1/10 ölçekli Chris-Craft Riviera ve treyler yapımı (3D tasarım ve baskı)

İlgi Alanı
Uçak
Mahallenin delisinden çıtır çerez tadında küçük bir proje :)

Malum buralarda uçuş sezonu kapanmak üzere, bu sene için de yeni bir uçak inşaatına başlama niyetim yok. Ölü sezonda evin yakınlarında arada sırada gidip eğlenebileceğim bir şeyler yapma niyetindeydim. Bir süredir de bir tekne ve treyler yapıp elimdeki F-350 kamyonetin arkasına takmak tamamen RC olarak tekneyi kamyonet ve trailerle suya indirmek ve geri toplamak gibi bir fikir vardı kafamda. Hatta bu amaçla bir tekne almaya da niyetlendim ama beni tanıyorsunuz, dönüp dolaşıp yine "kendin yap" moduna döndüm ve hem tekne hem de treyleri kendim tasarlayıp 3D yazıcıda basarak bu projeyi gerçekleştirmeye karar verdim. Böylece zaten geliştirmek istediğim 3D tasarım becerilerime de bir miktar faydası olabilir diye düşündüm.

Tekne olarak ne yapsam ne etsem diye düşünürken basit birşey olsun diye düz bir "derin V" karina tipli bir tekne yapmak ağır basıyordu. Ama ne yalan söyleyeyim, tip olarak pek de hoşuma gitmiyor bu tekneler ve öyle pek de sürat teknesi meraklısı da olmadığım için pek de içime sinen bir karar değildi. Dahası bu tür tekneler (gerçekleri) genellikle uzun oldukları için benim kafamdaki ölçüleri aşıyordu ya da "scale" olmaktan çıkıyordu. Benim niyetim en fazla 60-70 cm civarında bir tekne yapmak (gerçek boyu 6-7 metre olan) böylece treyler ile birlikte toplamda 80 cm civarında bir boyutla işi bitirmekti. Nihai karar verme aşaması geldiğinde yine kendi kendime yenik düştüm :D ve basit ve sevmediğim birşey yapmak yerinde daha zor olsa da sevdiğim beğeneceğim bir şey yapmaya karar verdim ve motorlu tekneler içerisinde belki de tek sevdiğim tip olan, aynı zamanda klasikler içerisinde yer alan meşhur Chris-craft firmasının açık kabinli teknelerinden birisini modellemeye karar verdim. Bunlar içinden de hangisini yapsam diye bakınırken aerofred sitesinde mevcut planlar arasında "Riviera" modeline ait bir plana denk geldim:

Sonrasında da bu teknenin gerçeğine ait fotoğrafları araştırırken de denk geldiğim bir fotoğraf kesin karar vermemi sağladı. İşte o fotoğraf:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu fotoğrafa adresindeki bir satılık tekne ilanında denk geldim. (Tekneyi satın almak isteyen olursa dünya genelinde nakliye yapıyorlarmış bilginize :) ) ilanla birlikte bolca fotoğraf olduğu için de yapıma oldukça faydası olacaktır diye düşündüm. Ayrıca tekne ile birlikte görünen treylerin de 50-60 lardan kalma klasik görüntüsü çok hoşuma gitti açıkçası. Yanaklı lastikler, krom jant kapakları derken dibim düştü ve bu tekne ve treylerini modellemeye kesin olarak karar verdim.

Tekne 18 feet uzunluğa sahip, yani yaklaşık 5.5 metre, bu da 1/10 ölçeğinde 55 cm lik bir tekne yapar ki benim şu anki amacım için gayet uygun. 15 yıl, belki daha da önce yaptığım marina modeli 60 cm boyuyla ve deplasman tipi ağır bir tekne olmasına rağmen 380 tipi fırçalı bir motorla gayet güzel gidiyordu, o yüzden bu daha hafif ve küçük modelin de 380 tipi bir fırçalı motorla güzel seyredebileceğini tahmin ediyorum ve işleri basit tutmak için bu yönde gideceğim. Model yüzdüğünde yetersiz geldiğini görürsem de ilerde fırçasız bir sistemle yada daha büyük bir motorla değiştirebilirim. Sonuçta yarışa falan girmeyeceğim için motor/pervane ikilisinin modeli "skeyl" bir hızla götürebilmesi benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bu başlıkta önce tasarım aşamasından, sonrasında da baskı ve montaj aşamasından ve hepsi başarılı olursa da sudaki seyir ve esas amacım olan RC suya indirme toplama operasyonlarından paylaşımlar yapacağım :)

Şimdilik birkaç video ile konuyu şenlendireyim.

Bir klasik olan firmanın tarihçesi:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ve modelini yapacağım Riviera teknesine ait güzel bir video:

iyi seyirler :thumbup::RCKolik:

Diye yola çıksak da, biz onu mümkün mertebe dallandırır budaklandırırız ;D:lollol:

Neyse ben kola ve patlamış mısırımı alıp, koltuğa geçiyorum :yuppi::hoppa:

Eh, siz beni benden iyi biliyorsunuz artık :)

Rezerve mesajı için de teşekkürler :)

Şu konuyu hatırladım, oldukça keyifli bir konuydu.

Çok güzel vakit geçireceğiz anlaşılan. :D%p:hoppa:

Yalnız RC olarak suya indirmek derken tam olarak nasıl birşeyden bahsettiğini hayal edemedim. Var mı bir örneği ?

Neden böyle birşey istiyoruz :laugh:

Son düzenleme:
Şu konuyu hatırladım, oldukça keyifli bir konuydu.

Çok güzel vakit geçireceğiz anlaşılan. :D%p:hoppa:

Yalnız RC olarak suya indirmek derken tam olarak nasıl birşeyden bahsettiğini hayal edemedim. Var mı bir örneği ?

Neden böyle birşey istiyoruz :laugh:

Güzel inşaatmış, bir ara detaylı okuyayım :)

RC suya indirme toplama ile kastettiğim şu: RC kamyonetimiz arkasında treyleri ve üzerinde RC tekne ile rampadan aşağı geri geri iner, treyleri suya sokar, tekne yüzer hale gelince de tornistan basar treylerden ayrılır seyrine geçer.
Seyir sonunda tekne gene treyler üzerine gelir, yerleşir, kamyonet de treyleri rampadan yukarı çekerek tekneyi eve götürür :) işin bu kısmı sadece şöförlük/kaptanlık gerektirir, ama gerçekte tekne treylere yüklenirken baştan bir çelik halat ve vinç yardımıyla treyler üzerine çekilip emniyete alınır, işin bu kısmını da RC olarak yapmak, ya da en azından yapmaya çalışmak :) işin zor ama keyifli kısmı. aklımda bir iki yöntem var bunu hiç el sürmeden yapabilmek için ama en kötü el ile kanca teknedeki halkaya geçirilir gerisi RC olur...

Niye yapıyoruz ki bunu? Niye yapmayalım ki :)

Örneği vardır elbet, sonuçta venüse roket yollamıyoruz :) ama hiç aramadım youtube falan, bulursanız paylaşın faydalanırız :)

Dumas Boats'ta güzel birkaç kit var. Dumas ta artık sayıları azalan kit üreticilerinden biri.

Evet Dumas’ın kitleri çok güzel, ama ölçek farklıydı ve nakliye bedelleri şu an için pek içime sinmedi. Ama belki ilerde sırf tekne yapmak için üç havuzluklu modelini alabilirim, en beğendiğim seri odur.

Yan koltuğunu bana tutsana, ben de arpa suyunu ve çerezimi hazırlayayım...

Gelsin göbek :)

Kolay gelsin. :saygilar:
İlgi alanıma girdiği için zırt pırt müdahil olursam hoş görüle...:):lollol:
F-350 ölçeği nedir? 1/10 ise tekne boyut kararı yerinde.

Her daim müdahelenizi beklerim :)

F-350 de 1/10 ölçekli, o yüzden bu ölçeğe odaklandım. :thumbup:

RC suya indirme toplama ile kastettiğim şu: RC kamyonetimiz arkasında treyleri ve üzerinde RC tekne ile rampadan aşağı geri geri iner, treyleri suya sokar, tekne yüzer hale gelince de tornistan basar treylerden ayrılır seyrine geçer.

Kamyonetimize ne zaman başlıyoruz. :D

Kamyonetimize ne zaman başlıyoruz. :D

Kamyonet zaten hazır gibi gibi :)

Bakınız bu da “mahallenin delisi F-350 kamyonetiyle Panther’i uçuşa götürüyor” başlıklı, 1/10 ölçekli RC diaroma çalışması :)

Bu proje kapsamında kamyonetin de detaylarını ekleyeceğim, boyamasını bitireceğim (krom parçaların bir kısmı mat siyaha boyanabilir) ve şasinin arkasına eklenecek, treyleri bağlayabileceğim sistem tasarlanıp basılacak.

Vay, 1/10 hep aklımda bir tane alayım diye. Ama pahalı. 4 tekerlek alıp kendim yapsam daha ıyı olur. 1800 watt 3674 2250 kv motorum var bunun hakkından ıyı gelir. :)

Panther sonrası bir anlamda rehabilitasyon olacak...?
Tüm sistemin (tekne, araba, romork) aynı ölçekte olması çok hoş olacak. Hadi hayırlısı. Kolay gelsin takipteyiz. :thumbup::halay:

Vay, 1/10 hep aklımda bir tane alayım diye. Ama pahalı. 4 tekerlek alıp kendim yapsam daha ıyı olur. 1800 watt 3674 2250 kv motorum var bunun hakkından ıyı gelir. :)

Panther sonrası bir anlamda rehabilitasyon olacak...?
Tüm sistemin (tekne, araba, romork) aynı ölçekte olması çok hoş olacak. Hadi hayırlısı. Kolay gelsin takipteyiz. :thumbup::halay:

Kesinlikle (anlamsız) pahalı, çok uzun zamandır beğenirim ama pahalı bulduğum için almazdım, bir gün çok içmişim, sabaha yanımda bunla uyandım :)

Motor değiştirmeye gerek yok bence, stok motor ve 3 vites şanzuman sayesinde gayet güçlü bir alet. 3. Vitesteki hızı da yeterli, daha hızlı gitse sürekli devrilir, yüksek bir makina. Sadece daha verimli olması açısından fırçasız motorla değiştirmek mantıklı olabilir belki ama bence yine de anlamsız bir masraf olur (yine bir gece çok içip sabaha fırçasız motor değişikliği olmuş halde... :) )

Araba 1/10 olduğu için tekneyi de aynı ölçek istedim, yoksa Levent bey’in bahsettiği Dumas’ın 1/8 lik modelleri daha cazip gelebilirdi.

:saygilar:

Var mı bir örneği ?

Bak görüyor musun, sordun, meraklandım, ve bunu buldum:

Aynı kamyoneti kullanmış arkadaş, bari aynı renk olmayaydı...