Quada güç bağlayınca sesli bağlantı uyarısı yarıda kesildi.

İlgi Alanı
Multikopter
İyi günler.
Birkaç gündür lehimlerini yaptığım ve sonunda bitirdiğim drona bügün bataryayı takıyım dedim. Daha sonra pili bağladım önce mavi ışık yandı ama ses yarıda kesildi ve mavi ışık söndü. Tekrar bağladıktan sonra hiçbir şey olmadı. Tam olarak sorun nerden kaynaklanmakta yardımcı olabilir misiniz?
Kontrol kartım spracingf3. Pil gens ace 2200 mah 25c

Son düzenleme:
Karti pil olmadan PC ye usb den bagladiginizda sorun var mi? Isiklari yaniyor mu? Olabilecek sorunlari;

USB tanimamasi
- Driver dogru yuklenmemis olabilir. Zadig ile yuklenmesi gerekevilir. Islemcinin sitesinden (stm ) indirip yuklemeniz gerekebilir.
- Ucus karti fiziksel hasarlanmis olabilir. Bu durumda windows takilan usb aygiti hakkinda arizali olabilecegi konusunds uyari mesaji verecektik.

Cleanflight baglanti sorunu;
- Son surum yuklenmemis olabilir. Yuklu surum dogru calismayabilir. Bu durumda bootloader ile flashing yapilmasi gerekir.

Kart uzerindeki boot pinler bir kablo veya bind plug ile jumper edilmeli..
Kart bu sekilde usb ile baglayin. Mavi isik sabit yanacak. Cleanflight firmware flashing kisminda no rebout squence ve full chip erase secili sekilde flash atilacak. Islem bittigi zaman, usb kabloyu sokup dahq sonra boot pinlere takili kablo veya bind plug sokulecek. Tekrar USB baglantisi ve normal flash atma islemi yapilacak.

Umarim yardimci olur

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Selim Bayram
Karti pil olmadan PC ye usb den bagladiginizda sorun var mi? Isiklari yaniyor mu? Olabilecek sorunlari;

USB tanimamasi
- Driver dogru yuklenmemis olabilir. Zadig ile yuklenmesi gerekevilir. Islemcinin sitesinden (stm ) indirip yuklemeniz gerekebilir.
- Ucus karti fiziksel hasarlanmis olabilir. Bu durumda windows takilan usb aygiti hakkinda arizali olabilecegi konusunds uyari mesaji verecektik.

Cleanflight baglanti sorunu;
- Son surum yuklenmemis olabilir. Yuklu surum dogru calismayabilir. Bu durumda bootloader ile flashing yapilmasi gerekir.

Kart uzerindeki boot pinler bir kablo veya bind plug ile jumper edilmeli..
Kart bu sekilde usb ile baglayin. Mavi isik sabit yanacak. Cleanflight firmware flashing kisminda no rebout squence ve full chip erase secili sekilde flash atilacak. Islem bittigi zaman, usb kabloyu sokup dahq sonra boot pinlere takili kablo veya bind plug sokulecek. Tekrar USB baglantisi ve normal flash atma islemi yapilacak.

Umarim yardimci olur

Kartı pc ye bağladımda mavi ışık yanıyor kırmızı ışık yanıp sönüyor. Lakin betaflight ya da cleanflight üzerinden bağlanamıyorum. Yapmam gereken işlemler konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Terimlerden bazılarının Türkçe karşılığını bilmediğim için yarı ingilizce yarı Türkçe yazacağım, umarın yeterince anlaşılır olur.
Zannedersem kartınız yazılımsal olarak bozulmuş bricked. Bunu düzeltmek için kartı boot etmeniz, kabaca hard reset atmanız lazım.
Bunun için şu işlemleri izleyebilirsiniz.

Kartın aşağıdaki resminde boot olarak gösterilmiş iki adet pin birbirine bağlanacak. Bunu pin deliklerine bir kablonun iki ucunu sokup hafifce lehimleyerek yapabilirsiniz. Yada pin lehimlenmiş ise, bir jumper ile de yapabilirsiniz. Amaç bu iki pini birbirine kısadevre yaptırmak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu işlemi yaptıkdan sonra, kartı pil olmadan, USB ile PC ye bağlayın.

NOT: Daha önceden kartın düzgün çalıştığını ve de dolayısıyla STM işlemci için USB driver yüklü olduğunu, PC nin kartı tanımasında bir sorun olmadığını farz ediyorum.

Eğer autoconnect seçişi ise bu seçimi iptal edin. kartı taktığınızda program bağlanmaya çalışmasın.

Kartı taktığınız Kırmızı ışığın yanmaması ve mavi ışığın da sabit yanması gerekiyor.

Aşağıdaki resimde görülen Cleanflight Firmware flasher sayfasını açın ve Listeden F3 kartı ve de onun için olan son sürümü seçin

- No boot squence seçili olacak
-Full chip erase seçili olacak
-Manual baud rate seçişi olacak (256000)

Bu şekilde önce seçtiğiniz son firmware i indirme işlemini yapın, daha sonra da flash işlemini yapın.

İşlem başarı ile tamamlandığında, programı kapatmadan, kartı USB den çıkarın. Daha sonra programı kapatıp tekrar açın.

Kart üzerinde kısa devre yaptığımız boot pinleri birbirinden ayırın.

Kartı taktığınızda normal şekilde bağlanmanız gerekiyor.

Eğer sorun çözülmezse;

1 - Kart işlemcisi USB driver tekrar yüklemeniz gerekebilir.
2- Kartda fiziksel bir hasar olmuş olabilir.

Umarım yardımcı olur.

Terimlerden bazılarının Türkçe karşılığını bilmediğim için yarı ingilizce yarı Türkçe yazacağım, umarın yeterince anlaşılır olur.
Zannedersem kartınız yazılımsal olarak bozulmuş bricked. Bunu düzeltmek için kartı boot etmeniz, kabaca hard reset atmanız lazım.
Bunun için şu işlemleri izleyebilirsiniz.

Kartın aşağıdaki resminde boot olarak gösterilmiş iki adet pin birbirine bağlanacak. Bunu pin deliklerine bir kablonun iki ucunu sokup hafifce lehimleyerek yapabilirsiniz. Yada pin lehimlenmiş ise, bir jumper ile de yapabilirsiniz. Amaç bu iki pini birbirine kısadevre yaptırmak.

Bu işlemi yaptıkdan sonra, kartı pil olmadan, USB ile PC ye bağlayın.

NOT: Daha önceden kartın düzgün çalıştığını ve de dolayısıyla STM işlemci için USB driver yüklü olduğunu, PC nin kartı tanımasında bir sorun olmadığını farz ediyorum.

Eğer autoconnect seçişi ise bu seçimi iptal edin. kartı taktığınızda program bağlanmaya çalışmasın.

Kartı taktığınız Kırmızı ışığın yanmaması ve mavi ışığın da sabit yanması gerekiyor.

Aşağıdaki resimde görülen Cleanflight Firmware flasher sayfasını açın ve Listeden F3 kartı ve de onun için olan son sürümü seçin

Bu şekilde önce seçtiğiniz son firmware i indirme işlemini yapın, daha sonra da flash işlemini yapın.

İşlem başarı ile tamamlandığında, programı kapatmadan, kartı USB den çıkarın. Daha sonra programı kapatıp tekrar açın.

Kart üzerinde kısa devre yaptığımız boot pinleri birbirinden ayırın.

Kartı taktığınızda normal şekilde bağlanmanız gerekiyor.

Eğer sorun çözülmezse;

1 - Kart işlemcisi USB driver tekrar yüklemeniz gerekebilir.
2- Kartda fiziksel bir hasar olmuş olabilir.

Umarım yardımcı olur.

Flash butonuna bastığımda herhengi bir değişiklik olmadı.Sorunun usb driverdan kaynaklandığını farzederek ilk yorumunuzda bahsettiğiniz zadig uygulamasını indirdim. (Cleanflight firmware flasher sayfasındaki"installl all stml32 drivers and zadig if required(see *USB FLASHİNG* section of the manual)" maddesindeki usb flashing e tıkladım. Beni github'a yönlendirdi, ordan windows kısmından zadig'i indirdim.)

Driver kurulumundan sonra sorun çözüldü mü? Tan anlayamadım açıkcası? Problem devam ediyor mu? Düzgün bağlantıyı sağlayabildiniz mi?

• Beğen
Driver kurulumundan sonra sorun çözüldü mü? Tan anlayamadım açıkcası? Problem devam ediyor mu? Düzgün bağlantıyı sağlayabildiniz mi?

Sorunu çözemedim. Zadig üzerinden kartı bağlayıp (winusb drive) "install drive" butonuna bastım. Yükledi. Usbyi çıkartım. Ama yinede cleanflighta bağlanamadım. Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Aygıt yöneticisinde USB takılı iken Silab USB aygıtı görüyorsanız, sürücü normal yüklenmiştir.
Bu aşamadan sonra, yukarda bahsettiğim, cleanflight üzerinde bootloader flashing işlemini yapmanız gerek.

Olay temelde 2 aşama. Bilgisayarın uçuş kartı işlemcisini tanıması. Bunu bilgisayarınızın cep telefonunuzu bir aygıt / disk olarak görmesi olarak düşünün.

İkinci aşama da arayüz programlarının işlemciye bağlanması. Bunu da bilgisayarınıza windowsun yüklenmiş olması ve çalışıyor olması gibi düşünün.

Anladığım kadarıyla siz şu an 1. aşamayı hallettiniz. Geriye kullanmak istediğiniz yazılımın uçuş kartına yüklenmesi kaldı. Bir takım komplikasyondan dolayı, kart işletim sistemini yanı arayüz yazılımını çalıştıramıyor.

Boot pinleri kısadevre yapıp USB takın.

Firmware flasher kısmında

Seçişi olduğundan emin olun.

Firmware yüklemesini / Flash işlemini yapın.

USB çıkarıp, bootpin sökün.

Burada bağlanmayabilir.

Tekrar normal sekilde flash atın.

Eğer bu işlemler işe yapramazsa, kartınızda başka bir arıza olabilir.

• Beğen
Sanırım driverı yanlış kurdum. Nasıl kurmalıyım?

Aşağıdaki iki videodaki işlemleri takip edin. 1. video USB kurulumu, normal flash işlemi. 2. video da arızalı kart için bootloader ile flash işlemi. İndirilen hex dosyasını siz uçuş kartınız için olanı indireceksiniz. Burası çok önemli. Yanlış hex dosyası ile yükleme yapmayın.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çok teşekkür ederim. Yarı yarıya çözdüm. Eğer benim gibi çözemeyen arkadaşlar olursa bir de başka bir bilgisayarda denesinler. Elimdeki pc w8 di. W10 yüklü bi bilgisayarda 2. videodaki işlemleri deneyebilirler. Artık cleanflighta bağlanabiliyorum ama hala pili taktığımda herhangi bir etki olmuyor.(ses ve ışık yok) Lehimleri tekrar kontrol ettim bi sıkıntı gözükmedi. Nerede problem olabilir?

Cleanflight cozulmesine sevindim. Kurulumunuzu tam bilemiyorum. Hangi PDB kullaniyorsunuz? Pdb 5V cikisini ucus karti uzerinde motor pin girislerinden birine baglayarak karta guc vermek en sagliklisi. Motorlar icin 3lu 8 adet pin girisi var. + (5V) yani kirmizi kablo ortadaki pin, - (GND) yani siyah kablo kartin kenarina yakin olan pin e takacaksiniz. Bazen vbat girisine takanlar oldugunu gordum. Vbat girisi karta guc vermek icin degildir. Mumkunse kart kablo baglantilarini gosteren bir resim atarsaniz farkli bir goz ile gormus oluruz. Bazen en bariz hatalara defalarca bakip goremiyoruz.:)

Acaba
Cleanflight cozulmesine sevindim. Kurulumunuzu tam bilemiyorum. Hangi PDB kullaniyorsunuz? Pdb 5V cikisini ucus karti uzerinde motor pin girislerinden birine baglayarak karta guc vermek en sagliklisi. Motorlar icin 3lu 8 adet pin girisi var. + (5V) yani kirmizi kablo ortadaki pin, - (GND) yani siyah kablo kartin kenarina yakin olan pin e takacaksiniz. Bazen vbat girisine takanlar oldugunu gordum. Vbat girisi karta guc vermek icin degildir. Mumkunse kart kablo baglantilarini gosteren bir resim atarsaniz farkli bir goz ile gormus oluruz. Bazen en bariz hatalara defalarca bakip goremiyoruz.:)

Acaba esc kalibrasyonuyla ilgili olabilir mi? Resim yükle butonu çok yavaş bir türlü upload edemedim. Yarın pc den atmayı deniycem.

ESC niz nedir? Dshot destekliyor ise kalibrasyona gerek yok. Cleanflight üzerinde configuration sayfasında uygun dshot seçmeniz yeterli. Ayrıca, esc kalibrasyonu kartın çalışmasını engellemez diye düşünüyorum. Benim anladığım siz karta pil ile güç veremiyorsunuz. Doğru mu?

ESC niz nedir? Dshot destekliyor ise kalibrasyona gerek yok. Cleanflight üzerinde configuration sayfasında uygun dshot seçmeniz yeterli. Ayrıca, esc kalibrasyonu kartın çalışmasını engellemez diye düşünüyorum. Benim anladığım siz karta pil ile güç veremiyorsunuz. Doğru mu?
Aynen öyle. Esc ler racerstar 20A blheli_s.