1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

İlgi Alanı
Uçak
Madem statik model yapıyoruz bari ilgili konu başlığı içinde olsun dedim :)

Dün RC Panther için gelen birkaç parçada yaşanan hayal kırıklığı ve iniş takımlarının gelmesinin de iyice gecikeceğinin haberinden sonra keyfim kaçtı ve haziran sonuna kadar ağırlıklı olarak plastik maketlerle uğraşmaya karar verdim. Biryandan da RC Hurricane'in detaylandırma işlerini aralara sıkıştırırım ufak ufak dedim...

Önce tezgahı üstün körü bir toparlayıp plastik maket malzemelerini yaydım. Airbrushımı kutudan çıkartıp bir genel temizlik bakım vs yapıp kompresöre bağladım, iki de deneme fısfısı yaptım ve gördüm ki herşey çalışıyor, harika :D

Sonra Hakan Bey'in ödülü olan 48 mikyaslı Hurri'ye giriştim. Kokpit elemanlarının bir kısmını zaten bir araya getirmiştim kalan üç beş parçayı da yerlerine yapıştırıp boyamaya hazır hale getirdim. Boyamayı zorlaştıracak olan bazı parçaları ise ayrı olarak hazırladım ve hepsine RAF interior green püskürttüm.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıca gövde iç duvarlarının da kokpit içine denk gelen kısımlara da eklenecek parçalar eklendi ve aynı renkle boyandılar...

Bu bir nevi astar gibi baz rengimiz olacak. Bunun üzerine farklı renklerdeki elemanlar teker teker elle boyanıp eskitme vs ile daha gerçekçi bir görünüme kavuşacak. Ne yazık ki pilot camını açık yapma şansım olmayacak ve bunların çoğu maket bittikten sonra görünmeyecek, o yüzden şimdi fotoğraflamak faydalı :)

Bir taraftan da kanadı bir araya getirip tesviyeye hazırlamaya başladım. Tipik Hasegawa mühendisliği sonucu kanat pek çok parçadan oluşuyor (aşağıdaki fotoda görülen kanada ulaşmak için 7 parça birleştirildi) genel olarak oturmalar iyi diyebilirim ama yine de bazı ek yerleri üzerinde biraz mesai harcamak gerekecek, eh işin keyfi de burda değil mi zaten :)

Adminimizin ödülü olan 1/72 lik hörikeyn de işlemleri yakından takip edip sıkı sıkıya denetliyor beni... Her iki model de boyama açamasına geldiklerinde birlikte boyanacaklar. Sonuçta her ikisi de aynı renklerle boyanacak, sadece minik hurri boyanacağı zaman belki bir damla kirli beyazımtrak boya damlatılacak hazneye (scale effect hesabı)...

Hemen yan tarafta da pantherler ufak ufak biraraya getirilmeye başlandılar, onlar da dizilip sıralarını bekliyorlar:

Heee, ben de yedim! Kırk yılın başı plastik maket yapıyormuş da.....
Herşeyin başı zaten bu değil mi? Hepsi böyle başlamadı mı?

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
birkaç foto ekleyeyim. Kokpit bitti diyelim. Baz rengin üzerine elemanlar kendi renklerine tek tek fırça ile boyandılar. Gösterge paneli için ıslak çıkartma verilmiş, ama aynı zamanda gösterge paneli plastik parçasıda bihayli girintili çıkıntılı. Bu iyi bir kombinasyon değil... panel parçasını zımparalayarak düzleyip çıkartmayı kullanmak yerine paneli çeşitli tekniklerle görselleştirip çıkartmayı kullanmadım.

Boyamalar sonrasında monotonluğu kırmak, az biraz derinlik katmak ve eskimiş, kirlenmiş görünüm vermek için iki farklı renkle yıkama yapıldı. Son olarak da biraz kuru fırçalama...

Keşke koltukların kemerleri de olsaydı demedim değil ama öte yandan maske bandından falan kemer yapmaya da üşendim :embarras: ne yalan diyeyim. Belki ilerde eklerim...

Govde yanları da benzer uygulamalara tabi tutuldular ve ıncık gıncık parçalar yerlerine yapıştırıldı.

Kokpit gövde yanıyla birlikte:

Vee kokpitle vedalaşma vakti... govde kapanınca kokpit kayboluveriyor...

Aluminyum rengine boyanacak olan iniş takımı yuvası ve radyatör cepheleri vs siyah boya ile astarlandı, bunun üzerine alclad aluminyum atılacak.

Hazır airbrushta siyah boya varken küçük hörrinin benzer kısımları da astarlandı

Fotoğraflamadım ama hala çerçevelerde duran diğer iniş takımı parçaları da havada uçuşan siyah pigmentlerden paylarına düşenleri aldılar :)

Kesmedi, pantherlerin kokpitlerine siyah olacak yerlere de püskürtüverdim... sonra da siyahları maskeleyip çinko-kromat rengini attım (model master’ın yalancısıyım) modelde diğer siyah yada yeşil olması gereken yerler de boyandılar. Zaten pantherlerin kokpiti 4-5 parçalık çok basit şeyler (kit oldukça eski :) ) konsollar ve gösterge paneli çıkartma olarak verilmiş ve ben de o çıkartmaları kullanacağım...

Eskitmeleri de bir ara yapılır elbet :)

Hasegawa Me 109 G kutusunu görünce Özgür bey herhalde bir Me 109 inşa edecek dedim. Me 109 da tasarımı iyi bir "warbird". :coolxf: Böyle bir projeniz var mı? :saygilar:

Böyle olacağını biliyordum. Durun daha, seyretmeye devam edin. O kadar basit bir şeymiş gibi anlatıyor ya, senelerce sürüyor bu seviyeye gelmek.
Bilmeyenler için söyleyeyim: bu adam modelciler camiasında çok fazla sıfat ile anılıyor. Siz sadece 'mahallenin delisi' diye biliyorsunuz. Çok da mütevazidir. Sinir bozacak kadar hem de....
 :evil: ;) :saygilar:

Eline sağlık abi ince ince işliyorsun yine :bravo:

Teşekkürler :)

Hasegawa Me 109 G kutusunu görünce Özgür bey herhalde bir Me 109 inşa edecek dedim. Me 109 da tasarımı iyi bir "warbird". :coolxf: Böyle bir projeniz var mı? :saygilar:

İlk kim farkedip yazacak diye kasten fotoğraflara ucundan köşesinden sokuyordum kutuyu :)

Bf109 benim uzak ara farkla en beğendiğim ikinci dünya savaşı avcı uçağıdır. O görünen kutunun içinde bir değil tam 3 tane 72 ölçekli 109 maketi var :coolxf: bir tane E3 (Tamiya) Adolf Galland’ın tayyaresi olarak yapacağım. İki tane de Hasegawa, zaten kit dual combo olarak geçiyor, her ikisi da Hartmann’ın tayyareleri, birisi G6 diğeri G14.

Kutu ortalıkta görünmeye başladığına göre 109 üçlemesinin başlaması da yakındır diyelim :coolxf: ama ayrı bir başlıkta yazarım onları da :saygilar:

Yazarken ne kadar da basite indirip yazı veriyorsun Evren hocam :D Ama allahtan benim gibi konunun tamamen yabancısı arkadaşlar yapılan işlemin okunduğu kadar basit olmadığını biliyor :laugh:

Adminim, kasten fazla detaylı yazmıyorum, herşeyden önce, her ne kadar inanmasanız da ben bu işte ahkam kesecek, ders anlatac seviyede değilim. İkincisi bu platform zaten RC platformu, buradaki arkadaşların çoğunluğunun plastik maketle fazla ilgisi olmadığını biliyorum, olanlar da zaten bunları biliyorlar. O yüzden paylaşımlarımı daha çok sonuç odaklı tutmaya çalışıyorum. Bu tekniklerin hepsinin scale RC modellerde de kullanımı var, iş oralara gelince ilgili konularda daha detaylı yazarım. Yine de bu teknikleri vs daha derinlemesine okuyup öğrenmek isteyenler olursa pek çok plastik model makalesinin vb olduğu harika bilgiler içeren ve Türkçe olan internet siteleri var. :)

Böyle olacağını biliyordum. Durun daha, seyretmeye devam edin. O kadar basit bir şeymiş gibi anlatıyor ya, senelerce sürüyor bu seviyeye gelmek.
Bilmeyenler için söyleyeyim: bu adam modelciler camiasında çok fazla sıfat ile anılıyor. Siz sadece 'mahallenin delisi' diye biliyorsunuz. Çok da mütevazidir. Sinir bozacak kadar hem de....
 :evil:;):saygilar:

Abi teşekkür ederim ama gerçekten teveccühün, ben hemen bir sıfatımı ekleyeyim buraya, “Abdurrahman Çelebi” zira burda hiç “keçi” yok :)

Hem bende de o gerçek “keçilerin” seviyesine ulaşabilecek sabır ve el becerisi yok.

:saygilar::saygilar::saygilar:

Ben emekli adamım iki senedir elim birşeye deymiyor, adam biri jet iki dahta model arasına bir de statiğini sıkıştırıyor!... Bence lakabını sonuna kadar hak ediyor! :bravo:

Ömer Bey, teşekkür ederim. İtiraf etmeliyim ki burada vakit açısından hayatımın en zengin dönemini yaşıyorum. Hem iş hayatı daha “insancıl” hem de şehirde bir yerden bir yere gitmek için saatler harcayıp sinir olmanız gerekmiyor. Ama
Bunun sonsuza kadar sürmeyeceğini de çok iyi bildiğim için bu geçici dönemden maksimum seviyede faydalanmaya çalışıyorum ve vaktimi aileme ve kendime (hobilerime) en fazla seviyede ayırabilmek için (uyku dahil :evil:) hiçbirşeye gereksiz vakit harcamamaya çalışıyorum :)

Ve iki yıl aradan sonra Alclad şişeleri yeniden gün ışığına çıkarlar... malesef düz aluminyum nanay olmuş... zaten en çok kullanılan bu olduğu için çok az kalmıştı, kalan da iyice yoğunlaşmış. Yine de selulozik tinerle bir kurtarma çalışması yapacağım. İşe yaramazsa beyaz alum. yada yarı mat alum. devreye girecek. Yanık metal ise pantherlerin egzostları için ;)