Zutor Elektrik motorlu eğitim modeli

İlker bey, ellerinize sağlık! Uzun zamandır böyle bir anlatım görmemiştik (Evren bey'inkiler hariç tabii). Kendi modelini yapmak isteyen, ama yeteri kadar inşaat deneyimi olmayan kimseler için nimet! Bunun Tutor olarak yapılanını uçurmuştum yıllar önce. Uçuş deneyimi için de ideal bir modeldi gerçekten.

Gerçek anlamda ilk radyo kontrollü uçuş yapabildiğim model Zutor olmuştu, inşaa konusunda da çok şey öğrenmiştim, keyifle uçurdum, üç kez büyük kırım ve tamirden sonra F1 açık otoparkının karşı bölümde makilik alana düşürmüş ve bulamamıştım, ne zaman o makilik alana girsem gözüm modeli arar ama aradan herhalde 5,6 yıl geçmiştir.
Tekrar teşekkürler İlker bey.

Bir video da ben ekliyim:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sayın İlker Nahırcı
öncelikle çok başarılı bir işçilik çıkmış ellerinize sağlık
bu modelin motor vs teknik detaylarınıda paylaşırmısınız
teşekkürler

Benim kullandığım elektronik;
4adet mini servo
1kg çekiş elde edebileceğiniz motor esc kombinasyonu.(ben 30a esc ve Wing Tiger motoru kullanmıştım)
1500 ile 2200 mah 3s lipo, çok yüksek c değerine gerek yok.

teşekkürler
kısmet olursa bende bugün bu plandan yola çıkarak yapmaya çalışacağım
bu verdiğiniz
4adet mini servo
30a esc
Wing Tiger motoru
1500 ile 2200 mah 3s lipo

ve en önemlisi kumanda
bunları kaç paraya alabilirim bu konularda biraz yeniyim

teşekkürler
kısmet olursa bende bugün bu plandan yola çıkarak yapmaya çalışacağım
bu verdiğiniz
4adet mini servo
30a esc
Wing Tiger motoru
1500 ile 2200 mah 3s lipo

ve en önemlisi kumanda
bunları kaç paraya alabilirim bu konularda biraz yeniyim
Motor esc toplam 25 30 dolar tutsa servolar 8-10 dolar desek lipo da 100 120 lira olsa bir de bunlara ek olarak kontrol yüzeyleri için tel horn iniş takımı servo uzatma Y kablo falan 100 lira tutsa kumanda hariç 300 350 lira gibi bir tutar çıkar kumanda hariç. Kumandayı hariç tuttum çünkü 300 400 liraya ikinci el kımanda da var 2 3 bin liraya da var onun için kumanda konu indeksine bakmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
kardeşim teşekkürler
sivastan bir abim
1 FLYSKY FS-İ4 kumanda
1 alıcı
1 motor
1 src
4 servo
4 motor kanat
1 lipo pil

iniş takım ve diğer tüm ergumanları 500 tl ye gönderecek
kumanda iyimi bilmiyorum işini görür demişti

cevap için teşekkürler

kumanda sıfır
diğerleri ikinci el sanırım
benim burada asıl merak ettiğim (FLYSKY FS-İ4) kumanda olayı zaten asıl özellik ve para da burada fark atmakta

bu parayı vermektense 300 tl ye drone yada hazır ikinci el bir uçak mı alsam
bunların elk kitlerini kullanabilirmiyim

Aslini soylemek gerekirse bendede flyskyin fs i6x kumandasi var ve yakin tarihte cinden getirttim. Elektronik bana biraz pahali gibi geldi. 300 liralik modellerde genelde kumanda dahil olmuyor olan modellerde ise alici moduler olmuyor. Ben sizin yerinizde olsam acelemde yoksa ali express yahut banggood uzerinden elektronikleri satin alirdim. Lipo pilde f1depo diye bir siteden temin etmistim fiyati hesapliydi. Yani 500 liraninda altinda bir maliyetle tum parcalari sifir olarak temin edebilirsiniz

Katılıyorum modeli yavaş yavaş dikkatli bir şekilde yapmaya başlayın, o arada aliexpress veya Banggood dan araştırıp alışverişinizi yaparsınız.Daha sonra linkleri ile buraya bir malzeme listesi yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Burak ERDOĞAN
Kumanda 192₺
Look what I found on AliExpress

Esc Motor 50₺

4Adet Mini Servo(metal dişli) 57₺

Pil 2200mah 3s 40c 75₺

Toplam 374₺

Belki motor bir tık daha büyük seçilebilir, ama bence yeterli.

Bir de şarj cihazı;

Starter pack tamamdır

Son düzenleme:
selamlar
dün lazerci arkadaşla kesim planlarını indirip biraz düzenleme yapıp kesim yaptık
gözümüzden kaçan yada eksik diye tabir edebileceğimiz kısımlar çıktı daha doğrusu uçağın yarısı yok
bir kaç parça fazla gibi tabii bunlar tamamen benim hazırcılığım ve düşüncemdir belkide anlamadığım bir konu vardır
planı alan biraz uğraşsın hazırcı olmasın tabirinde

örneğin kesim planında
1-1mm kontra sol sağ adında iki parça ne işe yarar ana gövdede kalınlaştırma için mi kullanılacak
2-gövde alt ve üst kapatmalar kesimde yok (hazır lazerci deyiz neden elde keslim)
3-Kanat alt kaplamaları yok
4-Stab konstrüksiyonu bir kısmı yok sanırım özellikle üçgen destekler
5-her bir kanattaki 2şerden 4 tane sinirde aileron servolarının montajı için gerekli konstrüksiyona çentikler yine lazer siz açılmış

tabii bunlar kesim planında olmayınca bizim iş 1 hafta ileri attı
ustaları eleştirmek gibi bir niyetim olmadığını bilakis bu eksik diye tabir ettiğim kısımlar plana dahil edilebilir mi
saygılarımla