1/10 3d Printed Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B

seyit kuşku

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Çok güzel ellerinize sağlık bende gördükçe kendi tankımın üretimine hız veriyorum:) tankın yönü değişsede top aynıyöne bakıyor gyroda eklemişsiniz maşallah tankta birçok teknoloji var %p hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Mehmet YILMAZ

Çalışkan Uye
Çok güzel ellerinize sağlık bende gördükçe kendi tankımın üretimine hız veriyorum:) tankın yönü değişsede top aynıyöne bakıyor gyroda eklemişsiniz maşallah tankta birçok teknoloji var %p hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Daha onceki calismalarimda gyro eklemistim ancak rc gyroda fazla ayar yapma imkani yok. Ayrica topu dikey ekesende gyro ile kontrol etmek biraz fazla oynak oluyor.
Cometin taret kontrolu icin esp32 tabanli m5stack adinda bir kontrolcu kullaniyorum. Bu sekilde yatay ekseni gyro dikey ekseni ise ivme olcer ile kontrol ediyorum. Ayrica ESP32 ivme olcer ve gyrodan gelen verileri filtre etmeme de yardimci oluyor. Top kontrolunun yumusak bir sekilde hareket etmesi ve paraziti engellemek icin low-pass filtre uygulamam gerekti. Filtrenin yaninda anti-backlash spuru da ekleyince servo hareketleri guzel oturdu.
Son degisiklikler sonrasi taret kontrol videosunu ekledim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrolcu arduino destekliyor. Sbus kutuphanesi ile alicidan gelen sinyali islemek te mumkun. Bu sekilde servolari kumandadan kontro edecegim.

Sizin tank calismanizda basarilar.

Sarven Bedikoğlu

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Dikey stabilizasyon biraz adım adım geliyor gibi geldi videodan. Acaba elinizde dijital bir servo varsa deneyebilir misiniz? Dijital servoda da aynı şekilde adım adım hareket edecek mi, merak ettim açıkçası.
Elinize ve emeğinize sağlık, keyifle takip ettiğim bir proje yürütüyorsunuz. Tebrik ederim.

Mehmet YILMAZ

Çalışkan Uye
Dikey stabilizasyon biraz adım adım geliyor gibi geldi videodan. Acaba elinizde dijital bir servo varsa deneyebilir misiniz? Dijital servoda da aynı şekilde adım adım hareket edecek mi, merak ettim açıkçası.
Elinize ve emeğinize sağlık, keyifle takip ettiğim bir proje yürütüyorsunuz. Tebrik ederim.
Sarven bey dijital servo kullaniyorum. Hatta bu ikinci versiyon taret. Birinci versiyonda disli orani 1/2.5 tu ve de disliler arasinda biraz bosluk vardi. ikinci versiyonda anti-backlash disli ve 1/5 disli orani kullandim. Biraz daha yumusak hale getirmek icin de low-pass filtre eklendi. Filtre parametreleri ile daha yumusak hale getirmek mumkun ancak bu seferde tepki gecikiyor. Vakit bulursam step motor denemek isitiyorum. Step motorun avantajlari var ancak dezavantaji da cok. Sistem daha kompleks hale geliyor ve de acik dongu oldugu icin endstop gerektiriyor. En guzeli olabilirdi ancak suan icin benim kabiliyetimin disinda :)

seyit kuşku

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Daha onceki calismalarimda gyro eklemistim ancak rc gyroda fazla ayar yapma imkani yok. Ayrica topu dikey ekesende gyro ile kontrol etmek biraz fazla oynak oluyor.
Cometin taret kontrolu icin esp32 tabanli m5stack adinda bir kontrolcu kullaniyorum. Bu sekilde yatay ekseni gyro dikey ekseni ise ivme olcer ile kontrol ediyorum. Ayrica ESP32 ivme olcer ve gyrodan gelen verileri filtre etmeme de yardimci oluyor. Top kontrolunun yumusak bir sekilde hareket etmesi ve paraziti engellemek icin low-pass filtre uygulamam gerekti. Filtrenin yaninda anti-backlash spuru da ekleyince servo hareketleri guzel oturdu.
Son degisiklikler sonrasi taret kontrol videosunu ekledim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrolcu arduino destekliyor. Sbus kutuphanesi ile alicidan gelen sinyali islemek te mumkun. Bu sekilde servolari kumandadan kontro edecegim.

Sizin tank calismanizda basarilar.
Gerçekten harika ellerinize sağlık, paletleri çok önceden yapmıştım şu son zamanda gövdeyi üretiyorum 2 tane en ucuzdan şarjlı matkap kullanacağım güç için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol