Multicopterlerde Farklı ESC ve Motor Kullanımı mümkün mü ?

Halil Can Demir

İzmir - Zonguldak
İlgi Alanı
Multikopter
Quad'da kullandığım ESC'lerden 1 tanesi bozuldu. Şimdi bu üründen piyasa'da hiç kalmadığı için hepsini mi değiştireyim ? Yoksa gerek yok normal benzeri bir esc alsam uyar mı ?

Bu konu yönetim tarafından aşağıdaki konudaki mesajla taşınarak açılmıştır.

Öncelikle geçmiş olsun, kişisel fikrim böyle bir deneme yapmadım ama sizin durumunuzda bana en mantıklı gelen yeni bir set esc almak olacaktır. Tam uyumlu esc bile alsanız eskiden sahip olduğunuz tüm escler aynı zamanda alınmıştı muhakkak bir miktar elektronik olarak eskime yaşıyorlar. Motorları hassas bir şekilde kontrol eden ekipmanda böyle bir risk almak bana mantıklı gelmedi. Tabi bunu denemiş olan varsa muhakkak yazacaktır.

Şimdiye kadar bende riske edip, farklı bir esc grubu kullanmadım, ama quad çıların sorunlarından biri;

Farklı marka motoru bir arada kullanabilir miyim?
Farklı marka esc leri bir arada kullanabilir miyim?

Ben de bu soruların cevabını merak ediyorum, pratikte uçuşa engel teşkil edecek farklar olur mu bilmiyorum. birgün çok param ve zamanım olursa, kırım riskin göze alıp denerim :)

Ama esc lerde hem sürüş frekansları hem de motoru sürme algoritmaları farklı olabiliyor, yani 500hz iki esc aynı şekilde motoru sürmeyebiliyor. o yüzden bazen forumlarda lafı geçer, Simonk firmware mi yükledin, BHELI firmware yükleyebilirsin, denir. Burada anladığım kadarıyla sürüş darbeleri yapısı vs değişiyor. O nedenle bende işin ehli birisinden deneyimlerini dinlemeyi çok isterim.

Örneğin frenlemesi açık olan bir esc ile frenlemesi olmayan benzer tipte bir esc aynı quad ta kullanıldığında ortaya pek hoş olmayan sonuçlar çıkabilir?

Şakir Polay hocam bu konuda daha evvel hatırlayamadığım konu başlıkları içinde esc ler ile ilgili bazı detayları veriyordu, bu postu gördüğünde cevaplarından bende faydalanmayı iple çekiyorum :)

Arşivimde, daha önce eklenmiş olan bir esc kütüphanesi var aşağıya ekliyorum, belki ihtiyaç duyan olursa işine yarayabilir.

https://drive.google.com/file/d/1NfOHqUv5GvXgSn5K1ManVmTeQ6qpryyn/view?usp=sharing

sevgili ercan

farklı marka motoru/ları dronda kullanabilirmiyim sorulmuş. cevap kesinlikle evet tir. ancak bazı şartları vardır.(teknik özelliklerin birbirine ne kadar yakın olduğu hususu motor ağırlığı, kv, max thrust çalışma voltajı ve gereken max amp gibi). farklı marka motorların teknik özellikleri ne kadar birbirine benzer ise önceki uçuş performansı ile sonraki uçuş performansı o derece benzer olacaktir. yeni motorun gücü daha az ise bu durumda stabiliteyi bozmamak adına uçuş kontrolcüsü diğer motorları dizginleyip genel performans sanki en düşük güçteki motorlar varmışcasına ortaya çıkacaktır.

farklı marka esc dronda kullanabilirmiyim sorulmuş. cevap evet tir. ancak bazı şartları vardır . ve bu şartlar daha rijittir. motor sürme algoritmaları farklı olması nedeni ile esc firmware ları aynı olması stabilite açısından çok önemlidir. yani firmware aynı olmalıdır. farklı olması durumunda da uçabilir ancak performans değişen escnin diğerlerinden daha niteliksiz olana göre endesklenecektir.

örnek 3 tane 40a esc ve bir tane 12a esc olan bir dermeçatma bir sistemde genel performans 12a esc ye göre şekillenecektir. tabii esc kısa zamanda havada tutuşmazsa. uçar mı uçar ama stabilite ve dayanım daha az olur.

bazen de uçuş mümkün olmayabilir. ör blheli multishot flahlanmış bir esc ile sadece oneshot hızında çalışan bir esc aynı anda muhtemelen çalışmayacaktır. veya dshot kullanan 3 esc ile oneshot 125 kullanan bir esc aynı anda çalışamazlar. teknik olarak mümkün değidir.

bilebildiklerim bunlardan ibarettir

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
sevgili ercan

farklı marka motoru/ları dronda kullanabilirmiyim sorulmuş. cevap kesinlikle evet tir. ancak bazı şartları vardır.(teknik özelliklerin birbirine ne kadar yakın olduğu hususu motor ağırlığı, kv, max thrust çalışma voltajı ve gereken max amp gibi). farklı marka motorların teknik özellikleri ne kadar birbirine benzer ise önceki uçuş performansı ile sonraki uçuş performansı o derece benzer olacaktir. yeni motorun gücü daha az ise bu durumda stabiliteyi bozmamak adına uçuş kontrolcüsü diğer motorları dizginleyip genel performans sanki en düşük güçteki motorlar varmışcasına ortaya çıkacaktır.

farklı marka esc dronda kullanabilirmiyim sorulmuş. cevap evet tir. ancak bazı şartları vardır . ve bu şartlar daha rijittir. motor sürme algoritmaları farklı olması nedeni ile esc firmware ları aynı olması stabilite açısından çok önemlidir. yani firmware aynı olmalıdır. farklı olması durumunda da uçabilir ancak performans değişen escnin diğerlerinden daha niteliksiz olana göre endesklenecektir.

örnek 3 tane 40a esc ve bir tane 12a esc olan bir dermeçatma bir sistemde genel performans 12a esc ye göre şekillenecektir. tabii esc kısa zamanda havada tutuşmazsa. uçar mı uçar ama stabilite ve dayanım daha az olur.

bazen de uçuş mümkün olmayabilir. ör blheli multishot flahlanmış bir esc ile sadece oneshot hızında çalışan bir esc aynı anda muhtemelen çalışmayacaktır. veya dshot kullanan 3 esc ile oneshot 125 kullanan bir esc aynı anda çalışamazlar. teknik olarak mümkün değidir.

bilebildiklerim bunlardan ibarettir

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Size bir şey daha sorucam. Bu kadar iyi bilen birini bulmak zor olabiliyor :)

bu ürünün yazılımının bheli mi yoksa simonk mı olduğunu nasıl anlayabiliriz ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

içeriği bu kadar bulabildim sadece.

burdaki linkten o da

sevgili can

teknik özelliklerinden anlayabildiğim kadar kesinlikle bl_beli olmadığını, simonk olabileceği gibi kendine has bir başka firmware ile çalışıyor olabileceği kanaatindeyim

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Hazır bu konuyu bir çok merak eden arkadaşımız varken konuya açıklık getireyim. Farklı bir tane 30A bec'li BLHeli marka bir esc ile denedim. Her ne kadar throttle yapsam da gazı ortaya getirdiğim de 3 motor dönerken blheli dönmüyor. Sonrasın da quadı elimle tutmak şartı ile gazı yükselttiğim de diğer tek motorda dönmeye başlıyor ve stabilizlasyon yapana kadar 1-2 kere gazı biraz yükseltip indiriyorum. Ve sonrasın da quadı yerden kalkacak kadar gaz verip uçuruyorum. Hafif bir titreme var fakat bunun frame'den mi kaynaklandığını yoksa esc den mi kaynaklandığını çözemedim. Yakında sipariş verdiğim bir esc'lerin gelmesi durumunda deneyeceğim ve o zaman anlaşılacak sanırım.