliyeti düşük tutmak açısından kendim yapmak istiyorum.Zutor modeli ilgimi çekti fakat kafama takılan bazı sorular var yardımcı olursanız çok sevinim.
1) Hangi kalınlıkta,kaçar adet balsa,çıta ve kontraplak almamız gerekiyor? Ölçüleri ne olması gerekiyor? Mümkünse listesi paylaşılabilir mi?
2) Modelin bitmiş haldeki ,kanat açıklığı,ve gövde uzunluğu ne kadar?
3) Model yapımında gerekli malzemeler nelerdir?

Sorular biraz saçma olabilir bu nedenle kusuruma bakmayın zira balsa ile uçak yapmadım.Daha önce köpük uçak yapıp uçurmuştum fakat vereceğiniz yanıtlar doğrultusunda maliyet hesaplaması yapıp kararımı bu doğrultuda vermek istiyorum.Balsa Zutor modeli olmazsa Çaylak modeli alternatiflerim arasında.Merak ettiğim diğer konu balsa ve kontraplağı elde nasıl kesebilirim? Daha önce 3mm balsa vardı elimde ve maket bıçağıyla düzgün kesim yapamıyordum.Kesmek için bastırmak gerekiyordu fakat düzgün bir kesim olmuyordu çatlıyor gibi oluyordu.İnce balsada problem olmaz sanırım.Bir de yapıştırıcı olarak ne önerirsiniz Japon yapıştırıcısı haricinde? Elimde epoxy,uhu hart mevcut.Şimdiden teşekkürler.:)
Tamer, öncelikle şunu açıklığa kavuşturmak gerek, amaç maliyeti düşük tutmak ise konvansiyonel inşaat en son başvurman gereken şeydir :) zira hem ana ham maddemiz olan "dahta" hem de kaplama filmleri vs bizim gibi son kullanıcılara oldukça maliyetli olarak gelirler. İstisnai durumlar olsa bile bu tür inşaatlar benzer boyuttaki ARF modelden ortalama %50 daha maliyetli olurlar. Hele şu an elindeki diğer seçenek olan çaylak ile karşılaştırdığında maliyet tarafında Zutor'un cazip olabilmesi imkansızdır.

Öte yandan Zutor'un Çaylağa nazaran yeni başlayan birisine verebilecekleri çok daha fazladır. Ancak en nihayetinde bu bir zevk ve tercih meselesi olup kimisi köpük modellerle uğraşmayı sever, modelcilik hayatı boyunca sadece köpük kullanarak, gayet de başarılı modeller yapabilir. Bazıları da klasik inşaattan daha çok keyif alır onu tercih eder.

Sorularına gelirsek,

1. ilk mesajlarda hem plan hem de lazer kesim çizimleri mevcut, bunları inceleyerek hangi malzemeden ne kadar gerektiğini çıkartmak mümkün olacaktır. İlker'in malzeme listesi hazırlayıp vermesi de güzel olurdu, belki başka bir aylaklık gününde yapar (Başganım bak selam verdin borçlu çıkardım seni :) ) Öte yandan, yeni başlayan birisinin bu inşaata başlamadan önce planı dikkatlice çalışması çok faydalı olacağı için bu aşamada malzeme listesini kendisi çıkarması da planı daha iyi anlama şansı verecektir.

2. Modelin kanat açıklığı 140 cm (ilk mesajda bahsedilmişti) boyunu ben de bilmiyorum ama önemli olan boyu değil kanat açıklığı :)

3. Bu mevzu için şu konuya bir göz gezdirmeni tavsiye ederim : Tıklayınız

Burada genel olarak bu işte çok kullanılan alet edevatlara değindim. Tabiki Zutor'u yapmak için hepsine ihtiyacın yok ama olmazsa olmaz olanlar: tezgah, güzel bir bıçak sapı ve 11 numara bıçak, tek yan jiletler, zımparalar, toplu iğneler ve eğer kontraplağı kendin kesmek istiyorsan bir kıl testeresi ve sehpası.

Balsayı keserken biz çoğunlukla 11 numara bıçağı tercih ediyoruz, her türlü kesimde (düz, kıvrımlı) iyi sonuç alabilirsin. Ama tabiki balsayı kesmenin de bir "rajonu" var malesef, parçanın şekline ve lif yönlerine bağlı olarak hangi töne doğru keseceğin önem kazanıyor yoksa senin dde başına geldiği gibi parçanın liflerinin ayrılması mümkün oluyor. Ama biraz tecrübe kazanınca balsa ile çalışmanın çok kolay olduğu görülecektir.

Kontraplak kesmek biraz daha zor. Eğer nispeten ince kontraplaklardan bahsediyorsak, ve kesimlerin çoğunlukla düz hatlarda olamsı gerekliyse maket bıçakları bir metal cetvel yardımıyla iş görebilir. Ancak kesimlerde kıvrımlar var ise o zaman iş değişiyor. Yada daha kalın kontraplaklar kesmek söz konusuysa. Böyle bir durumda hırdavatçılarda gayet ucuza satılan kıl testereleriyle çalışmak uygun olacaktır.

Yapıştırıcı konusuna gelirsek, farklı yerlerde farklı yapıştırıcılar kullanmak gerekir. Genel olarak üç tip yapıştırıcıyla çalışırız, CApon, Alifatik tutkal (alifatik bulunamazsa beyaz tutkal da iş görür), ve epoksiler. Her bir yapıştırıcının özellikleri ve haliyle de kullanım alanları farklıdır. İlker modelin anlatımında hangi aşamada hangi yapıştırıcıyı kullandığını yazmış. Ben de kısaca bahsedeyim;

Balsa-balsa yapışmalarında öncelikli tercihimiz ince CApon (Alternatif olarak UHU-hart veya alifatik/beyaz tutkal kullanılabilri, ancak ınce CApon hem çok hızlı sonuç verir hem de eğer parçaların yapışma yüzeyleri birbirine tam olarak öpüşüyorsa fazlasıyla sağlam olacaktır. Eğer yapışma yüzeyinde boşluklar var ise daha koyu kıvamlı CAponlar yada beyaz-alifatik tutkal kullanılmalıdır)

Balsa-kontraplak yada kontraplak-kontraplak yapışmalarında ince CApon pek işe yaramaz (bazen geçici tutturma için, puntolama dediğimiz şey, kullanırız). Buralarda eğer yapışmanın güçlü olmasını istiyorsak tercih edilecek yapıştırıcı epoksi olmalı. Ama ağırlık önemli ise ve özellikle balsa-kontra yapışmalarında alifatik tutkal daha iyi sonuç verebilir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
930
Beğeniler
2,057
Yaş
40
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
#4
Zutor Eletrik motorlu eğitim modeli

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Evren hocam :bravo: :thumbup: Dediğiniz gibi inşallah en kısa süre içerisinde İlker hocamızı da bu platformda görürüz ;)
Ben sadece elçiyim Mehmet Bey, esas İlker'e teşekkür etmek lazım. Kendisini bilgilendirdim konu hakkında ama meşgul bir adam vakit ayırabilir mi emin değilim... Ama gelirse forumdaki planörcü sayısı da artar haberiniz olsun, heli mi uçak mı derken birden bire motorları hepten bırakmaya başlayabiliriz :)
 
Katılım
4 Eki 2012
Mesajlar
10,817
Beğeniler
8,158
Konum
Kocaeli
İlgi Alanı
Heli
#5
Zutor Eletrik motorlu eğitim modeli

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...heli mi uçak mı derken birden bire motorları hepten bırakmaya başlayabiliriz :)
Bilmediklerimize ve öğrenmeye her zaman açığız Evren hocam. :thumbup: Şahsen ben heliden daha güzelini bulursam hiç gözünün yaşına bakmam, hemen transfer olurum. :laugh:

İlker hocamızı da aramızda görmek dileğiyle. :saygilar:

Paylaşım için teşekkürler. :bravo: Güzel bir konu olacak gerçekten, daha şimdiden öyle. :RCKolik:
 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#6
Değerli forum sakinleri, sevgili doktorcum (Evren) epey olmuştu bu konudan bahsedeli ama ben söz verdiğim halde fırsat bulup bakamamıştım. Bu vesile ile hepinize sevgi ve sağlık dileyerek ilk mesajımı göndermiş olayım bu foruma.

yukarıda ZUTOR'un hikayesini anlatmış Evren, yapım için güzel bir link te mevcut aslında, ama bu gün aylaklık günü ilan ettim, becerebilirsem burada da yayınlayacağım ZUTOR inşaa kılavuzunu.
 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#7
Tabi ki ilk önce planımız tezgaha yayıldı. Ozalitçiye göndermeye üşendiğim için, A3 çıkış alıp bantlayarak birleştirdim planı. Gövde ile başlayacağım.
Modeli çizerken, neredeyse tüm parçaları lazer ile kesilecek şekilde ayarladım. hiçbir parçayı elimle kesmeme gerek kalmayacağını ümit ediyorum.

Tüm parçaları tezgaha aldım, ve kullanılacakları yere göre grupladım. 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#8
Gövde Sağ ve sol yan parçalar ile başlıyorum. Her iki parçaya da sağ iç ve sol iç yazarak simetrik bir şekilde tezgaha yerleştirdim.


Planda işaretlemiş olduğum yerlere 3x3mm balsa çıtaları yapıştırdım. bu çıtalar hem gövde alt ve üst kaplamalarının yapışacağı yüzeyi artıracak, hem gövde köşelerini yuvarlatabilmemi sağlayacak, hem de gövde boyunca ek bir sağlamlık verecek.
 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#10
Sağ gövde yanına F2 ve F3 postalarını yapıştırdım.
Diğer gövde yanını da birleştirerek geçici bir kutu elde ettim.

Bu geçici kutuyu plan üst görünüşünde sabitenmiş olan gövde alt kaplamalarının üzerine yerleştirdim. Plan üzerinde çalışmamın nedeni çarpık bir gövdeye sahip olmamak için.
 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#12
Gövdeyi plandan söktüm ve ters çevirip gövde alt kaplamalarını yapıştırmaya başladım. İlk önce posta altlarına denk gelen parçaları yapıştırdım.

Tüm gövde alt kaplamasını bitirdim.

Sıra geldi gövdemin burun kısmına. Modele monte edeceğim motor henüz belli olmadığından motor yatağını en son yerine yapıştıracağım. motor ve donanıma rahat ulaşmak için de mıknatıslı bir kapak yapacağım burun üstüne.

Motor yatağını geçici olarak yerine takarak burunu gönyesine aldım. Burun üst kaplamasının ilk parçası olan T1 parçasına mıknatısı yapıştırıp yerin denedim ve motor yatğına yapıştırıcı deymemesine çok dikkat ederk T1 parçasını önce CA ile puntalayarak yerin sabitledim, motor yatağnı yerinden aldıktan sonra T1 in tamamını yapıştırdım. 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#13
Gövde kapağının yerine tam ve sıkı sıkı oturması önemli çünkü oturmazsa bir anlamı yok kapak yapmanın. O yüzden F2 postasının gövde yanına göre dışarı çıkıntı yapan yerini zımpara ile gövde yanına eşitlemem gerekiyor.

Kapak yerinde, gövde köşeleri yuvarlatılırken, kapak ta gövdeyle beraber yuvarlatılacak. 
Katılım
12 Mar 2018
Mesajlar
50
Beğeniler
223
Yaş
39
Konum
istanbul
İlgi Alanı
Hiçbiri
#15
Kanat planı tezgaha düzgünce yayıldı,

Firar kenarı alt ve üst kaplamasının birbiriyle tam öpüşebilmesi için, üst parçanın zımparalanması gerekli yeri kanat kesitine göre çizildi,

Sonra masa kenarına dayanarak, üçgen şekilde zımparalandı.