1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

Kanopi ve şeffaf parçalar için plastik tutkal kullanıyorum. PVA yapıştırıcı iki çeşit. Biri kuruyunca beyaz kalıyor, diğeri şeffaflaşıyor. Şeffaf plastik tutkal kullanıyorum. Kırtasiyecilerde var. Çeşitli markalarda bulunuyor.

Bir de sislenme etkisi yapmayan CA yapıştırıcı var, ancak zor bulunuyor.

Bu kanopi yapıştırıcısını nerde görsem tanıyorum hemen :D

Biz helikoptercilerin kanopileri zamanla, kullandıkça kenarlardan boya çatlama yapıyor. Aynı zamanda modele temas ettiği noktalar varsa titreşim vs oraları da aşındırıyor hafiften... Haliyle kanopilerimizin etrafını şeffaf koruyucular ile kaplıyoruz ( )

Bunu modele yapıştırmak için düz mantık gittim, kanopi yapıştırıcısı aldım :D Uyguladım, pek bi güven vermedi.. 24 saat sabit tutmak falan bana göre değildi... Sonradan kanopi iç kısmına epoxy sürdüm protectoru da üzerine geçirdim. Kalıp şeklini verdim kurudu, sonra da CA ile o kalıba yapıştırdım. Uygulamalı örneği şu an Mustafa'da var (Logo550sx)

Elimde numunelik kaldı kanopi yapıştırıcısı da öylece...

Bu muhabbeti canlı yayından hatırlıyorum, o gün arada kaynadı söyleyemedim, bugün aklıma geldi yukardaki bilgiyi ekledim işte bu tür kafa karışıklıklarını engellemek için :)

Senin iş için epoksi ideal yapıştırıcı :)

Ben de onu diycektim, 5dk epoksiyle yapsan daha kolay olmaz miydi? Sonucta bir daha sokulmeyecek.

Abi epoksi böyle hassas bir iş için fazla “messy” bir yapıştırıcı, riske girmem :)

Ben bu kanopi yapıştırıcısının bildiğimiz beyaz tutkal olduğu yönünde şüpheler taşıyorum. :)

Özünde aynen öyle abi, ama çok küçük farklar var, artık kimyasal bileşim mi yoksa oranlar mı onu bilemiyorum. Kanopi yapıştırmak için şeffaf olması yeterli, ama mesela iş perçin yapmaya gelince o ufak farklar sonuçları önemli derecede etkileyebiliyor...

Kanopi ve şeffaf parçalar için plastik tutkal kullanıyorum. PVA yapıştırıcı iki çeşit. Biri kuruyunca beyaz kalıyor, diğeri şeffaflaşıyor. Şeffaf plastik tutkal kullanıyorum. Kırtasiyecilerde var. Çeşitli markalarda bulunuyor.

Bir de sislenme etkisi yapmayan CA yapıştırıcı var, ancak zor bulunuyor.

:saygilar:

Canlı yayın demişken :D ne oldu abi o işler?
Bi belimi doğrultayım yeniden başlarız :)

Ha buarada illa kalıp mevzusu şart değil, maksat sohbet muhabbet olsun derseniz onda ayrı, ya da varsa konusmak istediğiniz özel bir konu o da olur...

Bi belimi doğrultayım yeniden başlarız :)

Ha buarada illa kalıp mevzusu şart değil, maksat sohbet muhabbet olsun derseniz onda ayrı, ya da varsa konusmak istediğiniz özel bir konu o da olur...

Bu tür forumlara üye kabul ederken dikkat edilmesi gerekenleri mi konuşsak acaba?! :p

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tahminimden çok daha yoğun ve fiziksel olarak yorucu geçen bir iş seyahati ve sonrasındaki ofiste yığılan işlerden başımı kaldırabilecek hale gelince farkettim ki sadece 3 haftam kalmış! Eğer bu kuşları Türkiyeye gelirken yanımda getirmek istiyorsam, ki istiyorum :), elimi çabuk tutmam lazım diyip bir zaman planlaması yaptım ve gördüm ki ayın 10’unda kuşların boyanmaya başlanmış olması lazım! Boyama öncesi kanopilerin maskelenmesi ve tesviyelerin yapılması lazım ve çok az vakit var. Özellikle Hurricane kanopi maskelemesi tam bir bela iş, “greenhouse” sera tipi denen bu tür bol çerçeveli kanopilerin hepsi için geçerli bu. Ama savaştan kaçılmaz diyip 48’lik hurri ile işe giriştim, önce tamiya maske bandından ince şeritler kesip bu şeritlerle pencerelerin dış sınırlarını maskeledim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çerçevelerden sonra da aradaki boşlukları kapattım.

Ön cam da biraz bu ince şerit tekniği biraz da başka tekniklerin karışımıyla maskelendi.

Tüm maskeleme işi iki güne yayılmış halde net 2.5 saat aldı... Bu kadar küçük bir alan için çok el oyalayan bir iş... hadi 48’liği bitirdik de aynı işi 72’lik küçük kardeşe nasıl uygulayacağım diye düşünüp dururken bu ince şerit yönteminin işe yaramayacağını anlamam zor olmadı. Kanopideki çerçeve izleri de çok belli belirsiz, yani normalde bu ölçekte tercih ettiğim büyük bir parça maske bantını tüm kanopiye yapıştırıp sonra çerçeve izlerinden 11numara bıçakla kesme yöntemi de işe yaramayacak. En son tam camların genişliğinde şeritler kesip bunları yapıştırıp aralardaki çerçeveleri kesip çıkartmanın en kolay yol olacağına karar verdim. Birkaç deneme sonrasında tam uygun kalınlıkta bir maske bant şeriti kesmeyi becerebildim. Bunları kanopi üzerine yapıştırıp aradaki çerçeveleri kesip çıkarttım. Böylece hem kesmem gereken kenar sayısı yarı yarıya azaldı hem de tüm kanopi kapanmadığı için açıkta olan kısımlardaki çizgileri referans olarak kullanıp çerçeveleri kesebildim. Ön kısmın maskelenmesi biraz daha zor oldu ama hepsi toplamda yaklaşık 40 dk da tamamlandı. Sonradan düşününce daha basit olan bu yöntemi 48’lik hurriye de gayet güzel uygulayabileceğimi ve ciddi zaman kazanabileceğimi farkettim ama artık çok geç, bir sonraki maket için gerekli dersler alınmış oldu :)

Maskeleme sonrasında ilk iş olarak kanopi uçağın iç rengine boyandı. Bu parça şeffaf olduğu için ilk kat boya içerden görünen renk olacaktır, bunun için ilk kat boyanın kokpit içinin renginde olması önemli. Eğer bu açık bir renkse üzerine beyaz biya atılması da rengin doğru görünmesi için gerekli olabilir... RC arabacılar bu numaraları iyi bilirler ;)

Hazır airbrusha kokpit yeşili koymuşken maketteki tüm birleşim yerlerinin üzerlerine de boya püskürttüm, bu tesviye için görsel olarak bana yardımcı olacak.

Bugün ilk tur tesviyeyi bitirmeyi planlıyorum ki yarın ikinci turu atıp şanslıysam yarın akşam boyamaya geçebileyim :)

Tahminimden çok daha yoğun ve fiziksel olarak yorucu geçen bir iş seyahati ve sonrasındaki ofiste yığılan işlerden başımı kaldırabilecek hale gelince farkettim ki sadece 3 haftam kalmış! Eğer bu kuşları Türkiyeye gelirken yanımda getirmek istiyorsam, ki istiyorum :), elimi çabuk tutmam lazım diyip bir zaman planlaması yaptım ve gördüm ki ayın 10’unda kuşların boyanmaya başlanmış olması lazım!
Hoşgeldin Evren hocam, tam da özlemeye başlamıştık ;) Bu arada Türkiye'ye gelmeye de az kalmış :thumbup: